کلیه

به‌طورکلی، بدن می‌تواند به‌تنهایی با کمک سیستم‌های تصفیه‌کننده، خود را سم‌زدایی کند. کلیه‌ها، کبد و سایر اندام‌ها، سموم و ترکیبات دیگر را تصفیه کرده و برای کمک به پاک‌سازی بدن، داروها و مواد شیمیایی را تجزیه می‌کنند. در اکثر موارد، اگر غذاهای کامل مصرف کنید، از خوردن غذاهای فراوری‌شده خودداری کرده و آب کافی بنوشید، نیازی به سم‌زداهای خارجی نخواهید داشت. همچنان، برخی معتقدند که پاک‌سازی کلیه‌ها می‌تواند از بروز بیماری‌های کلیوی جلوگیری کرده، به بدن شما انرژی دهد و به جوان‌سازی درون بدنتان کمک کند. روش‌های مختلفی برای پاک‌سازی کلیه‌ها وجود دارد، روشی که با سبک زندگی شما بیشتر مطابقت دارد را انتخاب کنید. فقط توجه داشته باشید که شواهد اندکی در مورد مؤثر بودن رژیم‌های غذایی مبتنی بر آبمیوه در تصفیه بدن وجود دارد و رژیم غذایی سالم، ورزش و آب فراوان باید در عملکرد کلیه‌های شما مؤثر باشند.

پاک‌سازی رژیم غذایی

پاکسازی کلیه

به‌ضرورت پاک‌سازی رژیم غذایی خود بیندیشید. پاک‌سازی رژیم غذایی نسبت به رژیم آبمیوه راحت‌تر است. شما به‌سادگی برخی مواد غذایی را از رژیم خود حذف می‌کنید و سایر موارد را برای مدت مشخصی به برنامه غذایی خود اضافه می‌کنید. زمانی که می‌خواهید رژیم غذایی خود را پاک‌سازی کنید، به نکات زیر توجه کنید:

میزان کالری موردنیاز بدن

شما احتمال دارد مجبور باشید غذای بیشتری نسبت به شرایط عادی مصرف کنید، زیرا بسیاری سبزیجات تازه کالری کمتری نسبت به غذاهای حذف‌شده از رژیم غذایی‌تان دارند.

برای اینکه برنامه پاک‌سازی رژیمتان به‌درستی عمل کند، نیاز دارید که از مصرف یک سری از غذاها خودداری کرده و عمدتاً از میوه‌جات و سبزیجات استفاده کنید.

سم زدایی کلیه ها

برخی غذاها را حذف کنید. شما بایستی مواد غذایی که کلیه‌های شما را درگیر می‌کند مانند غذاهای ناسالم و فراوری‌شده، ترکیبات و مواد شیمیایی را از رژیم غذایی خود حذف کنید. بسیاری از غذاهایی که باید حذف شوند، سطح اسید اوریک را افزایش می‌دهند و درنتیجه به کلیه‌های شما آسیب می‌رسانند. این غذاها عبارت‌اند از:

پروتئین‌های حیوانی

غذاهای فراوری‌شده

غذاهای غنی از فسفر و کلسیم مانند لبنیات و آجیل‌ها

غذاهایی که عمدتاً از کربوهیدرات‌ها تشکیل‌شده‌اند

بهبود عملکرد کلیه ها

غذاهای مشخصی را وارد رژیم خود کنید. شما بایستی غذاهایی مصرف کنید که مواد مغذی و ویتامین‌هایی را به بدنتان برساند که عملکرد کلیه‌های شما را بهتر کرده و ترکیبات شیمیایی غیرضروری را پاک‌سازی کند. این مواد غذایی عبارت‌اند از:

سبزیجات تازه

میوه‌جات تازه

میوه‌جات، سبزیجات و غذاهای ارگانیکی که عاری از سموم و هرگونه افزودنی‌های مضر هستند

آب و کلیه

آب بیشتری بنوشید. شما بایستی مصرف آب خود را به حد کافی برسانید. بدن اکثر افراد دچار کم‌آبی است. این امر باعث فشار آمدن به کلیه‌ها و کبد شما شده و شما را بیشتر بی‌حال و خسته می‌کند. نوشیدن آب کافی موجب افزایش عملکرد کلیه‌ها می‌شود و به دفع ترکیبات و مواد شیمیایی غیرضروری کمک می‌کند.

مصرف آب خود را به دو لیتر افزایش دهید.

آب تصفیه‌شده یا آب‌معدنی بنوشید.

در طول روز آب بنوشید.

