خانه سلامت ویتامین و مکمل همه چیز درباره قرص گلوکزامین !! ( با عکس )

همه چیز درباره قرص گلوکزامین !! ( با عکس )

5
قرص گلوکزامین

گلوکزامین یک ترکیب طبیعی است که در غضروف سالم یافت می‌شود . همچنین می‌توان از غضروف حیوانات ، مخصوصاً صدف آن را استخراج کرد . قرص‌های گلوکزامین بسیار محبوب هستند ، زیرا توانایی کاهش درد و از دست دادن عملکرد مرتبط با آرتروز را دارند .

درحالی‌که در اکثر موارد استفاده از این قرص‌ها ایمن است ، اما باید قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید زیرا در موارد خاصی منع مصرف دارد ( که در ادامه مقاله گفته می‌شود ) و اینکه شما نباید از دز پیشنهادشده گلوکزامین بیشتر مصرف کنید .

شرایط مصرف قرص گلوکزامین

موارد مصرف قرص گلوکزامین

قرص گلوکزامین برای چه کسانی مناسب است ؟

گلوکزامین ممکن است برای کاهش درد در بسیاری از شرایط ، مؤثر باشد . به‌هرحال ، شما باید قبل شروع به مصرف این قرص با پزشک خود صحبت کنید تا بدانید که این قرص برای شما مؤثر است یا خیر .

به‌عنوان‌مثال : آرتروز دارید و طبق مطالعات خود به این نتیجه رسیده‌اید که مکمل گلوکزامین برای آرتروز شما مؤثر است ، اما باید در مورد منافع و خطرات استفاده از این مکمل از پزشک خود سؤال کنید .

به یاد داشته باشید که مطالعات گسترده‌ای در مورد اثرات مکمل گلوکزامین در بسیاری از شرایط ( مریضی‌ها ) انجام‌نشده است . به همین علت ، ممکن است پزشک شما تصمیم بگیرد که سود احتمالی این مکمل ارزش خطرات مصرف کردن آن را ندارد و یا برعکس .

ممکن است تأثیر قرص گلوکزامین بسیار کم باشد ، مگر اینکه تشخیص دقیقی در مورد بیماری شما انجام‌شده باشد .

به‌عنوان‌مثال : شما می‌خواهید به دلیل درد کمر این قرص را مصرف کنید ، ولی معمولاً باید آرتروز در شما تشخیص داده‌شده باشد و سپس اینکار را انجام دهید . در صورت عدم‌تشخیص ، پزشک قبل از اینکه مصرف مکمل را امتحان کند ، باید علل دیگر کمردرد را رد کند .

اغلب مطالعات نشان داده‌اند که بهبودی کمی در علائم بیمارانی که قرص گلوکزامین را مصرف کرده‌اند ایجادشده است ، بنابراین ممکن است مزایای بسیار کم آن ارزش قیمت بالای قرص را نداشته باشد . با پزشک خود دراین‌باره حتماً صحبت کنید .

موارد منع مصرف قرص گلوکزامین

چه کسانی نباید قرص گلوکزامین را مصرف کنند ؟

درحالی‌که مصرف قرص گلوکزامین برای بیشتر بزرگسالان ایمن است ، می‌تواند برای کسانیکه بیماری‌هایی مانند دیابت دارند مشکلاتی را ایجاد کند .

اگر دیابت دارید ، بهتر است گلوکزامین مصرف نکنید . گلوکزامین می‌تواند تأثیر مخربی روی میزان مقاومت انسولین و سطح قند خون شما بگذارد .

یکی دیگر از چیزهایی که باید مدنظر داشته باشید این است که گلوکزامین از صدف گرفته می‌شود ، در صورتی که به صدف آلرژی دارید نباید از این مکمل‌ استفاده کنید .

افراد زیر ۱۸ سال نباید از مکمل گلوکزامین استفاده کنید ، این یعنی خانم‌های باردار و کسانیکه برنامه‌ای برای بچه‌دار شدن دارند نباید مصرف کنند .

همچنین مکمل گلوکزامین می‌تواند با داروهایی که مصرف می‌کنید تداخل داشته باشد ، داروهایی که برای افسردگی یا فشارخون بالا استفاده می‌شود ، میتوانند باعث ایجاد تداخل شوند . قبل از مصرف این قرص ، تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک خود بگویید .

عوارض قرص گلوکزامین

چه کسانی درخطر بیشتری هستند ؟

قرص گلوکزامین ممکن است ریسک بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی و اختلالات خونریزی را افزایش دهد . اگر مستعد هرگونه بیماری و شرایطی خاصی هستید به پزشک خود بگویید .

به‌عنوان‌مثال ، اگر در معرض ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی هستید ، پزشک شما ممکن است استفاده طولانی‌مدت از گلوکزامین را به شما پیشنهاد نکند ، زیرا ممکن است این مکمل باعث تپش قلب یا سایر بی‌نظمی‌ها شود .

اگر خشکی چشم یا افزایش احتمال ایجاد آب‌مروارید داشته باشید ، قرص گلوکزامین ممکن است خطر را افزایش داده و باعث ایجاد آب‌مروارید شود .

با توجه به اینکه قرص گلوکزامین می‌تواند ریسک خونریزی را افرایش دهد ، اگر اختلالات خونریزی دارید یا داروهایی مانند وارفارین مصرف می‌کنید که ریسک خونریزی را افزایش می‌دهد به پزشک خود بگویید .

راهنمای خرید قرص گلوکزامین

راهنمای خرید قرص گلوکزامین

به کارخانه سازنده قرص دقت کنید . در هنگام خرید ، مکمل‌های زیادی وجود دارند که کیفیت آن‌ها با یکدیگر متفاوت هستند و باید دقت کنید تا بهترین نوع قرص گلوکزامین را خریداری کنید .

به دنبال برندهایی که اعتبار زیادی دارند باشید . همیشه نظرات زیر محصول موردنظر را مطالعه کنید تا ببینید که افراد دیگر تجربه خوبی از مصرف آن مکمل دارند یا خیر .

اگر به صدف ( shellfish ) آلرژی دارید ، به دنبال محصولاتی باشید که از صدف تهیه نشده‌اند یا مقدار بسیاری کمی از آن را دارند .

فواید قرص گلوکزامین

از پزشک یا داروساز خود سؤال کنید . با توجه به فقدان مقررات مربوط به مکمل‌های تغذیه‌ای ، استفاده از تجربه افرادی که با این مکمل‌ها زیاد سروکار دارند می‌تواند کمک‌کننده باشد .

با توجه به اینکه افراد زیادی با بیمار مشابه شما به پزشک مراجعه می‌کنند ، پزشک می‌تواند از تجربه و تأثیر مکمل‌ها که قبلاً تجویز کرده است استفاده و به شما نیز مکمل مشابهی را پیشنهاد دهد .

به یاد داشته باشید که ممکن است پزشک شما محصولی را به شما پیشنهاد دهد که گران‌تر از سایر مکمل‌ها باشد . آن‌ها نمی‌خواهند شما بیش‌ازاندازه پول ‌خرج‌کنید ، بلکه برندی را پیشنهاد می‌دهند که معمولاً توسط متخصصان مورد اعتماد باشد .

بهترین قرص گلوکزامین

نوع مناسب گلوکزامین را نسبت به شرایط خود انتخاب و مصرف کنید . گلوکزامین عموماً به‌صورت تکی بانام‌های گلوکزامین هیدروکلراید یا گلوکزامین سولفات عرضه می‌شود . با پزشک خود درباره بهترین نوع آن نسبت به شرایط خود صحبت کنید ، اما نکات زیر هم می‌تواند کمک‌کننده باشد :

۱ – گلوکزامین هیدروکلراید برای درمان بیماری‌های استخوانی توصیه می‌شود ، درحالی‌که گلوکزامین سولفات برای کلسترول بالا پیشنهاد می‌شود .

۲ – اگر تصمیم به استفاده از گلوکزامین سولفات یا گلوکزامین هیدروکلراید برای آرتروز زانو گرفتید ، پیشنهاد می‌شود که دزهای پایین بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلی‌گرم ۳ بار در روز و حداکثر برای ۱۲ هفته از این مکمل استفاده کنید .

تاثیر قرص گلوکوزامین

مکمل باکیفیت بالا تهیه کنید . استفاده از مکمل باکیفیت احتمال مشاهده مزایای آن را بالا می‌برد . FDA ( سازمان غذا و داروی آمریکا ) محتوا ، خلوص و غیره را در این‌گونه قرص‌ها تنظیم نمی‌کند ، بنابراین بهتر است به دنبال تأیید دیگر شرکت‌ها مانند USP روی برچسب مکمل موردنظر باشید تا کیفیت آن تایید شده باشد .

