خانه خودرو رانندگی چگونه برای سفر با ماشین آماده شویم ؟ ( با عکس )

چگونه برای سفر با ماشین آماده شویم ؟ ( با عکس )

1
آماده شدن برای سفر

سفرهای طولانی و مسافرت‌ها مانند مسیرهای داخل شهری نیستند . در اینگونه سفرها شما و ماشینتان باید در شرایط خیلی خوبی باشید تا بتوانید سفری ایمن و خوب را پشت سر بگذارید .

در ادامه ما تمام نکاتی که راننده باید رعایت کند و همچنین آمادگی های لازم برای مسافرت با ماشین را توضیح خواهیم داد ، با سایت کوروک همراه باشید !!!

آماده شدن راننده برای سفر

خوب بخوابید

شما باید قبل از سفر به خستگی آن فکر کنید ، نه بعدازآن !!! ۲ روز قبل از سفر هر شب حداقل ۷ ساعت بخوابید تا انرژی را ذخیره کنید . همچنین بین ساعت ۱ تا ۳ بعدازظهر رانندگی نکنید ، زیرا در این زمان دمای بدن پایین است و به‌صورت طبیعی خواب‌آلوده می‌شوید .

 

سوخت را پر کنید ( البته منظور ما خودتان هستید نه ماشینتان )

مقدار زیادی میان وعده سالم با ویتامین بالا برای سفر در داخل ماشین داشته باشید و از فست فود نیز استفاده نکنید . برای هوشیار ماندن بادام و هویج خوب هستند .

 

بدن را پر آب نگه‌دارید

بودن مقدار مناسب آب در بدن برای داشتن بیشترین انرژی در شما موردنیاز است . البته نکته منفی آن در سفر این است که مجبور هستید برای دستشویی توقف بیشتری انجام دهید . البته توقف زیاد در سفر نیز نوعی حسن به‌حساب می‌آید ، زیرا رانندگی طولانی‌مدت بدون توقف کار درستی نیست .

 

حتماً در میانه راه بایستید

یکی از نکات بسیار مهم در سفرهای خارج شهری ، نگه‌داشتن ماشین و انجام حرکات کششی پا به‌صورت هر ۲ ساعت ( و حتی کمتر ) ۱ بار است . رانندگان باتجربه این نوع ایستادن را پیشنهاد می‌کنند .

شما می‌توانید در مکان‌های ایمن با منظره زیبا این کار را انجام دهید تا بقیه افراد داخل ماشین و خودتان از منظره نیز لذت ببرید .

پراندن خواب راننده

آدامس بجوید

این کار تکرارشونده باعث افزایش هوشیاری و گردش خون می‌شود ، البته باید بدانید که نیازی به مصرف آدامس حاوی قند نیست و نوع بدون قند آن نیز کار خود را به درستی انجام می‌دهد .

 

بوی نعنا در ماشین داشته باشید

پیچیدن بوی نعنا در ماشین یا بو کردن مستقیم آن می‌تواند باعث افزایش هوشیاری شما شود و نوعی محرک به حساب می‌آید .

 

صاف بنشینید

صندلی را درست تنظیم کنید تا جریان خون در حداکثر ممکن خود باشد . اگر احساس کردید که به حالت خلسه رفته‌اید ، نفس عمیقی بکشید . همچنین می‌توانید در هنگامی‌که کنار زده‌اید و در حال استراحت هستید ، مقداری حرکات کششی انجام دهید تا خستگی بدن را از بین ببرید .

وسایل مورد نیاز سفر

مسافران را مشغول نگه‌دارید

در مسافرت‌های طولانی مخصوصاً اگر با بچه سفر می‌کنید ، ممکن است مسافران خسته شوند و مشاجره کنند . این نوع برخوردها باعث می‌شود که راننده خسته‌تر شده و حواسش را نتواند ۱۰۰ درصد به جاده بدهد .

هر وسیله‌ای که می‌تواند به سرگرم کردن مسافران بپردازد را همراه داشته باشید .

سعی کنید با آهنگ مناسب ، حل کردن معما ، صحبت درباره مناظر جاده و غیره آن‌ها را مشغول نگه‌دارید .

 

مغزتان را مشغول نگه‌دارید

کتاب‌های صوتی به فعال نگه‌داشتن مغز کمک می‌کنند ، بدون آنکه حواس‌پرتی خطرناکی را برای شما ایجاد کنند . حتی گوش دادن به فایل‌ها و کتاب‌های کمدی که باعث خنده نیز می‌شوند ، می‌توانند باعث فعال‌تر نگه‌داشتن مغز شما شوند .

نکات مهم درباره مسافرت طولانی

ماشین مسافرت

سلامت ماشین خود را کاملاً چک کنید . اگر در مسافرت به مشکلی برخورد کنید ، حل کردن آن برای شما هم هزینه زیادی دارد و هم اینکه مسافرت شمارا خراب خواهد کرد . شما در مسافرت نمی‌دانید که چه چیزی در انتظار شماست ، بنابراین چک کردن را جدی بگیرید .

همیشه قبل از سفر موارد زیر را بررسی کنید

۱ – تمامی چراغ‌ها ( راهنما ، نورپایین ، نوربالا ، مه شکن‌ها و  .. )

۲ – زیر ماشین را برای نشتی ندادن روغن چک کنید .

۳ – مخزن برف‌پاک‌کن را بررسی کنید .

۴ – روغن‌موتور ، مخزن آب رادیاتور و روغن هیدرولیک را بررسی کنید .

۵ – برف‌پاک‌کن‌ها را خیلی خوب چک کنید ، زیرا در مسافرت خیلی مهم هستند .

۶ – بهتر است باک خود را پر کنید .

