درمان ترک لب

ترک لب می‌تواند خیلی دردناک باشد ، زیرا با خوردن هر چیزی سوزش و درد را تجربه خواهید کرد . به دلیل تکان خوردن مداوم لب ، مقداری بعد از بهبودی ترک با خوردن چیزی ممکن است که بازهم ترک لب به وجود آید .

بررسی پوست لب :

یک لایه چربی ( چربی / مومی ) روی تمامی سلول‌های پوستی ، حتی لب‌های شما وجود دارد . این لایه از فرار آب از پوست جلوگیری می‌کند . اگر مراقب این چربی نباشید ، شروع به نازک شدن می‌کند . این کار منجر به خشکی لب و ترک خوردن لب می‌شود .

اگر در آب‌وهوای سرد لب شما این‌گونه شده است ، با مرطوب کردن و زدن بعضی مواد خاص ، می‌توانید از لب خود محافظت کنید و از ترک خوردن لب رهایی پیدا کنید .

عموماً علت ترک‌خوردگی لب ساده بوده ، اما در بعضی‌اوقات به‌غیراز مرطوب کردن ، به درمان بیشتر نیاز است .

علت‌های ترک لب چیست ؟

مرطوب کردن لب‌ها

درمان ترک لب

مقدار زیادی آب بنوشید . درزمانی که شما به‌اندازه کافی آب ننوشید ، بدن دچار کم‌آبی شده و باعث خشک شدن پوست شما نیز می‌شود که لب‌ها نیز جزوی از پوست هستند .

روزی 8 لیوان آب بنوشید تا به ترک‌خوردگی لبتان کمک کرده باشید .

درمان خانگی ترک لب

مرطوب‌کننده هوا ( بخور ) را امتحان کنید . هوای خشک می‌تواند باعث خشک شدن پوست شما شود ، درحالی‌که بالا بردن رطوبت هوا می‌تواند باعث مرطوب نگه‌داشتن پوست شما شود .

مخصوصاً در زمستان خشکی هوا مساله ساز می‌شود ، بنابراین داشتن یک مرطوب‌کننده هوا در اتاق‌خواب می‌تواند با مرطوب نگه‌داشتن پوست و لب‌های شما کمک کند . این کار باعث جلوگیری و بهبود سریعتر ترک لب خواهد شد .

درمان ترک لب در طب سنتی

از خیار استفاده کنید . بعضی از افراد شانس خود را با خیار امتحان می‌کنند تا به بازگرداندن رطوبت ازدست‌رفته لب‌های خود کمک کنند . برش‌های خیار را به مدت 5 تا 10 دقیقه روی لب‌های خود نگه‌دارید .

داروی ترک لب

آلوئه ورا را امتحان کنید . ترک‌های لب شما نهایتاً تبدیل به ترک‌های جزئی می‌شوند که آلوئه ورا می‌تواند به درمان آن‌ها به شما کمک کند . بعلاوه ، این کار می‌تواند درد لب ترک‌خورده را کاهش دهد . شما می‌توانید ژل آلوئه ورای خالص را گرفته و چند بار در روز روی لب‌های خود بمالید .

رژ لب برای ترک لب

درمان با محصولات حاوی سرامید را امتحان کنید . لب‌های شما به‌صورت طبیعی ماده مومی مانندی دارد تا از لب‌ها محافظت مرده و آن‌ها را مرطوب نگه دارد ، اما بعضی‌اوقات آب‌وهوا و غذا این ماده را از بین برده و محافظت از لب‌ها کم می‌شود .

درمان با استفاده از سرامید ( ceramide ) باعث تشویق کردن لب به دوباره‌سازی خود و باعث تازه‌سازی لب ترک‌خورده می‌شود .

کرم برای ترک لب

صبح‌ها از مرطوب‌کننده استفاده کنید . بعد از بیدار شدن از خواب ، اولین کار شما باید زدن مرطوب‌کننده به لب‌ها باشد تا یک شروع خوب برای مرطوب نگه‌داشتن لب‌ها در طول روز را شاهد باشید .

بایدها و نبایدها

با بزاق دهان لب‌ها را مرطوب نکنید . این کار به‌صورت خودکار انجام می‌شود ، یعنی وقتی شما احساس خشکی در لب‌های خود می‌کنید با زبانتان آن را مرطوب می‌کنید . به‌هرحال باید بدانید که این کار فقط وضع را بدتر می‌کند ، زیرا بزاق دهان شما باعث خشک‌تر شدن لب‌ها خواهد شد .

علت ترک خوردن لب

از مصرف محصولات حاوی مواد مصنوعی اجتناب کنید . در هنگامی‌که می‌خواهید چپ استیک بخرید ، چپ استیکی انتخاب کنید که دارای رنگ و بوی مصنوعی نداشته باشد . چپ استیکی بخرید که روغن‌های طبیعی مانندِ کره شیا ( shea butter ) و روغن نارگیل عالی هستند و خیلی خوب لب‌ها را مرطوب می‌کنند .

زیاد شدن ترک لب

با لب ترک‌خورده یا بریده‌شده ، مرکبات مصرف نکنید . اسید موجود در میوه می‌تواند باعث تحریک کردن لب ترک‌خورده شود ، بنابراین از خوردن آن‌ها اجتناب کنید ، مخصوصاً اگر لب شما بد ترک‌خورده باشد . درزمانیکه لبتان بهتر شد ، می‌توانید آن‌ها را بخورید .

همچنین مواد غذایی تند نیز نخورید . همانند مرکبات ، غذاهای تند نیز می‌توانند باعث تحریک کردن لب‌ها شوند . اگر لبتان ترک‌خورده یا پوست‌پوست شده مصرف غذاهای تند را برای مدتی کنار بگذارید .

بایدها و نبایدهای ترک لب

از لایه‌برداری با اسید سالیسیلیک خودداری کنید . این‌گونه لایه‌برداری درواقع باعث خشک شدن بیشتر لب‌های شما می‌شود . این لایه‌برداری سد ( لایه ) چربی که آب را در پوست نگه می‌دارد را از بین می‌برد ، که باعث بدتر شدن اوضاع می‌شود .

بزرگ شدن ترک لب

داروهای مصرفی خود را چک کنید . اگر دچار خشکی لب مزمن هستید ، ممکن است یکی از داروهای مصرفی شما ، مقصر این مشکل باشد . به‌عنوان‌مثال داروهایی که برای درمان فشارخون بالا مصرف می‌شوند ، می‌توانند خشکی لب ایجاد کنند .

البته شما نباید سرخود مصرف آن‌ها را قطع کنید ، با مراجعه به پزشک و بازگو کردن مشکل ، پزشک ممکن است بتواند داروی شمارا عوض کند .

خمیر دندان و ترک لب ها

خمیردندان خود را عوض کنید . بعضی از خمیردندان‌ها ، مخصوصاً آن‌هایی که دارای ترکیبات مصنوعی هستند ، می‌توانند باعث تحریک کردن لب شوند . باگذشت زمان این تحریک شدن‌ها ، می‌تواند منجر به ترک لب شود .

مراقبت از لب‌ها

جلوگیری از ترک لب

از شال‌گردن استفاده کنید . شال‌گردن فقط باعث محافظت از گردن و سینه شما نمی‌شود ، بلکه می‌تواند از لب‌های شما نیز محافظت کنند ، البته اگر روی دهان خود را با آن بپوشانید .

باد برای لب ترک‌خورده مانند سم است ، بنابراین با این کار باد را حذف کرده و از ایجاد مشکل بیشتر جلوگیری می‌کنید .

کاهش ترک لب

هرروز از چپ استیک استفاده کنید . اغلب اوقات از چپ استیک استفاده کنید ، مخصوصاً در زمستان !!! چپ استیک فقط لب‌ها را مرطوب نمی‌کند ، بلکه از آن‌ها محافظت نیز می‌کند . چپ استیک‌های حاوی ضد آفتاب نیز موجود هستند ، بنابراین اگر زمان زیادی را زیر آفتاب به سر می‌برید از این نوع چپ استیک‌ها می‌توانید استفاده کنید .

از چپ استیک‌ها می‌توانید بدون نگرانی استفاده کنید ، زیرا دارای استروئید نیستند و نمی‌توانند اگزما ایجاد کنند .

درمان سریع ترک لب

بعد از شستن صورت از چپ استیک استفاده کنید . در هنگام استفاده از پاک‌کننده‌های آرایش و غیره ، لب‌های خود را نشورید . برای شستن لب‌ها از شستشو دهنده ملایم استفاده کنید و بعدازآن نیز چپ استیک روی آنها بزنید .

کرم ضد آفتاب لب

از کرم ضد آفتاب استفاده کنید . از کرم ضد آفتاب روی لب‌های خود استفاده کنید ، یا حداقل از چپ استیک دارای ضد آفتاب استفاده کنید . این کار می‌تواند باعث محافظت لب از آفتاب‌سوختگی شود ، که می‌تواند در ترک خوردن لب نقش داشته باشد .

نکات مهم

1 – اگر همراه با ترک لب ، در اطراف دهان عفونتی مشاهده کردید ، به پزشک مراجعه کنید .

2 – خلاص شدن از ترک لب در چند دقیقه : به‌وسیله مسواک لب‌ها را لایه‌برداری کنید ، سپس با صابون دارای مرطوب‌کننده لب‌های خود را بشورید و با حوله آن‌ها را خشک‌کنید . درنهایت مقداری وازلین روی آن زده و به مدت 45 دقیقه صبر کنید .

3 – شما می‌توانید با استفاده از روغن نارگیل از لب‌های خود محافظت کنید .

4 – ترکیب روغن نارگیل و شکر ( که معمولاً در دمای اتاق جامد است ) برای لایه‌برداری و کمک به گیر انداختن رطوبت در لب‌ها مناسب است .

5 – برای جلوگیری از خشکی لب در هنگام خواب ، از وازلین یا کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید .

6 – به لب‌های خود روغن نارگیل بزنید .

7 – تا جایی که امکان دارد از رژلب‌های مات استفاده نکنید .

8 – چای سبز کیسه‌ای خیس را به مدت 10 تا 15 دقیقه روی لب‌ها بگذارید تا آب‌رسانی به آن‌ها انجام شود ، سپس وازلین یا روغن نارگیل روی آن‌ها بزنید .

9 – قبل از خواب روی لب‌ها وازلین بزنید تا در هنگام خواب و تا چند ساعت بعد از بیدار شدن آن‌ها را مرطوب نگه‌دارید .

10 – همیشه چپ استیک در کیف یا جیب خود داشته باشید و اغلب از آن استفاده کنید .

11 – اگر خشکی لب شما خیلی کم است ، می‌توانید با استفاده از زدن روغن حیوانی روی آن و اطراف لب ، آن را درمان کنید .

12 – باگذشت زمان ترک لب از بین می‌رود ، اما شما نباید آن را لیس بزنید ، گاز بگیرید یا پوست‌ آن را بکنید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.