درمان سرماخوردگی در 1 روز

در واقع هیچ درمان واقعی برای سرماخوردگی و آنفولانزا وجود ندارد و درمان های رایج فقط باعث کاهش زمان سرماخوردگی یا آنفولانزا و کاهش علائم آنها میشوند .

سخت نگیرید

وقتیکه شما مریض هستید بدن شما به سختی کار میکند تا با آن بجنگد ، بنابراین به انرژی بیشتری نسبت به حالت معمولی نیاز دارد . در خانه بمانید و استراحت کنید تا بدن بهتر و راحت تر بتواند با عفونت و آلودگی بجنگد .

بیشتر بخوابید

کم خوابی باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن میشود . در موقع مریضی همیشه زودتر به رخت خواب رفته و دیر از همیشه بیدار شوید تا بدن بتواند خود را بازسازی کند . در هنگام خواب هم یک بالشت اضافه زیر سر خود بگذارید تا باعث کاهش فشار روی سینوس و تنفس بهتر بشوید .

مایعات زیاد بنوشید

نوشیدن مایعات باعث رقیق شدن خلط ها و بهبود احتقان میشود . همچنین از سردرد و خستگی ناشی از کم آبی بدن پیشگیری میکند . نوشیدنی های کافئین دار ، قهوه و الکل مصرف نکنید .

نوشیدنی گرم بنوشید

تحقیقات نشان داده اند که گرما میتواند علائم سرماخوردگی مانند خستگی و گلودرد را کاهش دهد . سعی کنید از نوشیدنی ها غیر کافئینی مانند دمنوش های گیاهی ، نوشیدنی آبلیمو و سوپ گرم استفاده کنید .

یک قاشق پر عسل بخورید

این ماده چسبناک میتواند گلو را بپوشاند و سرفه را تسکین دهد . در یک مطالعه روی کودکان نشان داده شد کودکانی که قبل از خواب نصف قاشق غذاخوری عسل خورده اند خواب راحت تری با سرفه کمتر نسب که کسانیکه داروهای الکی خورده اند داشتند .

عسل را میتوانید در چای بدون کافئین و با آبلیمو میل کنید . عسل در کودکان زیر 1 سال نباید مصرف شود .

دوش داغ بگیرید

تنفس بخار آب باعث مرطوب کردن گلو ، بینی و کاهش ناراحتی خواهد شد . همچنین احتقان بینی را کاهش میدهد . البته تحقیقات نتایج ضد و نقیضی را نشان داده اند ولی امتحان کردن آن ضرر ندارد . گرما باعث ریلکس شدن ماهیچه ها و کاهش درد آنها میشود .

از داروهای نسخه آزاد استفاده کنید

به کودکان زیر 6 سال خودسرانه دارو ندهید .

مسکن برای کاهش تب و درد

عموما استامینوفن برای کاهش درد و تب ناشی از سرماخوردگی پیشنهاد میشود . بیشتر از روزی 3000 میلیگرم استامینوفن در روز مصرف نکنید .

آبنبات گلودرد ( سرماخوردگی ) مصرف کنید

این آبنبات ها باعث کاهش گلودرد میشوند .

ضد احتقان مصرف کنید

این داروها باعث انقباض رگ های خونی و باز شدن بینی میشوند . سعی کنید از اسپری های ضد گرفتگی بینی استفاده کنید . البته مصرف قرص و شربت نیز مشکلی ندارد . از اسپری های بینی نباید بیش از 3 روز مصرف کنید .

اکسپکتورانت باعث رقیق شدن خلط ها و دفع راحت تر آنها میشود .

آنتی هیستامین باعث کاهش آبریزش بینی میشود .

این داروها باعث بلوکه کردن مواد شیمیایی خاصی که باعث عطسه میشوند ، خواهند شد .

مصرف هم زمان ضداحتقان و آنتی هیستامین با یکدیگر تاثیر بسیار بیشتری نسبت به مصرف تکی آنها خواهد داشت .

بینی را شستشو دهید یا از اسپری های نمکی استفاده کنید

اسپری های نمکی بدون نسخه باعث مرطوب کردن بینی میشوند که در نهایت باعث بهتر تخلیه شدن بینی خواهد شد . همچنین میتوانید در خانه بینی و سینوس خود را شستشو دهید تا خلط های خشک شده را کاملا پاک کنید . با درست کردن یک محلول نمکی و یک سرنگ میتوانید شستشوی بینی را انجام دهید . برای آموزش شستشوی بینی و سینوس خواندن آموزش زیر پیشنهاد میشود :

آموزش شستشوی بینی و سینوس ها

سوپ مرغ بخورید

مادر راست میگفت که سوپ مرغ سرماخوردگی را درمان میکند . تحقیقات نشان داده اند که سوپ مرغ باعث کاهش التهاب میشود . سوپ مرغ میتواند علائمی مانند : درد و گرفتگی را کاهش دهد . سوپ هم مایع است و هم کالری دارد که برای مریضی خوب است .

اطلاعات بیشتر در مقاله جامع سرماخوردگی موجود میباشد .

5/5 - (1 امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.