11 روش درمان کمبود ویتامین D ( با عکس )

ویتامین D میتواند از بسیاری از بیماری ها و حتی بسیاری از سرطان ها نیز جلوگیری کند . بسیاری از افراد به کمبود این ویتامین دچار هستند زیرا مواد غذای دارای ویتامین D محدود است . نور آفتاب یکی دیگر از منابع این ویتامین است اما آفتاب برای پوست ضرر داشته و همچنین در صورت زیاد بودن آن ریسک ابتلا به سرطان پوست نیز افزایش میابد . شما باید از نور آفتاب ، غذاهای حاوی ویتامین D و حتی مکمل ویتامین D زیر نظر پزشک را با هم مصرف کنید .

روش های تامین ویتامین D بدن

کمبود ویتامین دی در کودکان

با پزشک درباره مصرف ویتامین D صحبت کنید . ویتامین D برای سلامت بدن ضروری است اما مواد غذایی حاوی این ویتامین محدود است و نمیتوان با رژیم غذایی معمولی آن را تامین کرد . مکمل های ویتامین D حاوی 2 نوع فرم D2 ( ارگوکالسیفرول ) و D3 ( کلکلسیفرول ) میباشد .

ویتامین D3 به طور طبیعی در ماهی وجود دارد و همچنین در بدن نیز در هنگام متابولیز کردن نور آفتاب تولید میشود . این ویتامین درجه سمی پایین تری نسبت به ویتامین D2 دارد . همچنین قدت بیشتر و خواص بیشتری برای سلامتی دارد .

عموما توصیه میشود که ویتامین D3 به عنوان مکمل مصرف شود .

مصرف مکمل منیزیم در کنار مصرف مکمل ویتامین D ضروری است زیرا بدن برای جذب ویتامین D به منیزیم احتیاج دارد .

مکمل ویتامین D را بدون مشورت دکتر مصرف نکنید زیرا زیادی این ویتامین در بدن سمی است .

کمبود ویتامین d و ریزش مو

اگر گیاه خوار هستید از مکمل ویتامین D2 استفاده کنید . ویتامین D3 از حیوانات تولید میشود اما D2 این طور نیست .

کمبود ویتامین d باعث چه میشود

از نور آفتاب به درستی استفاده کنید . نور آفتاب درست که باعث تولید ویتامین D میشود اما زیادی آن باعث آسیب به پوست خواهد شد . 10 الی 20 دقیقه دوبار در هفته ترجیحا با زدن کرم ضد آفتاب فقط به پوست صورت کافی میباشد . سعی کنید از لباس های آستین کوتاه استفاده کنید و صورت خود را ضد آفتاب بزنید .

آمپول ویتامین دی

عوامل موثر در تولید ویتامین D در بدن توسط آفتاب را بدانید . رنگ پوست  ، نزدیکی به خط استوا و شدت آفتاب بر روی تولید ویتامین D تاثیر دارند .

با توجه به اینکه نمیتوان فاکتورهای بالا را عوض کرد همیشه در ظهر سعی کنید از آفتاب استفاده کنید . آفتاب صبح و غروب زیاد قوی نیستند .

تابش آفتاب حتی در زمان ابری بودن آسمان وجود دارد .

بدن ویتامین D را نگه میدارد و دفع نمیکند بنابراین جذب ویتامین D در تابستان و بهار در بقیه سال نیز در بدن میماند .

برای کمبود ویتامین d چی بخوریم

مواد غذایی غنی از ویتامین D مصرف کنید . ماهی بهترین منبع ویتامین D است . ماهی های : سالمون ، تون و ماهی خال خالی از بهترین آنها میباشند . روغن جگر ماهی نیز منبع خوبی است . زرده تخم مرغ و پنیر نیز حاوی مقدار کمی ویتامین D است .

کمبود ویتامین d3 در بارداری

به دنبال مواد غذایی غنی شده با ویتامین D باشید . بسیاری از کارخانه های مواد غذایی ویتامین D را به محصولات خود اضافه میکنند که میتوانید بدون عوض کردن رژیم غذایی خود و فقط با خرید این محصولات از ویتامین D بیشتری استفاده کنید . شیر غنی شده از مهمترین آنها میباشد .

درمان کمبود ویتامین دی در طب سنتی

کافئین مصرفی خود را کاهش دهید . تحقیقات نشان داده است که کافئین میتواند باعث جلوگیری از جذب ویتامین D بشود . همچنین تاثیر منفی در مقدار کلسیم بدن نیز دارد زیرا ویتامین D به جذب کلسیم کمک میکند . سعی کنید در ظهر یا شب یا هر وقتیکه چای مصرف نمی کنید ویتامین D را مصرف کنید .

قطره ویتامین d3

از همه متدهای گفته شده استفاده کنید . تحقیقات نشان داده اند که حتی مکمل ویتامین D هم به تنهایی نمی تواند کمبود این ویتامین را جبران کند . شما باید از نور آفتاب ، رژیم غذایی مناسب و مکمل ویتامین D زیر نظر پزشک استفاده کنید .

عوارض و مزایای ویتامین D را بدانید

آمپول ویتامین d برای کودکان

خواص ویتامین D را بدانید . تحقیقات نشان داده اند که ویتامین D مزایای زیر را برای شما دارد :

پیشگیری از بسیاری از  بیماری های مزمن

جلوگیری از پوکی استخوان و نرمی استخوان

کاهش فشار خون

کاهش ریسک سکته قلبی ، دیابت ، روماتیسم مفصلی ، بیماری خود ایمنی و ام اس

عوارض کمبود ویتامین d

عوارض کمبود ویتامین D را بدانید . 40% تا 75% از مردم دنیا دارای کمبود ویتامین D هستند که به دلیل نداشتن رژیم غذای مناسب ، دور بودن از نور آفتاب میباشد . همچنین مردم از نور آفتاب به دلیل ایجاد سرطان پوست نیز اجتناب میکنند .

کمبود ویتامین D با مریضی های زیر در ارتباط است :

دیابت نوع 1

درد عضلات و استخوان

بسیاری از انواع سرطان مانند : روده ، پروستات ، سینه ، دستگاه لنفاوی ، مری و تخمدان

کمبود ویتامین d چرا

آیا در خطر کمبود ویتامین D هستید ؟ همانطور که گفتیم بسیاری از افراد به فقر ویتامین D دچار هستند اما کسانیکه در لیست زیر قرار دارند در ریسک بیشتری هستند :

کسانیکه بیماری ترس از آفتاب دارند .

کسانیکه زیاد بیرون از خانه نمیروند .

کسانیکه رژیم غذایی خوبی ندارند و با حساسیت به آفتاب میشود .

کسانیکه تمام بدن و صورت خود را میپوشانند ( مثلا با کلاه یا هر چیز دیگری ) .

پیرمرد و پیرزن ها زیرا پوست آنها مقدار کمتری میتواند نور آفتاب را جذب کند .

کسانیکه رژیم سختگیرانه میگیرند .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.