رشد سریع ناخن

شما احتمالاً آرزو دارید ناخن‌هایی زیبا، سالم و طبیعی داشته باشید، اما ممکن است مطمئن نباشید چه‌کارهایی برای رشد سریع‌تر آن‌ها انجام دهید تا این آرزویتان برآورده گردد. اگرچه نمی‌توانید ناخن‌هایتان را به‌سرعت غیرانسانی رشد دهید، اما با انجام یک سری از کارها می‌توانید سلامتی ناخن‌ها و سرعت رشد آن‌ها را تقویت کنید.

بایدها و نبایدها

قرص برای رشد سریع ناخن

به‌طور روزانه، از مکمل‌های بیوتین استفاده کنید. این مکمل‌ها را می‌توانید از فروشگاه‌های بزرگ، داروخانه‌ها و فروشگاه‌های غذای سالم تهیه کنید. استفاده منظم از بیوتین موجب سفت شدن ناخن‌ها شده و از شکسته شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند.

متأسفانه در حال حاضر، محدودیت ایمنی برای مصرف روزانه بیوتین وجود ندارد. شما تا زمانی که تحت نظر یک پزشک قرار نگرفته‌اید، بایستی از مصرف بیش‌ازحد آن خودداری کنید.

شما همچنین می‌توانید برای تقویت و سفت شدن ناخن‌هایتان، از مکمل کلاژن نیز استفاده کنید.

موادغذایی برای رشد زیاد ناخن

غذاهای غنی از ویتامین B7،  بخورید. بیوتین، نام دیگر ویتامین B7 است. غذاهایی را در رژیم غذایی خود قرار دهید که غنی از این ویتامین باشد، زیرا موجب افزایش اثرگذاری مکمل‌های بیوتین شده و ناخن‌های شما را محکم‌تر می‌کند. این مواد غذایی عبارت‌اند از:

  • جو
  • ذرت
  • زرده تخم‌مرغ
  • شیر
  • سویا
  • آووکادو
  • کلم بروکلی
  • پنیر
  • گوشت ماهی
  • جوجه و خوک

علت رشد کم ناخن

ناخن‌های خود را کمتر در معرض آب قرار دهید. ناخن‌های خود را فقط در موارد فوق ضروری مانند زمانی که به حمام رفته یا باید دستان خود را می‌شویید، آب بزنید. زمانی که می‌خواهید ظرف بشویید، کارهای خانه را انجام دهید یا دستانتان را به مایعات دیگری بزنید، از دستکش استفاده کنید. کمتر در معرض آب قرار دادن ناخن‌ها، باعث حفظ رطوبت آن‌ها شده و احتمال شکسته شدن آن‌ها را به حداقل می‌رساند.

علت اصلی رشد نگردن ناخن

از مصرف شوینده‌ها و مواد شیمیایی مضر، پرهیز کنید. ناخن‌های خود را کمتر در معرض تمیزکننده‌ها و شوینده‌های خانگی، قرار دهید. برای پاک کردن لاک قدیمی روی ناخن‌هایتان، از لاک پاک‌کن‌های بدون استون استفاده کنید. تمیزکننده‌ها و مواد شیمیایی مضر می‌توانند باعث خشک شدن ناخن‌های شما شوند و در طول روز سعی کنید دستان خود را از شوینده‌ها و مواد شیمیایی قوی، محافظت کنید.

هنگام نظافت و شستن ظروف، از دستکش پلاستیکی استفاده کنید.

 

به مکانی با آب‌وهوای گرم‌تر بروید. ناخن‌های افرادی که در مناطقی با زمستان‌های معتدل و تابستان‌های داغ زندگی می‌کنند، سریع‌تر رشد می‌کند. اگر آمادگی آن را ندارید که به خاطر رشد ناخن‌هایتان، زندگی در نیمکره شمالی را رها کنید، تعطیلات بیشتری را در مناطق گرم سپری کنید.

زمانی که هوای بیرون سرد است، از دستان خود محافظت کنید تا ناخن‌هایتان شکننده نشده و شانس بیشتری برای بلندتر شدن داشته باشند.

به مقدار کافی آفتاب بگیرید، حتی در زمستان، زیرا خورشید به بدنتان کمک می‌کند تا ویتامین D موردنیاز برای رشد سریع‌تر ناخن‌ها را بسازد.

انجام منظم مراقبت‌های ناخن

افزایش رشد ناخن

ناخن‌های خود را به‌طور منظم با سوهان ناخن فرم دهید. از سوهان ناخنی که یک ‌طرف آن زبر و طرف دیگر آن نرم است، استفاده کرده و به‌طور هفتگی، هریک از ناخن‌های خود را در یک جهت سوهان بکشید. شما همچنین بایستی ناخن‌های خود را هرزمان که شکسته یا پوسته‌پوسته می‌شود، سوهان بکشید. آن‌ها را به شکل بیضی فرم دهید، زیرا این حالت موجب قوی ماندن آن‌ها می‌شود.

ناخن‌های خود را به شکل زاویه‌دار ( مثلا مربعی ) فرم ندهید، زیرا احتمال شکسته شدن آن‌ها را بالا می‌شود.

مرطوب کننده ناخن

به‌طور روزانه، ناخن‌های خود را مرطوب کنید. هرروز، از یک مرطوب‌کننده قوی با پایه روغنی به روی ناخن‌ها و کوتیکول ها بمالید. مرطوب کردن منظم، باعث می‌شود ناخن‌ها از ترک خوردن، پوسته‌پوسته شدن و شکننده شدن محافظت شوند؛ این اتفاقات موجب شکسته شدن ناخن‌ها شده که در این صورت به نظر می‌آیند رشد نمی‌کنند.

از مرطوب‌کننده های مغذی که مخصوص دست، ناخن و کوتیکول هستند، استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید از روغن کوتیکول برای مرطوب کردن کوتیکول ها و بستر ناخن، استفاده کنید.

با مرطوب کردن کوتیکول ها با روغن کوتیکول، از سلامتی ناخن‌های خود مراقبت کنید.

افزایش رشد ناخن

ناخن‌های خود را نجوید. در برابر وسوسه جویدن ناخن‌هایتان حتی اگر شکننده باشند، مقابله کنید. ناخن‌های خود را به حال خود رها کرده تا رشد کنند و سریع‌تر بلند شوند. برخی از روش‌های جلوگیری از جویدن ناخن‌ها عبارت‌اند از:

1 – ناخن‌های شکسته شده را به‌جای جویدن، با ناخن‌گیر کوتاه کنید.

2 – لاک تلخ‌مزه‌ای را به ناخن‌های خود بمالید.

3 – عادت جویدن ناخن‌های خود را با یک عادت خوب مانند بازی کردن با توپ استرس، جایگزین کنید.

4 – از مواردی که شما را تحریک به جویدن ناخن‌هایتان می‌کنند مانند بی‌حوصلگی و استرس، به دورباشید.

افزایش سریع رشد ناخن

به ناخن‌های خود، لاک شفاف بزنید. یک لاک ناخن شفاف ساده یا حتی رنگی تهیه کنید. یک ‌لایه از لاک را به ناخن‌های خود مالیده و در صورت نیاز لایه دیگری بمالید. لاک زدن ناخن‌ها، یک‌لایه محافظتی بر روی ناخن‌هایتان ایجاد کرده که باعث محکم شدن آن‌ها و جلوگیری از شکسته شدنشان می‌شود.

اگر از لاک ژله‌ای استفاده می‌کنید، برای پاک کردن آن دستان خود را حتماً در استون بخیسانید. آن را از روی ناخنتان نکنید، زیرا باعث صدمه دیدن به سطح ناخن‌هایتان می‌شود.

نکات

1 – لاک زدن علاوه بر اینکه ناخن‌های شما را سفت می‌کند، به شما کمک می‌کند تا ناخن‌های خود را نجوید. مراقب باشید که ناخن‌های لاک‌زده را نجوید، زیرا باعث بیمار شدن شما خواهید شد.

2 – اگر ناخن‌هایتان به‌طور مداوم نازک، ضعیف و شکننده هستند، به پزشک خود یا یک متخصص پوست مراجعه کنید. آن‌ها ممکن است دارویی را تجویز کنند که به‌تدریج موجب سفت شدن ناخن شما می‌شود.

3 – برای حفظ سلامتی و زیبایی ناخن‌هایتان، دو بار در هفته مانیکور انجام دهید، چه با کمک یک متخصص و چه به‌صورت خانگی.

4 – به یاد داشته باشید که رژیم گرفتن، سیر مالیدن به ناخن‌ها و مصرف مکمل‌های سلنیوم، به سریع‌تر رشد کردن ناخن‌هایتان کمکی نمی‌کند.

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.