موادغذایی مفید برای کلیه

میوه بخورید. برخی از افراد ترجیح می‌دهند فقط میوه بخورند. به دلیل اینکه میوه‌جات غنی از مواد مغذی هستند، جهت پاک‌سازی بسیار توصیه می‌شوند. آن‌ها نه‌تنها برای بدن شما مفیدند، بلکه موجب رفع خستگی و کسالت نیز می‌شوند. انواع مختلف میوه‌جات و سبزیجات وجود دارند که می‌توانید برای پاک‌سازی استفاده کنید. در اینجا به برخی از این میوه‌ها اشاره می‌کنیم:

سیب دارای مقادیر فراوانی فیبر و ویتامین C است که آنتی‌اکسیدان بوده و سموم موجود در خون را پاک‌سازی می‌کند.

لیموها یکی دیگر از میوه‌های محبوبی هستند که بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرند، زیرا می‌توانند با بالابردن سطح سیترات بدن، از تشکیل شدن سنگ‌های کلیوی جلوگیری کنند.

به‌طورکلی می‌توانیم بگوییم هر میوه آبداری می‌تواند مفید باشد (گرچه باید از گوشت نارگیل، آووکادو و ریواس اجتناب کرد)؛ و در آخر همان‌طور که همیشه گفته‌ایم، میوه هرچه تازه‌تر باشد بهتر است.

رژیم غذایی مناسب برای کلیه

سبزیجات تازه مصرف کنید. سبزیجات تازه نقش مهمی را در رژیم پاک‌سازی شما ایفا می‌کنند. اکثر سبزیجات دارای مقادیر مناسبی از فیبر، مواد مغذی و ویتامین‌هایی هستند که در طول فرایند پاک‌سازی به کلیه‌های شما کمک می‌کنند. شما می‌توانید از هر نوع سبزیجاتی استفاده کنید، اما به یاد داشته باشید که بیشتر از حد معمول مصرف خواهید کرد.

کرفس

از گیاهان خانگی مانند جعفری استفاده کنید. گیاهان نیز به پاک‌سازی کلیه‌ها کمک می‌کنند و یکی از معروف‌ترین آن‌ها جعفری است. جعفری بسیار مفید است، زیرا ادرارآور بوده و باعث می‌شود بیشتر ادرار کنید. هرچه بیشتر ادرار کنید، سموم و مواد زائد بیشتری از بدنتان دفع خواهد شد. به‌عبارت‌دیگر، پاک‌سازی شما مؤثرتر خواهد بود.

جعفری را می‌توان به‌صورت خام، در آب‌میوه یا دم‌نوش استفاده کرد.

جعفری را در آب یا چای دم‌کنید تا کمتر متوجه آن شوید.

شما همچنین می‌توانید از گشنیز یا گیاهان دیگری که ممکن است به‌صورت محلی در دسترس باشند استفاده کنید.

قرص سیر

از سیر، بیشتر استفاده کنید. سیر ممکن است تولید ادرار را تحریک کرده و در دفع سموم از کلیه‌ها کمک کند. سیر دارای آلیسین است که فلزات سنگین را اکسید کرده و آن‌ها را در آب حل می‌کند، بدین معنی که در دفع سموم از بدن کمک می‌کند. شما می‌توانید از طرق مختلف از سیر استفاده کنید:

مصرف سیر خام

افزودن سیر به غذا هنگام آشپزی

استفاده از مکمل‌های سیر

سبزیجات

پیاز بیشتری مصرف کنید. ترکیبات پلی فنولیک موجود در پیاز به حل کردن سنگ‌های کلیوی کمک می‌کند. مقدار پلی فنول موجود در پیاز نسبت به سایر سبزیجات بالاتر است. شما می‌توانید پیاز را مانند سیر از روش‌های مختلف استفاده کنید:

مصرف پیاز خام_ سعی کنید آن را به سالاد اضافه کنید

پیاز را به غذای خود اضافه کنید

از مکمل‌های پیاز استفاده کنید

قارچ

غذاهای خود را به شیوه صحیح تهیه کنید. اگر میوه‌جات یا سبزیجات را به‌صورت خام یا کمی پخته‌شده مصرف کنید، بیشترین مواد مغذی و ویتامین‌ها را به دست خواهید آورد. از پختن طولانی‌مدت میوه‌جات و سبزیجات خودداری کنید. دستورالعمل‌های زیر را دنبال کنید:

هرزمان که می‌توانید آن‌ها را تازه و خام مصرف کنید.

از پختن میوه‌جات و سبزیجات ناجایی که رنگ خود را ازدست‌داده یا تغییر رنگ دهند خودداری کنید.