۷ – میزان باد لاستیک‌ها را چک کنید .

۸ – چرخ زاپاس را هم بررسی کنید ، تا باد آن خالی نشده باشد .

تمیز کردن ماشین

ماشین را تمیز و مرتب کنید ، اما چرا ؟

بهتر است به کارواش رفته و ماشین را روشویی کرده و داخل آن را جاروبرقی بکشید تا تمامی آشغال‌های داخل ماشین نیز از بین بروند .

تمیز کردن ماشین قبل از سفر ۲ حسن دارد

۱ – سفر لذت‌بخش‌تر می‌شود ، زیرا ماشین کثیف و به‌هم‌ریخته اعصاب آدم را خورد می‌کند .

۲ – این دلیل خیلی مهم است ، شما با ماشین تمیز دید بهتری خواهید داشت ، مخصوصاً در شب‌ها . وقتی‌که ماشین تمیز باشد ، شیشه‌ها و آینه‌ها نیز تمیز هستند و باعث دید بهتر شما می‌شوند ، همچنین چراغ‌های جلو و عقب اگر تمیز باشند نور بیشتری می‌دهند و در شب به شما کمک فراوانی می‌کنند .

برنامه ریزی سفر

برای تمامی سفر خود برنامه‌ریزی داشته باشید . جاده‌ای که می‌خواهید در آن رانندگی کنید را مشخص کرده و در گوگل مپ بررسی کنید . مکانیکه قرار است مستقر شوید را از قبل رزرو کنید ، در حال حاضر تمامی کارها اینترنتی شده است .

نکته : به نزدیکان خود نیز بگویید که از چه مسیری و به کجا می‌روید تا در موارد اضطراری بتوانند به شما کمک کنند .

مسمومیت در سفر

مواد غذایی و آب همراه داشته باشید . این کار باعث می‌شود تا در زمان صرفه‌جویی کنید و به دنبال آب و غذا در مسیر نباشید و در هزینه‌ها نیز صرفه‌جویی خواهد شد .

همچنین ۱ یا ۲ عدد ظرف ۴ لیتری آب در صندوق‌عقب بگذارید ، زیرا در مسافرت و ایجاد مشکل ، داشتن آب در ماشین مزیت بزرگی است .

 

جعبه کمک‌های اولیه برای ماشین تهیه کنید . شما می‌توانید این‌گونه جعبه‌ها را به صورت آماده خریداری کرده یا خودتان تمامی لوازم موردنیاز را تهیه کرده و جعبه کمک‌های اولیه را خودتان بسازید که ارزان‌تر نیز می‌باشد .

پر کردن شارژ قبل از سفر

شارژ موبایل را پر کنید ، شارژر و پاور بانک هم همراه خود داشته باشید . در این صورت شما نگران مصرف کردن موبایل خود نیستید و در طول سفر به‌راحتی می‌توانید از موبایل خود برای پخش آهنگ ، استفاده از گوگل مپ و غیره استفاده کنید .

همچنین موبایل در شرایط اضطراری نقشی حیاتی دارد و می‌تواند جان شمارا نجات دهد و بنابراین همیشه موبایل خود را کامل شارژ کنید و لوازم لازم برای شارژ کردن آن را همراه داشته باشید .

نکات مهم

۱ – در مسیر روی اینترنت زیاد حساب باز نکنید و جاده موردنظر را می‌توانید در گوگل سیو کنید ، آهنگ‌ها و برنامه‌هایی را که می‌خواهید را از قبل دانلود کنید .

پول نقد در سفر

۲ – پول نقد همیشه همراه داشته باشید . در مسافرت داشتن مقداری پول نقد کمک بزرگی می‌تواند به شما بکند . سعی کنید اگر از فروشندگان وسط راهی خرید می‌کنید ، پول نقد به آن‌ها بدهید تا نکات امنیتی را رعایت کرده باشید .

لباس راحت بپوشید

۳ – لباس راحت بپوشید . به دلیل طولانی بودن سفر بهتر است لباس گشاد و راحت بپوشید تا اذیت نشوید .

۴ – چک‌لیست قبل از سفر درست کنید . عموماً در سفر افراد چیزهایی را فراموش می‌کنند تا بردارند . همیشه چک‌لیستی از لوازمی که می‌خواهید با خود ببرید را بنویسید تا چیزی را فراموش نکنید .

وسایل را روزدتر جمع کنید

۵ – همیشه یک روز زودتر لوازم خود را جمع کنید ، زیرا استرس شمارا کاهش می‌دهد .

۶ – مواد غذایی آرام کنند معده همراه داشته باشید . آدامس ، نعنا و زنجبیل همراه خود داشته باشید . قرص‌های آنتی‌هیستامین نیز به درمان تهوع کمک می‌کنند .

بارگذاری بیشتر در رانندگی

یک دیدگاه

  1. نجم

    فروردین ۱۰, ۱۳۹۹ در ۱:۱۷ ب.ظ

    همیشه در خودرو سطل زباله داشته باشیم که نه در اتوبان و نه در پارکینگها زباله خود راا نریزم ،متاسفانه ما هنوز فرهنگ رانندگی را مثل کشورهای مترقی نیاموخته ایم وخیلی از این نظر ابتدائی فکر میکنم و واقعا انسان متاثر میشود که ما انسانها با تمام بی رحمی به طبیعت جسارت میکنم و تصور ما بر اینست که طبیعت صرفا فقط بما تعلق دارد. باشد روزی که ما هم بخود آییم و به طبیعت احترام بزاریم.

بررسی کنید

۶ نکته مهم برای قبولی در امتحان رانندگی !!!

قبولی در امتحان رانندگی فقط نیازمند مهارت نیست ، شما باید غیر از مهارت ریلکس باشید تا بتوا…