چگونه ترشی گل کلم درست کنیم ؟ + ادویه ( با عکس )


بیشتر افراد ترشی گل کلم را اشتباه درست میکنند و بدون در نظر گرفتن مدت و شرایط نگهداری اقدام به تهیه و استفاده از ترشی میکنند . این را باید بدانید که اگر ترشی کنسرو نشود باید در یخچال نگهداری و نسبتا سریع مصرف شود . در این مقاله درست کردن ترشی به ۲ روش نگهداری کوتاه مدت و بلند مدت را توضیح می دهیم . درست کردن ترشی گل کلم انواع مختلفی مانند : سفید ، زرد ، فوری ، مجلسی ، با هویج ، با آب گوجه و غیره دارد که در این آموزش یک نوع بسیار خوشمزه و متفاوت را توضیح داده ایم .

مواد لازم برای ۱ لیتر ترشی گل کلم :

۱ لیتر گل کلم خرد شده ( تقریبا ۱ کیلو )

۱ قاشق غذاخوری دانه خردل

نصف قاشق غذاخوری دانه کرفس

۲ استکان سرکه سفید

۱ استکان شکر

۲ تا ۳ حپه سیر پوست کنده

۱ قاشق غذاخوری نمک

نصف قاشق غذاخوری فلفل سیاه

نصف قاشق غذاخوری زردچوبه

¼ قاشق غذاخوری دانه فلفل قرمز ( اختیاری )

۱ استکان آب

طرز تهیه ترشی گل کلم با ماندگاری کم :

طرز تهیه ترشی گل کلم

گل کلم را تمیز و خرد کنید . تمامی لکه های قهوه ای و قسمت های خراب گل کلم را بکنید و آن را به اندازه های دلخواه خرد کنید و بعد از شستن بگذارید تا کامل خشک شوند .

طرز تهیه گل کلم سفید

شیشه ترشی را آماده کنید . یک قابلمه پر از آب را به جوش بیاورید و شیشه ترشی ها را ۱۰ دقیقه و درهای آنها را ۳۰ ثانیه داخل آن قرار دهید تا ضد عفونی شوند .

ادویه ترشی

دانه های معطر را تفت دهید . در یک ماهی تابه کوچک دانه های خردل و کرفس را به مدت ۲ دقیقه حرارت دهید تا مقداری قهوه ای شده و بوی آنها بلند شود . در طول حرارت دادن مرتبا آنها را هم بزنید تا نسوزند .

طرز تهیه مایع و ادویه ترشی

سرکه و دیگر مواد را اضافه کنید . سرکه ، شکر ، سیر ، نمک ، فلفل ، زردچوبه ، آب و مواد داخل ماهی تابه را در یک قابلمه بریزید و حرارت دهید تا به جوش بیاید . بعد از به جوش آمدن زیر آن را کم کنید تا زمان استفاده از آن فرا برسد .

ترشی کلم سفید رستوران

گل کلم ها را داخل شیشه ریخته سپس مایع ترشی را داخل آن بریزید . حواستان باشد که شیشه ای که انتخاب کرده اید در آن باید کاملا سفت بشود . به اندازه ۳ سانتی متر روی آن را خالی بگذارید . این فاصله باعث جلوگیری از ترک خوردن و شکستن شیشه میباشد .

ترشی برای عروس

خنک کردن و نگهداری از ترشی . بگذارید تا ترشی به دمای اتاق برسد سپس در آن را بسته و داخل یخچال قرار دهید . بعد از ۲ الی ۳ روز میتوانید از ترشی استفاده کنید . تا ۳ ماه ترشی گل کلم داخل یخچال سالم میماند .

طرز تهیه ترشی گل کلم با ماندگاری بالا :

ترشی گل کلم فوری

یک قابلمه آب نمک درست کنید . یک قابلمه را پر از آب کرده و یک قاشق غذاخوری نمک به آن اضافه کنید و بگذارید جوش بیاید .

انواع ترشی جدید

گل کلم ها را داخل آن بریزید . گل کلم ها را داخل آب جوش بریزید و بگذارید ۳ دقیقه بپزند سپس آبکش کنید و به مدت ۱ دقیقه آب سرد روی آن بریزید .

ادویه ترشی

دانه های معطر را تفت دهید . در یک ماهی تابه کوچک دانه های خردل و کرفس را به مدت ۲ دقیقه حرارت دهید تا مقداری قهوه ای شده و بوی آنها بلند شود . در طول حرارت دادن مرتبا آنها را هم بزنید تا نسوزند .

طرز تهیه مایع و ادویه ترشی

سرکه و دیگر مواد را اضافه کنید . سرکه ، شکر ، سیر ، نمک ، فلفل ، زردچوبه ، ۱ قاشق غذاخوری نمک ، ۱ استکان آب و مواد داخل ماهی تابه را در یک قابلمه بریزید و حرارت دهید تا به جوش بیاید زیر آن را کم کرده و بگذارید ۵ دقیقه بجوشد .

ترشی کلم سفید رستوران

گل کلم ها را داخل شیشه ریخته سپس مایع ترشی را داخل آن بریزید . حواستان باشد که شیشه ای که انتخاب کرده اید در آن باید کاملا سفت بشود . به اندازه ۳ سانتی متر روی آن را خالی بگذارید . این فاصله باعث جلوگیری از ترک خوردن و شکستن شیشه میباشد .

ترشی گل کلم با آب گوجه

کنسرو کردن شیشه ها . ۲ راه برای کنسرو کردن شیشه ها دارید :

اگر کنسرو ساز ندارید : یک قابلمه بزرگ را آب کنید و ته آن چیزی بگذارید تا شیشه ها مستقیما به کف قابلمه نخورند و آنقدر داخل قابلمه آب بریزید تا ۸ سانتی متر روی شیشه ها را بگیرد . شیشه ها را داخل آب جوش به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه بجوشانید . بعد از زمان گفته شده بوسیله انبر یا هر وسیله ایمنی دیگری شیشه ها را در آورده و به مدت ۶ ساعت بگذارید تا در دمای اتاق بمانند .

اگر کنسرو ساز دارید : شیشه ها را داخل محفظه های کنسرو ساز گذاشته و ۱۰ الی ۲۰ دقیقه شیشه ها را بجوشانید . آب باید ۸ سانتی متر یا بیشتر روی شیشه ها را بپوشاند .

ترشی گل کلم و هویج

شیشه ها را در دمای اتاق نگه دارید . در جای خشک و تاریک نگهداری شود . تا بیشتر از ۱ سال ترشی سالم خواهد ماند . بعد از باز کردن در شیشه باید در یخچال نگهداری شود .

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.