درمان قطعی شپش مو

شپش چیست ؟

حشره‌ای است که یک عنوان یک انگل دائمی و اجباری دسته بندی میشود یعنی اینکه به‌جز بدن پستانداران و پرندگان درجای دیگری نمی‌تواند زندگی کند .

راه مبارزه با شپش چیست ؟

با توجه به زیست‌شناسی بهترین راه مبارزه با شپش رعایت بهداشت فردی و استحمام با آب و صابون ، کوتاه کردن مو ، عوض کردن لباس‌ها ، جوشاندن در حرارت بالای 60 درجه و ترجیحاً اتو کردن آن‌ها ؛ راه‌های کاهش آلودگی به شپش است .

راه‌های زیادی برای از بین بردن شپش وجود دارد که بهترین آن‌ها را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم . اولین قدم در ریشه کن شپش خرید شانه مخصوص شپش است که از داروخانه ها میتوانید تهیه بفرمائید .

راههای درمان شپش مو

1 – روغن درخت چای

این روغن یک  ضدعفونی‌کننده قوی است که می‌تواند باعث خفه کردن شپش‌ها بشود . هفته‌ای 3 بار از روغن درخت چای استفاده کنید .

تمام پوست سر و موهای خود را با روغن درخت چای بپوشانید و کلاه حمام یا پلاستیک روی سر بگذارید . یک‌شب صبر کنید و در صبح با شانه مخصوص شپش موها را شانه سپس شستشو دهید .

2 – روغن نارگیل

یکی دیگر از روش‌های خانگی استفاده از روغن نارگیل است که می‌توانید از آن استفاده کنید . بوی خوب آن نیز می‌تواند گزینه‌ای برای انتخاب این روش باشد . طرز استفاده از آن مانند روغن درخت چای که در بالا گفته شد است .

3 – خیس شانه کشیدن

شما می‌توانید با استفاده از شانه معمولی دندانه ریز روی موهای خشک به از بین بردن شپش کمک کنید . استفاده کردن مقداری نرم‌کننده نیز می‌تواند مؤثر باشد . به مدت چند هفته‌اینکار را تکرار کنید .

4 – سیر

این روش بوی بد زیادی دارد اما به همان مقدار می‌تواند تأثیرگذار باشد . 8 تا 10 حبه سیر را به له کرده و 1 قاشق چای‌خوری آب‌لیمو به آن اضافه کنید . این خمیر را روی پوست سر و موها زده و به مدت 30 دقیقه تا 1 ساعت صبر کنید سپس شامپو بزنید . هفته‌ای 1 بار به مدت 1 تا 2 ماه این کار را تکرار کنید .

5 – نمک و سرکه

ترکیب نمک و سرکه یکی از بهترین روش‌های خانگی درمان شپش است . نمک باعث خشک‌کردن شپش و سرکه باعث کشتن شپش‌های جوان و تخم شپش می‌شود . وقتی‌که نمک و سرکه باهم مصرف شوند تأثیر آن‌ها بیشتر می‌شود .

6 – شانه

بهترین راه شروع درمان استفاده از شانه مخصوص شپش است که می‌توانید آن را از داروخانه‌ها بخرید . موهای خود را به قسمت‌های کوچک تقسیم کنید و از پوست سر تا انتهای مو را شانه کنید . بعد از هر بار شانه حتماً با دستمال یا آب داغ شانه را تمیز کنید تا شپش و تخم‌های آن‌ها از بین بروند . برای بهتر دیدن شپش و تخم آن از ذره‌بین یا فلش موبایل استفاده نمایید .

7 – شامپو ضد شپش

ماده اصلی این شامپوها پیرترین (Pyrethrins/Pyrethrum ) است که به اعصاب شپش حمله می‌کند اما همیشه تأثیرگذار نیست زیرا بعضی از شپش‌ها در مقابل این سم مقاوم هستند .

طرز استفاده  : محصول خریداری‌شده را روی موهای خشک زده ؛ به مدت 10 دقیقه صبر کنید سپس آبکشی نمایید . پیشنهاد می‌شود 7 الی 10 روز استفاده شود .

8 – روغن‌زیتون

این روغن با بستن راه‌های تنفسی شپش باعث خفه کردن و کشتن آن می‌شود . این روغن را قبل از خواب روی سر خود زده و سر را با پلاستیک یا کلاه حمام بپوشانید زیرا شپش‌ها تا چند ساعت بدون هوا می‌توانند زنده بمانند . برای جدا کردن تخم آن‌ها شما باید موها را شانه بزنید . روغن‌زیتون به شل شدن شپش‌های چسبیده به مو می‌تواند کمک کند .

9 – لوسیون پرمترین

پرمترین یک ترکیب فعال در محصولات ضد شپش است که نوعی از پیرترین است . پرمترین مانند پیرترین می‌تواند به شپش‌های زنده حمله میکند اما گزارش‌شده است که به این ماده مقاوم شده‌اند .

لوسیون را روی موهای نم دار بعد از شامپو زدن ( نرم‌کننده استفاده نکنید ) بزنید طوری که کاملاً اشباع شود . به مدت 10 دقیقه صبر کنید سپس آبکشی و شانه کنید . اگر بازهم شپش‌ها پدیدار شدند به مدت 7 روز یا بیشتر مصرف کنید .

10 – سشوار

در یک مطالعه مشخص شد که هوای گرم در کشتن تخم‌های شپش مؤثر است اما تأثیر چندانی روی شپش‌های زنده ندارد . برای تأثیر بیشتر ؛ سشوار را روی موهای تازه شستشو داده‌شده استفاده کنید تا شانس ریشه‌کن کردن شپش افزایش یابد .

روی محصولات ضد شپش شیمیایی از سشوار استفاده نکنید زیرا ممکن است دارای مواد اشتعال‌زا باشند .

11 – اسپینوزاد

برای تهیه این لوسیون نیاز به نسخه پزشک است . در 2 کارآزمایی بالینی نشان داده شد که حدود 85% از بیماران بعد از 14 روز درمان شدند درحالی‌که این رقم برای پرمترین حدود 43% است .

روی موهای خشک استفاده کنید . روی پوست سر ریخته و تمامی مو را تا انتها آغشته کنید . به مدت 10 دقیقه صبر کنید سپس آبکشی و شانه کنید .

12 – خفه کردن شپش با آب

بردن موها زیرآب می‌تواند باعث خفه کردن شپش‌ها بشود هرچند که گزارش‌ها حاکی از آن هستند که شپش می‌تواند ساعت‌ها بدون هوا زنده بماند . به گفته بعضی از منابع معتبر حتی آب حاوی کلر استخر هم نمی‌تواند شپش را از بین ببرد .

13 – ایفرمکتین

لوسیون حاوی این ماده در داروخانه‌ها موجود است . این ماده می‌تواند شپش‌ها و تخم‌های آن‌ها را فلج کند و بکشد . این لوسیون می‌تواند در کودکان بالای 6 ماه مصرف شود . در کارآزمایی بالینی نشان داده شد که سه‌چهارم بیماران با این لوسیون در مدت 2 هفته درمان شدند .

لوسیون را روی مو و پوست سر خشک زده و بعد از 10 دقیقه آبکشی نمایید .

14 – ژل مو و وازلین

تحقیقات زیادی در مؤثر بودن ژل مو و وازلین انجام‌نشده است اما مانند دیگر روش‌های خانگی مادران زیادی روی این روش قسم می‌خورند . این مواد می‌تواند راه‌های تنفسی شپش را ببندند .

مطالعه‌ای نشان داد که تأثیر وازلین از دیگر درمان‌های خانگی بیشتر است . به‌هرحال پاک کردن وازلین سخت است .

مو و پوست سر را کاملاً آغشته نمایید و کلاه حمام یا با پلاستیک آن را بپوشانید و بخوابید . صبح روز بعد مو را شستشو داده و یک‌بار دیگر در یک هفته بعد این کار را تکرار کنید .

15 – لوسیون بنزیل الکل 5%

این لوسیون نیاز به نسخه پزشک دارد که با بی‌حس کردن دستگاه تنفسی شپش‌ها آن‌ها را می‌کشد . حداقل نیاز به 2 بار استفاده برای از بین بردن شپش دارد .

در 2 کارآزمایی بالینی نشان داده شد حدود 75% از بیماران بعد از 14 روز درمان شدند .

مو و پوست سرخود را به لوسیون آغشته کرده و آن را اشباع کنید سپس 10 دقیقه صبر کنید سپس آبکشی نمایید . بعدازآن می‌توانید موها را شامپو زده و شانه کنید .

