درمان خانگی سرماخوردگی

راه‌های گفته شد باعث کاهش علائم و طول مدت بیماری می‌شوند . بیشتر درمان‌های گفته‌شده گیاهی و خانگی بوده و می‌توانید به سادگی از آن‌ها استفاده کنید .

اغلب اوقات بینی خود را بگیرید ؛ اما به روش درست

در هنگام سرماخوردگی خیلی مهم است که به‌طور منظم بینی خود را تخلیه کنید ؛ به‌جای اینکه خلط‌ها را به داخل سرخود هدایت کنید . حواستان باشد زیاد فشار نیاورید زیرا اینکار می‌تواند باعث گوش‌درد نیز بشود . انگشت خود را روی یک سوراخ بینی قرار داده و خلط‌ها را به‌آرامی خارج کنید سپس با سوراخ دیگر بینی تکرار کنید . بعد از گرفتن بینی دستان خود را بشورید .

در جای گرم استراحت کنید

استراحت کردن در هنگام آنفولانزا و سرماخوردگی به بدن کمک می‌کند تا انرژی خود را برای سیستم ایمنی مصرف کند ؛ بنابراین وقت زیادی را برای استراحت صرف کنید . استراحت مخصوصاً در هنگام بروز اولین نشانه‌های بیماری بسیار کمک‌کننده است .

آب نمک قرقره کنید

قرقره کردن آب نمک باعث مرطوب کردن و کاهش موقتی علائم می‌شود .

برای کاهش گلودرد از یکی از محلول های زیر استفاده کنید :

روش اول : 1 قاشق چای‌خوری نمک را در آب گرم حل کنید و روزی 4 بار در گلو قرقره کنید .

روش دوم : از چای هم می‌توانید استفاده کنید که حاوی تانین است .

روش سوم : 1 قاشق غذاخوری آب‌لیمو در 2 استکان آب گرم به همراه 1 قاشق چای‌خوری عسل حل کنید سپس قرقره کنید .

نوشیدنی گرم بنوشید

نوشیدنی‌های گرم باعث کاهش احتقان ( گرفتگی ) بینی می‌شوند . همچنین نوشیدن مایعات باعث جلوگیری از کم‌آبی بدن می‌شوند . التهاب بینی و گلو را نیز آرام می‌کنند .

دوش با بخار بگیرید

گرفتن دوش با بخارآب باعث رطوبت رسانی به مجرای بینی و آرام کردن شما می‌شود . اگر سرگیجه ناشی از آنفولانزا دارید روس صندلی بنشینید و دوش بگیرید .

از کمپرس گرم استفاده کنید

حوله کوچکی را خیس کرده و به مدت 20 ثانیه در ماکروویو یا هر جای دیگری که میشود گرم‌کنید ، یا اینکه مقداری یخ داخل یک حوله بگذارید سپس حوله را در روی سینوس‌ها قرار دهید .

با یک بالشت اضافی بخوابید

این کار به تخلیه بینی کمک می‌کند . یک بالشت اضافی زیر سرخود قرار دهید . اگر با این کار مشکل‌ دارید بالشت را زیر تشک خود قرار دهید .

سوار هواپیما نشوید

واردکردن استرس بیشتر به سیستم تنفسی درحالی‌که مشکل دارد کار درستی نیست . این اتفاقی است که در هواپیما می‌افتد . پرواز کردن با احتقان ناشی از سرماخوردگی یا آنفولانزا می‌تواند باعث آسیب به پرده گوش به دلیل تغییر فشار در هنگام بلند شدن و نشستن هواپیما بشود . اگر مجبور به پرواز هستید با پزشک خود مشورت کنید تا داروی ضد احتقان برای شما تجویز کند . جویدن آدامس و قورت دادن مرتب آب دهان در هنگام بر خواستن و نشستن هواپیما می‌تواند به شما کمک کند .

از بخور کمک بگیرید

بخور باعث شل شدن خلط‌ها و تخلیه بینی می‌شود . با یک‌ کاسه آب جوش و یک حوله می‌توانید این کار را انجام دهید . از بینی به‌آرامی تنفس کرده و از دهان هوا را خارج کنید . نگذارید حرارت بینی شما را بسوزاند درصورتی‌که این اتفاق افتاد فاصله صورت را از کاسه آب بیشتر کنید .

اسپری بینی استفاده کنید

طرز تهیه اسپری بینی : 3 قاشق چای‌خوری نمک بدون ید و یک قاشق چای‌خوری جوش‌شیرین را با یکدیگر مخلوط‌کنید و در ظرف سربسته نگهداری کنید . در هر بار مصرف 1 قاشق چای‌خوری از مخلوط را در 230 گرم آب ولرم جوشانده شده یا مقطر حل کنید .

طرز استفاده از اسپری بینی : سرنگ یا دستگاه مخصوص این کار را با محلول درست کرده پرکنید . سرخود را روی ظرف‌شویی کج کرده و محلول را از یک سوراخ بینی وارد کنید و بگذارید از سوراخ دیگر بین خارج شود . این کار را برای سوارخ دیگر بینی خود تکرار کنید . درصورتی که مشکلی در شستشوی بینیو سسینوس دارید ، پیشنهاد میشود مقاله جامع زیر را بخوانید :

آموزش شستشوی بینی و سینوس با عکس

همیشه از آب استریل یا جوشانده شده استفاده کنید زیرا در غیر اینصورت ممکن است دچار عفونت بشوید .

پماد حاوی منتول استفاده کنید

منتول ماده‌ای است که در نعناع یافت می‌شود . مقداری از پماد منتول زیر بینی خود بمالید تا مجاری تنفسی باز شود .

اکالیپتوس و کافور نیز به کاهش درد کمک می‌کنند .

در صورت نیاز به آموزشی کامل تر خواندن مقاله زیر پیشنهاد میشود :

درمان قطعی سرماخوردگی و آنفولانزا

4.5/5 - (2 امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.