از افزودن روغن یا نمک بپرهیزید.

از افزودن کره یا سس به غذا خودداری کنید.

فست فود

از مصرف غذاهای فراوری‌شده خودداری کنید. مصرف بیش‌ازحد غذاهای چرب و شور باعث می‌شود تا کلیه‌ها سخت‌تر کار کنند. اگر مواد زائد زیادی در خونتان وجود داشته باشد، فعالیت کلیه‌ها بیشتر می‌شود. هرچه غذاهای خالص و سالم بیشتری مصرف کنید، فشار کمتری به کلیه‌های خود وارد خواهید کرد.

آجیل

ذائقه خود را بیشتر به سمت مصرف غذاهای سالم‌تر سوق دهید. شما اساساً باید از میوه‌جات و سبزیجات تازه استفاده کنید، اما در صورت نیاز، جایگزین‌های سالمی نیز وجود دارند که غنی از چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها هستند؛ مانند موارد زیر:

آجیل

سبوس جو دوسر

محصولات گندم کامل

پاک‌سازی با رژیم آبمیوه

آب کرفس

مصرف غذاهای جامد را کاهش دهید. اطمینان حاصل کنید که از غذاهای جامد استفاده نمی‌کنید. کاهش مصرف غذاهای جامد به بدن شما کمک می‌کند تا به‌جای هضم آنچه وارد می‌شود، به دفع سموم بیشتر بپردازد. اگرچه این امر ممکن است چالش‌برانگیز باشد، اما نقطه قوت رژیم آبمیوه این است که به کلیه‌هایتان فرصت بیشتری برای استراحت می‌دهد.

آب میوه جات

تصمیم بگیرید آیا می‌خواهید عصاره‌ها را باهم ترکیب کنید یا از یک نوع آن استفاده کنید. برخی از افراد پیشنهاد می‌کنند که در طول دوره پاک‌سازی تنها از یک نوع آب‌میوه استفاده کنید، درحالی‌که برخی دیگر اعتقاددارند مصرف انواع مختلف عصاره‌ها در طول روز سالم‌تر است. این تصمیمی است که خود شما باید بگیرید. موارد زیر را در نظر بگیرید:

اگر تصمیم بگیرید که تنها از یک نوع عصاره استفاده کنید، اطمینان حاصل کنید که مصرف طولانی‌مدت آن برای شما مناسب است یا خیر.

با مصرف آب انواع میوه‌جات و سبزیجات مختلف، ویتامین‌ها و مواد مغذی موردنیاز بیشتری دریافت خواهید کرد.

با مصرف تنها یک نوع عصاره، در هزینه و زمان خود صرفه‌جویی می‌کنید چراکه در یک‌زمان مقدار زیادی از یک نوع آبمیوه را می‌توانید درست کنید.

عصاره‌ها بایستی تازه بوده و عاری از مواد افزودنی و نگه‌دارنده باشند.

اسموتی

با آب هندوانه پاک‌سازی کنید. هندوانه ادرارآور بوده و باعث تولید ادرار بیشتر می‌شود. این امر به دفع بیشتر مواد زائد از بدنتان کمک می‌کند. هندوانه به دلیل پتاسیم بالایی که دارد، موجب شستشوی سموم از کلیه‌های شما می‌شود.

به‌اندازه دو فنجان آب هندوانه تهیه کنید

یک قاشق چای‌خوری آب‌لیمو به آن اضافه کنید.

شما می‌توانید این آبمیوه را دو تا سه بار در روز استفاده کنید. برخی از افراد ترجیح می‌دهند فقط از آب هندوانه استفاده کنند.

نوشیدن آب برای کلیه

آب‌لیمو بنوشید. آب‌لیمو در پاک‌سازی کلیه‌های شما بسیار مؤثر است. سیتریک موجود در لیمو، کلسیم ادرار را کاهش می‌دهد، بنابراین از تشکیل شدن سنگ‌های کلیوی جلوگیری می‌کند.

آب یک لیموی کوچک را بگیرید

آن را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید

آن را صبح‌ها و به‌صورت ناشتا بنوشید

آب ترب

آب تربچه را امتحان کنید. آب تربچه از ابتلا به سنگ کلیوی جلوگیری می‌کند و این باور وجود دارد که سنگ‌های موجود در کلیه را پاک‌سازی می‌کند. خاصیت ادرارآور بودن تربچه به کلیه‌ها کمک می‌کند مواد زائد را بهتر دفع کرده و جریان ادرار را بهبود بخشد.