همچنین بودن GMP نیز روی برچسب مکمل می‌تواند بالا بودن کیفیت مکمل را تایید کند . بنابراین به دنبال GMP یا USP روی مکمل باشید .

اگر بعد از ۱ تا ۲ ماه مصرف قرص متوجه بهبودی در درد و عملکرد مفصل شدید ، از پزشک بخواهید تا مکمل مصرفی شمارا عوض کند تا ببینید که همین تأثیر را دارد یا خیر .

بعد از ۲ ماه مصرف کردن مکمل گلوکزامین تصمیم به ادامه مصرف یا قطع آن بگیرید ، زیرا کمتر از ۲ ماه این مکمل نمی‌تواند برای شما کاری انجام دهد و باعث بهبودی شما شود .

در هنگام تغییر برند قرص حواستان به حساسیت نسبت به صدف یا بیماری‌هایی که دارید باشد .

میزان مصرف درست گلوکزامین

منابع طبیعی گلوکزامین

قرص را با غذا و طبق دستورالعمل روی بسته استفاده کنید . شایع‌ترین عوارض جانبی قرص گلوکزامین خوراکی شامل علائم گوارشی مانند : سوزش سر دل و تهوع است . این عوارض معمولاً با مصرف قرص به همراه غذا از بین می‌روند .

با توجه به اینکه دز مصرفی این قرص معمولاً ۳ بار در روز است ، شما می‌توانید به‌راحتی آن را بعد از صبحانه ، ناهار و شام میل کنید .

اگر قرص گلوکزامین را روزی یک‌بار مصرف می‌کنید ، معمولاً بهترین زمان برای مصرف آن در وسط روز بعد از ناهار خوردن است ، مگر اینکه پزشک پیشنهاد دیگری به شما داده باشد .

میزان مصرف گلوکزامین

دز مناسب را نسبت به وزن بدنتان دنبال کنید . باوجوداینکه میزان مصرف مکمل‌ها تنظیم نمی‌شوند ، اما توافق عمومی درباره میزان مصرف گلوکزامین برای بزرگسالان نسبت به وزن بدن وجود دارد .

به‌عنوان‌مثال : اگر قرص گلوکزامین سولفات مصرف می‌کنید و زیر ۴۵ کیلوگرم هستید ، شما نباید بیشتر از ۱۰۰۰ میلی‌گرم در روز مصرف کنید . اگر بیشتر از ۴۵ کیلوگرم هستید ، می‌توانید با اطمینان تا ۱۵۰۰ میلی‌گرم مصرف کنید . بااین‌حال ، اگر وزن شما بیش از ۹۰ کیلوگرم است یا به‌عنوان افراد چاق طبقه‌بندی می‌شوید ، باید با پزشک خود در مورد مقدار مصرف قرص گلوکزامین مشورت کنید .

در مورد مصرف یکباره دزهای گفته‌شده یا تقسیم کردن آن در طول روز با پزشک خود مشورت کنید .

دز کلی مصرفی بستگی به گلوکزامین مصرفی شما یعنی گلوکزامین سولفات یا گلوکزامین هیدروکلراید دارد . به‌عنوان‌مثال ، ۱۵۰۰ میلی‌گرم گلوکزامین سولفات تقریباً برابر با ۱۲۰۰ میلی‌گرم گلوکزامین است ، درحالی‌که ۷۵۰ میلی‌گرم گلوکزامین هیدروکلراید حدوداً ۶۲۵ میلی‌گرم گلوکزامین است .

دز مناسب قرص گلوکزامین

چه زمانی می‌توان دز مصرفی را بیشتر کرد ؟

بعضی از دزهای پیشنهادی توسط پزشک شما برای بیماری‌های خاص یا مصرف همزمان آن با دیگر قرص‌ها ، می‌تواند متفاوت از دزی باشد که روی بطری قرص نوشته‌شده است .

به‌عنوان‌مثال : اگر شما آرتروز معمولی دارید ، پزشک معمولاً بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی‌گرم گلوکزامین به‌صورت روزانه به مدت ۱۸ ماه برای شما تجویز می‌کند ، اما برای آرتروز زانو معمولاً نیاز است که دز مصرفی به ۳ قسمت تقسیم‌شده و در هر بار ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلی‌گرم مصرف شود .

درزمانی که تزریق گلوکزامین انجام می‌دهید ، شما معمولاً نیاز به دز مصرفی بسیار کمتری نسبت به نوع خوراکی این مکمل خواهید داشت .

زمان مصرف قرص گلوکزامین

در هنگام مصرف گلوکزامین به‌صورت طولانی‌مدت احتیاط کنید . حتی مصرف گلوکزامین در دزهای توصیه‌شده ، می‌تواند عوارضی برای شما به همراه داشته باشد ، اگر آن‌ها را برای مدت بیش از ۶ ماه مصرف کنید .

البته حواستان باشد که شما نیاز به حداقل ۱ ماه مصرف قرص گلوکزامین دارید تا تأثیر و مزایای کامل آن را مشاهده کنید . اگر بعد از ۶ ماه مصرف هیچ‌گونه بهبودی در بیماری شما مشاهده نشد ، به پزشک جهت قطع کردن قرص مراجعه کنید .

طول درمان با گلوکزامین بستگی به علتی دارد که آن را مصرف می‌کنید . به‌هرحال ، شما عموماً نباید گلوکزامین را بیشتر از ۶ ماه مصرف کنید مگر اینکه توسط پزشک گفته شود .

آرتروز جزء استثناءها است که از قانون ۶ ماه پیروی نمی‌کند . برای آرتروز معمولی پزشک شما ممکن است مصرف قرص گلوکزامین را تا ۱۸ ماه برای شما تجویز کند .

مصرف بیش از حد قرص گلوکزامین

عوارض مصرف قرص گلوکزامین چیست ؟

اگر بیماری‌هایی نظیر آسم ، فشارخون بالا یا اختلالات خونریزی دارید ، به‌دقت تغییرات و عوارض بعد از مصرف قرص گلوکزامین را دنبال کنید و اگر مشکلی برای شما پیش آمد به پزشک جهت قطع مصرف قرص مراجعه کنید .

به‌عنوان‌مثال : اگر مشکل فشارخون یا در خطر بیماری‌هایی قلبی هستید ، باید تا زمانی که قرص گلوکزامین را مصرف می‌کنید به‌صورت روزانه فشارخون خود را اندازه‌گیری کنید .

طیف گسترده‌ای از مشکلات گوارشی همراه با مصرف قرص گلوکزامین ممکن است در شما ایجاد شود . اگر مشکلاتی نظیر سوزش سر معده ، باد معده ، حالت تهوع یا موارد مشابه که غیرقابل‌تحمل باشند برای شما پیش آمد ، ممکن است تمایل داشته باشید تا به پزشک مراجعه کنید و مصرف قرص گلوکزامین را قطع کنید .

بارگذاری بیشتر در ویتامین و مکمل

5 دیدگاه ها

 1. کیا

  شهریور ۲۵, ۱۴۰۰ در ۹:۱۹ ق.ظ

  بسیار عالی

 2. سید احمد میر تبار

  خرداد ۶, ۱۴۰۰ در ۵:۱۴ ب.ظ

  ممنون ادمین عزیز کامل ترین توضیح شما دادین بابت صبر و حوصله شما در نوشتن این متن کمال تشکر داریم

 3. مهدی

  اردیبهشت ۱۴, ۱۴۰۰ در ۶:۴۸ ق.ظ

  مطالب بسیار ارزنده بود ممنون

 4. مهتاب

  آذر ۲۰, ۱۳۹۹ در ۵:۰۵ ق.ظ

  بسیارعالی وارزشمند متشکریم

 5. شهاب نظری

  خرداد ۳۱, ۱۳۹۹ در ۴:۲۵ ب.ظ

  خیلی عالی بود
  با تشکر از ادمین عزیز
  جواب همەی سئوالاتمو گرفتم
  خستە نباشین
  خیلی ممنونم
  خدا قوت

بررسی کنید

همه چیز درباره روغن ماهی !!! ( با عکس )

مکمل‌های ( قرص یا انوع دیگر ) روغن ماهی جهت تأمین امگا۳ برای بدن خیلی محبوب هستند ، زیرا د…