غذاهای اسیدی و قلیایی

آشنایی با موادغذایی اسیدی و قلیایی میتواند به شما کمک کند تا رژیم غذایی متعادلی داشته و مصرف موادغذایی اسیدی خود را کاهش دهید .

مصرف کردن ترکیب درستی از مواد غذایی اسیدی و قلیایی در رژیم غذایی ، باعث می‌شود که بدن شما راه مناسبی برای هضم مواد غذایی داشته باشد . شناسایی و مصرف ترکیب درستی از مواد غذایی اسیدی و قلیایی باعث می‌شود که بدن در بهترین حالت ممکن خود باشد .

برای دیدن این مزایا ، باید 2 وعده پر از مواد غذایی قلیایی و مقدار کمی مواد اسیدی مصرف شود . البته این نوع ترکیب کردن مواد غذایی پیچیدگی‌های خود را دارد که در ادامه گفته خواهد شد .

دسته‌بندی مواد غذایی

موادغذایی قلیایی

مواد غذایی قلیایی :

تمامی سبزیجات جزو مواد غذایی قلیایی حساب می‌شوند . کلم بروکلی ، خیار و لوبیا سبز مثال‌هایی از مواد غذاییه شدیداً قلیایی هستند .

میوه‌ها به‌غیراز آلو نیز قلیایی هستند . بعضی از میوه‌های خشک‌شده مانند : خرما و انجیر نیز قلیایی هستند . شیر و بادام نیز اگر به‌تنهایی خورده شوند عموماً قلیایی هستند .

اگر لیست را فراموش کردید ، به دنبال سبزیجات برگ‌دار و میوه‌هایی با رنگ روشن مانند هندوانه باشید .

مواد غذایی قلیایی فرآوری نشده‌اند ، بنابراین در هنگام خرید مواد غذایی کنسروی و بسته‌بندی‌شده حواستان باشد ، اینگونه موادغذایی عموما خوب نیستند .

حتی کاهوی بسته‌بندی‌شده ( در سالاد ) می‌تواند روی خواص آن تأثیر بگذارد .

موادغذایی اسیدی

مواد غذایی اسیدی :

گوشت قرمز ، ماهی ، مرغ و تخم‌مرغ عموماً اسیدی هستند . غلات صبحانه ، غلات و آجیل نیز معمولاً اسید تولید می‌کنند . پنیر نیز یکی از مقصرین اصلی بوده و اسیدی است ، پنیر پارمزان نیز اسیدی‌ترین نوع پنیر است .

گوشت قرمز ، ماهی ، لبنیات ، کافئین ، شکر و نمک از اسیدی‌ترین مواد غذایی هستند .

در نظر داشته باشید که مواد غذایی سالمی مانند سالمون پخته‌شده نیز می‌توان سطح اسید بدن را افزایش دهد .

مصرف مواد غذایی‌ای که نوع کم‌چرب دارند ، مانند شیر کم‌چرب ، می‌تواند سطح اسید را پایین بیاورد . این روش برای افرادی که نمی‌خواهند تغییرات زیادی در رژیم غذایی خود بدهند ، خیلی خوب است .

مواد غذایی خنثی

مواد غذایی خنثی :

تمامی انواع آب‌ها مانند : آب شیر ، آب‌معدنی ، آب رودخانه و حتی دریا و باران خنثی است . عدد PH آب 7 است که یعنی خنثی ، روغن‌زیتون و سفیده تخم‌مرغ نیز عموماً خنثی در نظر گرفته می‌شوند .

تنظیم برنامه غذایی

غذاهای قلیایی

عموماً غذاهای قلیایی بخورید . به ازای مصرف هر وعده غذایی اسیدی ، شما باید 4 وعده مواد غذایی قلیایی مصرف کنید . برای اینکه بدن در بهترین حالت ممکن کار کند ، باید در PH 7.4 بماند . مصرف بیشتر مواد غذایی قلیایی باعث می‌شود که بدن مواد مغذی را از دیگر مکان‌ها به دست بیاورد ، به‌جای اینکه غذاهای خیلی اسیدی را خنثی کند .

میوه های قلیایی

میوه‌جات و سبزیجات تازه مصرف کنید . این کار باعث می‌شود تا اطمینان حاصل کنید که مواد مغذی بدن را تأمین می‌کنید و همچنین مواد غذایی قلیایی نیز استفاده کرده‌اید . اگر نوع تازه آن موجود نیست می‌توانید از نوع یخزده آن‌ها نیز استفاده کنید .

حواستان باشد که از سبزیجات کنسروی استفاده نکنید ، زیرا دارای مقدار زیادی نمک هستند .

تمامی سبزیجات و میوه‌جات یکی نیستند و خواص مختلفی دارند . به‌عنوان‌مثال مارچوبه به سیستم اعصاب کمک می‌کند ، اما هندوانه با داشتن 92% آب ، باعث آب‌رسانی به بدن می‌شود .

غذاهای اسیدی

نشاسته و غلات فرآوری نشده مصرف کنید . عموما غلات اسیدی هستند ، البته گزینه‌های قلیایی نیز در این دسته وجود دارد . سعی کنید در هنگام خرید از غلاتی که کمتر بسته‌بندی و فرآوری شده‌اند و بیشتر تازه هستند استفاده کنید .

کینوآ ، گندم‌سیاه گزینه‌های خوبی هستند .

اسیدی ترین موادغذایی

بیشترین مواد اسیدی مصرفی ما کدم‌اند ؟

شما باید مصرف مواد غذایی چرب و قندی را محدود کنید . مصرف زیاد این 2 ماده غذایی باعث بالا رفتن PH بدن شده و می‌تواند برای شما مشکلاتی مانند دیابت و آسیب کلیوی را به همراه داشته باشد .

به‌جای حذف کردن کامل دسر و این‌گونه مواد غذایی ، از مواد اسیدی مانند ملون یا سیب به عنوان دسر یا میان وعده استفاده کنید . در این صورت شما کمتر احساس می‌کنید که این مواد غذایی را کنار گذاشته‌اید .

حواستان به PH نوشیدنی‌های مصرفی خود نیز باشد . بسیاری از نوشیدنی‌های شیرین مانند نوشابه ، اسیدی هستند . باید بدانید که فقط مصرف روزانه 1 بطری نوشابه می‌تواند باعث افزایش 26 درصدی ریسک ابتلا به دیابت شود .

در مورد مواد اسیدی و قلیایی بیشتر بدانید

PH موادغذایی

PH چیست ؟

PH با عددی از 1 تا 14 مشخص می‌شود ، قلیایی یا اسیدی بودن با توجه به این شماره مشخص می‌شود . هرچقدر این عدد بیشتر باشد ماده موردنظر قلیایی‌تر و هر چه این عدد کمتر باشد آن ماده اسیدی‌تر است . عدد شماره 7 نیز خنثی است ، ماده‌ای مثل آب خنثی بوده و PH آن 7 است .

PH با غلظت یون‌های هیدروژن حل‌شده در ماده اندازه‌گیری می‌شود ، که نشان‌دهنده  قلیایی یا اسیدی بودن آن است .

PH فقط برای مواد غذایی نیست . به‌عنوان‌مثال : PH وایتکس 13 و اسید باتری 0 است .

PH مناسب بدن

تأثیر PH روی بدن چیست ؟

خون انسان PH را حدوداً روی 7.4 نگه می‌دارد . تمامی اعضای اصلی بدن تلاش می‌کنند تا جایی که می‌شود این عدد را ثابت نگه‌دارند . درزمانی که شما رژیم غذایی متعادلی داشته باشید ، بدن شما کار کمتری انجام می‌دهد تا این رقم را ثابت نگه دارد .

حواستان به تغییرات بعد از هضم غذا باشد . مواد غذایی ممکن است بعد از هضم حالت اسیدی آن‌ها از بین رفته و تبدیل به مواد قلیایی شوند . لیمو ترش و گوجه مثال‌هایی ازاین‌گونه مواد غذایی هستند .

نکات

1 – برای افرادی که به مواد غذایی تازه دسترسی ندارند ، استفاده از میوه و سبزی یخزده نیز گزینه خوبی است . آن‌ها می‌توانند باعث افزایش سطح قلیایی بدن شوند ، اما به‌اندازه نوع تازه آن‌ها مؤثر نیستند .

هشدارها

1 – بعضی از مطالعات نشان داده‌اند که مصرف مواد غذایی اسیدی می‌تواند باعث از دست دادن استخوان‌های بدن شود ، زیرا بدن کلسیم را از استخوان‌ها بیرون می‌کشد . مواد غذایی قلیایی که عموماً میوه و سبزی هستند ، روی نگه‌داشتن استخوان‌ها تأثیر مثبت دارند .

2 – رژیم‌های غذایی ارائه‌شده به‌صورت علمی ثابت نشده‌اند ، اما مصرف بیشتر میوه‌جات و سبزیجات پیشنهاد می‌شود .

3 – حواستان به غذا خوردن در بیرون از خانه باشد ، زیرا تشخیص اسیدی و قلیایی بودن آن‌ها سخت است .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.