خانه خانه چگونه ترشی گل کلم درست کنیم ؟ + ادویه ( با عکس )

چگونه ترشی گل کلم درست کنیم ؟ + ادویه ( با عکس )

1

بیشتر افراد ترشی گل کلم را اشتباه درست میکنند و بدون در نظر گرفتن مدت و شرایط نگهداری اقدام به تهیه و استفاده از ترشی میکنند . این را باید بدانید که اگر ترشی کنسرو نشود باید در یخچال نگهداری و نسبتا سریع مصرف شود . در این مقاله درست کردن ترشی به ۲ روش نگهداری کوتاه مدت و بلند مدت را توضیح می دهیم . درست کردن ترشی گل کلم انواع مختلفی مانند : سفید ، زرد ، فوری ، مجلسی ، با هویج ، با آب گوجه و غیره دارد که در این آموزش یک نوع بسیار خوشمزه و متفاوت را توضیح داده ایم .

مواد لازم برای ۱ لیتر ترشی گل کلم :

۱ لیتر گل کلم خرد شده ( تقریبا ۱ کیلو )

۱ قاشق غذاخوری دانه خردل

نصف قاشق غذاخوری دانه کرفس

۲ استکان سرکه سفید

۱ استکان شکر

۲ تا ۳ حپه سیر پوست کنده

۱ قاشق غذاخوری نمک

نصف قاشق غذاخوری فلفل سیاه

نصف قاشق غذاخوری زردچوبه

¼ قاشق غذاخوری دانه فلفل قرمز ( اختیاری )

۱ استکان آب

طرز تهیه ترشی گل کلم با ماندگاری کم :

طرز تهیه ترشی گل کلم

گل کلم را تمیز و خرد کنید . تمامی لکه های قهوه ای و قسمت های خراب گل کلم را بکنید و آن را به اندازه های دلخواه خرد کنید و بعد از شستن بگذارید تا کامل خشک شوند .

طرز تهیه گل کلم سفید

شیشه ترشی را آماده کنید . یک قابلمه پر از آب را به جوش بیاورید و شیشه ترشی ها را ۱۰ دقیقه و درهای آنها را ۳۰ ثانیه داخل آن قرار دهید تا ضد عفونی شوند .

ادویه ترشی

دانه های معطر را تفت دهید . در یک ماهی تابه کوچک دانه های خردل و کرفس را به مدت ۲ دقیقه حرارت دهید تا مقداری قهوه ای شده و بوی آنها بلند شود . در طول حرارت دادن مرتبا آنها را هم بزنید تا نسوزند .

طرز تهیه مایع و ادویه ترشی

سرکه و دیگر مواد را اضافه کنید . سرکه ، شکر ، سیر ، نمک ، فلفل ، زردچوبه ، آب و مواد داخل ماهی تابه را در یک قابلمه بریزید و حرارت دهید تا به جوش بیاید . بعد از به جوش آمدن زیر آن را کم کنید تا زمان استفاده از آن فرا برسد .

ترشی کلم سفید رستوران

گل کلم ها را داخل شیشه ریخته سپس مایع ترشی را داخل آن بریزید . حواستان باشد که شیشه ای که انتخاب کرده اید در آن باید کاملا سفت بشود . به اندازه ۳ سانتی متر روی آن را خالی بگذارید . این فاصله باعث جلوگیری از ترک خوردن و شکستن شیشه میباشد .

ترشی برای عروس

خنک کردن و نگهداری از ترشی . بگذارید تا ترشی به دمای اتاق برسد سپس در آن را بسته و داخل یخچال قرار دهید . بعد از ۲ الی ۳ روز میتوانید از ترشی استفاده کنید . تا ۳ ماه ترشی گل کلم داخل یخچال سالم میماند .

طرز تهیه ترشی گل کلم با ماندگاری بالا :

ترشی گل کلم فوری

یک قابلمه آب نمک درست کنید . یک قابلمه را پر از آب کرده و یک قاشق غذاخوری نمک به آن اضافه کنید و بگذارید جوش بیاید .

انواع ترشی جدید

گل کلم ها را داخل آن بریزید . گل کلم ها را داخل آب جوش بریزید و بگذارید ۳ دقیقه بپزند سپس آبکش کنید و به مدت ۱ دقیقه آب سرد روی آن بریزید .

ادویه ترشی

دانه های معطر را تفت دهید . در یک ماهی تابه کوچک دانه های خردل و کرفس را به مدت ۲ دقیقه حرارت دهید تا مقداری قهوه ای شده و بوی آنها بلند شود . در طول حرارت دادن مرتبا آنها را هم بزنید تا نسوزند .

طرز تهیه مایع و ادویه ترشی

سرکه و دیگر مواد را اضافه کنید . سرکه ، شکر ، سیر ، نمک ، فلفل ، زردچوبه ، ۱ قاشق غذاخوری نمک ، ۱ استکان آب و مواد داخل ماهی تابه را در یک قابلمه بریزید و حرارت دهید تا به جوش بیاید زیر آن را کم کرده و بگذارید ۵ دقیقه بجوشد .

ترشی کلم سفید رستوران

گل کلم ها را داخل شیشه ریخته سپس مایع ترشی را داخل آن بریزید . حواستان باشد که شیشه ای که انتخاب کرده اید در آن باید کاملا سفت بشود . به اندازه ۳ سانتی متر روی آن را خالی بگذارید . این فاصله باعث جلوگیری از ترک خوردن و شکستن شیشه میباشد .

ترشی گل کلم با آب گوجه

کنسرو کردن شیشه ها . ۲ راه برای کنسرو کردن شیشه ها دارید :

اگر کنسرو ساز ندارید : یک قابلمه بزرگ را آب کنید و ته آن چیزی بگذارید تا شیشه ها مستقیما به کف قابلمه نخورند و آنقدر داخل قابلمه آب بریزید تا ۸ سانتی متر روی شیشه ها را بگیرد . شیشه ها را داخل آب جوش به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه بجوشانید . بعد از زمان گفته شده بوسیله انبر یا هر وسیله ایمنی دیگری شیشه ها را در آورده و به مدت ۶ ساعت بگذارید تا در دمای اتاق بمانند .

اگر کنسرو ساز دارید : شیشه ها را داخل محفظه های کنسرو ساز گذاشته و ۱۰ الی ۲۰ دقیقه شیشه ها را بجوشانید . آب باید ۸ سانتی متر یا بیشتر روی شیشه ها را بپوشاند .

ترشی گل کلم و هویج

شیشه ها را در دمای اتاق نگه دارید . در جای خشک و تاریک نگهداری شود . تا بیشتر از ۱ سال ترشی سالم خواهد ماند . بعد از باز کردن در شیشه باید در یخچال نگهداری شود .

بارگذاری بیشتر در خانه

یک دیدگاه

  1. zahra

    آذر ۲۷, ۱۳۹۷ در ۸:۲۵ ق.ظ

    سلام من برای اولین بار ترشی گل کلم ریختم وچدن نمیدونستم قبلش باید بزارم یکم بپزه وهمینجور ترشی ریختم الان گل کلم ها له نشدن بنظرتون چکارشون کنم تا له شن الان سه ماه هست

بررسی کنید

قیمت پارکت لمینت ، الکی گران نخرید !!!

همه ما دوست داریم که جنسی که میخریم ( حالا هرچیزی که میخواد باشه ) مثلا پارکت لمینت ، به ق…