تمیز کردن گیتار

باگذشت زمان و گیتار زدن ، جرم ، عرق ، کثیفی و خاک جذب گیتار می‌شود که باید با برنامه منظم آن را تمیز کنید . تمیز کردن گیتار کار ساده است به‌سادگی می‌توانید این کار را انجام دهید .

سیم‌های گیتار بخش جدایی‌ناپذیر از ساز شماست که بدون آن نمی‌توانید ساز بزنید و باید از آن مراقبت کنید . به‌هرحال سیم‌های گیتار می‌توانند به‌راحتی و حتی به‌صورت نامرئی کثیف شوند ، که روی کیفیت موسیقی و طول عمر آن تأثیر منفی دارد .

شما می‌توانید با یادگیری تمیزکاری درست و روان کاری آن ، از سیم‌های گیتار خود مراقبت کنید . با سایت کوروک همراه باشید !!

آماده‌سازی و نکات اولیه

تمیز کننده گیتار

وسایل موردنیاز را جمع‌آوری کنید . تمیز کردن معمولی گیتار وسایل زیادی نمی‌خواهد ، دستمال نرم ، شیشه‌پاک‌کن و پولیش گیتار حاوی موم خالص ( pure carnauba wax ) کافی است .

اگر می‌خواهید به‌صورت عمقی گیتار را تمیز کنید ، می‌توانید با سرکه سفید تقطیرشده این کار را انجام دهید تا به روکش گیتار صدمه‌ای وارد نشود . شما نباید از تمیزکننده‌های خانه برای گیتار استفاده کنید ، زیرا می‌توانند به گیتار آسیب وارد کنند .

از دستمال‌کاغذی برای تمیز کردن گیتار استفاده نکنید ، زیرا می‌تواند باعث آسیب و ایجاد خط و خش روی گیتار شود . از دستمال‌هایی که چند بار شسته شده‌اند و بدون پرز هستند استفاده کنید .

تمیز کردن اصولی گیتار

سیم‌ها را در بیاورید . قبل از اینکه شروع به تمیز کردن گیتار کنید ، بهتر است سیم‌های گیتار را در بیاورید تا کارها را راحت‌تر انجام دهید . بهتر است در هنگام تعویض سیم‌های گیتار ، تمیز کردن آن را انجام دهید تا راحت باشید . سعی کنید کم‌کم سیم‌های گیتار را بازکنید تا باعث افزایش تنش در گیتار نشوید .

باز کردن سیم‌های گیتار مهم است ، زیرا محصولات پاک‌کننده نباید به سیم‌ها بخورند و سیم‌ها باید بدون چربی ، رطوبت و پولیش باشند .

طرز نگهداری گیتار

درزمانی که از گیتار استفاده نمی‌کنید ؛ آن را در کیف بگذارید . گذاشتن گیتار در معرض دید یا روی پایه می‌تواند وسوسه‌انگیز باشد ، اما بهترین راه برای نگهداری و محافظت از گیتار گذاشتن آن در کیف گیتار است .

اگر گیتار را روی پایه نگهداری می‌کنید ، مطمئن شوید که اتاق 50% رطوبت داشته باشد . کم بودن رطوبت می‌تواند باعث خشک شدن چوب گیتار شود و به آن آسیب برساند .

اگر گیتار شما نشانه خشک شدن را داشت ، مرطوب‌کننده گیتار خریداری کنید و در بدنه گیتار بگذارید . قرار گرفتن گیتار در رطوبت می‌تواند به برگرداندن آن به شکل اصلی خود کمک کند .

محلول تمیز کننده گیتار

حواستان به گیتارهای کلکسیونی باشد . این نوع گیتارها را نباید پولیش کنید ، زیرا به روکش آن‌ها صدمه وارد می‌شود . فقط با دستمال مرطوب این‌گونه گیتارها را تمیز کنید .

تمیز کردن گیتار

برق انداختن گیتار

دسته و فرت برد را تمیز کنید . این قسمتی است که سیم‌های گیتار در آنجا قرار می‌گیرند ، فرت برد فقط باید سالی 1 تا 2 بار تمیز شود ، بنابراین چربی طبیعی و رطوبت دستان شما که روی گیتار می‌ماند را باید پاک‌کنید .

دستمالی را کمی با آب یا سرکه تقطیرشده مرطوب کنید و به‌آرامی کثیفی و جرم‌های روی فرت برد را تمیز کنید .

درزمانی که گیتار را می‌خواهید تمیز کنید ، مطمئن شوید که پارچه را بچلانید و فقط مقداری نمدار باشد ، زیرا شما نباید گیتار را با آب اشباع کنید .

تمیز کردنگل گیتار

بدنه گیتار را تمیز کنید . گیتار را بخوابانید و بدنه ، پشت و کناره‌های آن را تمیز کنید . حواستان باشد تا به‌محض کثیف شدن دستمال آن را تمیز کرده یا تعویض کنید تا کثیفی را گسترش ندهید . دستمال را با حرکات چرخشی روی گیتار بکشید .

اگر بعضی از کثیفی‌ها به‌سادگی پاک نشدند ، روی آن‌ ” ها ” کنید ( مانند زمانی که شیشه را پاک می‌کنید ) ، سپس با دستمال مرطوب روی آن را تمیز کنید . اگر بازهم تمیز نشد مقدار کمی مایع ظرفشویی با آب مخلوط‌کنید و نقاطی که لک و کثیف هستند را تمیز کنید .

پاکسازی خرک گیتار

خرک پایینی را تمیز کنید . خرک پایینی روی بدنه گیتار قرار دارد ، دقیقاً زیر سوراخ گیتار که سیم‌ها به آن بسته می‌شوند . برای تمیز کردن آن مانند روشی که برای تمیز کردن بدنه استفاده کردید آن را تمیز کنید ، در صورت برخورد با لک‌ها و کثیفی‌های سمج می‌توانید از مسواک برای از بین بردن آن‌ها استفاده کنید .

شستشوی گیتار کلاسیک

سردسته را تمیز کنید . روی کوک‌هایی که روی سردسته گیتار هستند ، شیشه‌پاک‌کن اسپری کرده و تمیز کنید ، سپس آن‌ها را با دستمال خشک جلا دهید تا براق شوند .

شستشوی گیتار الکترنیک

پیکاپ ها را پولیش کنید . عموماً آن‌ها روی گیتار الکترونیک هستند ، یعنی روی سوراخ وسطی گیتار !! اگر پیکاپ ها زنگ نزده بودند ، آن‌ها را با دستمال نمدار تمیز کنید ، در غیر این صورت آن‌ها را بازکرده و زنگ‌زدگی روی آن‌ها را از بین ببرید .

شما می‌توانید با استفاده از مدادپاک‌کن یا گوله پنبه به همراه مقداری مایع فندک آن را از بین ببرید .

بعد از تمیز کردن پیکاپ ها ، آن‌ها را روی گیتار بسته و روی آن‌ها را با دستمال خشک و تمیز پاک‌کنید .

پولیش گیتار

گیتار را پولیش کنید . بعضی از حرفه‌ای‌ها پیشنهاد می‌کنند که گیتار را زیاد پولیش نکنید ، پولیش می‌تواند باعث زیبایی گیتار شود ، اما باعث تغییر صدای گیتار هم می‌شود .

اگر می‌خواهید گیتار خود را پولیش کنید ، از پولیشی استفاده کنید که دارای موم خالص ( pure carnauba wax ) باشد و دارای حلال یا فرآورده‌های نفتی نباشد . پولیش را روی دستمال زده و به‌آرامی روی گیتار بزنید .

از بین بردن کثیفی روی سیم گیتار

تمیز کردن سیم گیتار

گیتار را در موقعیت درست قرار دهید . در هنگام تمیز کردن سیم گیتار باید دستان شما آزاد باشد ، بنابراین گیتار را مانند عکس رو به پشت بخوابانید . حواستان باشد که سر گیتار را روی میز نگذارید و چیزی زیر آن بگذارید تا مقداری بالا بی آید .

پولیش گیتار

انتخاب درست دستمال و مایع تمیزکننده : شما می‌توانید از هر دستمالی استفاده کنید ، فقط آن دستمال باید نرم ، تمیز و خشک باشد . اسپری تمیزکننده را روی دستمال اسپری کنید و سپس سیم گیتار را تمیز کنید و از اسپری کردن روی سیم گیتار به‌صورت مستقیم اجتناب کنید .

سیم گیتار نایلونی : حوله نمدار نشده یا نمدار شده با مقدار کمی آب .

سیم گیتار استیل : از پاک‌کننده سیم گیتار می‌توانید استفاده کنید ، یا اینکه می‌توانید با الکل 70% تا 90% استفاده کنید .

از بین بردن چربی گیتار

قرار دادن درست دستمال : بعد از مرطوب کردن دستمال ، نصف دستمال را زیر سیم‌ها در قسمت سر گیتار قرار دهید و نیمه دیگر دستمال را روی سیم‌ها بگذارید تا هر دو طرف سیم‌های را پوشش دهد .

ضد عفونی کردن گیتار

دستمال تاشده را روی سیم‌ها بکشید . دستمال را به‌صورت سرتاسری روی تمامی قسمت‌های سیم‌ها بکشید . حواستان باشد برای تمیز کردن T یک‌بار روی سیم‌ها فشار بی آورید تا روی سیم‌ها تمیز شود و یک‌بار رو به بالا دستمال را فشار دهید تا زیر سیم‌ها نیز تمیز شود .

احتمالاً متوجه خواهید شد که رنگ سیم‌ها مقداری تغییر می‌کند که نشانه تمیز شدن آن‌هاست .

روان کاری سیم‌ها

انواع سیم گیتار

نوع سیم‌های گیتار خود را تشخیص دهید . برای سیم‌های گیتار از جنس نایلون ، روان کاری سیم‌ها ضروری نیست ، زیرا آن‌ها ضد خوردگی و زنگ‌زدگی هستند .

اگر سیم گیتار شما استیل است ، می‌توانید آن را روان کاری کنید تا از چسبندگی ، کثیفی و خوردگی در امان بماند . بامطالعه بسته سیم خود می‌توانید جنس آن را تشخیص دهید .

اگر بسته سیم گیتار در دسترس نیست ، می‌توانید با توجه به سبک موسیقی که کار می‌کنید جنس آن را تشخیص دهید . گیتارهای کلاسیک و آکوستیک که روی موسیقی کلاسیک و محلی کار می‌کنند معمولاً سیم آن‌ها نایلونی است .

گیتارهای برقی و بیس که روی سبک بلوز ، کانتری ، راک و پاپ کار می‌کنند بیشتر تمایل به مصرف سیم‌های استیل دارند .

استفاده از جلا دهنده گیتار

مقداری روان کننده روی تکه‌ای پارچه بزنید . روی پارچه تمیزی مقداری روان کننده گیتار غیرنفتی بزنید ، زیرا مواد نفتی می‌توانند باعث آسیب رساندن به گیتار شوند .

روان کننده را مستقیماً روی سیم‌های گیتار نزنید ، زیرا پاک کردن چربی اضافی از روی گیتار سخت است .

اگر به دنبال روان کننده ارزان و خوب هستید می‌توانید از روغن‌زیتون ، روغن بچه یا وازلین استفاده کنید .

جرم گیری سیم های گیتار

 پارچه را روی سیم‌ها بکشید . همانند تمیز کردن گیتار ، دستمال را روی سیم‌ها قرار دهید و روی آن‌ها بکشید . با دست خود مقداری فشار روی دستمال بی آورید . بعد از تمام شدن ، شما متوجه براق شدن ، چرب شدن و نرم شدن سیم‌ها خواهید شد .

تشخیص زمان تمیز کردن سیم‌ها

چرب شدن سیم های گیتار

تمیز کردن بعد از نواختن : پوست شما به‌طور طبیعی چربی تولید می‌کند و این چربی با کثیفی و گردوخاک محیط مخلوط شده و جرمی را تولید می‌کند که می‌تواند به سیم‌های گیتار شما بچسبد .

ممکن است شما نتوانید این کثیفی‌ها را ببینید ، اما به این معنی نیست که آن‌ها وجود ندارند . این کثیف‌ها می‌توانند تنش اضافی در سیم‌ها اضافه کنند و باعث کند شدن آن‌ها شوند .

شما با تمیز کردن مرتب سیم‌ها می‌توانید باعث آرام کردن این پروسه و اکسیداسیون که باعث تجزیه سیم گیتار می‌شود را به تأخیر بی اندازید .

زیاد گیتار زدن

تمیز کردن در وسط جلسه : اگر در هوای گرم ، مرطوب و با گردوخاک زیاد می‌نوازید ، یا زیاد عرق می‌کنید ، ایده خوبی است که در وسط نواختن نیز سیم‌ها را پاک‌کنید . در هنگام استراحت حین نواختن می‌توانید گیتار خود را تمیز کنید .

تمیز کردن گیتار کلاسیک

تمیز کردن قبل از نواختن : اگر گیتار خود را روی پایه نگه می‌دارید و روی آن باز است و زمان زیادی از آخرین نواختن شما می‌گذرد ، بهتر است قبل از دوباره نواختن آن را تمیز کنید . اگر قبل از گیتار زدن سیم آن را تمیز کنید ، گردوخاک و کثیفی‌ها با عرق ترکیب نشده و تولید جرم نمی‌کنند .

نکات مهم

1 – از پاک‌کننده‌های مایع استفاده نکنید . این نوع پاک‌کننده‌ها می‌توانند باعث خرابی گیتار شما شوند .

2 – به‌منظور نگهداری درست از گیتار ، هرزمانی که سیم گیتار را عوض کردید آن را تمیز کنید .

3 – اگر احساس چربی غیرطبیعی روی سیم‌ها داشتید ، می‌توانید با استفاده از دستمال توالت تاشده آن را مانند تمیز کردن گیتار از بین ببرید .

4 – این روش روی اکثر گیتارها جواب می‌دهد . به‌هرحال برای گیتار بیس به دلیل کلفت بودن سیم‌ها بهتر است که هرکدام از سیم‌ها را به‌صورت جداگانه تمیز کنید .

5 – اگر فشار زیادی در هنگام تمیز کردن روی سیم‌ها بی آورید ، ممکن است نیاز داشته باشید تا دوباره سیم‌ها را کوک کنید .

6 – هرگز از اسپری WD-40 روی گیتار استفاده نکنید . این اسپری یک تمیزکننده است نه یک روان کننده !! این اسپری می‌توان گیتار شما به‌صورت کلی و جزئی معیوب کند .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.