ویتامین های محلول در آب و چربی

مصرف به‌اندازه ویتامین‌ها برای حفظ سلامتی بدن و رفاه عمومی شما ضروری هستند . ویتامین‌ها به دودسته مختلف تقسیم می‌شوند که شامل ویتامین‌های محلول در آب و ویتامین‌های محلول در چربی می‌شود .

شما با دانستن تفاوت و میزان مصرف این 2 دسته ویتامین‌ها می‌توانید از مصرف بیش‌ازحد ( اوردوز ) جلوگیری کنید .

توضیح ویتامین‌های محلول در آب و چربی

انواع ویتامین ها

چرا فهمیدن فرق بین ویتامین‌های محلول در چربی و محلول در آب بسیار مهم است ؟

تصورات غلط زیادی در مورد ویتامین‌ها و مکمل‌ها وجود دارد ، مثلاً : آن‌ها طبیعی هستند و برای تمامی افرادی که آن‌ها را مصرف کنند کاملاً ایمن است ، که شما نباید همه آن‌ها را باور کنید و باید واقعیت را در مورد آن‌ها بدانید . دراین‌مورد ، می‌توان گفت که صحیح نیست ، زیرا ویتامین‌ها و مکمل‌ها می‌توانند تداخلات خطرناکی با دیگر داروها داشته باشند . بنابراین می‌توان گفت که برای کسانیکه داروهای خاص مصرف می‌کنند یا احتمال مصرف بیش‌ازحد ویتامین درباره آن‌ها وجود دارد ، مناسب نیست .

ویتامین‌های محلول در آب اکثرا توسط بدن مقدار اضافی آن ( از طریق ادرار ) دفع می‌شود ، بنابراین احتمال کمی وجود دارد که این ویتامین‌ها به سطح سمی در بدن برسند .

ویتامین‌های محلول در چربی برای مدت‌زمان بیشتری در بدن می‌مانند ، بنابراین مصرف بیش‌ازحد آن‌ها می‌تواند منجر به انباشته شدن مقدار زیادی از آن‌ها شده و مشکلات بسیاری از سردرد گرفته تا مرگ را به ارمغان بی آورد .

مکمل‌های دارای ویتامین‌های محلول در چربی باید همیشه توسط یک پزشک کنترل شود و انجام آزمایش برای اندازه‌گیری سطح ویتامین‌ها انجام گیرد . توصیه‌های پزشک خود را در مورد میزان مصرف این ویتامین‌ها را دنبال کنید .

ویتامین های محلول در چربی

در مورد ویتامین‌های محلول در چربی بیشتر بدانید : بدن شما ویتامین‌های محلول در چربی را در بافت چربی و کبد ذخیره می‌کند ، سپس آن‌ها را بیرون کشیده و برای عملکرد درست بدن استفاده می‌کند .

مواد غذایی دارای ویتامین‌های محلول در چربی عموماً از محصولات حیوانی یا غذاهای چرب به دست می‌آید .

مواد غذایی دارای ویتامین‌های محلول در چربی :

 • روغن‌های گیاهی
 • شیر و لبنیات
 • تخم‌مرغ
 • روغن ماهی
 • کره

نیاز نیست شما ویتامین‌های محلول در چربی را به‌صورت روزانه مصرف کنید ، زیرا این ویتامین‌های در بدن شما ذخیره می‌شوند و درزمانی که موردنیاز باشند استفاده خواهند شد .

اسامی ویتامین های محلول در چربی

ویتامین‌های محلول در چربی کدم‌اند ؟

چند نوع ویتامین محلول در چربی‌داریم که شما باید آن‌ها را بشناسید تا مقدار درستی از آن‌ها را مصرف و از اوردوز جلوگیری کنید .

انواع ویتامین‌های محلول در چربی :

ویتامین A : این ویتامین به دید شما کمک می‌کند ، رشد استخوان و بافت را بهبود می‌بخشد و به تولیدمثل نیز کمک می‌کند .

ویتامین D : این ویتامین باعث افزایش جذب کلسیم در بدن شما می‌شود که به توسعه ( رشد ) دندان‌ها و استخوان‌ها کمک می‌کند . همچنین باعث کمک به نگه‌داشتن سطح کلسیم و فسفر در خون می‌شود .

مطالعات نشان داده‌اند که کمبود ویتامین D به دلیل عوامل مختلفی مانند کم قرار گرفتن در معرض نور خورشید به وجود می‌آید . کمبود این ویتامین شایع‌ترین نوع کمبود ویتامین در جهان است . درصورتی‌که در معرض نور خورشید قرار نمی‌گیرید با پزشک خود درباره مصرف مکمل این ویتامین صحبت کنید .

ویتامین E : این ویتامین باعث محافظت از سلول‌های قرمز خون و حفظ عملکرد سیستم ایمنی بدن و ترمیم DNA می‌شود . همچنین ممکن است باعث کاهش ریسک ابتلا به بعضی از سرطان‌ها و مشکلات قلبی نیز شود .

ویتامین K : این ویتامین برای لخته شدن خون ضروری بوده و درترمیم زخم نیز نقش دارد . شواهدی وجود دارد که ویتامین K می‌تواند باعث حفظ سلامت استخوان‌ها نیز شود .

انواع ویتامین ها

چه مقدار از ویتامین‌های محلول در چربی استفاده کنیم ؟

برای سلامتی شما خیلی مهم است که به میزان مناسب از ویتامین‌های محلول در چربی را کاملاً از مواد غذایی به دست بی آورید و فقط در صورت لزوم از مکمل‌های ویتامینی استفاده کنید .

ویتامین A : مطالعات نشان می‌دهند t درحالی‌که گیاهان منابع خوبی از ویتامین A هستند ، اما منابع حیوانی این ویتامین بهتر در بدن جذب می‌شود . خانم‌ها تقریباً به 2330 IU در روز و آقایان 3000 IU در روزبه ویتامین A نیاز دارند .

منابع طبیعی ویتامین A :

 • پنیر
 • روغن ماهی
 • شیر
 • ماست
 • سبزیجات و میوه‌جات با رنگ زرد و قرمز
 • سبزیجات برگ‌دار سبز

ویتامین D : دز پیشنهادی برای مصرف روزانه : 200 IU برای بزرگسالان بین 15 تا 19 سال ، 400 IU برای بزرگسالان بین 51 تا 70 سال و 600 IU  برای افراد بالای 71 سال است .

منابع طبیعی ویتامین D :

 • ماهی سالمون ( آزاد )
 • ماهی خال‌خالی
 • تخم‌مرغ
 • شیر و غلات صبحانه غنی‌شده

ویتامین E : میزان توصیه‌شده برای مصرف روزانه این ویتامین برای بزرگسالان 15 میلی‌گرم است . اگر از واحد اندازه‌گیری IU استفاده می‌کنید 22 IU استفاده کنید .

مواد غذایی دارای ویتامین E :

 • روغن‌های گیاهی مانند زیتون و ذرت
 • آجیل و تخمه
 • جوانه گندم
 • غلات

ویتامین K : شما تقریباً به 0.001 میلی‌گرم ویتامین K به ازای هر کیلوگرم وزن بدن نیاز دارید . بدین ترتیب اگر شما 65 کیلوگرم وزن داشته باشید به 0.065 میلی‌گرم ویتامین K نیاز دارید .

منابع ویتامین K :

 • کلم بروکلی
 • اسفناج
 • روغن‌های گیاهی
 • غلات

ویتامین های محلول در چربی

در مورد ویتامین‌های محلول در آب بیشتر بدانید : برخلاف ویتامین‌های محلول در چربی ، ویتامین‌های محلول در آب در بدن نمی‌مانند و عموماً با ادرار دفع می‌شوند . درنتیجه ، شما نیاز به مصرف مکرر ویتامین‌های محلول در آب به صورت روزانه دارید . درمجموع 9 ویتامین محلول در آب وجود دارد که شامل ویتامین‌های خانواده B ( فولات ، تیامین ، ریبوفلاوین ، نیاسین ، پانتوتنیک اسید ، بیوتین ، ویتامین B6 و B12 ) و C می‌شود .

مقدار زیادی از ویتامین‌های محلول در آب در مواد غذایی مانند میوه ، سبزیجات ، سیب‌زمینی ، حبوبات و لبنیات وجود دارد .

قرار گرفتن ویتامین‌های محلول در آب در معرض گرما ، مثلاً پخت‌وپز یا جوشاندن ، می‌تواند باعث شود که بعضی از آن‌ها توانایی خود را از دست بدهند تا نابود شوند .

بهترین راه برای حفظ ویتامین‌های محلول در آب ، خوردن غذاهای بخارپز یا کباب شده و ریختن آب غذا در سوپ یا خورشت است ، به‌جای آنکه دور ریخته شود .

برعکس ویتامین‌های محلول در چربی ، عموماً بسیار سخت است که با ویتامین‌های محلول در آب اوردوز صورت گیرد ، زیرا شما بلافاصله می‌توانید مقدار زیادی از آن‌ها را از طریق ادرار دفع کنید .

اسامی ویتامین های محلول در آب

ویتامین‌های محلول در آب کدم‌اند ؟

طیف گسترده‌ای از ویتامین‌ها وجود دارند که محلول در آب محسوب می‌شوند . شناسایی آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا از هر یک از مواد غذایی دارای آن‌ها به‌اندازه کافی در روز مصرف کنید .

ویتامین‌های محلول در آب :

ویتامین C : که بعضی از اوقات به آن اسید اسکوربیک گفته می‌شود ، یک آنتی‌اکسیدان است که باعث افزایش سلامتی بافت و کمک به بدن در جهت جذب آهن می‌شود . به‌علاوه ، می‌تواند به بهبود زخم نیز کمک کند .

ویتامین B : شامل تمامی خانواده ویتامین B می‌شود و مسئول سلامت سیستم‌های زیادی در بدن مانند : سیستم گردش خون ، سلامت مغز ، متابولیسم سلول و عملکرد اعصاب است .

اغلب ویتامین‌های B می‌توانند برای کمک به مبارزه با استرس ، کمک به کاهش درد ناشی از اعصاب و افزایش انرژی استفاده شوند .

قرص مولتی ویتامین

چه مقدار از ویتامین‌های محلول در آب استفاده کنیم ؟

برای کمک به حفظ سلامتی کلی بدن ، مهم است که ویتامین‌های محلول در آب را تماماً از طریق غذا به دست بی آورید . باید توجه داشته باشید که شما نیاز دارید تا این ویتامین‌ها را به‌صورت روزانه مصرف کنید .

ویتامین C : دز پیشنهادی برای خانم‌ها 75 میلی‌گرم و برای آقایان 90 میلی‌گرم در روز است .

مواد غذایی دارای ویتامین C :

 • مرکبات
 • توت
 • گوجه
 • سیب‌زمینی
 • گوجه‌فرنگی
 • فلفل
 • کلم بروکلی
 • اسفناج

ویتامین B : دز مصرفی ویتامین خانواده B با توجه به نوع ویتامین B مورد نظر فرق دارد . به‌عنوان‌مثال ، بزرگسالان نیاز به 400 میکروگرم B9 یا فولیک اسید ، 14 تا 16 میلی‌گرم B3 یا نیاسین و 2.4 میلی‌گرم B12 به‌صورت روزانه دارند .

مواد غذایی دارای ویتامین B :

 • غلات کامل و غنی‌شده
 • آجیل
 • نخودفرنگی
 • گوشت
 • طیور ( مانند مرغ )
 • تخم‌مرغ
 • کره بادام‌زمینی
 • موز

سالم ماندن با رژیم غذایی

میزان مصرف ویتامین ها

رژیم غذایی سالم داشته باشید . داشتن رژیم غذایی سالم و غنی از مواد مغذی می‌تواند سلامتی کلی شمارا بهبود بخشد . مواد غذایی دارای چربی کم ، کربوهیدرات کامل و غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی برای سلامتی عمومی شما عالی هستند .

شما روی مصرف 2000 کالری در روز تمرکز کنید تا عملکرد بدن را بهینه کنید ، البته اگر فعال هستید یا سعی در کاهش وزن ندارید می‌توانید بیشتر از این هم کالری مصرف کنید .

لیست ویتامین ها

به مقدار کافی ویتامین و مواد مغذی استفاده کنید . بخش کلیدی هر رژیم غذایی سالم ، داشتن ویتامین‌ها و مواد مغذی کافی برای تقویت سلامت کلی شماست . قسمتی از رژیم غذایی سالم مربوط به مصرف به‌اندازه ویتامین‌های محلول در آب و چربی است ، البته علاوه بر دیگر ویتامین‌ها و مواد مغذی !!

اگر شما مواد غذایی شامل 5 گروه اصلی را مصرف کنید ، می‌توانید به‌اندازه کافی ویتامین‌ها و دیگر مواد مغذی را دریافت کنید . 5 گروه ماده غذایی شامل میوه ، سبزی ، غلات ، پروتئین و لبنیات است .

رژیم غذایی پیشنهادی روزانه :

میوه : 1 تا 1.5 پیمانه

سبزیجات : 2.5 تا 3 پیمانه

غلات : 140 تا 230 گرم

لبنیات : 2 تا 3 پیمانه

پروتئین : 140 تا 190 گرم

موادمغذی

از غذاهای ناسالم دوری‌کنید . از مصرف مواد غذایی ناسالم و هله‌هوله تا جای ممکن دوری‌کنید . این‌گونه مواد غذایی عموماً فاقد ویتامین‌ها و مواد مغذی که برای حفظ سلامتی موردنیاز است هستند .

مواد غذایی نشاسته‌ای دارای مقدار زیادی کربوهیدرات هستند که می‌تواند قند خون را افزایش دهد . غذاهایی از جمله نان ، کراکر ( چوب‌شور ) ، پاستا ، برنج و غلات مثال‌هایی از مواد غذایی دارای نشاسته بالا هستند .

از خوردن بیش‌ازحد نمک اجتناب کنید . شما نیاز به نمک کمی در رژیم غذایی خود دارید ، اما بسیاری از افراد نمک بسیار زیادی مصرف می‌کنند . این امر خصوصاً در مورد مواد غذایی فرآوری شده ( مثلاً سوسیس و کالباس ) صدق می‌کند .

از چاشنی‌های جایگزین مانند سیر و گیاهان دیگر کمک بگیرید تا مصرف نمک را کم کنید .

غذاهای پر از ویتامین

برای وعده‌های غذایی خود برنامه‌ریزی کنید . برنامه‌ریزی وعده‌های غذایی می‌تواند به شما کمک کند که مواد مغذی کافی ازجمله ویتامین‌های محلول در آب و چربی را دریافت کنید . از دیگر مزایای آن می‌توان به کمک کردن در جلوگیری از مصرف هله‌هوله و حتی صرفه‌جویی در پول نیز اشاره کرد .

مثال : بدانید که هرروز صبح در طول هفته چه چیزی قرار است بخورید ، این کار باعث کمک به شروع کردن درست روز خواهد شد . ناهار خود را از خانه به محل کار ببرید ، این کار ریسک خرید مواد غذایی ناسالم مانند فست فود را کاهش می‌دهد و می‌تواند مواد مغذی کافی را برای شما به همراه داشته باشد . اگر شام بیرون از منزل می‌خورید ، غذایی انتخاب کنید که مواد غذایی فرآوری شده ( مانند سوسیس و کالباس ) نداشته باشد یا مقدار آن کم باشد . سالاد بدون پنیر یا سس زیاد بهترین انتخاب‌ است .

لیست موادغذایی پر ویتامین

بعضی از روزها رژیم غذایی خود را کنار بگذارید . در بعضی از روزها که تمایل به مصرف سرخ‌کردنی و همبرگر دارید ، از این مواد غذایی استفاده کنید . اگر رژیم غذایی درستی را دنبال کنید مصرف گهگاه ازاین‌گونه مواد غذایی برای شما مشکل ویتامینی یا کمبود مواد مغذی ایجاد نمی‌کند .

بعضی از مطالعات نشان داده‌اند که مصرف گهگاه ازاین‌گونه مواد غذایی تحریک‌کننده می‌تواند باعث شود تا شما رژیم غذایی سالم خود را حفظ کنید ، زیرا شما خود را از مواد غذایی که دوست دارید منع نمی‌کنید .

البته ممکن است بعد از دنبال کردن رژیم غذایی سالم تمایلی به مصرف مواد غذایی ناسالم نداشته باشید ، که این به شما بستگی دارد .

مقدار مصرف مناسب ویتامین ها

از مکمل به‌عنوان آخرین راه‌حل استفاده کنید . در بعضی از افرادی که دارای محدودیت در رژیم غذایی هستند یا گیاهخواری را پیشه کرده‌اند ، ممکن است تامین به اندازه از ویتامین‌ها و مواد معدنی فقط با استفاده از غذا سخت باشد . در این مواقع استفاده از مولتی‌ویتامین و مکمل می‌تواند به حفظ سلامت کمک کند ، البته بازهم باید تا می‌توانید مواد مغذی و ویتامین‌ها را از مواد غذایی طبیعی به دست بی آورید .

بعضی از مولتی‌ویتامین‌ها دارای دزهای بالایی هستند و اگر به‌صورت بلندمدت مصرف شوند ممکن است برای سلامتی مضر باشند .

با پزشک خود درباره مصرف هر نوع مولتی‌ویتامین و مکملی مشورت کنید .

نکته مهم : استفاده از مولتی‌ویتامین بسیار محبوب شده است ، اما باید توجه داشته باشید که تولید این مکمل‌ها تحت نظر زیادی نبوده و ممکن است دارای اطلاعات غلط و یا گمراه‌کننده‌ای باشند . همیشه قبل از خرید مکمل‌های تغذیه‌ای با پزشک خود مشورت کنید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.