یک فنجان تربچه خردشده را به داخل آبمیوه گیری بریزید

بعد از تهیه عصاره، برای چشیدن، کمی عسل به آن اضافه کنید

این نوشیدنی را یک‌بار در روز مصرف کنید

آب کرن بری

آب انگور فرنگی سیاه بنوشید. در طول دوره پاک‌سازی، از آب انگور فرنگی سیاه نیز استفاده کنید. عصاره این میوه، به درمان سنگ‌های اوریک‌اسید کمک می‌کند. خاصیت قلیایی انگور فرنگی سیاه ممکن است به اسیدی شدن ادرار کمک کرده و عفونت‌های مجاری ادراری را درمان کند. این نوشیدنی را تنها یک‌بار در روز استفاده کنید.

آب هویج

مصرف آب هویج را بیشتر کنید. آب هویج بهترین نوشیدنی برای پاک‌سازی کلیه‌هاست. کاروتن موجود در هویج، از تشکیل سنگ‌های کلیوی جلوگیری می‌کند. آب هویج همچنین غنی از ویتامین‌ها و مواد مغذی موردنیاز بدن شماست.

سه عدد هویج را کاملاً با آب بشویید.

آن‌ها را خردکرده و آبشان را بگیرید.

قبل از نوشیدن، آن را با آب کمی رقیق کنید. این مخلوط را روزی یک‌بار بنوشید.

اگر می‌خواهید تنها از آب هویج استفاده کنید، دستورالعمل‌های خود را باهم ترکیب کرده و برای دریافت ویتامین‌ها و مواد مغذی مهم، کرفس، کلم سبز یا سبزیجات دیگر نیز اضافه کنید.

آب خیار

آب خیار بنوشید. خیار با خاصیت ادرارآوری که دارد باعث دفع اوریک‌اسید می‌شود. همچنین، آب خیار به حل کردن سنگ‌های کلیوی کمک کرده و سلامت عمومی کلیه‌ها را ارتقاء می‌بخشد.

از خیار ارگانیک استفاده کنید (البته پوست آن را بشویید)، در صورت ارگانیک نبودن پوست آن را بگیرید.

به‌اندازه سه تا چهار فنجان خیار خردشده تهیه‌کرده و آب آن را بگیرید.

این نوشیدنی را یک تا دو بار در روز مصرف کنید.

آب انگور

آب انگور بنوشید. انگورها غنی از پتاسیم هستند، این بدان معنی است که خونِ عاری از سموم از کلیه‌ها عبور می‌کند. انواع مختلفی آب انگور وجود دارد و با خریدن آب انگورهای آماده می‌توانید در زمان و هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

برای پاک‌سازی تنها به آب انگور اکتفا نکنید، اما روزی یک‌بار یا یک روز در میان بنوشید.

اگر آب انگورهای آماده را استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که عاری از شکر تصفیه‌شده و مواد افزودنی باشد.

انواع مختلف انگورها را امتحان کنید.

معجون کلیه

آب جعفری بنوشید. جعفری دارای مقادیر بالایی مواد مغذی و ویتامین‌هاست که به پاک‌سازی بدن شما کمک می‌کند. جعفری غنی از آپیول و میریستیسین بوده و ادرار را افزایش می‌دهد که باعث دفع باکتری‌ها و مواد زائد از طریق ادرار شده و بدین ترتیب در پاک‌سازی کلیه‌ها نقش مؤثری ایفا می‌کند. سعی کنید روزی یک‌بار آب جعفری بنوشید.

به‌اندازه یک‌مشت برگ جعفری را خوب بشویید و دو لیوان آب به آن بیفزایید.

مخلوط آب و جعفری را به مدت 10 دقیقه بجوشانید.

مخلوط را صاف‌کرده و روزی یک‌بار بنوشید.

آب میوه های خوب برای کلیه

آب علف گندم بنوشید. علف گندم منبعی غنی از مواد معدنی قلیایی است که به پاک‌سازی کلیه‌ها کمک می‌کند. به نظر می‌رسد که این گیاه در دفع فلزات سمی مانند کادمیوم و جیوه مؤثر است.

سعی کنید آب علف گندم را روزی یک یا دو بار بنوشید.

اگر دوست دارید می‌توانید نوشیدنی خود را با آب کمی رقیق‌تر کنید.

برای بهتر کردن مزه، می‌توانید آب سیب را به نوشیدنی بیفزایید.

در نظر گرفتن فاکتورهای مهم

پزشک متخصص کلیه

با پزشک خود مشورت کنید. قبل از پاک‌سازی کلیه‌ها، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که پاک‌سازی برای شما مفید است. پاک‌سازی‌ها لزوماً برای همه افراد در هر زمان مناسب نیستند، بنابراین شما بایستی این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

رژیم آبمیوه ممکن است بسیار سخت باشد و بدن باید مراحل مختلفی را طی کند. هم‌زمان با دفع سموم از بدن، در ابتدا با سردرد و خستگی مواجه خواهید شد. با به پایان رسیدن پاک‌سازی، انرژی‌تان بالا خواهد رفت.

در این زمان بایستی به اهداف خود فکر کنید. از فعالیت‌های استرس‌زا دورباشید. سعی کنید پیاده‌روی کرده یا تمرینات ملایم یوگا انجام دهید. از انجام فعالیت‌هایی که نیاز به انرژی زیادی دارند مانند دویدن، خودداری کنید.

محاسبه کالری مصرفی

مقدار کالری موردنیاز روزانه خود را ارزیابی کنید. قبل از انجام پاک‌سازی، شما نیاز دارید تا مقدار کالری و نوع مواد مغذی موردنیاز خود را بررسی کنید. با پزشک در مورد حداقل نیازهای خود در طول پاک‌سازی مشورت کنید.

مقدار کالری موردنیاز بستگی به سبک زندگی، سن، میزان فعالیت، میزان کاهش وزن موردنیاز و سایر فاکتورها دارد.

اکثر مردان بزرگ‌سال برای حفظ وزن خود نیاز به 2400 تا 2600 کالری در روز دارند.

اکثر زنان بزرگ‌سال برای حفظ وزن خود نیاز به 2000 تا 2200 کالری در روز دارند.

زمان سم زدایی کلیه

طول دوره پاک‌سازی خود را تعیین کنید. در هرجایی می‌توان پاک‌سازی کلیه‌ها را از سه روز تا هفت روز به‌صورت یک‌بار تا دو بار در سال انجام داد. به یاد داشته باشید که انجام پاک‌سازی طولانی‌تر از این مدت کار عاقلانه‌ای نیست. پاک‌سازی‌های کلیوی تعادل رژیم غذایی را بر هم می‌زنند و باید به‌صورت موقتی انجام شوند. اگر تابه‌حال انجام نداده‌اید، توصیه می‌شود که در ابتدا یک دوره سه‌روزه را در نظر بگیرید.

مواد مضر برای کلیه

از مصرف کافئین بپرهیزید. غذاها و نوشیدنی‌های دارای کافئین، اگزالات کلسیم و اسید اوریک را در کلیه‌ها افزایش می‌دهند و در برخی موارد موجب شکل‌گیری سنگ‌های کلیوی می‌شوند. کافئین موجب سخت‌تر کارکردن کلیه‌ها شده، اما مواد زائد کمتری دفع می‌گردد. به همین دلیل است که نوشیدن آب برای شما بهترین گزینه است.

فراموش نکنید که برخی از چای‌ها و شکلات‌ها نیز دارای کافئین هستند.

ریواس نیز غنی از کافئین است.

قبل از مصرف هر چیزی، اطمینان حاصل کنید که فاقد کافئین باشد، ممکن است دارای موادی باشند که شما از آن‌ها بی‌خبرید.

نوشیدنی های مضر برای کلیه

از مصرف الکل خودداری کنید. باوجوداینکه توصیه‌شده است مایعات بیشتری بنوشید، بایستی از مصرف الکل اجتناب کنید. الکل سمی است که خون را مسموم می‌کند. این ماده در بدن شما اختلال ایجاد کرده و می‌تواند بدن و ذهن شما را تخریب کند. برای استراحت دادن به کلیه‌ها خود، آب و چای بنوشید.

قرص کلیه

در طول پاک‌سازی از مکمل‌ها استفاده کنید. برخی از مکمل‌ها موجب عملکرد بهتر کلیه‌های شما شده و به پاک‌سازی مواد شیمیایی و مواد مغذی ناخواسته کمک می‌کنند. باوجوداینکه مکمل‌ها به پاک‌سازی کمک می‌کنند، موردنیاز نیستند و بایستی قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

  • ویتامین C
  • ویتامین B12
  • کورکومین
  • سیلیمارین
  • ل تورین

 

نکته : به‌طورکلی، با خوردن غذاهای سالم نیازی به پاک‌سازی پیدا نخواهید کرد. داشتن رژیم غذایی سالم و پرهیز از مصرف غذاهای ناسالم، به‌طور ناخواسته موجب پاک‌سازی می‌شود.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.