درمان پوسیدگی دندان در خانه !!! ( با عکس )

درمان پوسیدگی دندان

مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که هرروز مصرف می‌کنید ، می‌توانند روی دندان‌های شما تأثیر بگذارند . حتی با داشتن بهترین نوع بهداشت دهان و دندان ، دندان‌های شما از نوعی دِمینرال شدن رنج می‌برند که منجر به پوسیدگی دندان خواهد شد .

اگر می‌خواهید که این پوسیدگی دندان را از بین ببرید ، درمان‌های خانگی‌ای وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند .

آشنایی بیشتر با پوسیدگی دندان

آشنایی با ساختار دندان

در مورد دندان چه میدانید ؟

دندان شما نوعی بافت است که از مواد معدنی ساخته‌شده و با لایه بیرونی و سرسختی به نام مینای دندان ( enamel ) پوشانده شده است . مینای دندان عاج دندان ( dentin ) را پوشانده است که از مینای دندان نرم است . این لایه‌ها ( مینا و عاج ) پالپ دندان ( pulp ) که از رشته‌های عصبی و رگ‌های خونی تشکیل‌شده است را پوشانده‌اند . ( به‌عکس توجه کنید )

مینای دندان می‌تواند توسط باکتری‌ها آسیب‌دیده و منجر به پوسیدگی دندان ، سوراخ شدن و دیگر مشکلات دندانی شود .

علت خرابی دندان

چگونه باکتری‌ها روی دندان تأثیر می‌گذارند ؟

علت ایجاد پوسیدگی دندان باکتری‌ها هستند ، که دردهان ، لثه ، زبان ، گلو و داخل گونه‌ها وجود دارند . البته باید بدانید که وجود آن‌ها طبیعی بوده و برای سلامتی مفیدند ، اما آن‌ها می‌توانند به دندان و دهان شما آسیب بزنند ، البته اگر بیش‌ازحد رشد کنند .

این باکتری‌ها کلونی تشکیل می‌دهند ، که ما آن را با نام پلاک دندان می‌شناسیم . این کلونی با قند تغذیه می‌شود . این باکتری‌ها باعث تولید اسید شده که پوسیدگی دندان را ایجاد می‌کنند .

درمان پوسیدگی دندان

علت پوسیدگی دندان چیست ؟

اگر دندان‌های شما در مقابل اسیدِ زیادی قرار بگیرد ، به‌صورت طبیعی دِمینارِلیزه می‌شود که منجر به ایجاد مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان خواهد شد .

علت‌های اصلی پوسیدگی دندان :

۱ – ایجاد پلاک باکتریایی ( پلاک دندان )

۲ – مصرف زیاد نوشیدنی‌های اسیدی مانند : نوشابه ، مرکبات و نوشیدنی‌های ورزشی

۳ – مصرف زیاد مرکبات مانند : لیمو ، پرتغال ، گریپ‌فروت و نارنگی

۴ – رفلاکس معده که باعث می‌شود اسید معده به دهان شما برگردد .

۵ – مصرف داروهای مت‌آمفتامین

۶ – بهداشت نامناسب یا ناکافی دهان و دندان

۷ – سیگار

۸ – التهاب یا عفونت سیستمیک

کاهش پوسیدگی با خمیردندان طبیعی

خمیر دندان ضد پوسیدگی دندان

کدام خمیردندان را بخریم ؟

استفاده از خمیردندان‌های کاملاً طبیعی می‌تواند به از بین بردن پوسیدگی دندان و برگشت آن به حالت معمولی کمک کند . این خمیردندان‌ها از ترکیباتی کاملاً طبیعی درست‌شده‌اند ، که کار مشابهی مانند فلوراید را انجام می‌دهند .

ترکیبات خمیردندان‌های طبیعی و مناسب :

زایلیتول ( xylitol ) : باعث کاهش باکتری‌های درون دهان می‌شود .

الکل قند ( sugar alcohol ) : باعث کاهش میزان پلاک موجود روی دندان می‌شود .

کلسیم و فسفات ( calcium and phosphate ) : باعث تامین کردن این ۲ عنصر برای دندان می‌شود که در هنگام دمینرال شدن دندان از بین می‌روند .

خمیر دندان خانگی پوسیدگی دندان

خمیردندان خانگی درست کنید . اگر نمی‌خواهید خمیردندان طبیعی بخرید یا نتوانستید آن را پیدا کنید ، می‌توانید خودتان با مواد طبیعی خمیردندان خود را درست کنید .

