درمان علمی سرماخوردگی

آیا واقعا درمان‌های سرماخوردگی مؤثر هستند ؟

درواقع می‌توان گفت خیر ، هیچ درمانی برای سرماخوردگی وجود ندارد اما می‌توان علائم را کاهش داد و احساس بهتری در هنگام بیماری داشت . اگر سرماخورده‌اید و 1 الی 2 هفته طول کشیده است به معنای بدشانسی شما نیست بلکه به معنای نداشتن استراحت کافی و رعایت نکردن نکات زیر است .

بدن را پر آب نگه‌دارید

آب ، آبمیوه ( طبیعی ) ، سوپ و نوشیدنی لیمویی با عسل می‌تواند از کیپ شدن بینی جلوگیری و در درمان آن مؤثر باشد . الکل ، قهوه و نوشیدنی‌های کافئین دار میتوانند کم‌آبی بدن را بدتر کنند .

استراحت کنید

بدن برای مبارزه با سرماخوردگی و ریکاوری به استراحت بیشتری نسبت به حالت معمولی نیاز دارد . به مدرسه و سرکار نروید تا سریع‌تر بهبود بیابید .

گلودرد را تسکین دهد

قرقره کردن آب‌نمک می‌تواند تأثیرگذار باشد .

طرز تهیه و استفاده : ¼ تا ½ قاشق چای‌خوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کنید و چند بار در روز قرقره کنید . کودکان زیر 6 سال استفاده نشود زیرا شاید نتوانند به‌درستی این کار را انجام دهند .

استفاده از آب‌نبات سرماخوردگی و گلودرد یا اسپری گلودرد

این آب‌نبات‌ها و اسپری ها در داروخانه‌ موجود می‌باشند . از این آبنبات ها در کودکان استفاده نشود زیرا ممکن است باعث گیرکردن در گلوی آن‌ها بشود .

مبارزه با گرفتگی بینی را یاد بگیرید

قطره و اسپری های نمکی بینی می‌تواند باعث کاهش گرفتی و احتقان بینی بشوند . این افشانه‌ها به‌صورت نسخه آزاد در دسترس هستند که از داروخانه می‌توانید تهیه کنید . طبق دستورالعمل نوشته‌شده روی آن‌ها عمل کنید .

درد را کاهش دهید

از استامینوفن ، ایبوپروفن و آسپرین می‌توان برای کاهش درد استفاده کرد  برای کودکان از استامینوفن فقط استفاده کنید اما حتماً قبل از استفاده برای کودکان با پزشک مشورت کنید .

نوشیدنی گرم بنوشید

نوشیدنی گرم مانند سوپ مرغ ، چای و آب سیب گرم می‌تواند باعث تسکین و آب‌رسانی بیشتر بدن بشوند . همچنین ممکن است باعث افزایش دفع خلط بشوند .

هوا را مرطوب کنید

استفاده بخور سرد یا مرطوب‌کننده هوا می‌تواند هوای خانه شمارا مرطوب کند ، که باعث کاهش گرفتگی بینی می‌شود . هنوز شواهد کافی برای مفید بودن بخارآب برای سرماخوردگی در دسترس نیست .

از داروهای نسخه آزد استفاده کنید

ضد احمقان ها ، آنتی‌هیستامین‌ها و مسکن‌ها ممکن است علائم را کاهش دهند اما طول مدت سرماخوردگی را کاهش نمی‌دهند .

بعضی از قرص‌ها چند ترکیب مختلف را دارند مانند ” کلد استاپ ” که در صورت مصرف آن‌ها نباید از داروهای داخل آن مصرف کرد . مثلاً اگر کلد استاپ می‌خورید نباید استامینوفن و آنتی‌هیستامین مصرف کنید .

درمان‌های سرماخوردگی که مفید نیستند

آنتی‌بیوتیک

این داروها باکتری‌ها را هدف قرار می‌دهند اما در مقابل ویروس سرماخوردگی کاری انجام نمی‌دهند . پافشاری شما برای تجویز آنتی‌بیوتیک به دکتر بی فایده است ، همچنین از آنتی‌بیوتیک‌های در خانه استفاده نکنید . شما نمی‌توانید با این کار سریع‌تر درمان شوید .

استفاده از داروهای نسخه آزاد در کودکان

طبق گفته FDA ( سازمان غذا و داروی آمریکا ) دادن داروهای سرماخوردگی به کودکان زیر 6 سال خطرات بسیار جدی برای سلامت آن‌ها دارد .

درمان سرماخوردگی با مدارک متضاد

به بعضی از درمان‌های معروف هم اشاره می‌کنیم اما هنوز شواهد کافی در تأثیرات آن‌ها ضدونقیض می‌باشد که توضیح خواهیم داد .

ویتامین C

نشان داده‌شده است که استفاده ویتامین C در بیشتر بیماران تأثیری نداشته است ، یعنی در کمتر از 50% بیماران موثر بوده است  . مصرف ویتامین C قبل از شروع علائم می‌تواند طول سرماخوردگی را کاهش دهد . مصرف ویتامین C در کسانیکه مرتباً سرما می‌خورند مفید است .

اکیناشیا ( سرخارگل )

تحقیقات در مورد جلوگیری و کوتاه کردن زمان بیماری توسط این گیاه ضدونقیض است . بعضی از آن‌ها مؤثر نشان داده‌شده‌اند اما بعضی دیگر فقط زمانی که در مراحل اول سرماخوردگی مصرف کرده‌اند مؤثر بوده است . اکیناشیا یکی از مؤثرترین درمان‌های سرماخوردگی در صورت مصرف بعد از دیدن اولین نشانه‌های بیماری می‌باشد که باید 7 تا 10 روز مصرف شود .

روی  ( zink )

بعضی از تحقیقات نشان داده‌اند که آب‌نبات‌های دارای زینک اگر در اوایل سرماخوردگی ( تا 24 ساعت بعد از گرفتن بیماری ) مصرف شوند می‌تواند تا 1 روز طول سرماخوردگی را کاهش دهد .

بعضی از تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف مداوم زینک می‌تواند تعداد دفعات سرماخوردگی را کاهش دهد .

مصرف طولانی‌مدت زینک عوارض دارد و باید دراین‌باره با پزشک خود مشورت کنید .

مراقب خودتان باشید

سرماخوردگی همه‌گیر است و تمام افراد را درگیر می‌کند . شما باید با استراحت ، نوشیدن مایعات فراوان و حفظ رطوبت هوا به بدن خود برای درمان این بیماری کمک کنید . حواستان باشد دستان خود را مرتباً بشورید .

در صورتی که نیاز به راههای درمانی بیشتر دارید مقاله زیر را مطالعه کنید :

درمان سریع سرماخوردگی

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.