درمان گرفتگی بینی

گرفتگی بینی در هنگام سرماخوردگی و آلرژی رخ میدهد که به دلیل پر شدن حفره های مجرای بینی از خلط و مخاط و همچنین ایجاد تورم ، نفس کشیدن را سخت میکند . خوشبختانه راه های زیادی برای کاهش یا از بین بردن احتقان یا کیپ شدن بینی وجود دارد .البته بعضی از گرفتگی های بینی مزمن هستند که باید برای درمان آنها به پزشک مراجعه کنید که در ادامه مطلب مورد بررسی قرار میگیرد .

درمان های سریع کیپ شدن بینی

درمان کیپ شدن بینی

بینی خود را بگیرید . راحت ترین راه خالی کردن بینی از خلط اینکار میباشد . همیشه دستمال کاغذی همراه داشته باشید تا در مواقع لزوم استفاده کنید .

درمان گیاهی گرفتگی بینی

غذای تند بخورید . غذای تند باعث رقیق کردن خلط ها و مخاط میشود که به باز شدن بینی منجر خواهد شد اما اثر آن موقتی میباشد . از مواد غذایی زیر میتوانید بدین منظور استفاده کنید :

فلفل تند

ترب کوهی

زنجبیل تند

شنبلیله

سیر و پیاز

روغن گرفتگی بینی

از کرم های حاوی منتول استفاده کنید . منتول ماده ای است که از نعناع بدست می آید . کرم هایی مانند ” vapor rub ” حاوی منتول هستند که باعث باز شدن موقتی گرفتگی بینی و نفس کشیدن راحت به مدت 1 الی 2 ساعت خواهند شد . مقداری از آن را بالای لب بالایی خود زده تا تاثیر آنها را بیشتر احساس کنید .

کیپ شدن بینی در خواب

عمودی بمانید . در هنگام خواب 1 یا 2 بالشت زیر سر خود قرار دهید تا راحت تر نفس بکشید اما بدانید این کار گرفتگی بینی را از بین نمیبرد و فقط به نفس کشیدن بهتر کمک میکند .

ماساژ درمان گرفتگی بینی

سینوس ها را ماساژ دهید . این روش قدیمی ، راحت و موثر در احتقان بینی میباشد . ماساژ سینوس به 3 روش قابل انجام است :

روش اول : انگشتان اشاره خود را در کنار بینی ( در امتداد چشم ) دقیقا زیر ابرو گذاشته با حرکات چرخشی به مدت 20 الی 30 ثانیه ماساژ دهید .

روش دوم : انگشتان اشاره خود را زیر چشم ها گذاشته و با حرکت چرخشی رو به بیرون ( مانند شکل ) به مدت 20 الی 30 ثانیه ماساژ دهید .

روش سوم : سرانجام انگشت شست خود را روی استخوان گونه گذاشته و با حرکات چرخشی به مدت 20 الی 30 ثانیه ماساژ دهید . تا زمان بهتر شدن وضعیت سینوس ها این تمرین ها را تکرار کنید .

باز کردن سریع بینی کیپ شده

از کمپرس آب گرم روی صورت استفاده کنید . یک حوله تمیز را در آب داغ خیس کنید سپس آن را بچلانید . بنشینید و حوله را روی صورت خود به مدت چند دقیقه قرار دهید . کمپرس گرم باعث کمک به احساس ناراحتی و باز کردن سوراخ های بینی میشود .

باز کردن بینی با حمام

دوش آب گرم بگیرید . بخار گرم از مجاری بینی و ریه عبور کرده که میتواند باعث شل شدن خلط ها و درمان احتقان بشود .

درمان های گیاهی گرفتگی بینی

بخور برای کیپ شدن بینی

از بخور برای شل کردن خلط ها استفاده کنید . اگر وقت برای دوش گرفتن ندارید از بخار درمانی برای کاهش گرفتگی بینی استفاده کنید که برای قرن ها بدین منظور استفاده می شده است .

روش بخور دادن : مقداری آب را به جوش بی آورید و داخل یک کاسه بریزید سپس یک حوله روی سر خود بگذارید و به مدت 10 دقیقه بخور دهید . در صورتی که چای بابونه دارید در آب بخور یک عدد آن را قرار دهید تا تاثیر آن را بیشتر کنید .

نوشیدن آب باز کردن گرفتگی بینی

بدن را پر آب نگه دارید . آب میوه و آب زیاد بنوشید . برای درمان سریع گرفتگی بینی روزانه 6 تا 8 لیوان آب بنوشید . ابنکار باعث کمک به افزایش ایمنی بدن و کاهش تورم مجرای بینی میشود .

کیپ شدن بینی کودکان

از دستگاه بخور استفاده کنید . بخور و در کل بخار آب برای درمان گرفتگی بینی پیشنهاد میشود زیرا هوای خشک باعث تحریک کردن سینوس ها و افزایش علائم بیشتری میشود . هوای مرطوب توسط اکثر پزشکان پیشنهاد میشود .

شستشوی بینی کیپ شده

سرم نمکی شستشوی بینی درست کنید . یک قاشق غذاخوری نمک داخل یک استکان آب حل کنید . محلول را داخل قطره چکان ریخته و سر را به عقب خم کنید و چند قطره از محلول را داخل بینی ریخته و سپس آن را تخلیه کنید . اینکار را برای هر 2 سوراخ بینی تکرار کنید .

شستن دماغ

بینی خود را شستشو دهید . برای شستشوی بینی باید اول سرم نمکی درست کنید سپس از آن استفاده کنید :

روش درست کردن سرم نمکی :  3 قاشق چایخوری نمک ( بدون ید ) و یک قاشق چایخوری جوش شیرین را در 1 استکان آب استریل ولرم حل کنید .

روش شستشوی بینی : روی سینک سر خود را به صورت 45 درجه بگیرید . مقداری باید سر خود را کج کنید تا محلول شستشو از یک سوراخ بینی وارد و از دیگری خارج شود .

سینوس ها را شستشو دهید . به آرامی و با ملایمت محلول را داخل سوراخ بینی ریخته و از دهان نفس بکشید . اگر زاویه سر مناسب باشد محلول از سوراخ دیگر بینی به راحتی خارج میشود .

زاویه سر را عوض کنید . شما باید دقیقا کار مرحله قبل را با سوراخ دیگر بینی انجام دهید تا کاملا پاک شود . سر خود را 45 درجه به سمت مخالف بچرخانید و مرحله قبل را تکرار کنید .

ضد احتقان بینی

ورزش کنید . در هنگام ورزش کردن مغز میفهمد که به هوای بیشتری احتیاج دارد و این به کاهش تورم بینی و رقیق شدن مخاط بینی کمک میکند .

تمرین مخصوص باز کردن بینی : 20 عدد حرکت شنا انجام دهید و در طول تمرین فقط از بینی نفس بکشید . با اینکار مغز میفهمد که به اکسیژن بیشتری احتیاج دارد و به رفع تورم بینی کمک و مخاط را رقیق تر میکند .

گرفتگی بینی حمام

اگر وان دارید ، حمام عصاره گیاهی بگیرید . عصاره های گیاهی مانند اکالیپتوس ، رزماری و روغن درخت چای باعث شل کردن مخاط بینی و پاک سازی سینوس ها میشود . 10 قطره از عصاره های گفته شده را داخل وان ریخته و مدتی داخل آن خوابیده تا بینی شما باز شود .

گرفتگی بینی کودک در خواب

بخوابید . استراحت زیاد باعث کاهش زمان بیماری مخصوصا سرماخوردگی میشود . سعی کنید 1 روز را کامل استراحت کنید و در خانه بمانید . اگر گرفتگی بینی مانع خوابیدن میشود حتما قبل از خواب با روش های گفته شده آن را از بین ببرید .

باز کردن بینی با نفس کشیدن

آرام باشید . استرس باعث آرام کردن سیستم دفاعی بدن میشود . استرس زیاد باعث طولانی شدن زمان پاکسازی سینوس ها میشود .

درمان دارویی و گیاهی گرفتگی بینی

اسپری برای گرفتگی بینی

از ضد احتقان ( گرفتگی ) بینی ، بدون نسخه استفاده کنید . ضد احتقان های بدون نسخه در 2 نوع زیر قابل خرید و استفاده هستند :

اسپری های ضد احتقان : نفازولین ، اوکسی متازولین ، فنیل افرین

قرص های ضد احتقان : فنیل نفرین ، سودوافدرین

از اسپری های ضد احتقان بیشتر از 3 روز و از قرص های آن بیشتر از 7 روز استفاده نگردد .

باز کردن بینی

آنتی هیستامین گیاهی مصرف کنید . مصرف آنتی هیستامین به همراه دیگر داروهای ضد حساسیت برای درمان احتقان مفید هستند . سعی کنید از آنتی هیستامین هایی مانند موارد زیر استفاده کنید تا از کاهش فشار سینوس ها و خلط ها نیز کم بشود .

گزنه : باعث کاهش هیستامین بدن میشود .

پای خر : بیشتر برای مشکلات پوستی استفاده میشود اما در این مورد نیز کاربرد دارد .

ریحان : به صورت بخور مصرف شود . ریحان میتواند باعث کاهش هیستامین بدن بشود .

درمان های پزشکی گرفتگی بینی

قرص گرفتگی بینی

آماده پاسخ دادن به سوالات زیر باشید . اولل سوالات زیر توسط پزشک از شما پرسیده میشود بنابراین آماده پاسخگویی به آنها باشید :

مدت زمان گرفتگی بینی ( اگر بیشتر از 7 روز طول کشید سریعا به پزشک مراجعه کنید )

رنگ خلط

داشتن آلرژی

داشتن علائم دیگری مثل : تب ، سرفه ، سردرد و غیره

سیگار میکشید یا خیر

آنتی بیوتیک گرفتگی بینی

تجویز آنتی بیوتیک را به پزشک بسپارید . بیشترین علت گرفتگی بینی سرماخوردگی و عفونت است که پزشک پس از معاینه در صورت لزوم آنتی بیوتیک مناسب را تجویز میکند .

جراحی گرفتگی بینی

در صورت نیاز باید آندسکوپی شوید . به نظر آزمایش سختی می آید اما بدون درد و راحت میباشد . یک دوربین بسیار ریز کوچک به داخل سینوس ها فرستاده میشود تا بدنبال پلیپ و انحراف تیغه بینی و  عفونت باشند . اگر بیماری شما پایدار باشد پزشک از این روش استفاده میکند حتی ممکن است عکسبرداری با اشعه ایکس نیز برای موردهای خاص پیشنهاد شود .

پلیپ گرفتگی بنی

درباره سومنوپلاستی در درمان گرفتگی مزمن بینی با پزشک صحبت کنید . اینکار راحتی میباشد و در عرض 15 دقیقه بوسیله حرارت سینوس ها و گرفتگی بینی را از بین میبرد البته کل پروسه 1 ساعت طول میکشد .

درمان قطعی کیپ شدن بینی

در موارد شدید شاید پزشک جراحی را پیشنهاد کند . اگر مشکل شما جدی باشد امکان دارد نیاز به جراحی سر و پایی داشته باشید که میتوانید بعد از جراحی به خانه برگردید .

جراحی بین و کیپ شدن

درمورد روش فوق سریع LTS با پزشک مشورت کنید . در این روش به وسیله لیزر و در مدت 20 دقیقه میتواند مشکل گرفتگی بینی را حل کرد .

نکات مهم

شکلات و لبنیات نخورید زیرا باعث ایجاد خلط بیشتری میشوند .

آب حاوی کلر مصرف نکنید .

اگر سردرد سینوسی دارید مسکن مصرف کنید .

5/5 - (1 امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.