مواد لازم :

  • ۴ قاشق غذاخوری کلسیم ( پودر یا قرص )
  • ۲ قاشق غذاخوری جوش‌شیرین
  • ½ یا ۱ بسته استیویا یا زایلیتول
  • ۱ قاشق چای‌خوری نمک دریا
  • روغن نارگیل
  • روغن نعناع

طرز تهیه :

کلسیم ، جوش‌شیرین ، زایلیتول و نمک دریا را مخلوط‌کنید . مقدار کافی روغن نارگیل بریزید و هم بزنید تا خمیری شکل بگیرد ، سپس چند قطره روغن نعناع به آن اضافه کنید تا در هنگام استفاده دهانتان تازه شود . دوباره ترکیب را کاملاً مخلوط‌کنید .

طرز نگهداری و استفاده :

برای استفاده ، مسواک را در مخلوط فروبرده و مانند همیشه مسواک بزنید .

خمیردندان را در ظرفی دربسته و در داخل یخچال نگهداری کنید .

خمیر دندان سفید کننده دندان

سفیدکننده دندان به خمیردندان خود اضافه کنید ( اختیاری ) . در صورت لزوم و نیاز به سفید کردن دندان‌های خود ، می‌توانید ۲ قاشق غذاخوری آب‌اکسیژنه ۳% به ترکیب خمیردندان خود اضافه کنید . اضافه کردن آب‌اکسیژنه می‌تواند باعث کف کردن و مقداری مورمور شدن دهان در هنگام استفاده از خمیردندان شود ، البته جای نگرانی نیست ، زیرا آب‌اکسیژنه در دهان اینگونه احساس می‌شود .

آب‌اکسیژنه باعث سفید کردن دندان شده و همچنین خواص آنتی باکتریالی نیز دارد .

هشدار : از آب‌اکسیژنه بیشتر از ۳% استفاده نکنید . غلظت‌های بالاتر ممکن است باعث تحریک کردن و سوزاندن دهان و لثه‌ شما شود .

ضد پوسیدگی طبیعی دندان

استفاده از روغن را امتحان کنید !!!

علاوه بر مسواک زدن ، چرخاندن روغن‌زیتون در دهان و فشار دادن آن بین دندان‌ها می‌تواند به کاهش باکتری‌های داخل دهان کمک کند . روغن را قرقره نکنید . این کار را در صبح و قبل از اینکه چیزی بخورید انجام دهید . مؤثر بودن این روش در استفاده کمتر از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه تست نشده است ، بنابراین این کار را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه انجام دهید .

روش انجام :

صبح بعد از بیدار شدن ، یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل یا کنجد در دهانتان بریزید . با دهان بسته و بدون قورت دادن روغن ، روغن را دردهانتان بچرخانید ، روغن را در اطراف دهان و بین دندان‌ها ببرید . این کار را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه تکرار کنید . بعد از تمام شدن زمان گفته‌شده ، مثل همیشه دندان‌ها را مسواک زده و ۲ تا ۳ لیوان آب بنوشید .

کاهش پوسیدگی با تغییر رژیم غذایی

علت اصلی پوسیدگی دندان

تمامی قندها و نشاسته‌های فرآوری شده را حذف کنید . قند غذای باکتری‌ها را تأمین می‌کند ، که درنهایت باعث ایجاد پلاک دندانی می‌شود . نشاسته‌های فرآوری شده نیز مانند قندها عمل می‌کنند . مصرف تمامی مواد غذایی فرآوری شده و غذاهای بسته‌بندی‌شده شامل : هله هوله‌ها ، کیک ، نان سفید ، چیپس ، شیرینی و پفک را کنار بگذارید .

این مواد غذایی دارای مقدار زیادی شکر افزودنی هستند . همیشه به برچسب ارزش غذایی و مواد تشکیل‌دهنده مواد غذایی که مصرف می‌کنید دقت کنید ، حتی اگر مطمئن هستید که ماده غذایی موردنظر سالم و بدون قند است . اگر شکر ، شربت ذرت و دیگر شیرین‌کننده‌های طبیعی و مصنوعی جزو ۵ ترکیب اول ماده غذایی مورد نظر بود ، آن را مصرف نکنید .

شکر ماده اصلی در نوشابه و دیگر نوشیدنی‌های شیرین است ، بنابراین این‌گونه مواد غذایی را مصرف نکنید . به‌علاوه دیگر مواد مصنوعی موجود در نوشابه باعث تجزیه کردن مینای دندان می‌شوند .