16 – مایونز

شپش‌ها می‌توانند مجاری تنفسی خود را ببندند و باز کنند به همین دلیل تضمینی برای تأثیر این روش وجود ندارد . نتایج متناقضی در تأثیرگذار بودن این روش وجود دارد .

از مایونز پرچرب استفاده کنید . تمامی پوست سر و موهای خود را با سس پوشانده و روی سر کلاه حمام بگذارید . یک‌شب بگذارید بماند سپس در صبح سر را شامپو زده و شانه بزنید . یک هفته بعد یک‌بار دیگر این کار را انجام دهید .

17 – مایع ظرف‌شویی

مایع ظرف‌شویی شپش‌ها را نمی‌کشد اما مو و پوست سر را از موادی که روی سرخود زده‌اید تا شپش‌ها را بکشید پاک می‌کند .

18 – سرکه

مانند بقیه روش‌های خانگی تأثیر این روش نیز به‌صورت علمی ثابت نشده است . بعضی از افراد معتقدند که سرکه می‌تواند مواد چسبناکی مادر شپش‌ به تخم‌ها میزند تا آن‌ها را روی ساقه مو نگه دارد را حل کند . استفاده از سرکه بعد از درمان‌های ضد شپش اثر آنها را بیشتر می‌کند .

19 – LouseBuster

این دستگاه مانند جاروبرقی است و می‌تواند شپش های پوست سر و موها را از بین ببرد . در یک مطالعه نشان داده شد که این دستگاه می‌تواند 98% تخم‌ها و 80% شپش‌های زنده را از بین ببرد .

این دستگاه باید توسط اشخاص ماهر و دارای مجوز آن انجام بشود .

20 – لوسیون مالاتیون

این دارو نیاز به نسخه پزشک دارد و می‌تواند شپش‌های زنده و مقداری از تخم‌ها را از بین ببرد . این لوسیون قابل اشتعال بوده و می‌تواند سوختگی درجه دوم ایجاد کند . برای کودکان زیر 6 سال پیشنهاد نمی‌شود .

لوسیون را روی موهای خشک زده و 8 تا 12 ساعت بگذارید تا بماند و با هوا خشک شود . هرگز با سشوار آن را خشک نکنید زیرا خطرناک است . سرخود را در ظرف‌شویی بشورید . بعد از 7 تا 9 روز اگر شپش باقی‌مانده بود این کار را تکرار کنید .

21 – شامپو لیندان ( گامابنزین هگزاکلراید )

این ماده می‌تواند شپش‌ها و تخم‌های آن‌ها را بکشد . استفاده نادرست زیاد از این دارو می‌تواند عوارض بسیار جدی مانند تشنج و حتی مرگ را به همراه داشته باشد . طبق گفته FDA حتی اگر طبق دستور روی آن مصرف شود می‌تواند در بعضی از افراد ایجاد تشنج کند .

این دارو در حال حاضر برای کشتن شپش پیشنهاد نمی‌شود و در کودکان ، افراد مسن و کسانیکه زیر 50 کیلو هستند نیز پیشنهاد نمی‌شود . این شامپو فقط با نسخه پزشک و برای کسانیکه دیگر داروها روی آن‌ها تأثیر ندارد تجویز و استفاده می‌شود .

22 – تمیز کردن خانه

برای جلوگیری از دچار شدن به شپش تمامی وسایلی که شخص آلوده با آن‌ها در ارتباط بوده را باید بشورید .

کارهای زیر را حتما انجام دهید :

1 – تخت خواب ، کلاه ، حوله را در آب داغ بی اندازید و با گرمای زیاد خشک‌کنید .

2 – شانه و برس ها را در آب بسیار داغ خیس کنید . کف خانه و بالشت‌ها ، مبلمان و دیگر وسایل را جاروبرقی بکشید .

3 – وسایلی که قابل شستشو نیستند را در یک پلاستیک سربسته قرار دهید و به مدت 2 هفته بگذارید بماند .

پیشگیری

شپش از فرد آلوده به فرد سالم انتقال پیدا می‌کند بنابراین ربطی به نظافت شخصی ندارد . از وسایل شخصی دیگران مانند : شانه ، برس ، کلاه و بالشت استفاده نکنید . پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از شپش چند قطره عصاره درخت چای به وسایل شخصی خود بزنید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.