اسپری ضد گال، هرچیزی که باید بدانید!!!

اسپری ضد گال

اسپری ضد گال یک محلول شیمیایی است که برای از بین بردن کنه گال مورداستفاده قرار می‌گیرد. این اسپری حاوی مواد فعالی است که به طور مؤثر، کنه‌ها و تخم‌های آنها را از بین می‌برند و باعث ضدعفونی‌کردن محیط می‌شوند. اسپری گال ممکن است با اسامی مختلفی در بازار وجود داشته باشد، بااین‌حال عملکرد تمامی آنها به یک صورت است و با تأثیر روی کنه‌های گال، باعث جلوگیری از انتشار آنها می‌شود. در این مقاله قصد داریم به معرفی اسپری برای گال، ترکیبات آن، موارد ایمنی هنگام استفاده و… بپردازیم.

اسپری ضد گال چیست؟

یکی از روش‌های مؤثر برای ازبین‌بردن کنه‌های گال، استفاده از اسپری ضدعفونی کننده گال است. این اسپری به طور خاص برای ازبین‌بردن کنه‌های گال و تخم‌های آنها از سطوح مختلف از جمله مبلمان، ملافه و لباس طراحی شده است. استفاده از این اسپری برای جلوگیری از آلودگی مجدد و کاهش خطر انتقال میان افراد، می‌تواند بسیار کارآمد باشد.

کنه‌های گال می‌توانند تا ۷۲ ساعت، دور از پوست انسان و در محیط، زنده بمانند. این امر باعث می‌شود که ضدعفونی‌کردن کامل محیط برای جلوگیری از انتشار مجدد این بیماری ضروری باشد. اسپری ضد گال حاوی مواد فعالی است که به طور مؤثر، این کنه‌ها را از بین می‌برند. این محلول مؤثر نه‌تنها باعث ازبین‌بردن کنه‌های گال می‌شود، بلکه به‌عنوان یک اقدام پیشگیرانه در برابر شیوع احتمالی این بیماری نیز عمل می‌کند. استفاده از اسپری گال کش برای محیط‌های عمومی مانند بیمارستان‌ها، مراکز نگهداری از سالمندان، مدارس، محیط‌های کار و… می‌تواند کاربرد زیادی داشته باشد.

اسپری گال

ترکیبات شیمیایی اسپری ضد گال چیست؟

برای اثربخشی مؤثر، از مواد و ترکیبات مختلفی در ساخت اسپری ضد گال و شپش استفاده می‌شود. این مواد ممکن است با درصدهای مختلف، در انواع اسپری‌های ضد گال موجود در بازار استفاده شوند که میزان آن‌ها، بستگی به نوع کاربرد محصول دارد.

پرمترین

یکی از ترکیبات مهم موجود در این اسپری‌ها، پرمترین است. پرمترین یک حشره کش مصنوعی است که به‌عنوان سم عصبی برای کنه‌های گال عمل می‌کند. این ماده، سیستم عصبی کنه‌ها را مختل می‌کند و منجر به فلج شدن و در نهایت، مرگ آنها می‌شود.

استفاده از پرمرتین برای ساخت اسپری برای گال، مزایای دیگری نیز دارد. اثرات این ماده پس از استفاده، به مدت طولانی در محیط باقی می‌مانند و باعث ازبین‌بردن تخم‌های گال می‌شوند. این ویژگی به محافظت بیشتر محیط در برابر احتمال آلودگی مجدد، کمک می‌کند.

پیپرونیل بوتاکسید

از دیگر ترکیباتی که ممکن است در برخی اسپری‌های ضد گال استفاده شود، پیپرونیل بوتاکسید (PBO) است. ترکیب پیپرونیل بوتاکسید با اسپری پرمترین برای گال، باعث اثربخشی بیشتر این محلول شده و با تأثیر روی آنزیم‌های آن، اثرات ضدعفونی کننده این اسپری را افزایش می‌دهد.

یکی از مزیت‌های مهم استفاده از PBO در اسپری‌های ضد گال، سمیت کم آن برای انسان و حیوانات است. مطالعات نشان داده است که در صورت استفاده مناسب و به‌اندازه از پیپرونیل بوتاکسید، عوارض خاصی افراد را تهدید نمی‌کند و به دلیل عدم تجمع آن در محیط، آسیبی به محیط‌زیست نیز وارد نخواهد شد.

بنزیل بنزوات

بنزیل بنزوات و سایر ترکیبات گوگردی، از دیگر موادی هستند که باعث تأثیر بیشتر اسپری‌های ضد گال در ضدعفونی‌کردن محیط می‌شوند. این ماده نیز مانند پرمترین، با تأثیرگذاری روی سیستم عصبی کنه گال باعث ازبین‌رفتن مؤثر آنها شده و به دلیل اثرات طولانی‌مدت خود، گزینه مناسبی برای استفاده در انواع اسپری ضد گال برای لباس و ملحفه محسوب می‌شود.

