درمان خانگی دندان درد

علت دندان درد چیست ؟ عمدتا دندان درد به 2 دلیل رخ می دهد :

1 – به دلیل پوسیدگی دندان که برای عصب دندان ایجاد مشکل میکند .

2 – وقتیکه غذا در لای دندان ها گیر میکند و ایجاد عفونت میکند که باعث حساس شدن دندان میشود .

با روش های زیر میتوانید درد دندان یا لثه را کاهش بدهید یا از بین ببرید اما اگر تا 1 هفته درد ادامه داشت حتما به دندان پزشک مراجعه فرمایید .

درد لثه

از نخ دندان و آب گرم استفاده کنید . اول از همه دهان خود را با آب گرم شستشو دهید تا مطمئن شوید مانده غذا داخل دهان باعث ایجاد درد در دندان نشده است . بعد از شستشو دندان های خود را نخ دندان بکشید تا مقاوت لثه را افزایش دهید و باکتری های مزاحم را نیز از بین برده باشید .

درمان عفونت لثه

استفاده از قرص های ضد درد نسخه آزاد . از یکی از قرص های نسخه آزاد را استفاده کنید تا به طور موقت درد دندان تسکین پیدا کند .

آسپرین : در درمان درد های ناشی از مفصل فک بسیار مفید میباشد .

استامینوفن : در کودکان و نوجوانان نیز قابل استفاده میباشد .

ایبوپوفن : در درمان دندان درد بزرگسالان مفید میباشد .

ابسه لثه

از کمپرس سرد استفاده کنید . مقداری یخ داخل نایلون یا پارچه بریزید و از خارج دهان روی دهان یا گونه قرار دهید . از این روش تا تاثیر قرص های ضد درد میتوانید استفاده کنید چون تاثیر آن فوری میباشد .

درد لثه پایین

شستشو دهان با آب نمک . 1 قاشق غذاخوری نمک را در یک استکان آب جوش حل کنید و مقداری بگذارید سرد شود سپس به مدت 30 ثانیه دهان خود را با آن شستشو دهید . آب نمک باعث شستشوی اطراف دندان و تخلیه مایع لثه که باعث تورم شده است میشود همچنین باکتری های داخل دهان را نیز از بین میبرد . بیش از 5 دقیقه آب نمک را داخل دهان نگه ندارید .

درمان دندان درد در طب سنتی

 استفاده از روغن زیتون و سیر . روی یک گوله پنبه چند قطره روغن سیر و روغن زیتون بریزید سپس روی دندانی که درد میکند قرار دهید . در ضمن میتوانید چند حپه سیر را خرد کنید یا مقداری پودر سیر را با مقداری نمک مخلوط کنید و روی دندان مورد نظر بگذارید یا یک تا چند حپه سیر را بجوید .

درمان درد شدید دندان

از چای کیسه ای استفاده کنید . یک چای کیسه ای در آب داغ قرار دهید سپس بگذارید مقداری خنک شود . چای کیسه ای را مستقیما روی دندانی که درد میکند قرار دهید . ” تانن ” موجود در چای باعث کاهش درد میشود . استفاده از این روش همچنین باعث کاهش تورم و سوزش نیز خواهد شد .

درمان دندان درد

شستشو دهان با آب اکسیژنه . آب اکسیژنه 3% را داخل دهان ریخته و به مدت 30 ثانیه دهان خود را شستشو دهید . بعد از آن چند بار متوالی دهان خود را آبکشی نمایید تا آب اکسیژنه کاملا از دهان پاک شود . این روش مانند آب نمک باعث کاهش باکتری های داخل دهان خواهد شد .

درد دندان عقل

از خیار ، پیاز و سیب زمینی هم میتوانید استفاده کنید .

خیار : یک تکه خیار خنک را مستقیما روی محل درد قرار دهید .

سیب زمینی : سیب زمینی را شسته و پوست بکنید سپس  یک تکه از آن را روی دندانی که درد میکند قرار دهید .

پیاز : در این روش پیاز حتما باید تازه باشد و حاوی مقداری آب باشد بنابراین مقداری پیاز تازه را روی دندان مورد نظر قرار دهید .

نعناع ضد دندان درد

برگ نعنا بجوید . مقداری برگ نعنا بجوید یا خشک شده آن را روی دندانی که درد میکند قرار دهید . نوشیدن چای نعناع نیز میتواند موثر باشد .

از بین بردن درد دندان

از تکنیک فشار برای کاهش درد استفاده کنید . با شست یکی از دستان خود ناحیه بین شست و انگشت اشاره دست دیگر را به مدت 2 دقیقه فشار دهید . اینکار باعث ترشح هورمون اندروفین خواهد شد که به عنوان داشتن حس خوب برای مغز تلقی میشود .

دندان درد کودکان

شستشو دهان با روغن . 1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل را درون دهان خود بریزید و به مدت 15 الی 20 دقیقه دهان خود را با آن شستشو دهید . اینکار باعث کاهش قابل توجهی از باکتری های داخل دهان و در نهایت کاهش درد دندان خواهد شد .

تسکین درد دندان

از میخک استفاده کنید . 2 قطره روغن میخک را روی یک گوله پنبه بریزید و روی دندانی که درد میکند بگذارید و تا زمان خوب شد درد آن نگه دارد . از پودر و گل میخک نیز میتوانید استفاده نمایید . مقداری از پودر یا گل میخک را مستقیما روی دندان بگذارید یا مقداری از آن را بجوید . میخک دارای ترکیبات شمیایی است که باعث تسکین دندان درد میشود .

درمان خانگی سریع دندان درد

از سرکه نیز میتوانید استفاده کنید . یک تکه کاغذ را داخل سرکه خیس کنید سپس مقداری فلفل سیاه روی آن بپاشید و روی چانه خود نگه دارید . احساس گرما در چانه باعث پرت شدن حواس به درد دندان خواهد شد .

درمان گیاهی دندان درد

زردچوبه را امتحان کنید . 1 قاشق چایخوری زردچوبه را با مقدار کمی آب مخلوط کنید تا حالت خمیری به خود بگیرد سپس بوسیله یک گوله پنبه آن را روی دندان خود بگذارید . زردچوبه به دلیل داشتن خواص ضد باکتری باعث درمان عفونت از لثه و دندان خواهد شد .

قرص دندان درد

از چای آویشن کمک بگیرید . چای آویشن را به مدت 30 ثانیه در دهان خود بچرخانید . همچنین میتوانید برگ های تازه آویشن را در داخل دهان خود مستقیما قرار داده و بجوید تا آب آن روی دندان بریزد .

درمان دندان درد در خانه

از خواص نمک و فلفل بهره ببرید . مقدار مساوی از نمک با فلفل را با چند قطره آب با یکدیگر مخلوط کنید تا حالت خمیری بگیرد سپس روی دندان مورد نظر به مدت چند دقیقه قرار دهید .

نکات و هشدار ها

اگر درد دندان تا 1 هفته خوب نشد به دکتر مراجعه فرمایید .

همیشه دهانشویه را قبل از مسواک زدن استفاده نمایید . اینکار برای جلوگیری از دندان درد پیشنهاد میشود .

استفاده از زنجبیل در تسکین درد موثر است اما دندان درد را درمان نمیکند .

وقتیکه دندان درد دارید از غذاهای سفت استفاده نکنید .

با عصاره وانیل نیز میتوانید دندان درد را درمان کنید . مقداری از آن را روی لثه ای که درد میکند بزنید .

5/5 - (1 امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.