تشخیص دیابت

خیلی مهم است که شما علائم و نشانه‌های دیابت را بدانید تا بتوانید در زمان مناسب دیابت را تشخیص داده و جهت آزمایش و درمان به پزشک مراجعه کنید . حواستان باشد که اگر شک دارید یا مطمئن هستید که دیابت دارید باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید زیرا تشخیص زودرس خیلی در درمان بیماری و جلوگیری از آسیب‌های آن تأثیر دارد .

انواع دیابت

دیابت نوع 1 : به دلیل مشکلات در سلول‌های پانکراس به وجود می‌آید و دیگر پانکراس نمی‌تواند انسولین تولید کند ؛ این نوع بیماری یک نوع بیماری خود ایمنی بدن است که باعث می‌شود دیگر کارایی نداشته باشد .

دیابت نوع 2 : این نوع دیابت خیلی به سبک زندگی بستگی دارد ( ورزش نکردن و مصرف زیاد قند ) ، این نوع دیابت را می‌توانید با تغییر سبک زندگی خود به‌طور قابل‌توجهی جلوی آن را بگیرید .

دیابت بارداری : این نوع دیابت در بعضی از افراد باردار ایجاد می‌شود . عوارض ناشناخته و/یا عوارض جانبی جدی این نوع دیابت می‌تواند باعث آسیب به مادر و نوزاد نابالغ شود . داشتن دیابت بارداری درمان شده بعد از زایمان شانس ابتلا به دیابت نوع ۲ را در زندگی آینده فرد افزایش می‌دهد .

نشانه‌ها و علائم دیابت

علائم دیابت

علائم و نشانه‌های داشتن دیابت کدم‌اند ؟

اگر 2 عدد یا بیشتر از علائم زیر را داشتید ، بهتر است برای انجام آزمایش به پزشک مراجعه کنید .

علائم شایع دیابت نوع 1 و نوع 2 به شرح زیر است :

1 – تشنگی بیش‌ازحد

2 – گشنگی بیش‌ازحد

3 – تار شدن دید

4 – ادرار مکرر ( 3 بار یا بیشتر در شب )

5 – خستگی ( مخصوصاً بعد از غذا خوردن )

6 – احساس کج‌خلقی یا زودرنجی

7 – بهبودی دیر زخم یا آرام خوب شدن زخم

علت دیابت

سبک زندگی خود را بررسی کنید . افرادی که سبک زندگی بدون تحرکی ( بدون ورزش یا مقدار کمی ورزش ) را دارند در ریسک بالاتری نسبت به ابتلا به دیابت نوع 2 هستند . افرادی که اضافه‌وزن دارند یا چاق هستند ، یا شیرینی و مواد غذایی فرآوری شده زیاد مصرف می‌کنند در ریسک بالاتری نسبت به ابتلا به دیابت  نوع دوم هستند .

توجه داشته باشید که دیابت نوع 2 در طول زندگی فرد به وجود می‌آید و اغلب به سبک زندگی اشتباه بستگی دارد ، اما در مقابل دیابت نوع 1 اغلب در کودکان رخ می‌دهد و به دلیل ناتوانی پانکراس در تولید انسولین به دلیل نبودن سلول‌های بتا رخ می‌دهد .

درمان دیابت

به پزشک مراجعه کنید . تنها راه واقعی برای اطلاع از داشتن دیابت ، مراجعه به پزشک و انجام آزمایش ( خون ) است . نتیجه آزمایش می‌تواند طبیعی ، داشتن پیش دیابت یا دیابت باشد .

تشخیص سریع خیلی مهم است ، زیرا درمان سریع کلید حل مشکل است .

عموماً آسیب‌های دیابت طولانی‌مدت به وجود می‌آیند ، این یعنی شما می‌توانید با کنترل قند خون از آن‌ها جلوگیری کرده یا بسیاری از آن‌ها را از خود دور کنید . به همین دلیل تشخیص سریع کلید درمان است !!

آزمایش تشخیص دیابت

تشخیص سریع دیابت

اعداد آزمایش نشانه چیست ؟

عموماً 2 نوع آزمایش برای تشخیص قند خون انجام می‌شود .اکثراً فقط آزمایش fasting blood sugar گرفته می‌شود ، اما ممکن است آزمایش ادرار نیز از شما گرفته شود .

سطح قند خون نرمال : 70 تا 100

پیش دیابت : 100 تا 125

دیابت : 126 و به بالا

خواندن نتیجه آزمایش قند خون

میزان HbA1c ( هموگلبوبین A1c ) را اندازه بگیرید . این آزمایش جدید بوده و برای تشخیص دیابت تجویز می‌شود . این آزمایش به هموگلوبین ( یک پروتئین ) نگاه می‌کند و اندازه می‌گیرد که چقدر قند به آن پیوست می‌شود . هر چه میزان این عدد بیشتر باشد ، به‌طور مستقیم با خطر ابتلا به دیابت همراه است .

روش خواندن آزمایش :

رنج نرمال : 4 تا 5.9%

دیابت با کنترل ضعیف : 8% یا بیشتر

دیابت کنترل‌شده : کمتر از 7%

مزایای انجام آزمایش HbA1c این است که دیابت را از دیدگاه منطقی‌تری که در طول زمان اتفاق میافتد بررسی می‌کند . این نشان‌دهنده میزان قند متوسط شما در طی 3 ماه گذشته است ، نه یک آزمایش ساده که یک‌بار اندازه‌گیری سطح قند شما را انجام می‌دهد .

درمان خانگی دیابت

دیابت را درمان کنید . برای درمان دیابت تزریق انسولین یا مصرف روزانه قرص ممکن است ضروری باشد ، همچنین شما باید حواستان به رژیم غذایی و ورزش نیز باید باشد .

در بیشتر بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 خفیف تنها کاری که باید انجام شود تغییر رژیم غذایی و ورزش کردن است . تغییرات کافی در سبک زندگی می‌تواند درواقع دیابت را معکوس کند و شما را به محدوده طبیعی در قند خون بازگرداند . صحبت کردن با دیگران راهی خوب برای ایجاد انگیزه در جهت تغییرات در سبک زندگی است .

از شما درخواست می‌شود که مصرف قند و کربوهیدرات را کاهش دهید و هرروز به مدت 30 دقیقه ورزش کنید . اگر تغییرات گفته‌شده را انجام دهید ، شما احتمالاً کاهش قابل‌توجهی در میزان قند خون خود مشاهده خواهید کرد .

از طرف دیگر ، دیابت نوع 1 همیشه نیاز به تزریق انسولین دارد ، زیرا این‌یک بیماری خود ایمنی است و بدن توانایی تولید انسولین را ندارد .

خیلی مهم است که به‌درستی دیابت درمان شود . توجه داشته باشد که اگر دیابت را درمان نکنید ، قند خون بالای ناشی از دیابت می‌تواند به مشکلات جدی‌تری مانند : آسیب عصبی ، آسیب یا نارسایی کلیه ، نابینایی و مشکلات گردش خون تبدیل شود . البته مشکلات خیلی جدی‌تری را نیز می‌تواند بوجود بی‌آورد که باعث می‌شود عفونت‌ها به‌دشواری درمان شوند و حتی ممکن است باعث قانقاریا شده و نیاز به قطع عضو شود .

تغییر میزان قند خون

آزمایش قند خون را تکرار کنید . خیلی مهم است که اگر دچار پیش دیابت یا دیابت هستید ، آزمایش قند خون را هر 3 ماه یک‌بار یا کمتر تکرار کنید . این کار به دلیل دنبال کردن بهبود شرایط شما یا بدتر شدن آن است .

همچنین تکرار آزمایش خون می‌تواند به تصمیم پزشک برای تنظیم دز انسولین یا داروهای قند کمک کند . از دیگر نکات مثبت این کار ایجاد انگیزه در شما برای انجام ورزش بیشتر و بهبود تغییرات در رژیم غذایی خود است ، زیرا با دیدن کاهش قند خون در آزمایش شما می‌خواهید که در دفعه بعد آن را به میزان بیشتری نیز کاهش دهید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.