اسپری گال کش

اسپری ضد گال گیاهی چیست؟

علاوه بر ترکیبات شیمیایی که در ساخت انواع اسپری ضدگال استفاده می‌شود، برخی ترکیبات گیاهی نیز ممکن است در ازبین‌بردن این کنه و ضدعفونی‌کردن محیط مؤثر باشند. این اسپری‌ها معمولاً از گیاهانی مانند چریش، روغن درخت چای، اسطوخودوس و اکالیپتوس که خواص ضدمیکروبی دارند، ساخته می‌شوند. این مواد به دلیل توانایی بالا در ازبین‌بردن انواع انگل و باکتری‌ها، قرن‌هاست که در طب سنتی نیز مورداستفاده قرار می‌گیرند.

این نوع اسپری‌های گیاهی، بیشتر مناسب افرادی هستند که حساسیت بالایی به مواد شیمیایی دارند. هم چنین کسانی که قصد استفاده از اسپری ضد گال برای لباس و ملحفه گیاهی خود را دارند نیز می‌توانند از بی‌خطر بودن این محصول، اطمینان کامل داشته باشند. بااین‌حال، اثربخشی این نوع اسپری را نمی‌توان با اسپری‌های شیمیایی قدرتمند مقایسه کرد. اسپری‌های گیاهی بیشتر برای محیط‌هایی که میزان آلودگی در آنها پایین است و یا برای دفع شپش، به‌عنوان نوعی درمان خانگی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

اسپری ضد عفونی کننده گال

نکاتی در خصوص خرید اسپری گال

انتخاب اسپری مناسب نقش مهمی در ازبین‌بردن کامل کنه‌های گال دارد. بسیاری از اسپری‌های موجود در بازار از کیفیت بالایی برخوردار نیستند و ممکن است خطرات جدی را برای شما به همراه داشته باشند. به همین دلیل توجه به توصیه‌های فروشندگان معتبر می‌تواند شما را در خرید بهترین اسپری ضد گال، کمک زیادی کند. برای دریافت مشاوره‌های تخصصی‌تر، می‌توانید با تیم ما در ارتباط باشید.

از دیگر نکات مهم در این زمینه، توجه به ترکیبات محلول است. اسپری‌هایی که در بازار عرضه می‌شوند دارای ترکیبات مختلفی‌اند که می‌تواند روی میزان اثربخشی آنها تأثیر داشته باشد. بااین‌حال تمامی آنها باید حاوی پرمترین باشند. پرمترین اصلی‌ترین ماده مؤثر در از بین کنه‌های گال است؛ به همین دلیل از خرید اسپری‌هایی که فاقد این ماده هستند، خودداری نمایید.

یکی دیگر از موارد در این زمینه که بسیاری از افراد ممکن است از آن استفاده کرده باشند، تهیه اسپری حشره کش برای گال است. توجه داشته باشید که اسپری‌های حشره کش در دوزها و با ترکیبات بسیار متنوعی تولید می‌شوند؛ به همین دلیل خرید و استفاده از آنها برای ازبین‌بردن گال تنها زمانی کاربرد دارد که از ترکیبات پرمترین در آنها استفاده شده باشد.

نکات ایمنی هنگام استفاده از اسپری گال

برای کاهش خطرات ناشی از اسپری‌های ضدگال، توجه به برخی موارد و نکات ایمنی ضروری است. مورد اول عدم تماس این اسپری با بدن است. ترکیبات موجود در انواع اسپری ضد گال ممکن است خطرات مختلفی را برای پوست به همرهه داشته باشد. به همین دلیل هنگام استفاده از این محصولات، استفاده از دستکش و ماسک الزامی است. همچنین در صورت برخورد این محلول با پوست، فوراً اقدام به شستشوی قسمت آلوده نمایید.

برای کاهش عوارض تنفسی نیز توصیه می‌کنیم استفاده از این اسپری را در محیط‌های باز انجام دهید. باز گذاشتن درب و پنجره‌ها به مدت چند ساعت، می‌تواند برای کاهش عوارض این محلول مؤثر باشد. همچنین توجه داشته باشید که تا جای ممکن، از اسپری ضد گال برای لباس و ملحفه استفاده نکنید، مگر اینکه محلول خریداری شده کاملاً گیاهی باشد. ترکیبات شیمیایی موجود در این اسپری مانند بنزیل بنزوات، ماندگاری طولانی‌مدتی دارند و می‌توانند باعث ایجاد بیماری در شما شوند. برای ضدعفونی‌کردن ملحفه و لباس‌ها، قراردادن به مدت ۳۰ دقیقه در آب جوش و سپس شستن آنها، کافی خواهد بود.