اگر می‌خواهید شیرینی مصرف کنید ، عسل را امتحان کنید ، زیرا طبیعی بوده و خواص آنتی باکتریالی دارد .

حواستان به استیویا باشد ، زیرا این گیاه تا ۲۰۰ برابر شیرین‌تر از شکر است !!!

از بین بردن پوسیدگی دندان در خانه

در مصرف مرکبات میانه‌روی کنید . مرکبات دارای میزان زیادی اسید هستند که منجر به پوسیدگی دندان می‌شوند . به همین دلیل شما باید در مصرف این‌گونه مواد غذایی میانه‌روی کنید ،  مخصوصاً ، لیموترش که میزان اسید بسیار بالایی دارد . اگر مرکبات میل کردید ، دهان خود را آبکشی نمایید تا به کاهش میزان اسید موجود روی دندان خود کمک کرده باشید .

هشدار : حواستان باشد که تا ۳۰ دقیقه بعد از مصرف مواد غذایی اسیدی نباید مسواک بزنید ، زیرا باعث آسیب رساندن به دندان‌های خود می‌شوید .

قند طبیعی موجود در میوه‌ها فروکتوز است که در بین باکتری‌ها محبوبیت ندارد . این یعنی شما می‌توانید از مصرف سیب ، گلابی ، هلو و دیگر میوه‌ها ( غیر از مرکبات ) استفاده کنید ، بدون اینکه برای دندان‌های شما ضرری داشته باشد .

خراب شدن دندان

غذا را خوب بجوید . یک‌راه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ، تولید بزاق بیشتر است . برای کمک به افزایش تولید بزاق ، غذا را کاملاً بجوید ، زیرا باعث تحریک کردن دهان ، جهت تولید بزاق می‌شود .

درست است که مواد غذایی ترش تمایل بیشتری به افزایش تولید بزاق دارند ، اما مواد غذایی ترش اسیدی نیز هستند ، بنابراین آن‌ها را مصرف نکنید .

درمان پوسیدگی دندان

مکمل موادمعدنی مصرف کنید . یکی از راه‌های برگرداندن مواد معدنی از دست رفته دندان ، رساندن مواد معدنی به بدن است . برای کمک به این کار ، هرروز مولتی‌ویتامین دارای مواد معدنی ، مخصوصاً دارای کلسیم و منیزیم مصرف کنید .

بیشتر افراد نیاز به مصرف ۱۰۰۰ میلی‌گرم کلسیم در روز دارند . آقایان بالای ۷۱ سال و خانم‌های بالای ۵۱ سال نیاز به مصرف ۱۲۰۰ میلی‌گرم کلسیم دارند ، بنابراین با توجه به سنتان کلسیم موردنیاز بدن را تأمین کنید .

همچنین مطمئن شوید که مکمل موردنظر دارای ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلی‌گرم منیزیم باشد .

تقویت دندان پوسیده

ویتامین D بیشتری مصرف کنید . یکی دیگر از راه‌های بالا بردن سلامت دندان‌ها ، بالا بردن مصرف روزانه ویتامین D است . بزرگسالان و کودکان باید روزانه ۶۰۰ IU ویتامین D مصرف کنند . بزرگسالان بالای ۷۰ سال باید ۸۰۰ IU از این ویتامین به‌صورت روزانه مصرف کنند . کلسیم و ویتامین D با یکدیگر باعث تقویت استخوان و دندان می‌شوند ، بنابراین به دنبال مکملی باشید که هردوی آن‌ها را داشته باشد .

طریقه جذب ویتامین D به‌صورت طبیعی :

هر ۳ روز یک‌بار ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در مقابل نور آفتاب قرار بگیرید ، بدون آنکه از کرم ضد آفتاب روی دست‌ها ، پاها و پشت خود استفاده کنید .

مصرف مواد غذایی دارای ویتامین D بالا مثل : ماهی ، شیر سویا ، شیر نارگیل ، شیر گاو ، تخم‌مرغ و ماست نیز می‌تواند به تأمین ویتامین D کمک کنند .

رعایت بهداشت دهان و دندان

تاثیر مسواک روی پوسیدگی دندان

روزی ۲ بار مسواک بزنید . برای کمک به مبارزه با پوسیدگی دندان ، شما باید حداقل روزی ۲ بار مسواک بزنید. در زمان مسواک زدن ، مطمئن شوید که سطح داخل ، خارجی و روی دندان ( وسط ) را مسواک می‌زنید .

حواستان به مسواک زدن پشت دندان‌های جلو باشد ، زیرا این مکان را عموماً جا می‌اندازند . به‌اندازه کافی دندان را بسابید تا پلاک‌های دندانی از بین بروند ، اما بیش‌ازحد فشار وارد نکنید زیرا ممکن است به لثه و دندان خود آسیب وارد کنید .

همچنین از مسواک نرم استفاده کنید . دندان ممکن است با استفاده از مسواک با دندانه‌های بسیار سفت آسیب ببیند .

کاهش پوسیدگی دندان ها

بگذارید خمیردندان‌دردهانتان باقی بماند . بعد از مسواک زدن ، خمیردندان و کف را تف کنید ، اما دهان خود را آبکشی نکنید . با این کار دندان فرصت بیشتری دارد تا مواد معدنی خمیردندان را جذب کند .

تاثیر نخ دندان بر پوسیدگی

نخ دندان بکشید . نخ دندان می‌تواند باکتری‌هایی که در بین دندان‌های شما هستند و دسترسی به آن‌ها سخت است را از بین ببرند . ۴۶ سانتی‌متر نخ دندان را اندازه‌گیری و قطع کرده و در انگشت وسط خود بپیچید . حدود ۲٫۵ تا ۵ سانتی‌متر برای کشیدن نخ در میان دندان‌ها اندازه بگیرید . به‌وسیله انگشت شست و اشاره خود آن را سفت نگه‌دارید . نخ دندان را به‌آرامی در بین دندان‌های خود با حرکات بالایی و پایینی بکشید . نخ دندان را مقدار کمی در پایین‌تر از خط لثه نیز ببرید .

درصورتی‌که در نخ دندان کشیدن مشکل‌دارید ، پیشنهاد می‌کنیم مقاله ” آموزش گام‌به‌گام نخ دندان کشیدن ” را مطالعه بفرمایید .

حداقل روزی یک‌بار نخ دندان بکشید . نخ دندان کشیدن بعد از غذاهای چسبنده یا دارای پوست‌ از اهمیت بیشتری برخوردار است .

نخ دندان کشیدن می‌تواند از پوسیدگی دندان ، التهاب لثه و مشکلات قلبی جلوگیری کند .

چه زمانی به دندان‌پزشک مراجعه کنیم ؟

۱ – هرسال برای چکاپ به دندان‌پزشک مراجعه کنید . درست است که استفاده از خمیردندان طبیعی و تغییر رژیم غذایی می‌تواند به محافظت از دندان شما کمک کند ، اما نباید آن‌ها را جایگزین مراجعه به پزشک کرد .

دندان‌پزشک شما می‌تواند سطح سلامت دندان‌های شمارا چک کرده و در صورت وجود مشکل آن را زود تشخیص داده و درمان کند .

اگر زیاد مشکل دندان دارید ، ممکن است نیاز به چکاپ بیشتر داشته باشید .

قبل از استفاده از خمیردندان خانگی و دهان‌شویه خانگی با دندان‌پزشک خود مشورت کنید .

۲ – اگر مشکوک به خرابی دندان هستید به دندان‌پزشک مراجعه کنید . اگر هرگونه خرابی و دندان‌درد را مشاهده کردید ، به دندان‌پزشک مراجعه کنید .

اگر سیاه‌رنگ شدن دندان را مشاهده کردید باید بدانید که شما نمی‌توانید دندان خراب ( پوسیدگی شدید ) را در خانه درمان کنید و باید به دندان‌پزشک مراجعه کنید .

باید بدانید که پوسیدگی و خرابی دندان درزمانی که کوچک هستند علائمی ندارد .

۳ – مرتباً دندان‌های خود را عمیقاً تمیز کنید . با این کار شما از ایجاد جرم و پلاک دندانی جلوگیری کرده و به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می‌کنید . باید بدانید که مسواک زدن به‌تنهایی نمی‌تواند تمامی پلاک‌ها و جرم‌های روی دندان را از بین ببرد که همین امر می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان شود .

خوشبختانه دندان‌پزشک می‌تواند با تمیز کردن دندان‌های شما از آن‌ها محافظت کند . هر ۶ ماه یک‌بار اقدام به تمیز کردن دندان خود کنید .

بعد از تمیز کردن دندان‌ها ، دندان‌پزشک جهت داشتن پوسیدگی ، دندان‌های شمارا بررسی خواهد کرد .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *