هموروئید

هموروئید چیست ؟

هموروئید رگ‌هایی هستند که در ناحیه مقعد بزرگ‌شده‌اند ، این بزرگ‌شدگی می‌تواند داخلی یا خارجی باشد . هموروئید عموماً به دلیل افزایش فشار به دلیل یبوست ، اسهال و فشار آوردن هنگام اجابت مزاج به وجود بی‌آید .

هرچند ، به دلایلی مانند ، چاقی ، بارداری یا بلند کردن اجسام سنگین نیز می‌تواند ایجاد بشود .

علائم هموروئید چیست ؟

علائم شایع آن بودن مقداری خون در مدفوع است ، اما ممکن است خارش و درد را نیز تجربه کنید .

درمان هموروئید چیست ؟

شما می‌توانید با درمان‌های خانگی و تغییر سبک زندگی هموروئید را درمان کنید و در صورت ناموفق بودن آن‌ها ، بهتر است به پزشک مراجعه کنید .

درمان‌های خانگی هموروئید

درمان هموروئید

حمام آب گرم بگیرید . برای آرام کردن هموروئید می‌توانید از حمام کردن استفاده کنید . همچنین می‌توانید سطل بزرگی را پر از آب کرده و 2 الی 3 قاشق غذاخوری نمک دریا در آن حل کنید و داخل آن بنشینید . با آب گرم نه داغ این کار را انجام دهید . روزی 2 الی 3 بار می‌توانید این کار را تکرار کنید .

استفاده از نمک دریا می‌تواند پروسه درمان را تسریع کند .

درمان خانگی هموروئید

کمپرس گرم را امتحان کنید . برای کاهش درد و راحتی می‌توانید از این روش استفاده کنید . دستمال پنبه‌ای و تمیزی را برداشته و در آب گرم ، نه داغ ، خیس کنید . دستمال را مستقیماً به مدت 10 الی 15 دقیقه روی هموروئید بگذارید . این کار را روزی 4 الی 5 بار تکرار کنید . این کار می‌تواند باعث آرام کردن هموروئید شود .

درمان قطعی هموروئید

از قابض‌ها ( جمع کننده‌ها ) کمک بگیرید . شما می‌توانید بعد از کار کردن شکم ، با استفاده از پنبه آغشته به فندق افسون گر باعث کاهش ورم شوید . فندق افسونگر مانند یک قابض عمل کرده و می‌تواند به درمان هموروئید کمک کند . این کار را اغلب انجام دهید و حداقل روزی 4 الی 5 بار این کار را تکرار کنید .

کاهش درد هموروئید

بعد از دستشویی ، کاملاً خود را تمیز کنید . بعد از اجابت مزاج ، کاملاً خود را تمیز کنید . همچنین در صورت استفاده از دستمال ، استفاده از دستمال مرطوب بهتر از استفاده از دستمال خشک است .

کاهش هموروئید

کمپرس سرد می‌تواند به شما کمک کند . برای کاهش تورم و درد می‌توانید به مدت 5 تا 10 دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید ، اما باید حواستان باشد که بیشتر از مدت این کار را انجام ندهید و هر دفعه‌ای که این کار را انجام می‌دهید ، بین 5 تا 10 دقیقه آن را انجام دهید .

نشستن با هموروئید

روی بالشت بنشینید . با این کار شما باعث کاهش فشار واردشده روی هموروئید شده و می‌توانید درد آن را کم کنید . یک عدد بالشت فوم دار یا بالشتی دوناتی ( بالشت شبیه به دونات ) را پیداکرده و روی صندلی خود بگذارید . این کار می‌تواند باعث کمک به کاهش فشار مرتبط با هموروئید شود .

درست است که این کار هموروئید را درمان نمی‌کند ، اما ممکن است باعث کمک به کاهش ناراحتی و بهبود کیفیت زندگی شما شود .

باید بدانید که هموروئید به دلیل فشار زیاد روی رگ‌ها ایجاد می‌شود .

تغییرات سبک زندگی

علت هموروئید

در هنگام اجابت مزاج به خودتان فشار وارد نکنید . بگذارید تا جاذبه به شما کمک کند ، اما باید اجازه دهید که روده بیشتر کار را خودش انجام دهد . اگر اتفاقی نیافتاد ، یک ساعت یا بیشتر صبر کنید و سپس تلاش کنید ، فقط حواستان را جمع کنید که نباید برای انجام اجابت مزاج به خودتان و روده خودتان فشار وارد کنید .

دفع هموروئید

بدن را پرآب نگه‌دارید تا مدفوع شما شل باشد . بالا بردن مصرف آب تا حداقل 8 تا 10 لیوان در روز می‌تواند باعث افزایش آب در مدفوع شده و دفع مدفوع را راحت‌تر سازد .

اگر یبوست دارید مطالعه مقاله ” درمان قطعی یبوست ” پیشنهاد می‌شود .

بهبودی از بواسیر

از فیبر بیشتری در رژیم غذایی خود استفاده کنید . فیبر باعث همگون شدن مدفوع شده و باوجود آب بیشتر داخل آن ، دفع مدفوع راحت‌تر می‌شود . با این فیبر شما درد کمتری را در مورد هموروئیدتان تجربه می‌کنید .

منابع خوب فیبر

دانه‌ها : یک‌مشت پر دانه‌های چیا می‌تواند فیبر موردنیاز شمارا تأمین کند .

غلات کامل : برنج قهوه‌ای ، جو ، ذرت ، چاودار ، گندم‌سیاه ، جوی دوسر و بلغور گندم جزو علات کامل هستند .

میوه‌ها : مخصوصاً مصرف کردن آنها با پوست ، فیبر زیادی را به همراه دارد .

سبزیجات مخصوصاً : سبزیجات برگ‌دار مثل اسفناج و کاهو میتواند به افزایش مصرف فیبر در شما کمک کند .

حبوبات و لوبیا : البته حواستان به میزان آن باشد ، مصرف لوبیا و حبوبات می‌تواند باد معده را افزایش دهد .

داروهای بواسیر

ملین مصرف نکنید . اما چرا ؟

ملین‌ها می‌توانند روده را ضعیف کنند ، ملین‌ها می‌توانند باعث عادت کردن روده و ضعیف کردن آن شوند که درنهایت می‌تواند منجر به ایجاد یبوست مزمن در شما شود . اگر احساس می‌کنید که نیاز به ملین دارید ، ملین‌های گیاهی را مصرف کنید .

سنا و پسیلیوم ملین‌های گیاهی هستند . سنا یک ملین طبیعی و ملایم است و شما می‌توانید سنا را به‌صورت قرص یا چای استفاده کنید . پسیلیوم نیز می‌تواند به‌عنوان ملین و همگون کردن مدفوع عمل کند .

ورزش برای هموروئید

مرتباً ورزش کنید . اما چرا و چگونه ؟

ورزش می‌تواند ایروبیک ، هوازی یا مقاومتی باشد یا حتی قدم زدن نیز می‌تواند مفید باشد . ورزش کردن می‌تواند باعث قوی‌تر کردن قلب شود ، بدین ترتیب باعث افزایش تأثیر روی سیستم قلب و عروق شما می‌شود .

در طول ورزش کردن ، شما گردش خون بالایی دارید که در از بین بردن هموروئید نیز مؤثر است ، زیرا درواقع این‌ها کیسه‌های خونی هستند که در اثر سبک زندگی بی‌تحرک و سیستم قلبی و عروقی ضعیف ایجاد می‌شوند .

علت اصلی بواسیر

در صورت نیاز به اجابت مزاج ، سریعاً به دستشویی بروید . در صورت کار کردن شکم ، سریعاً به دستشویی بروید و تأخیر نکنید ، اما درصورتی‌که شکمتان کار نکرد ، زیاد ننشینید ، زیرا زیاد نشستن با افزایش ریسک هموروئید در ارتباط است .

درمان سریع بواسیر

برای دستشویی رفتن برنامه داشته باشید . ببینید که آیا می‌توانید برای زمان کار کردن شکم خود برنامه‌ای در زمان مشخص تعیین کنید . این کار باعث بالا رفتن سلامت کلی شما شده و برای هموروئید نیز مفید است .

البته باشد در نظر داشته باشید که برای برنامه‌ریزی دفع ، باید برنامه‌ریزی برای خوردن غذا نیز داشته باشید . یعنی سر ساعات خاصی غذا بخورید .

استفاده از دارو

کرم ضد هموروئید

از ژل دندان بچه استفاده کنید . به نظر عجیب می‌آید ، اما اگر هموروئید خیلی دردناک و ناراحت‌کننده باشد ، استفاده مقداری کمی از ژل دندان در ناحیه موردنظر می‌تواند درد را مقداری کاهش دهید . این‌گونه ژل‌ها معمولاً دارای بی‌حس‌کننده موضعی هستند و می‌توانند درد و ناراحتی را کاهش دهند .

درمان گیاهی هموروئید

کرم‌های ضد خارش و مسکن هموروئید کدم‌اند ؟

انواع مختلفی از این نوع محصولات وجود دارند که می‌توانید از داروخانه آن‌ها را تهیه بفرمایید . می‌توانید مقداری کمی ژل آلوئه ورا در محل هموروئید یا جاییکه احساس ناراحتی می‌کنید بزنید .

این‌گونه پمادها عموماً دارای وازلین ، روغن‌های معدنی ، روغن کبد کوسه و فنیل‌افرین هستند که به‌عنوان ضد احتقان عمل کرده و باعث کوچک شدن هموروئید می‌شوند .

ژل آلوئه ورا دارای ترکیباتی است که باعث جلوگیری از عفونت و کمک به بهبود زخم‌های جزئی می‌شود .

از کرم‌های دارای استروئید استفاده نکنید ، زیرا می‌توانند باعث آسیب به بافت‌های ظریف اطراف هموروئید شوند .

