درمان تب شدید

تب واکنش طبیعی بدن برای مبارزه با ویروس ها و باکتری هاست؛ بدین ترتیب که میکروب ها را ضعیف کرده و توانایی تولید مثل آنها را محدود می کند. این افزایش دما مواد سمی را نیز می سوزاند و سیستم ایمنی را تحریک می کند. از آنجایی که تب روش ترجیحی بدن برای بهبود خود است، تنها زمانی باید مورد معالجه قرار گیرد که درجه تب از 40 الی 41 درجه بیشتر باشد یا بدن بسیار ضعیف شده و توانایی مقابله با عفونت را ندارد، یا وقتی که تب بیشتر از آن است که بدن بتواند آن را تحمل کند و یا هنگامی که تب بیش از حد برای فرد ناخوشایند می شود. با وجود اینکه بیشتر تب ها را می توان در خانه کنترل کرد، اما در صورتی که بدن شما کم آبی شدید داشت و لب ها، زبان و ناخن هایتان کبود شد یا اگر سردرد شدید، توهم، مشکل در راه رفتن، مشکل در تنفس و یا صرع داشتید، سریعا با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

اصلاح کردن محیط خانه و اقدامات اولیه : 

تب بر قوی برای کودکان

مقدار فراوانی آب بنوشید. سعی کنید هر دو ساعت 230 میلی لیتر آب بنوشید. بدن شما ممکن است به خاطر عطسه و یا تعریق ناشی از بیماری هایی همچون آنفولانزا یا سرماخوردگی، که معمولا با تب همراه هستند، به سرعت رطوبت خود را از دست داده و کم آب شود.

2 لیتر آب در روز مقدار میانگین آب توصیه شده برای یک فرد بالغ است. نوشیدنی های کافئین دار در مقادیر متوسط مشکلی ایجاد نمی کنند، اما نگذارید این نوشیدنی ها تنها منبع مایعات شما باشند. مقدار عمده مایعات روزانه را از آب خالص تامین کنید.

نوشیدنی های ورزشی برای تامین آب مجدد بدن قابل قبول‌اند، اما با احتیاط از این نوشیدنی ها استفاده کنید. در حالیکه این نوشیدنی ها الکترولیت مورد نیاز بدن را تامین می کنند، اما مقدار آن معمولا بسیار بیشتر از مقدار مورد نیاز بدن است. سعی کنید با افزودن یک بخش آب به نوشیدنی ورزشی آن را رقیق کنید و یا به ازاء هر لیوان نوشیدنی ورزشی یک لیوان آب نیز بنوشید.

برای کودکان می توانید از محلول های تجاری الکترولیتی همچون Pedialyte استفاده کنید، زیرا که این محلول ها به صورت ویژه برای بدن کودکان ساخته شده اند.

برای تامین آب بدن نوزاد هر ساعت 30 میلی لیتر، کودکان نوپا 60 میلی‌لیتر و کودکان بزرگ تر 90 میلی لیتر آب لازم است.

درمان خانگی تب و لرز

لباس راحت بپوشید. هنگامی که تب دارید لباس های راحت و گشاد بپوشید تا بدن راحت باشد و جریان هوای کافی برای خنک شدن بدن نیز به وجود آید. لباس های اضافی تا پتویی که گرمای اضافی بدن را حبس کرده و تب را طولانی تر می سازند را بردارید. برای خواب از یک لایه لباس نازک و یک لایه ملحفه نازک استفاده کنید.

فیبر های طبیعی همچون پنبه، بامبو و ابریشم معمولا گردش هوای بهتری نسبت به پارچه های مصنوعی همچون پلاستیک و پلی استر دارند.

قرص تب بر قوی

دمای اتاق را پایین بیاورید. دمای بالا ممکن است باعث افزایش طول تب و تعریق بیش از حد شود که خود می تواند به کم آب شدن بدن بیانجامد. دمای ایده‌آل اتاق 22 تا 25 درجه است. اگر اتاق شما گرم و خفه است، می توانید از یک پنکه استفاده کنید.

تب بر خانگی

مدت فراوانی استراحت کنید. استراحت زیاد به بدن شما کمک می کند سریع تر بهبود یابد، زیرا که سیستم ایمنی را تقویت می کند. از جنب و جوش اضافی خودداری کنید. اگر ممکن بود محل کارتان را زودتر ترک کنید تا کمی بیشتر از حالت عادی بخوابید.

تحقیقات نشان می دهد کمبود استراحت می تواند سیستم ایمنی را تضعیف کند، تولید هورمون های استرس را افزایش دهد، احتمال ابتلا به بیماری های مزمن را افزایش دهد و میزان امید به زندگی را کاهش دهد.

داروی تب بر

از دارو های کاهنده تب استفاده کنید. اگر تب شما بسیار بالاست و برای‌تان بسیار آزاردهنده شده، می توانید از دارو های کاهنده تب استفاده کنید. چندین دارو که تب را کاهش می دهند مثل : استامینوفن، ایبوپروفن و آسپرین. طبق دستورالعمل روی جعبه از این دارو های عادی برای کاهش تب استفاده کنید.

دز مصرف دارو را با دقت بررسی کنید. برای کاهش تب از کم ترین دز ممکن استفاده کنید.

افراد زیر 18 سال نباید آسپرین مصرف کنند، مگر با تجویز پزشک. این دارو با سندروم رِی مرتبط است؛ بیماری که موجب التهاب مغز و کبد می شود.

تب بر

دوش آب گرم بگیرید. گرفتن دوش آب گرم به مدت 5 تا 10 دقیقه می تواند باعث تعریق شده و بدن شما را خنک کند و درد عضلات را کاهش دهد و احتقان سینوس ناشی از بیماری هایی همچون سرماخوردگی را برطرف کند. مراقب باشید دمای آب بسیار بالا نباشد، زیرا ممکن است دمای مرکزی بدن را بسیار افزایش داده و به این ترتیب تب را طولانی تر کند.

تب بر گیاهی

از اسفنج یا حوله استفاده کنید. اگر امکان دوش گرفتن فراهم نبود یا خودتان به آن میل نداشتید، به جای آن از یک حوله مرطوب استفاده کنید. حوله کوچکی را در آب ولرم خیس کنید و آن را آهسته روی پیشانی یا زیر بازوهایتان بکشید. این امر موجب تعریق بدن شده و متعاقبا بدن‌تان را خنک می کند، جریان خون را بهبود می بخشد و گرفتگی بینی را رفع می کند.

استفاده از آب سرد، بسته یخ یا گرفتن دوش آب سرد ممکن است به لرز منجر شود و در نتیجه دمای مرکزی بدن را افزایش دهد و بدین ترتیب تب طولانی تر شود.

حوله گرم را بر روی زخم پوست یا نقاط ملتهب اعمال نکنید، زیرا ممکن است به خونریزی و یا التهاب بیشتر منجر شود.

تب بر قوی گیاهی

بینی‌تان را تمیز نگه دارید. اگر تب شما توسط سرماخوردگی یا آنفولانزا ایجاد شده، می بایست بینی خود را تمیز نگه دارید تا راحت تنفس کنید. تنفس دشوار می تواند تب شما را افزایش دهد. بینی خود را خیلی با شدت تمیز نکنید، زیرا ممکن است در کنار سرماخوردگی گوش درد نیز بگیرید. حتما به آرامی بینی را تمیز کرده و تنها در مواقع لازم این کار را انجام دهید.

متخصصان توصیه می کنند که انگشت‌تان را بر روی یکی از سوراخ های بینی‌تان گذاشته و هوا را از سوراخ دیگر به یک دستمال بدمید. اگر کودک یا نوزاد شما سرما خورده، به او کمک کنید به طور صحیح بینی خود را تمیز کند.

