الکل برای درمان گال

روش‌های مختلفی برای درمان بیماری گال وجود دارد که برخی از آنها شامل روش‌های دارویی خوراکی، برخی دیگر روش‌های موضعی و برخی دیگر، شامل روش‌های درمان خانگی گال می‌شوند. باتوجه‌به عوارض داروهای شیمیایی، بسیاری از افراد به سمت روش‌های درمان خانگی روی می‌آورند که هم هزینه کمتری دارد و هم خطرات کمتری برای سلامت بیمار ایجاد می‌کند. دراین‌بین، برخی افراد ممکن است به درمان گال با الکل نیز بپردازند. الکل یک ضدعفونی‌کننده عالی است که می‌تواند بسیاری از میکروب‌ها و ویروس‌ها را از بین ببرد. بااین‌حال اثرات آن روی کنه گال، موضوعی است که نیاز به بررسی دقیق‌تر دارد.

نقش الکل در ضدعفونی‌کردن پوست و محیط

الکل در علم پزشکی، به‌عنوان یک ضدعفونی‌کننده عالی شناخته می‌شود و کاربردهای مختلفی برای ضدعفونی‌کردن محل زخم، پوست و استریل کردن ابزارآلات پزشکی دارد. الکل به‌عنوان یک ضدعفونی‌کننده، توانایی بالایی در دناتوره‌کردن پروتئین‌ها و تخریب غشای سلولی میکروارگانیسم‌ها دارد.

پروتئین‌ها جزئی ضروری از انواع میکروارگانیسم‌ها هستند و نقش مهمی در بقا و عملکرد آنها دارند. مولکول‌های الکل با تغییر در ساختار پروتئین‌ها از طریق ایجاد فعل‌وانفعالات در پیوندهای هیدروژنی، باعث غیرفعال‌شدن عملکرد آنها می‌شوند. این اختلال به وجود آمده، فرایندهای حیاتی در سلول را مختل می‌کند و باعث مهار رشد میکروب می‌شود.

علاوه بر این، الکل تأثیر زیادی در تخریب غشای سلولی انواع میکروب‌ها دارد. هنگامی که الکل با انواع میکروارگانیسم‌ها که شامل ویروس‌ها، باکتری‌ها و برخی قارچ‌ها هستند، تماس پیدا می‌کند، به‌سرعت وارد غشای سلولی آن‌ها می‌شود. مولکول‌های الکل نفوذ کرده به غشا، با لیپیدهای موجود در این منطقه دچار واکنش می‌شوند و باعث حل‌شدن آنها خواهند شد. این برهم‌کنش، یکپارچگی غشا را مختل می‌کند و منجر به نشت محتویات سلولی و در نهایت، مرگ سلولی میکروارگانیسم می‌شود.

آیا الکل گال را از بین میبرد

ایا گال با الکل از بین میرود

همان‌طور که گفته شد، اثرات الکل در ضدعفونی‌کردن انواع میکروارگانیسم‌ها اثبات شده است. بااین‌حال این سؤال پیش می‌آید که ایا الکل گال را از بین میبرد یا خیر؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که درمان گال با الکل، به‌هیچ‌عنوان امکان‌پذیر نیست و این ماده نقشی در ازبین‌بردن کنه گال ندارد.

بیماری گال یک عفونت پوستی بسیار مسری است که توسط کنه Sarcoptes scabiei ایجاد می‌شود. با وجود اندازه میکروسکوپی، این انگل می‌تواند باعث خارش و ناراحتی شدید برای میزبان خود شود. درحالی‌که ممکن است استفاده از الکل به دلیل توانایی آن در کشتن باکتری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها راه‌حلی منطقی به نظر برسد، اما به دلایل مختلف، این ماده قادر به ازبین‌بردن کنه‌های گال نخواهد بود.

