درمان قطعی موی چری

برای درمان قطعی چربی مو و پوست سر خوب جایی آمده اید !!

سر شما چربی طبیعی ترشح می‌کند تا پوست سر سالم بماند . اگر بعد از شستشوی مو هنوز هم خیلی چرب باشد نشان‌دهنده طبیعی نبودن مقدار ترشح چربی است . راه‌های زیادی برای کاهش و جلوگیری از ترشح چربی زیاد است که همه آن‌ها را بررسی می‌کنیم .

شستشو و استفاده از محصولات مو

شستشوی درست موی چرب

برنامه منظم شستن مو داشته باشید . شامپو می‌تواند چربی را از بین ببرد اما می‌تواند خیلی از چربی‌های محافظت‌کننده مو را نیز از بین ببرد که باعث خشک شدن مو و آسیب‌پذیری آن می‌شود . اگر موهای شکننده دارید یا به موخوره دچار شده‌اید ممکن است به دلیل شستشوی زیاد مو باشد .

برای بیشتر افراد هفته‌ای 2 تا 4 بار شستشو پیشنهاد می‌شود . اگر موهای خیلی فر دارید یا موهای خود را کراتینه کرده‌اید می‌توانید حتی کمتر هم موهای خود را بشورید .

اگر در هوای شرجی زندگی می‌کنید ، هرروز ورزش می‌کنید ، خیلی عرق می‌کنید یا موهای خوب و قوی دارید می‌توانید به‌صورت روزانه هم مو را شستشو دهید .

موهای شما همان‌قدر چربی تولید می‌کند و به مقدار شستشوی شما بستگی ندارد .

بعد از شستشو موهای خود را خوب آبکشی نمایید . شامپو می‌تواند باعث تحریک کردن پوست و تولید چربی بیشتر بشود .

شامپو مخصوص موی چرب

چگونه شامپو را انتخاب کنیم ؟ به دنبال شامپو مخصوص موهای چرب باشید . بیشتر این شامپوها حاوی سولفات هستند که می‌تواند موجب آسیب زدن به مو پوست بشود . اول‌ازهمه از شامپوهای مخصوص موی چرب و حاوی سولفات استفاده کنید و در صورت تحریک شدن پوست ، خشک شدن زیاد مو و دیگر مشکلات از شامپوهای بدون سولفات ( sulfate-free ) استفاده کنید .

از شامپوهای براق‌کننده مو استفاده نکنید زیرا حاوی چربی هستند .

اگر شامپوی مناسب پیدا نکردید از ترکیبات خانگی که در ادامه مقاله است استفاده کنید .

شامپوی خشک برای موی چرب

از شامپوی خشک استفاده کنید . شامپوی خشک پودری معطر است که می‌تواند باعث جذب چربی مو بدون از بین بردن تمام چربی محافظ مو بشود . اسپری شامپو خشک را در فاصله 15 سانتی‌متری مو گرفته و روی ریشه مو ، موهای نزدیک به ریشه و مناطق چرب مو اسپری کنید سپس به مدت 2 دقیقه صبر کنید . بعد از 2 دقیقه موهای خود را با دست ماساژ دهید . می‌توانید بین 1 تا 3 بار بین شستشوی مو از شامپو خشک استفاده کنید .

استفاده زیاد از شامپوی خشک می‌تواند باعث ایجاد ذرات ریز در مو بشود بنابراین فقط در مناطقی که موها چرب هستند استفاده کنید .

شامپوی خشک به‌صورت پودر و اسپری در دسترس هستند . اگر به عطر و اسپری حساسیت دارید نوع پودری آن را تهیه کنید .

جوش‌شیرین و پودر تالکوم نیز در جذب چربی‌ها مؤثر هستند .

نرم کننده مخصوص موی چب

از نرم‌کننده بااحتیاط مصرف کنید . نرم‌کننده‌ها برای نرم کردن مو ساخته‌شده‌اند که یک‌قدم تا چرب شدن مو فاصله دارد . همیشه سریعاً بعد از شامپو کردن از نرم‌کننده استفاده کنید زیرا خشک‌ترین حالت مو است و به‌اندازه 1 سکه فقط نرم‌کننده بزنید . فقط به موها نرم‌کننده بزنید و روی ریشه از آن استفاده نکنید .

شستشوی مو با نرم‌کننده فقط برای موهای خشک پیشنهاد می‌شود . اگر موهای چرب دارید با شامپو موهای خود را شستشو دهید .

محصولات ممنوعه برای موی چرب

از محصولات مو کمتر استفاده کنید . محصولاتی که به‌عنوان کاهش‌دهنده چربی مو ارائه می‌شوند عموماً تأثیر زیادی در مبارزه با چربی ندارند . از محصولات معمولی به‌جای قوی استفاده کنید . اگر مجبور به استفاده از این محصولات برای مراسم خاصی هستید حتماً قبل از خوابیدن آن را بشورید .

شامپوهای غیر مجاز برای موی چرب

در صورت لزوم از شامپوهای براق‌کننده مو استفاده کنید . شامپوهای براق‌کننده دارای قدرت بالایی هستند که بتوانند مواد روی مو را کاملاً پاک کنند به همین دلیل می‌توانند به مو آسیب بزنند . در هر 2 الی 4 بار شستشو یکبار از این شامپوها استفاده کنید .

روی موهای رنگ‌شده از شامپوهای براق‌کننده استفاده نکنید زیرا باعث محو کردن رنگ و آسیب به مو میشوند .

شامپو مخصوص موی چرب

شوره را درمان کنید . بیشتر مردم فکر می‌کنند که شوره به دلیل پوست خشک است اما درواقع محرک بوجود آمدن شوره به دلیل تولید چربی پوست سر و غدد چربی است . اگر شوره‌دارید خواندن مقاله کامل درمان قطعی شوره سر پیشنهاد می‌شود .

شامپوهای ضد شوره انواع مختلفی دارند . اگر شوره سر با چند بار استفاده بهتر نشد باید شامپو با ترکیبات متفاوت را تست کنید . برای راهنمای خرید شامپو ضد شوره مطالعه مقاله راهنمای خرید شامپو ضد شوره پیشنهاد می‌شود .

روش‌های خانگی کاهش چربی مو

درمان خانگی موی چرب

سر را با آب جوی دو سر شستشو دهید . 1 قاشق جوی دوسر خشک را در نصف پیمانه آب ریخته و به مدت 2 دقیقه بجوشانید . بگذارید خنک شود سپس صاف کنید . آب به‌دست‌آمده یک صابون طبیعی است و می‌تواند چربی را مانند شامپو از روی مو بشورد . چند بار تست کنید تا ببینید که بدون مصرف مواد شیمیایی و هزینه اضافی می‌توانید موهای خود را شستشو دهید .

از بین بردن چربی پوست سر

ماسک خاک رس استفاده کنید . این نوع ماسک‌ در لوازم‌آرایشی‌ و داروخانه‌ موجود می‌باشد . تا جایی خمیر به دست بیاید باید آب با آن مخلوط‌کنید . سعی کنید با مقدار کمی از مو شروع کنید و نتیجه آن را ببینید سپس تمام مو را ماسک بزنید . بعد از زدن ماسک روس آن نایلون بکشید و 5 الی 30 دقیقه صبر کنید ؛ سپس آبکشی نمایید .

درمان چربی سر با سرکه سیب

سرکه سیب و جوش‌شیرین را امتحان کنید . بسیاری از افراد از سرکه رقیق‌شده برای براق کردن مو ( مخصوصاً برای موهای شکننده ) و تمیز کردن استفاده می‌کنند که البته برای بعضی از افراد مؤثر نیست .

شما می‌توانید شامپوی معمولی را کنار گذاشته و شامپوی خودتان را بسازید :

1 – یک بطری را با 50% آب و 50% جوش‌شیرین پرکنید .

2 – یک بطری دیگر را با 50% آب و 50% سرکه پرکنید .

3 – بطری حاوی جوش‌شیرین را تکان دهید و مقداری به سرخود بزنید سپس آبکشی نمایید .

4 – بطری حاوی سرکه را تکان دهید و مقداری به سرخود بزنید سپس آبکشی نمایید .

5 – این کار را هفته‌ای 1 بار یا هر وقت که مو چرب است انجام دهید .

6 – اگر بازهم مو چرب بود بگذارید سرکه 10 دقیقه روی مو بماند سپس آبکشی نمایید .

آبلیمو و درمان شوره سر

از مرکبات استفاده کنید . آب‌لیمو یکی از درمان های خانگی محبوب برای موهای چرب است . 1 تا 2 لیمو را آب‌گیری کرده و با 1 پیمانه آب ( 240 میلی‌لیتر ) رقیق کنید . مخلوط را روی پوست سر و مو ماساژ دهید و بگذارید 5 دقیقه بماند سپس آبکشی نمایید .

مدیریت کردن موی چرب با دیگر روش‌ها

روش بستن موی چرب

دست به موهای خود نزنید . اگر به‌طور مداوم به موهای خود دست می‌زنید یا آن را تاب می‌دهید ممکن است که چربی دست خود را به موها انتقال بدهید . موهای خود را ببندید یا با گیره مو آن را در جایی ثابت کنید .

جلوگیری از چرب شدن مو

مدل موی خود را درست انتخاب کنید . برای موهای چرب مدل موهایی که مو را سفت و باهم ( انبوه ) نشان می‌دهد بهتر از مدل موهای شل است ؛ زیرا کمتر چربی موها را نشان می‌دهد .

زمان شستن موی چرب

زمان شامپو کردن مو را منظم کنید . برای رفتن به مراسم یا مکان‌های خاص از قبل برنامه‌ریزی کنید . تا چند روز قبل از مراسم موهای خود را نشورید و دقیقاً قبل از مراسم این کار را انجام دهید تا در تمامی روز موهای شما بدون چربی باشد .

درمان قطعی موی چرب

نوک گیری و کوتاه کردن مو را در نظر داشته باشید . موی چرب و بلند نیاز به مراقبت‌های فراوان دارد . از طرف دیگر بیشتر چربی مو مربوط به موهای نزدیک ریشه است بنابراین ممکن است کوتاه کردن مو زیاد کمک کنند نباشد . کوتاه کردن مو را به تعویق نیاندازید و همیشه موهای خود را اصلاح کنید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.