اسپری گال گیاهی

عوارض جانبی اسپری ضد گال

ترکیبات شیمیایی که در ساخت انواع اسپری کنه گال مورداستفاده قرار می‌گیرند، در صورت برخورد با پوست و یا استشمام به میزان زیاد، می‌توانند عوارض مختلفی را ایجاد نمایند. این عوارض در افراد حساس ممکن است بیشتر مشاهده شود؛ به همین دلیل توصیه می کینم قبل از استفاده، حتماً نکات ایمنی که در بخش قبل بررسی شد را مطالعه نمایید. بیشتر این عوارض پس از مدتی، خودبه‌خود از بین خواهند رفت؛ بااین‌حال در صورت ادامه‌داشتن یا تشدید علائم حتماً به پزشک مراجعه کنید. این عوارض به‌طورکلی شامل لیست زیر می‌شوند.

  • مشکلات پوستی مانند قرمزی پوست، خارش و ایجاد جوش
  • تشکیل تاول
  • ازدست‌دادن هوشیاری
  • مشکل در ادرار
  • ایجاد آلرژی و حساسیت
  • بروز مشکلات تنفسی
عوارض اسپری ضد گال

ساخت اسپری ضد گال خانگی

باتوجه‌به تنوع بالای محصولات تجاری که در این زمینه موجود هستند، بسیاری از افراد به دلایل مختلفی استفاده از اسپری خانگی ضد گال را ترجیح می‌دهند. با استفاده از برخی مواد که در تمامی خانه‌ها پیدا می‌شوند، می‌توانید اسپری خانگی ضد گال را با اثربخشی مناسب تهیه نمایید. بااین‌حال اثرات این اسپری‌ها نسبت به محلول‌های شیمیایی، کمتر است؛ به همین دلیل در صورت آلودگی بیشتر، ممکن است استفاده از این ترکیبات خانگی تأثیر زیادی نداشته باشد.

سرکه سفید

یکی از مواد مؤثر در ازبین‌بردن انواع انگل‌ها، سرکه سفید است. خواص ضدمیکروبی این ماده باعث می‌شود که اثرات کنه و تخم‌ریزی آن تا حد زیادی از بین برود. برای ساخت اسپری ضد گال خانگی کافی است یک فنجان آب مقطر را با نصف فنجان سرکه سفید مخلوط کرده و در محیط‌های آلوده اسپری نمایید. استفاده از عصاره‌های مختلف مانند لیمو نیز می‌تواند باعث معطر شدن فضای خانه شما شود.

روغن درخت چای

روغن درخت چای یکی از محصولات کاملاً گیاهی است که خواص ضدعفونی کننده مناسبی دارد. با ترکیب این ماده به همراه سرکه و آب مقطر، می‌توانید تا حد زیادی اثرات کنه گال را از بین ببرید و محیط خود را ضدعفونی نمایید.

وایتکس

از دیگر موادی که در همه‌جا یافت می‌شود، وایتکس است. وایتکس توانایی بالایی در ضدعفونی‌کردن محیط دارد و استفاده از آن باعث می‌شود که اثرات کنه گال و تخم‌های آن از محیط پاک شود. وایتکس را می‌توان با ترکیب‌کردن در آب، روی کانتر آشپزخانه، البسه، تشک، ملحفه و مبلمان اسپری کرد.

اسپری ضد گال وایتکس

قیمت اسپری ضد گال

قیمت اسپری گال باتوجه‌به عوامل مختلفی تعیین می‌شود و معمولاً قیمت ثابتی برای آن در نظر گرفته نشده است. فاکتورهایی مانند ترکیبات استفاده شده در اسپری، اندازه و حجم بطری، برند تولیدکننده، خارجی یا داخلی بودن محصول و حتی نوع بسته‌بندی، می‌توانند روی قیمت این محصول تأثیر داشته باشند. برای کسب اطلاع از دقیق‌ترین قیمت اسپری گال کش، کافی است با مشاوران مجموعه ما تماس بگیرید.

جمع‌بندی

روش‌های مختلفی برای ازبین‌بردن کنه گال وجود دارد که استفاده از اسپری، یکی از مؤثرترین آنهاست. انواع اسپری ضد گال با استفاده از ترکیباتی شامل پرمترین و بنزیل بنزوات، روی سیستم عصبی کنه تأثیر می‌گذارند و باعث ازبین‌بردن آنها و هم چنین اثرات تخم‌ریزی‌شان می‌شوند. درصورتی‌که قصد خرید انواع اسپری ضدگال را دارید، کافی است با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *