خانه سلامت پوست ، مو و ناخن چگونه شپش سر را ریشه‌کن کنیم ؟ + پیشگیری

چگونه شپش سر را ریشه‌کن کنیم ؟ + پیشگیری

12
درمان قطعی شپش مو

شپش چیست ؟

حشره‌ای است که یک عنوان یک انگل دائمی و اجباری دسته بندی میشود یعنی اینکه به‌جز بدن پستانداران و پرندگان درجای دیگری نمی‌تواند زندگی کند .

راه مبارزه با شپش چیست ؟

با توجه به زیست‌شناسی بهترین راه مبارزه با شپش رعایت بهداشت فردی و استحمام با آب و صابون ، کوتاه کردن مو ، عوض کردن لباس‌ها ، جوشاندن در حرارت بالای ۶۰ درجه و ترجیحاً اتو کردن آن‌ها ؛ راه‌های کاهش آلودگی به شپش است .

راه‌های زیادی برای از بین بردن شپش وجود دارد که بهترین آن‌ها را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم . اولین قدم در ریشه کن شپش خرید شانه مخصوص شپش است که از داروخانه ها میتوانید تهیه بفرمائید .

راههای درمان شپش مو

۱ – روغن درخت چای

این روغن یک  ضدعفونی‌کننده قوی است که می‌تواند باعث خفه کردن شپش‌ها بشود . هفته‌ای ۳ بار از روغن درخت چای استفاده کنید .

تمام پوست سر و موهای خود را با روغن درخت چای بپوشانید و کلاه حمام یا پلاستیک روی سر بگذارید . یک‌شب صبر کنید و در صبح با شانه مخصوص شپش موها را شانه سپس شستشو دهید .

۲ – روغن نارگیل

یکی دیگر از روش‌های خانگی استفاده از روغن نارگیل است که می‌توانید از آن استفاده کنید . بوی خوب آن نیز می‌تواند گزینه‌ای برای انتخاب این روش باشد . طرز استفاده از آن مانند روغن درخت چای که در بالا گفته شد است .

۳ – خیس شانه کشیدن

شما می‌توانید با استفاده از شانه معمولی دندانه ریز روی موهای خشک به از بین بردن شپش کمک کنید . استفاده کردن مقداری نرم‌کننده نیز می‌تواند مؤثر باشد . به مدت چند هفته‌اینکار را تکرار کنید .

۴ – سیر

این روش بوی بد زیادی دارد اما به همان مقدار می‌تواند تأثیرگذار باشد . ۸ تا ۱۰ حبه سیر را به له کرده و ۱ قاشق چای‌خوری آب‌لیمو به آن اضافه کنید . این خمیر را روی پوست سر و موها زده و به مدت ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت صبر کنید سپس شامپو بزنید . هفته‌ای ۱ بار به مدت ۱ تا ۲ ماه این کار را تکرار کنید .

۵ – نمک و سرکه

ترکیب نمک و سرکه یکی از بهترین روش‌های خانگی درمان شپش است . نمک باعث خشک‌کردن شپش و سرکه باعث کشتن شپش‌های جوان و تخم شپش می‌شود . وقتی‌که نمک و سرکه باهم مصرف شوند تأثیر آن‌ها بیشتر می‌شود .

۶ – شانه

بهترین راه شروع درمان استفاده از شانه مخصوص شپش است که می‌توانید آن را از داروخانه‌ها بخرید . موهای خود را به قسمت‌های کوچک تقسیم کنید و از پوست سر تا انتهای مو را شانه کنید . بعد از هر بار شانه حتماً با دستمال یا آب داغ شانه را تمیز کنید تا شپش و تخم‌های آن‌ها از بین بروند . برای بهتر دیدن شپش و تخم آن از ذره‌بین یا فلش موبایل استفاده نمایید .

۷ – شامپو ضد شپش

ماده اصلی این شامپوها پیرترین (Pyrethrins/Pyrethrum ) است که به اعصاب شپش حمله می‌کند اما همیشه تأثیرگذار نیست زیرا بعضی از شپش‌ها در مقابل این سم مقاوم هستند .

طرز استفاده  : محصول خریداری‌شده را روی موهای خشک زده ؛ به مدت ۱۰ دقیقه صبر کنید سپس آبکشی نمایید . پیشنهاد می‌شود ۷ الی ۱۰ روز استفاده شود .