درمان گال با الکل

چرا درمان گال با الکل امکان‌پذیر نیست؟

کنه‌های گال تنها روی سطح پوست فعالیت نمی‌کنند و با نفوذ به لایه‌های زیرین پوست، از خون و مایعات بافتی تغذیه کرده و در این مناطق تخم‌ریزی می‌کنند. الکل نمی‌تواند به‌اندازه کافی به این لایه‌ها نفوذ کند تا به کنه‌های ساکن و تونل‌هایی که در آن تخم‌ریزی کرده‌اند، دسترسی داشته باشد. علاوه بر این، کنه‌های گال قدرت سازگاری فوق‌العاده‌ای برای زنده‌ماندن در شرایط سخت دارند. این کنه‌ها دارای ساختارهای ویژه‌ای به نام مکنده (suckers) و مویچه (bristles) هستند که به آنها اجازه می‌دهد به فولیکول‌های مو یا شکاف‌های پوست بچسبند. این ساختارهای ویژه به آنها کمک می‌کند تا تماس زیادی با الکل نداشته باشند.

یکی دیگر از دلایلی که درمان گال با الکل را غیرمؤثر می‌کند، سرعت تبخیر بالای الکل است. الکل در تماس با هوا به‌سرعت تبخیر می‌شود و نمی‌تواند زمان زیادی روی سطح پوست قرار بگیرد. سرعت بالای تبخیر الکل، مدت‌زمان کافی را برای مولکول‌های آن فراهم نمی‌کند تا عملکرد حیاتی کنه گال را مختل کنند و یا باعث از بین بردن تخم‌های گال شوند.

گال

اثرات الکل روی زخم‌های ناشی از گال

یکی از کاربردهای الکل، ضدعفونی‌کردن محل زخم و جراحات است؛ به همین دلیل برخی از افراد معتقدند که استفاده از این ماده می‌تواند زخم‌های عفونی ناشی از بیماری گال را بهبود بخشیده و از این طریق، در درمان گال مؤثر باشد. از لحاظ تئوی می‌توان گفت که این موضوع تا حد زیادی می‌تواند صحیح باشد.

الکل می‌تواند به طور مؤثر، باکتری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌های موجود در زخم را از بین ببرد. توانایی این ماده در ضدعفونی‌کردن و جلوگیری از گسترش عفونت، به‌خوبی مستند شده است. علاوه بر این، الکل دارای اثری خشک‌کننده است که می‌تواند با کاهش رطوبت و جلوگیری از رشد باکتری، به بهبود زخم کمک کند.

اما زمانی که صحبت از درمان گال با الکل می‌رسد، شرایط کمی پیچیده‌تر خواهد شد. مطالعات اخیر نشان داده است که استفاده بیش از حد از الکل روی زخم‌ها، ممکن است روند بهبودی را مختل کند. اثرات خشک‌کننده الکل می‌تواند به بافت‌های سالم اطراف زخم، آسیب برساند و منجر به تأخیر در بهبودی و ایجاد اسکارهای بالقوه شود. علاوه بر این، الکل می‌تواند باعث تحریک و التهاب در محل زخم شود و روند بهبود طبیعی را مختل کند. ازآنجایی‌که روند درمان بیماری گال ممکن است طولانی باشد، استفاده مداوم از الکل نه‌تنها باعث بهبودی زخم‌ها نخواهد شد، بلکه سرعت بهبودی را تا حد زیادی کاهش خواهد داد.

گال روی صورت

عوارض درمان گال با الکل

همان‌طور که بررسی شد، تاکنون هیچ مطالعاتی در خصوص تأثیر مثبت الکل برای گال انجام نشده است. ازبین‌بردن گال با الکل هیچ توجیه علمی ندارد و ممکن است عوارض جدی را برای بیمار ایجاد کند. یکی از عوارض مصرف نادرست این ماده، خشکی بیش از حد پوست است. الکل چربی‌های طبیعی موجود در پوست را از بین می‌برد و منجر به ایجاد لکه‌های خشک و پوسته‌پوسته شدن می‌شود. این مشکلات می‌توانند باعث تحریک و ناراحتی‌های مختلف شوند و پوست را مستعد ابتلا به عفونت کنند.

علاوه بر این، درمان گال با الکل می‌تواند روند بهبود زخم‌ها را به تأخیر بیندازد. درحالی‌که این ماده توانایی بالایی در ازبین‌بردن باکتری‌ها دارد، اما قرارگرفتن طولانی‌مدت در معرض آن می‌تواند به سلول‌های سالم که برای ترمیم زخم ضروری هستند، آسیب برساند. این امر تشکیل بافت جدید را به تأخیر می‌اندازد و روند بهبودی را طولانی‌تر می‌کند.

یکی دیگر از عوارض جانبی الکل برای گال، افزایش التهابات است. الکل پاسخ التهابی طبیعی زخم‌ها را مختل می‌کند و منجر به قرمزی طولانی‌مدت، تورم و درد در این نواحی می‌شود. این موضوع مانع از بهبودی کامل زخم‌ها شده و خطر ابتلا به عفونت‌های بیشتر را افزایش می‌دهد.

خشک شدن پوست با الکل

تأثیر نوشیدن الکل در بیماری گال

یکی از موضوعاتی که ممکن است در ذهن برخی بیماران به وجود آید، تأثیر مصرف نوشیدنی‌های الکلی در درمان گال است. در مواجه با این موضوع باید بیان کرد که نوشیدن الکل هیچ تأثیر مستقیمی بر ریشه‌کن‌کردن کنه‌ها یا کاهش علائم این بیماری ندارد. کنه‌های گال در لایه‌های عمیق پوست نفوذ می‌کنند و باعث خارش و التهاب شدید می‌شوند. نوشیدن الکل نه به این مناطق آسیب‌دیده می‌رسد و نه خاصیت مفیدی دارد که گال را مورد هدف قرار دهد!

علاوه بر این درمان گال با الکل از طریق مصرف نوشیدنی‌های الکلی، ممکن است منجر به خطرات بالقوه برای سلامتی بیمار شود. مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های الکلی می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و بیمار را مستعد ابتلا به انواع عفونت‌ها کند. این امر روند درمان و بهبودی در شخص را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. به همین دلیل نه مصرف موضعی و نه مصرف نوشیدنی الکل، به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند تأثیری در بهبود سلامت بیمار داشته باشد.

جایگزین خانگی الکل برای درمان گال

باتوجه‌به اینکه الکل تأثیر مستقیمی روی ازبین‌بردن کنه‌های گال و همچنین کاهش علائم این بیماری ندارد، آشنایی با برخی روش‌های جایگزین که تأثیر بیشتری دارند، می‌تواند مفید باشد. توجه داشته باشید که اغلب روش‌های خانگی تنها برای کاهش علائم بیماری گال و یا درمان موارد جزئی می‌توانند کارآمد باشند و برای موارد شدید، حتماً باید از دستورات و تجویزات پزشک استفاده نمایید.

روغن درخت چای

استفاده از روغن درخت چای رقیق شده به طور مستقیم در مناطق آسیب‌دیده، می‌تواند به ازبین‌بردن کنه‌های گال و کاهش علائم این بیماری کمک کند. این روغن دارای خواص ضدالتهابی و ضدمیکروبی فوق‌العاده‌ای است که اثرات آن، اثبات شده است.

روغن چریش

روغن چریش که از درخت چریش به دست می‌آید، دارای خواص ضدمیکروبی قوی است که می‌تواند اثرات بیماری گال را به شکلی جدی کاهش دهد. همچنین استفاده منظم و طولانی‌مدت از این ماده می‌تواند روی روند درمان نیز تأثیر مثبتی داشته باشد.

وازلین

وازلین نیز می‌تواند اثرات مثبتی در کاهش علائم بیماری گال داشته باشد. این محصول با خفه کردن کنه‌های گال، تا حد زیادی باعث کشتن آنها می‌شود و به‌خاطر خواص مرطوب‌کنندگی که دارد، می‌تواند زخم‌های به وجود آمده در این مناطق را بهبود بخشد.

درمان گال با روغن درخت چای

جمع ‌بندی

الکل خواص ضدعفونی‌کننده فوق‌العاده‌ای دارد که هم برای پوست و هم برای محیط می‌تواند کاربرد داشته باشد. باتوجه‌به این موضوع، برخی افراد اقدام به درمان گال با الکل می‌کنند و ادعا دارند که خواص ضدعفونی‌کننده آن، باعث ازبین‌بردن کنه‌های گال می‌شود. این ادعا به‌هیچ‌عنوان اثبات نشده است و الکل، هیچ‌گونه اثری روی کنه‌های گال و بهبود زخم‌های ناشی از این بیماری نخواهد داشت. در این مقاله به‌صورت کامل به بررسی این موضوع پرداختیم. برای دریافت مشاوره‌های تخصصی بیشتر، می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.