بالا بردن سریع ایمنی بدن با این روش !!!

سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی ، بدن شما را در مقابل عفونت‌ها و بیماری‌ها محافظت می‌کند . سیستم ایمنی بدن ، یک سیستم کامل بوده که از شما در مقابل اجزاء خارجی و میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا که شامل باکتری ، ویروس و قارچ‌ها می‌شود ، محافظت خواهد کرد .

با توجه به اینکه سیستم ایمنی بدن مانند یک سپر از شما در مقابل بیماری‌ها محافظت می‌کند ، تقویت آن باعث بهبود کیفیت زندگی در شما خواهد شد .

بااینکه شواهد علمی کمی وجود دارد که نشان دهد ، گیاهان و مکمل‌ها می‌توانند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شوند ، اما امتحان کردن آن‌ها خالی از لطف نیست . به‌علاوه انتخاب سبک زندگی سالم و مکمل‌های گیاهی ممکن است سیستم ایمنی بدن را مقاوم نگه دارند .

بالا بردن ایمنی با مواد غذایی خانگی

بالا بردن ایمنی بدن با سیر

غذا را با سیر زیاد طبخ کنید . انسان‌ها از سیر هزاران سال است که برای خواص درمانی استفاده می‌کنند . متخصصان باور دارند که ترکیبات موجود در مزه و بوی سیر دارای خواص ضد میکروبی است .

برای دریافت کامل خواص سیر ، آن را خرد کنید و آن را در انتهای طبخ غذا اضافه کنید تا از تجزیه خواص ضدمیکروبی آن جلوگیری کنید .

همچنین می‌توانید قرص سیر ، پودر یا مایع آن را مصرف کنید . پیشنهاد می‌شود روزانه ۳۰۰ تا ۹۰۰ میلی‌گرم پودر ، ۴ میلی‌لیتر از نوع مایع یا ۱۰ گرم روغن سیر به‌صورت کپسول میل بفرمایید .

بالا بردن ایمنی بدن در خانه

فلفل دلمه بخورید . فلفل دلمه یک منبع عالی از ترکیباتی است که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شوند . این فلفل دارای لیکوپن کاروتنوئید است که ریسک ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد ، همچنین دارای بتاکاروتن نیز هست که باعث تقویت سیستم ایمنی خواهد شد .

برای گرفتن بهترین نتیجه ، فلفل دلمه را خام بخورید تا از تجزیه موادی که سیستم ایمنی را تقویت می‌کنند ، جلوگیری کنید .

گیاهان موثر در بالا بردن ایمنی

زردچوبه بخورید . این ادویه دارای میزان بالایی آنتی‌اکسیدان است ، همچنین باور بر این است که خواص آنتی باکتریالی نیز داشته و به جلوگیری از التهاب کمک می‌کند . زردچوبه دارای خواص ضدسرطانی و آنتی‌اکسیدانی نیز هست .

نکته حرفه‌ای : گیاهان می‌توانند سیستم ایمنی شما را تقویت کنند . دکتر ریتا از طب آیورودا می‌گوید : بسیاری از گیاهان هستند که می‌توانند سلامتی شما را بهبود ببخشند ، استقامت شما را بالا برده و تقویت سیستم ایمنی را بهبود ببخشند .

گیاهانی که سیستم ایمنی را تقویت می‌کنند :

  • ریشه زردچوبه
  • ریشه شیرین‌بیان
  • ریشه زنجبیل
  • دارچین
  • مرزنگوش ( پونه کوهی )

موادغذایی برای تقویت سیستم ایمنی

مصرف قارچ را افزایش دهید . در طب سنتی چین و ژاپن ، قارچ‌های زیادی مورداستفاده قرار می‌گیرند . قارچ‌ها منابع خوبی از پلی ساکاریدها هستند که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و قابلیت تشخیص و حمله به بیماری عفونی می‌شوند .

چند نوع قارچ مانند : shiitake و maitake وجود دارند که می‌توانید با تهیه آن‌ها یا عصاره‌های آنها ، سیستم ایمنی بدن خود را بالا ببرید .

داروی گیاهی برای بالا بردن ایمنی بدن

مقداری زنجبیل به رژیم غذایی خود اضافه کنید . باور بر این است که زنجبیل می‌تواند باعث کاهش قابل‌توجه التهاب و بهبود سلامتی قلب گردد . همچنین باعث کمک به هضم نیز می‌شود . زنجبیل را می‌توانید به‌صورت خام ، در غذا یا عصاره مصرف کنید . همچنین دم‌نوش زنجبیل نیز قابل‌استفاده است .

اگر عصاره زنجبیل را استفاده می‌کنید ، حتماً طبق میزان گفته‌شده کارخانه سازنده آن را مصرف کنید .

بالا بردن ایمنی بدن در طب سنتی

از چای سبز کمک بگیرید . خودتان را به نوشیدن روزانه چای سبز عادت دهید تا سیستم ایمنی بدن را به‌طور قابل‌توجهی بهبود ببخشید . چای سبز دارای آنتی‌اکسیدان‌های قوی است و ممکن است باعث تحریک بدن در جهت تولید ترکیباتی که با عفونت می‌جنگند بشود .

همچنین چای سبز ممکن است در مقابل سلول‌های سرطانی مقاومت کند یا باعث کند کردن رشد آن‌ها شود . برای تقویت سیستم ایمنی بدن ، نوشیدن ۳ فنجان چای سبز پیشنهاد می‌شود .

بالا بردن ایمنی بدن با گیاهان

دارو برای بالا بردن ایمنی

با پزشک خود مشورت کنید . قبل از مصرف هرگونه مکمل گیاهی ، با پزشک خود صحبت کنید تا از ایجاد هرگونه عوارض ناخواسته و ایجاد نشدن تداخل دارویی مطمئن شوید .

به یاد داشته باشید که مدارک کمی در مورد مؤثر بودن مکمل‌های گیاهی در دسترس هستند ، بنابراین با شک و تردید به آن‌ها نگاه کنید . درمان با مکمل‌های گیاهی مانند هر داروی دیگر نیازمند نظر یک متخصص است .

درمان گیاهی ضعف سیستم ایمنی

جینسینگ مصرف کنید . جینسینگ انواع زیادی دارد که مصرف هریک از آن‌ها ممکن است باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شما شود . انواع شایع جینسینگ شامل جینسینگ کره‌ای و آمریکایی است .

جینسینگ کره‌ای ممکن است دارای مواد ضدالتهابی و ضد سرطانی باشد ، همچنین عملکرد سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می‌کند .

جینسینگ آمریکایی باعث جلوگیری از عفونت سیستم تنفسی فوقانی می‌شود . مکمل جینسینگ در داروخانه‌ها موجود می‌باشد .

حتما طبق دز نوشته‌شده روی مکمل آن را مصرف کنید .

قرص برای بالا بردن سیستم ایمنی

اکیناشه ( سرخارگل ) را امتحان کنید . این مکمل گیاهی باعث تحریک سلول‌های بدن در جهت مبارزه با عفونت می‌شود و همچنین باعث تحریک بدن در جهت تولید دیگر ترکیبات برای بهبود سیستم ایمنی خواهد شد .

مدارک محدودی وجود دارد که نشان دهد این گیاه در محافظت بدن در مقابل عفونت‌های سیستم تنفسی کاری انجام می‌دهد .

مصرف اکیناشه یک‌راه مؤثر برای جلوگیری و درمان سرماخوردگی ، آنفولانزا و دیگر عفونت‌هاست . در صورت بروز اولین نشانه‌های عفونت ، مصرف مداوم اکیناشه را آغاز کنید .

در هنگام بروز اولین نشانه‌های عفونت ، ۳۰ تا ۶۰ قطره عصاره مایع یا ۱ تا ۲ کپسول را هر ۲ ساعت یک‌بار برای ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول مصرف کنید . بعدازاینکه علائم ناپدید شدند ، همان مقدار را روزی ۴ بار تا ۳ روز بعد مصرف کنید .

قرص گیاهی برای ایمنی

گون نیز می‌تواند به شما کمک کند . ریشه گون در طب سنتی چین قرن‌ها مصرف می‌شده است . باور بر این است که این گیاه باعث تولید و فعالیت سلول‌های ایمنی می‌شوند که می‌توانند باعث افزایش گلبول‌های سفید خون بشوند .

می‌توانید از قرص آن استفاده کنید یا ریشه یا عصاره آن را با دیگر گیاهان مخلوط کرده و دم‌نوش درست کنید .

عصاره های موثر گیاهی

عصاره آقطی ( elderberry ) مصرف کنید . آقطی باعث تقویت سلامتی سلول‌ها در مقابل ویروس می‌شود . بااینکه شواهد و مدارک محدود است ، اما ممکن است مصرف آقطی باعث افزایش قابل‌ملاحظه مقاومت بدن در مقابل عفونت سیستم تنفسی فوقانی شود .

به‌عنوان پیشگیری نصف قاشق چای‌خوری عصاره مایع یا ۱ قاشق چای‌خوری شربت آن را روزی ۲ بار مصرف کنید .

برای تسریع در ریکاوری از سرماخوردگی و آنفولانزا ، دز مصرفی را ۲ برابر کنید .

قرص شیمیایی برای بالا بردن سیستم ایمنی

جینکوبیلوبا مصرف کنید . این گیاه به دلیل قابلیت جلوگیری از کاهش حافظه و بهبود عملکرد مغز معروف است . بعضی از افراد نیز اعتقاد دارند ایمنی بدن را نیز بالا می‌برد . برگ‌های جینکوبیلوبا حاوی میزان بالایی آنتی‌اکسیدان بوده که باعث بالا بردن ایمنی بدن می‌شود . همچنین برای درمان التهاب نیز ، مخصوصاً التهاب مفاصل ، مفید است .

مکمل جینکوبیلوبا در تمامی داروخانه‌ها موجود است و در دزهای مختلف تولید و عرضه میشود .

بالا بردن ایمنی بدن

کاهش دهنده های سیستم ایمنی

سیگار نکشید . سیگار یا هرگونه دخانیات و مواد مخدر مثل ماری‌جوانا می‌تواند باعث به خطر افتادن سیستم ایمنی بدن شده و در نهایت منجر به بیماری شود . سیگار کشیدن می‌تواند شما را مستعد بیماری‌های تنفسی و عفونت‌ها بکند .

اگر می‌خواهید سیستم ایمنی بدن را قوی کنید ، سیگار کشیدن را ترک کنید و از مصرف هرگونه دخانیات اجتناب کنید . سیگارهای الکترونیکی نیز می‌توانند برای ریه‌های شما مضر باشند و سیستم ایمنی بدن شما را به خطر بی اندازند .

موادغذایی موثر در سیستم ایمنی

رژیم غذایی سالمی داشته باشید . نشان داده‌شده است که رژیم غذایی دارای میوه ، سبزی و غلات کامل زیاد باعث افزایش قابل‌توجه سیستم ایمنی بدن می‌شود . مصرف مقدار زیادی میوه و سبزی می‌تواند ویتامین‌های موردنیاز بدن برای جنگیدن با عفونت و بیماری را تأمین کند .

رژیم غذایی دارای قند و چربی‌های اشباع‌شده زیاد ، می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را به خطر بی اندازد .

بالا بردن ایمنی بدن با ورزش

به‌طور منظم ورزش کنید . ورزش کلید اطمینان از سیستم ایمنیِ قوی است . ورزش باعث بهبود گردش خون شده که به ترکیبات سیستم ایمنی بدن این امکان را می‌دهد تا مؤثرتر در بدن حرکت کنند . بیشتر تحقیقات نشان داده‌اند که ورزش منظم برای داشتن سیستم ایمنی سالم ضروری است .

کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که ۷۵ دقیقه ورزش شدید مانند دویدن یا ۱۵۰ دقیقه ورزش سبک مانند پیاده‌روی در هفته داشته باشید .

الکل و کاهش ایمنی بدن

الکل مصرف نکنید . نشان داده‌شده است که الکل بدن را در مقابل جنگیدن با بیماری و عفونت تضعیف می‌کند . الکل باعث آسیب به کبد و کلیه می‌شود که برای پاک‌سازی بدن از عفونت ضروری هستند . همچنین ممکن است که باعث محدود کردن تولید سلول‌های سفید خون نیز بشود .

بالا بردن ساده و سریع ایمنی بدن

مقدار زیادی استراحت کنید . نشان داده‌شده است که خواب درست شبانه می‌تواند باعث تقویت سیستم ایمنی شده و به محافظت بدن در مقابل بیماری به شما کمک کند . کمبود خواب می‌تواند باعث محدود کردن تولید سلول‌های سفید خون شده که مقاومت سیستم ایمنی را در مقابل بعضی از بیماری‌ها کاهش می‌دهد . مطمئن شوید که حداقل ۸ ساعت خواب شبانه داشته باشید تا از عملکرد درست سیستم ایمنی بدن مطمئن شوید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *