تداخلات ویتامینی

ترکیب کردن ( مصرف هم‌زمان ) مکمل‌های تغذیه‌ای ( مولتی‌ویتامین ، امگا3 و غیره ) با بعضی از داروها می‌تواند منجر به ایجاد نتایج پیش‌بینی‌نشده و ناامیدکننده‌ای شود . قبل از استفاده از هرگونه مکملی با پزشک خود مشورت کنید . پزشک شما قادر است تا تشخیص دهد با توجه به سابقه بیماری و وضعیت سلامتی شما ، آیا قادر به مصرف مکمل هستید یا خیر ؟

اگر پزشک شما قبول کرد که شما می‌توانید مکمل مصرف کنید ، درباره برند خوب مکمل موردنظر بپرسید . درباره عوارض و تداخلات مکمل‌ها اطلاعات جمع کنید و همیشه طبق دستور گفته‌شده روی مکمل‌ها از آن‌ها استفاده کنید .

بسیاری از تداخلات و منع مصرف‌های هم‌زمانِ مکمل و داروها در ادامه گفته خواهد شد ، اما باید بدانید که تعداد آن‌ها زیاد بوده و هیچ مقاله‌ای تمامی آنها را دربر نمی‌گیرد .

تداخل دارویی ویتامین‌ها و موادمعدنی

تداخل ویتامین دی

تداخل ویتامین D : ویتامین D برای تقویت استخوان‌ها و بهبود عملکرد آن‌ها شناخته شده است . معمولاً ویتامین D یکی از بی‌ضررترین مکمل‌ها است ، اما در ترکیب ( مصرف هم‌زمان ) با داروها و مکمل‌های دیگر می‌تواند خطرناک باشد .

در ترکیب با داروهای ادرارآور که برای درمان فشارخون بالا و علائم ورم استفاده می‌شود ، ویتامین D می‌تواند باعث ایجاد سنگ کلیه ، ضعیف شدن استخوان و مشکلات ذهنی شود .

ادرارآورهای شایع شامل : کلرتالیدون ، هیدروکلروتیازید و کلرتیازید می‌شود .

تداخل قرص فشار خون با پتاسیم

تداخل مکمل پتاسیم : یک کلاس دارویی بانام مهارکننده‌های ACE وجود دارد که برای کاهش فشار خون استفاده می‌شوند . پتاسیم می‌تواند باعث تنظیم کردن فشارخون شود ، اما زمانی که با داروهای مهارکننده ACE ترکیب شود ، بدن شما ممکن است پتاسیم بسیار زیادی را در خود نگه دارد که میتواند منجر به خستگی عضلانی و فلج شدن بشود .

لیست مهارکننده‌های ACE شایع :

 • فوزینوپریل
 • بنازپریل
 • موکسی پریل
 • کاپتوپریل

تداخلات ویتامین بی

حواستان به مکمل ویتامین B باشد . ویتامین B3 که به نیاسین معروف است ، می‌تواند با استاتین‌ها که برای کنترل کلسترول مورداستفاده قرار می‌گیرند ؛ تداخل داشته باشد و روی فشارخون تأثیر بگذارد .

مصرف هم‌زمان نیاسین و استاتین‌ها می‌تواند منجر به خستگی و نارسایی کلیوی شود .

تداخلات امگا3

حواستان به روغن ماهی ( امگا3 ) باشد . یکی از مکمل‌هایی که زیاد مصرف می‌شود روغن ماهی بوده که برای سلامت قلب مورداستفاده قرار می‌گیرد . به‌هرحال مکمل روغن ماهی اگر با داروهای قلبی مانند داروهای ضد انعقاد خون مصرف شود ، می‌تواند منجر به خونریزی بیش‌ازحد بشود .

وارفارین که یک نوع ضد انعقاد خون بوده و مصرف آن شایع است ، می‌تواند باعث شود که مصرف مکمل روغن ماهی ریسکی شود .

تداخلات داروهای گیاهی

کوهوش سیاه ( Black cohosh ) را با احتیاط مصرف کنید . کوهوش سیاه یک مکمل گیاهی است که ممکن است شما برای مقابله با اختلالات یائسگی ، عفونت مهبل ، اسپاسم رحم یا درد قاعدگی مصرف کنید . اما زمانی که با آتورواستاتین ( پایین آورنده کلسترول ) یا دیگر استاتین‌ها مصرف شود ، ممکن است منجر به سمی شدن کبد بشود .

حتی اگر کوهوش سیاه را به‌تنهایی و با دیگر مکمل‌ها و داروها مصرف نمی‌کنید ، نگرانی‌هایی برای اینکه کوهوش سیاه باعث سمی شدن کبد شود وجود دارد .

تداخلات قرص های ضد افسردگی

گل راعی ( Saint John’s wort ) را بااحتیاط مصرف کنید . گل راعی برای درمان افسردگی‌های خفیف مورداستفاده قرار می‌گیرد ، اما اگر با دیگر داروهای ضدافسردگی – مخصوصاً بازدارنده‌های باز جذب سروتونین ( SSRIs ) – مصرف شود می‌تواند باعث ایجاد سندرم سروتونین شود .

سندرم سروتونین وضعیتی است که می‌تواند باعث لرزیدن و اسهال شود . نشانه‌های جدی‌تر شامل : سردرگمی ، تب ، تشنج و حتی مرگ می‌شود .

تداخلات گیاهان دارویی با شیمیایی

جینکو بیلوبا را بااحتیاط مصرف کنید . مکمل جینکوبیلوبا برای تقویت حافظه و بهبود عملکرد مغز ساخته‌شده است ، اما همانند روغن ماهی می‌تواند با وارفارین تداخل ایجاد کند و باعث خونریزی داخلی شود .

تداخلات کوکیوتن

به دنبال مصرف کوکیوتن ( CoQ10 ) باشید . کوکیوتن یک آنزیم طبیعی است که برای بهبود قلب درزمانیکه آسیب‌دیده است استفاده می‌شود – مخصوصاً بعد از درمان سرطان – اما یکی از عوارض جانبی آن این است که اثر وارفارین را کاهش می‌دهد .

پزشک شما ممکن است قادر باشد تا با تنظیم دز وارفارین اجازه مصرف کوکیوتن را به شما بدهد . با پزشک خود دراین‌باره صحبت کنید .

قرص سیر

مکمل سیر را بااحتیاط مصرف کنید . مکمل سیر ممکن است با بسیاری از داروها تداخل داشته باشد و باعث کاهش تأثیر آن‌ها شود . داروهای ایدز و داروهایی که برای سل استفاده می‌شوند در حضور مکمل سیر زودتر شکسته خواهند شد که معنای آن کاهش تأثیر آن‌ها است .

اما در مورد مصرف خود سیر نگرانی وجود ندارد ، زیرا مکمل سیر دارای میزان بسیار زیادی از سیر غلیظ شده است .

قرص جنسی

مکمل‌هایی که برای اختلال نعوظ ( ED ) مصرف می‌شوند را بااحتیاط مصرف کنید . اختلالات نعوظ یک شرایط معمول برای مردان سالخورده است که آن‌ها در این شرایط نمی‌توانند نعوظ کامل داشته باشند یا آن را نگه‌دارند .

بسیاری از داروهای گیاهی مانند : خارخاسک ، یوهمبین ، گردِلیوه که برای ED مصرف میشوند ، اگر با نیترات ترکیب شوند ، می‌توانند منجر به کاهش فشارخون شوند .

بسیاری از داروهای قلبی ، نیترات هستند ، مانند : ” ایزوسورباید دی نیترات و مونو نیترات ” و دیگر داروهایی که با لغت نیتروگلیسیرین شروع می‌شوند ، مصرف هم‌زمان آن‌ها با داروهای ED تداخل ایجاد می‌کند .

راهنمای خرید و استفاده از ویتامین‌ها

مشورت درباره تداخلات

با پزشک خود درباره مصرف ترکیبی مکمل‌ها صحبت کنید . شما و پزشکتان می‌توانید در مورد مصرف هم‌زمان مکمل‌ها و ترکیب آن‌ها بحث و گفتگو کنید و از تأثیر آن روی سلامت خود مطلع شوید ، البته این نتیجه‌گیری بیماری‌های گذشته ، حال حاضر و همچنین داروهای مصرفی شمارا نیز شامل می‌شود .

اگر پزشک شما با مصرف مکمل موافقت کرد ؛ در مورد برند ، اسم دقیق و میزان ( غلظت ) مکملی که می‌توانید مصرف کنید نیز با او مشورت کنید .

اگر شما در حال تغییر دز مصرفی مکمل خود – مثلاً از 500 میلی‌گرم امگا 3 به 700 میلی‌گرم هستید – بازهم پزشک خود را در جریان بگذارید .

قرص ویتامینی بدون تداخل

در مورد خرید قرص ویتامین وسواس به خرج دهید . بسیاری از مکمل‌ها دارای چیزی که می‌نویسند نیستند ، یا به‌اندازه‌ای که ادعا می‌کنند در داخل آن‌ها ماده موردنظر وجود ندارد . بعضی از مکمل‌ها دارای مواد افزودنی مضر هستند . بنابراین با پزشک خود درباره برند خوب و مورد اعتماد مکمل صحبت کنید .

همیشه تاریخ انقضا یا نوشته ” best by / before ” روی مکمل را چک کنید .

سازمان غذا و داروی آمریکا ( FDA ) مکمل‌های گیاهی را بررسی نمی‌کند .

انتظار معجزه نداشته باشید . بسیاری از مکمل‌ها فقط دارای تأثیر بسیار کمی هستند ، حتی اگر پزشک شما با مصرف مکمل موافقت کرد ، انتظار معجزه را نداشته باشید .

مکمل های ورزشی و تداخلات دارویی

مکمل مصرف نکنید !!! بهترین راه برای جلوگیری از تداخل دارویی ویتامینی و مصرف هم‌زمان آن‌ها ، استفاده نکردن از مکمل‌ها به‌صورت کلی است . به‌جای اینکه مشکلات خود را با مکمل حل کنید ، با داشتن سبک زندگی سالم با خوردن مواد غذایی درست و ورزش کردن به‌صورت منظم اقدام به رفع مشکلات سلامتی خود کنید .

رژیم غذایی که اساس آن عموماً روی میوه‌جات ، سبزیجات و غلات کامل باشد ، بهترین راه برای درست غذا خوردن است . حدود 20% از کل کالری شما باید از پروتئین کم‌چرب مانند : سویا ، طیور ( مثل مرغ و بوقلمون ) ، آجیل و تخمه به دست بی آید . مواد غذایی فرآوری شده دارای شکر ، نمک و روغن زیاد را استفاده نکنید . مصرف گوشت قرمز را نیز محدود کنید .

آدم پرجنب‌وجوشی باشید . بزرگ‌سالان باید حداقل 2.5 ساعت در هفته ورزش با شدت متوسط داشته باشند . شما می‌توانید با پیاده‌روی ، دوچرخه‌سواری یا آرام دویدن به‌صورت روزی 10 دقیقه شروع کنید تا سلامتی خود را بهبود بخشید . درزمانی که بدن شما مقاوم‌تر شد ، زمان بیشتری را به ورزش کردن بپردازید . یکی از دوستان خود را به ورزش کردن دعوت کنید تا لذت 2 برابری از ورزش کردن ببرید !!

اگر اضافه‌وزن دارید ، وزن مناسب خود را محاسبه کنید و شروع به کاهش کالری مصرفی ، همچنین به صورت هم‌زمان فعالیت‌های فیزیکی خود را نیز افزایش دهید . برای به دست آوردن وزن مناسب خود می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید .

بهترین مارک مکمل

به دنبال تأییدیه و گواهی محصول موردنظر باشید . درست است که FDA مکمل‌ها را بررسی نکرده و به آن‌ها تأییدیه نمی‌دهد ، اما شرکت‌های معتبر دیگری وجود دارند که این کار را می‌کنند . انتخاب مکمل دارای گواهی می‌تواند به شما کمک کند تا مطمئن شوید که ترکیبات داخل آن مطمئن و دارای کیفیت بالایی است .

حواستان به نوشته روی بسته مکمل باشد ، جملاتی مانند زیر فقط جنبه تبلیغاتی دارند و دلیلی بر کیفیت بالای آن نیست :

 • مورد تایید پزشکان = physician approved
 • تست شده توسط پزشکان = physician tested

منابع معتبر تایید کننده مکمل‌ها شامل موارد زیر می‌شود :

 • U.S. Pharmacopeia (USP)
 • NSF International (NSF)
 • Underwriters Laboratories (UL)
 • GMP
 • ConsumerLab.com

پودر پروتئین اصل

از مکمل‌های پودری نوشیدنی دوری‌کنید . پودرهای نوشیدنی مخصوصاً برای افراد جوان دارای ریسک بالایی است ، زیرا ممکن است بعد از خوردن آن‌ها دچار آسیب‌های کبدی شوند . مثلاً Hydroxycut ( یک برند تولیدکننده مکمل ) می‌تواند باعث بردن متابولیسم بدن به حالت اوردرایو شده و به بدن آسیب برساند .

این مکمل‌ها ممکن است تحت نام‌های مکمل پروتئینی ، ویتامینی و انرژی‌زایی تبلیغ شوند . همچنین ممکن است به‌عنوان کنترل‌کننده سوخت‌وساز بدن ( متابولیسم ) نیز تبلیغ شوند .

هشدار 1 : بسیاری از مکمل‌ها وجود دارند که می‌توانند تداخلات دارویی و مشکلات مصرف هم‌زمان با دیگر داروها را داشته باشند که نمی‌توان تمام آن‌ها را در مقاله نام برد ، بنابراین بهترین راه مشورت کردن با پزشک است .

هشدار 2 : دیگر مکمل‌هایی که ممکن است تداخل دارویی ایجاد کنند شامل لیست زیر می‌شوند :

 • اکیناشه
 • روغن گل مغربی
 • ریشه سنبل‌الطیب
 • ساوپالمتو
 • ملاتونین
 • جین سینگ
 • کاوا
 • یوهمبین
 • چای سبز
 • بابونه گاوی
 • گیاه خوک طلایی
امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.