۸ – روغن‌زیتون

این روغن با بستن راه‌های تنفسی شپش باعث خفه کردن و کشتن آن می‌شود . این روغن را قبل از خواب روی سر خود زده و سر را با پلاستیک یا کلاه حمام بپوشانید زیرا شپش‌ها تا چند ساعت بدون هوا می‌توانند زنده بمانند . برای جدا کردن تخم آن‌ها شما باید موها را شانه بزنید . روغن‌زیتون به شل شدن شپش‌های چسبیده به مو می‌تواند کمک کند .

۹ – لوسیون پرمترین

پرمترین یک ترکیب فعال در محصولات ضد شپش است که نوعی از پیرترین است . پرمترین مانند پیرترین می‌تواند به شپش‌های زنده حمله میکند اما گزارش‌شده است که به این ماده مقاوم شده‌اند .

لوسیون را روی موهای نم دار بعد از شامپو زدن ( نرم‌کننده استفاده نکنید ) بزنید طوری که کاملاً اشباع شود . به مدت ۱۰ دقیقه صبر کنید سپس آبکشی و شانه کنید . اگر بازهم شپش‌ها پدیدار شدند به مدت ۷ روز یا بیشتر مصرف کنید .

۱۰ – سشوار

در یک مطالعه مشخص شد که هوای گرم در کشتن تخم‌های شپش مؤثر است اما تأثیر چندانی روی شپش‌های زنده ندارد . برای تأثیر بیشتر ؛ سشوار را روی موهای تازه شستشو داده‌شده استفاده کنید تا شانس ریشه‌کن کردن شپش افزایش یابد .

روی محصولات ضد شپش شیمیایی از سشوار استفاده نکنید زیرا ممکن است دارای مواد اشتعال‌زا باشند .

۱۱ – اسپینوزاد

برای تهیه این لوسیون نیاز به نسخه پزشک است . در ۲ کارآزمایی بالینی نشان داده شد که حدود ۸۵% از بیماران بعد از ۱۴ روز درمان شدند درحالی‌که این رقم برای پرمترین حدود ۴۳% است .

روی موهای خشک استفاده کنید . روی پوست سر ریخته و تمامی مو را تا انتها آغشته کنید . به مدت ۱۰ دقیقه صبر کنید سپس آبکشی و شانه کنید .

۱۲ – خفه کردن شپش با آب

بردن موها زیرآب می‌تواند باعث خفه کردن شپش‌ها بشود هرچند که گزارش‌ها حاکی از آن هستند که شپش می‌تواند ساعت‌ها بدون هوا زنده بماند . به گفته بعضی از منابع معتبر حتی آب حاوی کلر استخر هم نمی‌تواند شپش را از بین ببرد .

۱۳ – ایفرمکتین

لوسیون حاوی این ماده در داروخانه‌ها موجود است . این ماده می‌تواند شپش‌ها و تخم‌های آن‌ها را فلج کند و بکشد . این لوسیون می‌تواند در کودکان بالای ۶ ماه مصرف شود . در کارآزمایی بالینی نشان داده شد که سه‌چهارم بیماران با این لوسیون در مدت ۲ هفته درمان شدند .

لوسیون را روی مو و پوست سر خشک زده و بعد از ۱۰ دقیقه آبکشی نمایید .

۱۴ – ژل مو و وازلین

تحقیقات زیادی در مؤثر بودن ژل مو و وازلین انجام‌نشده است اما مانند دیگر روش‌های خانگی مادران زیادی روی این روش قسم می‌خورند . این مواد می‌تواند راه‌های تنفسی شپش را ببندند .

مطالعه‌ای نشان داد که تأثیر وازلین از دیگر درمان‌های خانگی بیشتر است . به‌هرحال پاک کردن وازلین سخت است .

مو و پوست سر را کاملاً آغشته نمایید و کلاه حمام یا با پلاستیک آن را بپوشانید و بخوابید . صبح روز بعد مو را شستشو داده و یک‌بار دیگر در یک هفته بعد این کار را تکرار کنید .

۱۵ – لوسیون بنزیل الکل ۵%

این لوسیون نیاز به نسخه پزشک دارد که با بی‌حس کردن دستگاه تنفسی شپش‌ها آن‌ها را می‌کشد . حداقل نیاز به ۲ بار استفاده برای از بین بردن شپش دارد .

در ۲ کارآزمایی بالینی نشان داده شد حدود ۷۵% از بیماران بعد از ۱۴ روز درمان شدند .

مو و پوست سرخود را به لوسیون آغشته کرده و آن را اشباع کنید سپس ۱۰ دقیقه صبر کنید سپس آبکشی نمایید . بعدازآن می‌توانید موها را شامپو زده و شانه کنید .

۱۶ – مایونز

شپش‌ها می‌توانند مجاری تنفسی خود را ببندند و باز کنند به همین دلیل تضمینی برای تأثیر این روش وجود ندارد . نتایج متناقضی در تأثیرگذار بودن این روش وجود دارد .

از مایونز پرچرب استفاده کنید . تمامی پوست سر و موهای خود را با سس پوشانده و روی سر کلاه حمام بگذارید . یک‌شب بگذارید بماند سپس در صبح سر را شامپو زده و شانه بزنید . یک هفته بعد یک‌بار دیگر این کار را انجام دهید .

۱۷ – مایع ظرف‌شویی

مایع ظرف‌شویی شپش‌ها را نمی‌کشد اما مو و پوست سر را از موادی که روی سرخود زده‌اید تا شپش‌ها را بکشید پاک می‌کند .

۱۸ – سرکه

مانند بقیه روش‌های خانگی تأثیر این روش نیز به‌صورت علمی ثابت نشده است . بعضی از افراد معتقدند که سرکه می‌تواند مواد چسبناکی مادر شپش‌ به تخم‌ها میزند تا آن‌ها را روی ساقه مو نگه دارد را حل کند . استفاده از سرکه بعد از درمان‌های ضد شپش اثر آنها را بیشتر می‌کند .

۱۹ – LouseBuster

این دستگاه مانند جاروبرقی است و می‌تواند شپش های پوست سر و موها را از بین ببرد . در یک مطالعه نشان داده شد که این دستگاه می‌تواند ۹۸% تخم‌ها و ۸۰% شپش‌های زنده را از بین ببرد .

این دستگاه باید توسط اشخاص ماهر و دارای مجوز آن انجام بشود .

۲۰ – لوسیون مالاتیون

این دارو نیاز به نسخه پزشک دارد و می‌تواند شپش‌های زنده و مقداری از تخم‌ها را از بین ببرد . این لوسیون قابل اشتعال بوده و می‌تواند سوختگی درجه دوم ایجاد کند . برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود .

لوسیون را روی موهای خشک زده و ۸ تا ۱۲ ساعت بگذارید تا بماند و با هوا خشک شود . هرگز با سشوار آن را خشک نکنید زیرا خطرناک است . سرخود را در ظرف‌شویی بشورید . بعد از ۷ تا ۹ روز اگر شپش باقی‌مانده بود این کار را تکرار کنید .

۲۱ – شامپو لیندان ( گامابنزین هگزاکلراید )

این ماده می‌تواند شپش‌ها و تخم‌های آن‌ها را بکشد . استفاده نادرست زیاد از این دارو می‌تواند عوارض بسیار جدی مانند تشنج و حتی مرگ را به همراه داشته باشد . طبق گفته FDA حتی اگر طبق دستور روی آن مصرف شود می‌تواند در بعضی از افراد ایجاد تشنج کند .

این دارو در حال حاضر برای کشتن شپش پیشنهاد نمی‌شود و در کودکان ، افراد مسن و کسانیکه زیر ۵۰ کیلو هستند نیز پیشنهاد نمی‌شود . این شامپو فقط با نسخه پزشک و برای کسانیکه دیگر داروها روی آن‌ها تأثیر ندارد تجویز و استفاده می‌شود .

۲۲ – تمیز کردن خانه

برای جلوگیری از دچار شدن به شپش تمامی وسایلی که شخص آلوده با آن‌ها در ارتباط بوده را باید بشورید .

کارهای زیر را حتما انجام دهید :

۱ – تخت خواب ، کلاه ، حوله را در آب داغ بی اندازید و با گرمای زیاد خشک‌کنید .

۲ – شانه و برس ها را در آب بسیار داغ خیس کنید . کف خانه و بالشت‌ها ، مبلمان و دیگر وسایل را جاروبرقی بکشید .

۳ – وسایلی که قابل شستشو نیستند را در یک پلاستیک سربسته قرار دهید و به مدت ۲ هفته بگذارید بماند .

پیشگیری

شپش از فرد آلوده به فرد سالم انتقال پیدا می‌کند بنابراین ربطی به نظافت شخصی ندارد . از وسایل شخصی دیگران مانند : شانه ، برس ، کلاه و بالشت استفاده نکنید . پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از شپش چند قطره عصاره درخت چای به وسایل شخصی خود بزنید .

بارگذاری بیشتر در پوست ، مو و ناخن

12 دیدگاه ها

 1. Aaa

  اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۹ در ۱۲:۲۹ ق.ظ

  از تاید استفاده کنید البته یکم خطرناکه

 2. نقی

  آبان ۲۶, ۱۳۹۸ در ۸:۲۷ ب.ظ

  من نمیدونم شپش دارم مدتییه سرم میخاره نه خیلی حموم رفتم ولی کار نکرد چکار کنم

 3. حمید

  آبان ۱۱, ۱۳۹۸ در ۴:۳۲ ق.ظ

  فقط وفقط سروبدنتان راباآب بشورید جوابمیده وبا روغن بادام تلخ موهایتان راچرب کنیدخیلی جواب میده وموثرهستش

 4. آیلار

  آبان ۶, ۱۳۹۸ در ۸:۴۹ ب.ظ

  سلام بهترین روش وازلینه .اسپند هم خوبه ولی تاثیر وازلین خیلی بیشتره هرچند چن بار باید موهاتوبشوری تا چربی وازلین از بین بره

 5. miss_zare

  مهر ۱۱, ۱۳۹۸ در ۷:۳۸ ق.ظ

  سلام ببخشید من مشکل شپش دارم پند بار سس مایونز سر کردم ولی جواب نگرفتممم واااای خیلی بده…. تورو خدااا یه راه حلی رو بهم پیشنهاد کنیین ممنون میشم…

 6. رامشین

  شهریور ۱۸, ۱۳۹۸ در ۴:۰۶ ب.ظ

  کچل کن

 7. sama

  مرداد ۵, ۱۳۹۸ در ۱:۰۰ ب.ظ

  وای عالی بود

 8. رقیه

  اردیبهشت ۴, ۱۳۹۸ در ۹:۴۹ ب.ظ

  چندباربایدحنابست تاشپش هاریشکن بشن من دوسه باری کردن اماجواب نگرفتم

 9. سورنا

  فروردین ۲۹, ۱۳۹۸ در ۵:۵۳ ب.ظ

  سلام .مهمه که طول دوره درمان تا پایان آخرین تخم ریزی ادامه دهید.
  با لیندان:روز اول ,سپس روز هفتم,سپس روز چهاردهم,سپس چهار روز بعد از چهاردهمین روز شامپو لیندان بزنید.
  وتموم نکات ضرعفونی وسایل را با دقت انجام دهید.اولین روزی که شما شامپو میزنید شپش ها کشته میشوند.درسن همان روز این موجودات مزاحم وکثیف تخم ریزی کرده اند وپس از هفت الی ده روز دوباره شپش میشوند.

 10. طناز

  تیر ۲۶, ۱۳۹۷ در ۱:۰۷ ب.ظ

  من شامپو هم صد بار زدم ولی بازم نمیرن موهامم کوتاهه چیکار کنم؟ ?

  • sara

   دی ۲۷, ۱۳۹۷ در ۷:۳۵ ق.ظ

   این کارا همش الکی و بی فایده هستن تنها راه برای رهای از شپش باید حنا برنی .شب حنا خیس کن بزن سرت کامل بزن به موهات و ریشه موهات. روسری بپوش بخواب تا صبح بعدش سرت رو بشور تمیز بشور بعد موهاتو با حوله خشک کن وقتی خشک شد موهاتو شونه بزن شپش ها مرده و تخمشون با ذرات حنا ک هنوز توی موهات مونده میریزن بهترین راه همینه من خودم امتحان کردم

   • سحر

    بهمن ۳, ۱۳۹۷ در ۷:۰۲ ب.ظ

    واقعا.جواب گرفتی؟؟ چند روز تکرار کنم؟؟

بررسی کنید

درمان دمل در ۳ سوت !!! ( با عکس )

دمل‌ها یا آبسه‌ها، برجستگی‌های دردناک، ملتهب و چرکی هستند که در اثر عفونت‌های باکتریایی به…