مورچه

بااینکه 12000 گونه مورچه در جهان وجود دارد ، فقط تعداد کمی از آن‌ها به خانه‌ها حمله می‌کنند و به دنبال چیزهای خوشمزه هستند . حکمت وجود مورچه در خانه می‌تواند سهولت دسترسی به موادغذایی باشد .

شما کارهای زیادی ازجمله تمیز کردن درست خانه و آشپزخانه ، استفاده از دافع‌ طبیعی مورچه‌ها ، جلوگیری از ورود مورچه‌ها و در آخر کشتن آن‌ها را می‌توانید انجام دهید که تمامی موارد گفته‌شده را به‌صورت گام‌به‌گام بررسی خواهیم کرد ، با ما همراه باشید !!!

کارهای ضروری اولیه

کشتن مورچه خانه

به مورچه دیده‌بان توجه کنید . اولین نشانه حضور مورچه در آشپزخانه درواقع هشدار به شما است . مورچه‌هایی که مأمور اکتشاف موادغذایی هستند ، می‌توانند تنها یا تعداد کمی باشند . این مورچه‌ها آشپزخانه را برای پیدا کردن غذا بررسی می‌کنند ، درصورتی‌که به لانه برگردند ، بقیه مورچه‌ها را آگاه کرده و مورچه‌های زیادی را با خود می‌آورند .

وقت را تلف نکنید و کارهای زیر را انجام دهید :

1 – آشپزخانه را تمیز کنید .

2 – تمامی موادغذایی را در ظرف سربسته قرار دهید و سطوح آشپزخانه را از مواد چسبنده ، شیرین و چرب پاک‌کنید .

3 – درصورتی‌که خاک دیاتومه دارید ، دورتادور اتاق بریزید . این خاک باعث می‌شود که پوشش خارجی مورچه‌ها از بین برود که باعث خشک شدن و مردن آن‌ها در عرض چند ساعت می‌شود .

از بین بردن مورچه

ظروف کثیف را سریعاً بشورید . ظروف کثیف را سریعاً بعد از استفاده بشورید یا اینکه داخل ماشین ظرفشویی بگذارید و در آن را ببندید . تمامی سطوح آشپزخانه و کابینت‌ها را به‌وسیله سرکه پاک‌کنید .

سرکه فقط یک تمیزکننده و ضدعفونی‌کننده نیست ، بلکه دافع مورچه‌ها نیز هست .

تمامی آشغال‌ها از را از بین ببرید و در سطل آشغال را بسته نگه‌دارید .

تمامی ظروف قابل بازیافت را قبل از انبار کردن ، آبکشی نمایید .

حکمت وجود مورچه در خانه

هرروز آشپزخانه را جارو کنید و جاروبرقی بکشید . موادغذایی که در کف آشپزخانه می‌ریزند ، یک نوع دعوت از مورچه‌ها هستند . خرده‌نان و غذای گیرکرده در شکاف ( دیوار ) آشپزخانه نیز عملکرد مشابهی دارد .

اگر جارو کشیدن آشپزخانه را فراموش می‌کنید ، بهتر است زمان مشخصی را به این کار اختصاص دهید ، مثلاً هرروز بعد از صبحانه یا شام این کار را انجام دهید .

ریشه کن کردن مورچه

ظروف نگه‌داری موادغذایی را بشورید . به‌طور دقیق ، شیشه مربا / ژله ، بطری سس ، ظرف ترشی ، ظروف شربت و عسل را بررسی کنید . این‌گونه ظروف را کاملاً تمیز کنید مخصوصاً قسمت در شیشه را ، زیرا عسل و دیگر مواد از آن لبریز شده و مورچه‌ها را جذب می‌کند .

در صورت امکان ظروف را داخل کاسه‌ی آب قرار دهید . مورچه‌ها نمی‌توانند از آب رد شوند و یک نوع دافع مورچه طبیعی است .

علت وجود مورچه در خانه

موادغذایی را در ظروف سربسته نگه‌دارید . استفاده از ظروف سربسته و دارای در می‌تواند به شما کمک کند ، بنابراین موادغذایی را داخل این‌گونه ظروف نگهداری کنید . به مدت 3 تا 7 روز در رعایت این مورد بی‌رحم باشید ، مورچه‌ها اگر چیزی برای خوردن نداشته باشند ، به‌جای دیگر می‌روند .

این روش مؤثر است ، زیرا مورچه‌ها رد شیمیایی دیگر مورچه‌ها را دنبال می‌کنند که غذایی پیداکرده باشند .

همچنین بهتر است مواد بودار مانند پودر لباسشویی ، ادکلن و دیگر بوهایی که باعث جذب مورچه‌ها می‌شوند را نیز به‌گونه‌ای از بین ببرید ، مثلاً می‌توانید در ظروف سربسته قرار دهید . حواستان به تجمع مورچه‌ها در منابعی غیر غذایی باشد تا بفهمید چه چیزی آن‌ها را جذب می‌کند .

جلوگیری از ورود مورچه‌ها

محل ورود مورچه به خانه

نقطه دسترسی مورچه‌ها را پیدا کنید . بعد از تمیز کردن آشپزخانه و دیگر کارهای گفته‌شده ، باید شروع به تعقیب کردن صف مورچه‌ها کنید تا ببینید که از کجا وارد و خارج می‌شوند .

مسیرهای محبوب ورود مورچه‌ها :

 • شکاف در قسمت‌های چوبی منزل
 • ترک داخل سیمان
 • دریچه‌ها
 • دیوار
 • ترک‌های کف‌پوش

جلوگیری از ورود مورچه به خانه

تمامی ورودی‌ها را چسب سیلیکونی ( آکواریم ) بزنید . همچنین می‌توانید از بتونه ، چسب یا گچ استفاده کنید . روش‌ موقت ورود مورچه‌ها به خانه شامل وازلین می‌شود .

اگر از لوازم موقت استفاده می‌کنید ، بعد از استفاده حتماً به فکر استفاده از روش‌های دائم باشید ، زیرا این مواد با گذشت زمان از بین می‌روند .

از بین بردن مورچه

خود را به اسپری آب و صابون مجهز کنید . آب و صابون هم باعث کشتن مورچه‌ها و هم باعث از بین بردن رد شیمیایی آن‌ها ( که برای پیدا کردن یکدیگر استفاده می‌شود ) می‌شود . این کار باعث جلوگیری‌ از دنبال کردن رد مورچه‌ها توسط یکدیگر می‌شود .

طرز استفاده از این روش ساده :

یک قاشق چای‌خوری مایع ظرفشویی را داخل یک بطری اسپری بریزید و آن را با آب پرکنید . میتوانید مقداری روغن نعنا ، پوست مرکبات یا روغن پرتغال را برای قوی‌تر کردن آن ، داخل بطری اسپری بریزید .

هر مورچه‌ای که دیدید ، از این اسپری روی آن استفاده کنید .

استفاده از موانع و دافع مورچه

بهترین سم مورچه

موانع دفاعی چیست و چگونه باید از آن استفاده کنیم ؟

بسیاری از محصولات در آشپزخانه موجود دارند که به‌طور طبیعی می‌توانند به عنوان مانع مورچه عمل کنند . شما فقط باید از این مواد به‌درستی استفاده کنید . پهنای موانع لازم نیست از 6 میلی‌متر بیشتر باشد ، اما باید به‌صورت پیوسته از آن‌ها استفاده کنید و نباید وسط آن را خالی بگذارید .

از موانع در مکان‌هایی مانند کف ، کنار پنجره ، مناطق دسترسی مورچه‌ها و دیگر مناطق موردنیاز استفاده کنید .

بعضی از موادی که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید :

 • پودر زغال
 • با کچ خط کشیدن
 • زردچوبه
 • روغن مرکبات
 • دارچین
 • فلفل سیاه ، قرمز و فلفل کاین
 • وازلین ( مناسب برای در و پنجره‌ها )
 • پودر بچه
 • سرکه سفید و آب
 • خاک دیاتومه

از بین بردن مورچه به صورت طبیعی

از رایحه‌های دافع مورچه استفاده کنید . مورچه‌ها از بسیاری از بوها بدشان می‌آید . بوهایی مانند : سیر ، نعنا و کافور ازجمله این رایحه‌ها هستند . این مواد را می‌توانید به‌صورت تازه یا به‌صورت روغن برای دفع کردن مورچه‌ها استفاده کنید . در هنگام استفاده از کافور دقت کنید ، زیرا می‌تواند برای انسان و حیوانات سمی باشد .

استفاده از رایحه‌های خوب مانند نعنا می‌تواند برای دفع کردن مورچه‌ها عالی باشد ، زیرا باعث ایجاد بوی خوب در خانه می‌شود .

برگ‌های له‌شده نعنا را در اتاقی که مورچه‌ها زیاد هستند بگذارید و همچنین میتوانید نعنا را در ورودی خانه نیز پرورش دهید . همچنین نعنا خشک نیز مؤثر است .

یک حبه سیر خام را روی رد مورچه‌ها و ورودی‌ها ( در و پنجره ) بمالید .

روغن اسطوخودوس را در محل‌های آسیب‌دیده بپاشید و اسطوخودوس در ورودی‌های ( در و پنجره ) خانه پرورش دهید .

مقداری روغن میخک در محل مورچه‌ها بزنید یا میخک را خردکرده و به‌عنوان دافع استفاده کنید .

جلوگیری از ورود مورچه ها

از برگ‌بو برای دفع کردن مورچه‌ها استفاده کنید . مورچه‌ها خیلی جذب موادی مانند شکر و آرد می‌شوند ، با گذاشتن برگ‌بو در این‌گونه مواد ( مثلاً در قوطی شکر ) ، می‌توانید مورچه‌ها را ازاین‌گونه مواد غذایی دور کنید .

بعد از مدتی ، قدرت دفع این برگ‌ها و توانایی آن در دور کردن مورچه‌ها از بین می‌رود ، بنابراین برای گرفتن بهترین نتیجه هرچند ماه یک‌بار آن‌ها را عوض کنید .

سم مورچه کش

از شکر اسپلندا استفاده کنید . این ماده برای کودکان و حیوانات خانگی خطری ندارد ، بنابراین گزینه خوبی برای کسانی است که بچه و/یا حیوان خانگی دارند .

شکر اسپلندا را روی ارتش مورچه‌ها ( خطی که آن‌ها پشت سر هم حرکت می‌کنند ) بریزید . بعد از مصرف کردن شکر اسپلندا توسط مورچه‌ها ، آن‌ها پس از مدت کوتاهی خواهند مرد . حواستان باشد که به مقدار موردنیاز بازهم از این شکر استفاده کنید .

سم مورچه قوی

از دانه‌های قهوه استفاده کنید . دانه‌های قهوه را روی تپه مورچه‌ها ( خانه مورچه ) و در امتداد پایه‌های خانه بریزید . این ماده باعث گیج کردن مورچه‌های کارگر می‌شود ، زیرا آن‌ها مسیرهای عطری خود را از دست می‌دهند . این کار باعث می‌شود تخم‌های جوان داخل کلونی بدون غذا مانده و از گرسنگی بمیرند .

در استفاده از دانه‌های قهوه مصر بوده و صبر داشته باشید . ممکن است یک‌فصل طول بکشد تا تأثیر آن قابل‌مشاهده باشد .

مهم است که حداقل سالی یک‌بار دانه‌های قهوه را دوباره بریزید . استفاده دوباره از دانه‌های قوه باعث قوی‌تر شدن و تأثیر سریع‌تر می‌شود .

دافع طبیعی مورچه

از آب و صابون مخلوط با جوش‌شیرین استفاده کنید . مقدار کمی مایع ظرفشویی را به همراه جوش‌شیرین داخل نصف سطل آب بریزید . به‌وسیله دست مخلوط را مقداری هم بزنید . لایه‌نازکی از این ترکیب را در امتداد محل ورود مورچه‌ها بزنید .

این تکنیک برای مورچه‌هایی که از سمت پنجره حمله می‌کنند عالی است .

استفاده از تله مورچه

تله مورچه

تله مورچه درست کنید . شما می‌توانید تله مورچه را خریداری کنید ، اما این محصولات دارای مواد شیمیایی بوده و بهتر است که به‌صورت طبیعی با این موضوع برخورد شود .

یکی از مؤثرترین تله‌ای که می‌توانید آن را درست کنید ، درست کردن تله با استفاده از بوریک اسید است . بوریک اسید سمی است و نباید در تماس با چشم ، بینی و دهان قرار گیرد ، بنابراین با دستکش آن را حمل کنید .

مقداری عسل و اسید بوریک را با یکدیگر مخلوط‌کنید و در مکان‌هایی که مورچه‌ها را تردد می‌کنند قرار دهید . این مخلوط را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی بگذارید .

این روش ممکن است تا 1 هفته زمان نیاز داشته باشد تا تأثیر کند .

قوی ترین سم مورچه کش

از موادغذایی کشنده مورچه‌ها استفاده کنید . بسیاری از موادغذایی وجود دارند که مورچه‌ها قادر به هضم آن‌ها نیستند ، به همین دلیل این روش مؤثر بوده ، اما باید مرده مورچه را تمیز کنید .

موادغذایی زیر را در مکان‌هایی که مورچه‌ها پدیدار می‌شوند ، بگذارید :

آرد ذرت : این روش به دلیل سمی نبودن برای کودکان و حیوانات خانگی مشکلی ندارد ، زیرا سمی نیست .

خامه گندم ( فارینا ) : این ماده در معده مورچه منبسط‌شده و باعث کشتن آن‌ها می‌شود .

دانه‌های قهوه : مورچه‌ها به کافئین حساس هستند . دانه‌های قهوه مصرف‌شده را در مکان‌هایی که مورچه‌ها بتوانند آن‌ها را حمل کنند و به خانه ببرند ، بگذارید . این روش نیاز به چند هفته زمان دارد تا نتایج آن مشخص شود .

پودر مورچه

با مورچه‌های نجار ( درودگر ) تا جایی که امکان دارد طبیعی برخورد کنید . هجوم مورچه‌های نجار جدی است . آن‌ها می‌توانند باعث آسیب به ساختار خانه شما شوند . توده‌ای از بال‌های شکسته و مورچه با بدن‌هایی بزرگ‌تر از حد معمول ، نشانه مورچه‌های نجار است .

همچنین ممکن است مدفوع آن‌ها را نیز مشاهده کنید که شبیه خاک‌اره است و صدای خش‌خش از دیوارها را نیز ممکن است شنیده شود .

راه‌های مقابله با مورچه‌های نجار :

1 – آن‌ها را به دام بی اندازید . این مورچه‌ها شکر دوست دارند ، بنابراین می‌تواند از شکر در مقابل آن‌ها استفاده کرد . از روش بوریک اسید که در قبل گفته شد استفاده کنید .

2 – در صورت امکان ، لانه‌های آن‌ها را با جاروبرقی از دیوار خارج کنید .

3 – از حرفه‌ای‌ها کمک بگیرید . این اشخاص می‌توانند دیوارها را سوراخ کرده و داخل آن‌ها بوریک اسید ، خاک دیاتومه و سیلیکا هواژل بریزند تا مورچه‌ها را از بین ببرند . اسپری پیرترین (Pyrethrum spray ) که از نوعی گیاه تهیه می‌شود ، نیز می‌تواند مورداستفاده قرار بگیرد .

پیدا کردن لانه مورچه ها

به لانه مورچه‌ها حمله کنید . درست است که شما حرفه‌ای نیستید ، اما استفاده از روش‌های حرفه‌ای می‌تواند نتایج حرفه‌ای نیز بدهد . یک روز خنک را انتخاب کنید و چند لیتر آب جوش را داخل ورودی لانه بریزید .

برای بیشتر کردن قدرت کشندگی مقداری سرکه ، صابون حشره‌کش ، روغن مرکبات یا آمونیاک به آن اضافه کنید .

این کار را به‌صورت روزانه تکرار کنید تا مورچه‌ها ناامید شده و به‌جای دیگری بروند . این روش ممکن است نیاز به چند روز استفاده داشته باشد تا تأثیر خود را نشان دهد .

نکات مهم

اسپری کردن آب‌اکسیژنه روی مورچه‌ها می‌تواند آن‌ها را بکشد . این ماده برای انسان سمی نبوده و بوی بدی ندارد .

سرکه خالص را روی مورچه‌ها و صف آن‌ها اسپری کنید .

همچنین می‌توانید بوریک اسید را با عسل مخلوط‌کنید و روی تکه‌ای کارتن آن را بمالید . حدود 7 تا 10 سانتی‌متر مالیدن مخلوط کافی است . مورچه‌ها از این مخلوط خورده و تعدادی از کلونی خود را نیز با خود می‌آورند تا آن را بخورند و در آخر کار همگی آن‌ها می‌میرند . این روش عموماً بین 2 تا 3 روز نتیجه می‌دهد .

هشدارها

مورچه‌های نجار مخرب بوده و می‌توانند چوب‌هایی که خانه شمارا نگه‌داشته است را از بین ببرند . در صورت مشاهده این نوع مورچه با یک متخصص تماس بگیرید .

کافور ماده‌ای سمی است ، نه‌فقط برای مورچه‌ها بلکه برای انسان‌ها و دیگر حیوانات . از این ماده در مکان‌هایی که کودکان و حیوانات تردد دارند استفاده نکنید .

بوریک اسید قابلیت مضر بودن برای انسان را دارد ، هرچند که دز سمی بودن آن چندین گرم است . در هنگام حمل کردن آن دقت کنید و بعد از استفاده از آن دستان خود را بشورید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.