هر بار پس از تمیز کردن بینی با دست، دستان‌تان را بشویید تا احتمال آلوده شدن دیگران توسط انتقال باکتری ها یا ویروس ها از بین برود.

پایین آوردن تب کودکان در طب سنتی

داخل منزل بمانید. مگر آنکه در هنگام شروع تب بیرون باشید، در غیر این صورت بهتر است در خانه و در جایی که هوا خشک بوده و تغییرات دما کمتر است استراحت کنید. اگر لازم شد در دوران داشتن تب بیرون بروید، سعی کنید زیر سایه حرکت کرده و فعالیت خود را محدود کنید.

چگونه تب را قطع کنیم

از کشیدن سیگار خودداری کنید. علاوه بر افزایش ریسک ابتلا به سرطان ریه و سایر بیماری های تنفسی، کشیدن سیگار سیستم ایمنی بدن را نیز سرکوب می کند. بنابراین سیگار کشیدن بدن را منجر می کند تا برای شکست دادن باکتری یا ویروس شدید تر فعالیت کند و بدین ترتیب دمای بدن افزایش می یابد. بهتر است تا کاهش تب، خود را در معرض دود سیگار، تنباکو و سایر محصولات تنباکویی قرار ندهید.

کودکان و به ویژه نوزادان، نباید در معرض دود سیگار دیگران قرار گیرند، به ویژه هنگامی که تب دارند.

پایین آوردن تب در خانه

مصرف کافئین را کاهش دهید . کافئین باعث افزایش دمای بدن و کاهش آب بدن خواهد شد . اگر تب دارید روزانه بیشتر از 100 میلی گرم کافئین مصرف نکنید . هر استکان چای سیاه 53 میلی گرم و هر استکان قهوه 133 میلی گرم کافئین دارد .

ایجاد تغییر در رژیم غذایی :

درمان تب در بزرگسالان

از خوردن غذا های التهاب آور خودداری کنید. تب نوعی التهاب است که بدن شما از آن برای محافظت از خود در برابر مواد مضر استفاده می کند. غذا هایی که التهاب بدن را افزایش می دهند، می توانند به وخیم تر شدن و یا طولانی تر شدن تب منجر شوند. این غذا ها ممکن است باعث سوء هاضمه و نفخ شده و حال کلی شما را بدتر کنند. سعی کنید حتی الامکان از خوردن این غذا ها خودداری کنید؛ به ویژه اگر تب دارید.

کربوهیدرات های تصفیه شده همچون نان سفید، کیک و شیرینی و دونات

غذا های سرخ شده

نوشیدنی های قند دار همچون نوشابه و نوشابه انرژی زا

گوشت قرمز اعم از گوشت گوساله، گوشت ران، استیک و یا گوشت های پردازش شده همچون انواع هات داگ، مارگارین، چربی خوک و چربمایه.

پایین آوردن تب در بزرگسالان

غذا های ضد التهاب مصرف کنید. در حالیکه بعضی از غذا ها ممکن است باعث التهاب بدن شوند، بعضی دیگر از آنها می توانند التهاب را کاهش دهند. هرچند که اگر پس از خوردن چیزی دچار تهوع، سوء هاضمه و استفراغ شدید، باید تا پس از کاهش تب از خوردن مجدد آن خودداری کنید. غذا های سبک و غیر اسیدی همچون سالاد با سس سبک، آجیل و غلات کامل در هنگام داشتن تب راحت تر توسط بدن جذب می شوند. غذاهایی که به کاهش التهاب کمک می کنند شامل:

میوه هایی از قبیل توت فرنگی، گیلاس و مرکبات

آجیل هایی همچون بادام و گردو

سبزی های سبز برگ دار از جمله اسفناج، کلم پیچ، که مقدار بالایی آنتی اکسیدان دارند

ماهیان پرچرب همچون قزل آلا، خال مخالی، تن و ساردین

غلات کامل همچون برنج قهوه‌ای، کینوا، ارزن، جو پرک و دانه کتان

روغن زیتون یا کانولا

آب نمک برای پایین آوردن تب

ویتامین C مصرف کنید . ویتامین C باعث قوی تر شدن سیستم دفاعی بدن و کمک به بهبودی سریع شما که نتیجه آن کاهش تب میباشد خواهد شد . مواد غذایی حاوی ویتامین C :

فلفل

مرکبات

اسفناج و کلم برکلی

توت فرنگی

گوجه

انبه

برای پایین آوردن تب چه بخوریم

منیزیم مصرف کنید . کمبود منیزیم در خون باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شود . در هنگام تب داشتن مقدار 350 میلیگرم در روز منیزیم مصرف کنید . مواد غذایی حاوی منیزیم :

شکلات تلخ

آجیل

موز

لوبیا

سویا

تن

آمپول تب بر

سوپ خانگی بخورید. خوردن غذاهای آبکی و گرم همچون سوپ می تواند دمای داخلی بدن را کاهش دهد، جذب آب را افزایش دهد و با افزایش تعریق بدن را خنک کرده و تب را بهبود می بخشد. محتویات سوپ می بایست سبک بوده و فاقد گندم و غلات باشد.

450 گرم سیب زمینی خورد شده، 220 گرم هویج قاچ شده، 110 گرم تره فرنگی خورد شده و سایر سبزیجات برگدار همچون کاهو اسفناج یا کلم قرمز را در 2 لیتر آب بجوشانید.

سوپ را به مدت 1 ساعت با دمای متوسط بپزید و سپس سوپ را داخل ظرف بریزید. تنها افرادی که فشار خون پایین دارند می توانند به سوپ نمک اضافه کنند.

استفاده از گیاهان دارویی :

قرص تب بر بزرگسالان

چای گیاهی بنوشید. چایی گیاهی مقدار فراوانی ترکیبات آنتی اکسیدان و ضد التهاب دارد که می توانند به آرامش بدن، بهبود هاضمه و ریفلکس های گازی کمک کرده و احتقان مربوط به تب را کاهش دهند. بعضی از انواع چایی ممکن است بعد از 2 الی 3 ساعت اثر کنند. چای های گیاهی که می توانند علایم مربوط به تب را کاهش دهند، شامل:

چای بابونه می تواند عوارض مربوط به بیخوابی، استرس، التهاب، سوزش قلب، سرماخوردگی سینه و گلو درد را کاهش دهد. برای درست کردن چای بابونه 2 تا 3 گرم گل خشک بابونه را به مدت 5 دقیقه در یک فنجان آب گرم دم کنید. سپس آن را آبکش کرده و بنوشید. قبل از دادن چای بابونه به کودک با دکتر صحبت کنید.

چای نعناع فلفلی می تواند احتقان مربوط به سرماخوردگی یا آنفولانزا را کاهش داده و به دلیل ترکیبات فعال آن خاصیت خنک کنندگی داشته باشد. برای درست کردن چای نعناع فلفلی یک چهارم قاشق چای خوری برگ نعناع فلفلی را به مدت 3 تا 5 دقیقه در آب گرم دم کرده و آب بکشید و بدون شیرین کننده آن را بنوشید. می توان برای کاهش علایم یک سرماخوردگی ملایم روزانه یک یا 2 بار این چای را مصرف کرد. در مورد تب های متوسط یا شدید (39 درجه تا 40.5) مصرف نعناع فلفلی ممکن است حالت تهوع به همراه بیاورد و آن را نباید به کودکان و نوزادان داد.

درمان خانگی تب

آب برنج بنوشید. هنگامی که تب شما با اسهال شدید یا سوء هاضمه همراه است، می توان شرایط با را آب برنج بهبود بخشید. می توانید آب برنج را با جوشاندن 2.5 قاشق غذاخوری برنج در یک لیتر آب به مدت نیم ساعت آماده کنید و سپس مایع را آبکشی کرده و بنوشید.

می توانید آب برنج را به کودکان بالای 2 سال که تب دارند نیز بدهید.

درمان تب و لرز

فلفل قرمز مصرف کنید. اگر از غذا های تند خوش‌تان می آید، نصف فلفل قرمز خورد شده یا نصف قاشق چای خوری پودر فلفل قرمز را به ترکیبات سوپ‌تان اضافه کنید. فلفل قرمز حاوی ماده‌ای به نام کاپسایسین است که ضد ویروس، آنتی اکسیدان و ضد التهاب بوده و می تواند به پروسه بهبودی بدن کمک کند. این ماده تعریق بدن را نیز افزایش داده و به خنک شدن بدن کمک می کند.

کسانی که با شیره گیاهی، موز، کیوی، شاه بلوط و آووکادو حساسیت دارند، ممکن است به فلفل قرمز نیز حساسیت داشته باشند.

کسانی که دارای ریفلکس های گازی یا قند خون پایین هستند، یا کسانی که داروی رقیق سازی خون مصرف می کنند، نباید کاپسایسین مصرف کنند.

کودکان مریض معمولا غذا های ملایم را ترجیح می دهند، بنابراین در مورد کودکان از این گزینه چشم پوشی کنید.

گیاهان تب بر

زنجبیل مصرف کنید. زنجبیل می تواند علایم تهوع، استرس، استفراغ، فشار خون بالا و مشکلات هضم همراه با تب را کاهش دهد و شرایط را قابل تحمل تر سازد. عصاره زنجبیل هم به صورت کپسول های خوراکی یا روغن در بیشتر فروشگاه های مواد غذایی موجود است. زنجبیل گیاهی قوی است، بنابراین مقدار مصرف روزانه 4 گرم توصیه می شود که شامل منابع غذایی آن نیز هست. باید بعضی در بعضی از این موارد احتیاط کنید:

زنان باردار نباید روزانه بیش از 1 گرم زنجبیل مصرف کنند.

زنجبیل را نباید به نوزادان یا کودکان زیر 2 سال داد. با پزشک مشاوره کنید تا دز مناسب برای فرزند خود را پیدا کنید.

اگر اختلال خونریزی دارید یا دارو های رقیق کننده خون از جمله آسپرین دارید، زنجبیل مصرف نکنید.

درمان خانگی تب

فرنجمشک مصرف کنید. فرنجمشک حاوی ترکیبات ضد التهاب و ضد ویروسی به نام تانن است. فرنجمشک می تواند اضطراب و بی خوابی را درمان کرده و با بهبود هضم، به کاهش تب کمک کند. این گیاه به صورت مکمل غذایی، کرم موضعی، تنتور و چای گیاهی در بیشتر فروشگاه های مواد غذایی و گیاهان دارویی موجود است.

دز توصیه شده برای مکمل های غذایی حاوی عصاره فرنجمشک 300 تا 500 میلی گرم و 3 بار در روز است.

برای درست کردن چای فرنجمشک، یک چهارم قاشق چای خوری فرنجمشک خشک را به مدت 3 تا 5 دقیقه در یک فنجان آب گرم دم کنید. بلافاصله بعد از آب کشی و بدون افزودن شیرین کننده چای را بنوشید.

تب در کودکان

از روغن علف لیمو استفاده کنید. تحقیقات نشان داده اند که علف لیمو خواص ضد التهاب، ضد ویروس و آنتی باکترایی فراوانی دارد که می تواند به کاهش تب کمک کند. از روغن علف لیمو در رایحه درمانی برای کاهش احتقان ناشی از سرماخوردگی و آنفولانزا و برای بهبود عفونت استفاده می شود.

روغن علف لیمو را با افزودن 5 قطره اسانس به 15 میلی لیتر روغن پایه رقیق کرده و سپس به آرامی آن را به مدت 5 دقیقه روی پیشانی یا پشت گردن خود ماساژ دهید. روغن را با یک حوصله مرطوب و گرم پاک کنید.

کودکان و نوزادان نباید از روغن علف لیمو استفاده کنند.

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.