قرص هموروئید

چه زمانی از مسکن استفاده کنیم ؟

اگر ناراحتی شما پایدار بود ، شما می‌توانید از مسکن‌هایی مانند : استامینوفن ، آسپرین یا ایبوپروفن استفاده کنید .  این قرص‌ها می‌توانند باعث کاهش احساس ناخوشی و بهبود ورم بشوند .

همیشه قبل از مصرف هرگونه دارویی با پزشک خود مشورت کنید .

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم ؟

بواسیر و هموروئید

در صورت درد شدید ، افزایش خونریزی یا هموروئید ماندگار ، با پزشک خود مشورت کنید . معمولاً هموروئید بعد از سپری شدن یک هفته از درمان‌های خانگی از بین میرد . اگر هموروئید شما شروع به بهبود نکرد یا سریعاً برگشت ، بهتر است در این مورد با پزشک خود مشورت کنید .

به‌علاوه ، ممکن است شما نیاز به درمان‌های اضافی برای هموروئید داشته باشید ، البته اگر درد شما شدید و خونریزی افزایش پیدا کند . این‌گونه علائم را نادیده نگیرید .

همه‌چیز را به پزشک خود بگویید ، هر درمانی را هم که انجام داده‌اید را با او در میان بگذارید .

هموروئید مزمن

در صورت احساس ضعف ، سبکی سر یا سرگیجه ، با پزشک خود تماس حاصل کنید . درست است که احتمالاً چیز نگران‌کننده‌ای نیست ، اما این علائم می‌توانند نشانه بیماری جدی و موقعیت جدی‌ای باشند . بهترین راه این است که با پزشک خود صحبت کرده و در صورت نیاز درمان‌های لازم را انجام دهید .

سعی کنید سریع‌ترین وقت ممکن را با پزشک خود گرفته و علائم خود را با او درمیان بگذارید .

 

اگر بالای 40 سال دارید و خونریزی از مقعد داشتید با پزشک خود تماس بگیرید . اگرچه خونریزی مقعد برای هموروئید طبیعی است ، اما ممکن است نشانه سرطان مقعد یا روده باشد . سعی کنید ناراحت نباشید و استرس نگیرید ، شاید فقط به دلیل هموروئید ایجاد شده باشد . به‌هرحال پزشک شما با معاینه و تشخیص به‌موقع می‌تواند بهترین درمان را برای شما انتخاب کند .

اگر متوجه خونریزی مکرر شدید ، مدفوع خود را ازنظر رنگ ، استحکام و تکرر اجابت مزاج بررسی کنبد و نتیجه آن را به پزشک خود گزارش دهید تا به تشخیص بیماری کمک کرده باشید ، زیرا سرطان‌های مقعد یا روده بزرگ می‌تواند چنین تغییراتی را ایجاد کنند .

 

ممکن است پزشک شما معاینه فیزیکی با انگشت را انجام دهد . بعد از بحث و گفتگو در مورد علائم شما ، پزشک شما احتمالاً هموروئید شمارا معاینه می‌کند . اگر شما دارای هموروئید داخلی باشید ، ممکن است پزشک با یک تست انگشت سریع ، بتواند محل آن را تشخیص دهد . این کار به تشخیص بیماری به وی کمک می‌کند .

پزشک شما ممکن است فقط با علائم شما بیماری شمارا تشخیص دهد .

این آزمایش آسیبی به شما نمی‌رساند و فقط ممکن است مقداری احساس ناراحتی کنید .

نکته : اگرچه ممکن است هموروئید باعث خجالت‌زدگی شما شود ، اما باید بدانید که بسیاری از افراد در زندگی خود آن را تجربه می‌کنند . پزشک هم احتمالاً هرروز با کلی از این مورد بیماری روبه‌رو می‌شود ، بنابراین نیازی به خجالت کشیدن نیست .

 

چه درمان‌های دیگری وجود دارد ؟

اگر هموروئید شما از بین نرفت یا تأثیر زیادی روی زندگی شما گذاشت ، ممکن است پزشک شما بعضی از روش‌های پزشکی را به شما پیشنهاد بدهد ، البته باید بدانید که بیشتر این روش‌ها غیرتهاجمی هستند .

تزریق مواد شیمیایی : این مواد طوری طراحی‌شده‌اند که باعث کوچک کردن هموروئید بدون ایجاد درد می‌شوند .

بستن رگ : با استفاده از بستن کش به دور پایه هموروئید ، جریان خون داخل آن را قطع می‌کنند .

سوزاندن با گرما : در این روش آن‌قدر به هموروئید حرارت می‌دهند تا علائم آن متوقف شود .

هموروئیدکتومی : با عمل جراحی هموروئیدهای وخیم را برمی‌دارند . این روش برای هموروئیدهای شدید به‌کاربرده می‌شود که زندگی روزانه فرد را مختل می‌کند .

استپلینگ : در این روش باعث قطع جریان خون در هموروئیدهای داخلی می‌شوند که درنتیجه باعث کوچک شدن آن خواهند شد .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.