خانه خانه خانه داری چگونه سنگ را تمیز کنیم ؟ ( با عکس )

چگونه سنگ را تمیز کنیم ؟ ( با عکس )

تمیز کردن سنگ کف

سنگ‌های طبیعی انواع مختلفی دارند که می‌توان آن‌ها را در هر گوشه و کناری دید . این سنگ‌ها معمولاً به‌عنوان کاشی کف و سنگ آشپزخانه استفاده می‌شوند . سنگ‌های گرانیت ، تراورتن ، سنگ شنی ، سنگ مرمر و سنگ آهک همگی سنگ‌های طبیعی هستند .

به دلیل اینکه بسیاری از سنگ‌های طبیعی دارای منفذ هستند ، به‌راحتی مایعات می‌توانند آن‌ها را لک کنند . خوشبختانه راه‌های زیادی برای تمیز کردن ، نگه‌داری و لکه بری سنگ‌ها وجود دارد که به‌تمامی آن‌ها اشاره خواهیم کرد .

تمیز کردن سنگ

جارو کردن سنگ

سنگ را جارو کنید . اگر می‌خواهید سنگ کف را تمیز کنید ، با جاروی نرمی آشغال‌های روی آن را جارو کنید ، این کار باعث جلوگیری از خط افتادن روی سنگ به دلیل مواد سخت می‌شود .

البته می‌توانید از جاروبرقی نیز استفاده کنید . سنگ‌های طبیعی را حداقل هفته‌ای ۲ بار جارو بکشید .

محلول تمیزکننده سنگ

سطلی را با مخلوط آب و مایع ظرفشویی پرکنید . سلطی را با ۵ پیمانه ( ۱٫۱ لیتر ) آب گرم و ۲ تا ۳ قطره مایع ظرفشویی ملایم پرکنید . مخلوط را هم بزنید تا روی آن کف کند . برچسب روی مایع ظرفشویی را مطالعه کنید تا دارای هیچ‌گونه اسیدی نباشد ، اسید می‌تواند باعث آسیب زدن به سنگ‌های طبیعی شود .

الکل ، مرکبات و سرکه همگی دارای اسید هستند و می‌توانند باعث ایجاد خوردگی در سنگ‌های طبیعی شوند . همچنین می‌توانید از سنگ فروشی‌ها نیز مشاوره بگیرید تا پاک‌کننده‌ای را به شما پیشنهاد بدهند .

تمیز کردن کف

سنگ را با محلول به‌دست‌آمده تمیز کنید . تی یا دستمال نرمی را داخل محلول کرده و با حرکات چرخشی هرگونه کثیفی روی سنگ را تمیز کنید . اگر با تی اقدام به تمیز کردن کرده‌اید ، با حرکات بزرگ چپ و راست اقدام به تمیز کردن سنگ کنید .

آبکشیش کف سنگ

با آب مقطر محلول را آبکشی نمایید . اینکار باعث جلوگیری از ایجاد لک آب میشود . لک های آب بسیار سرسخت هستند و به سادگی از بین نمیروند ، بنابراین حواستان را جمع کنید .

از بین بردن کثیفی سنگ

سنگ را خشک‌کنید . سنگ را با دستمال نرم پنبه‌ای یا مصنوعی خشک‌کنید تا هرگونه رطوبت روی آن از بین برود . هیچ‌گونه مواد شوینده یا مایعی نباید روی سنگ بماند .

به خشک‌کردن سنگ ادامه دهید تا سنگ براق و تمیز شود .

نگهداری از سنگ طبیعی

از بین بردن لک روی سنگ

مایعات ریخته شده را سریعاً پاک‌کنید . ماسه‌سنگ و سنگ آهک بسیار جاذب بوده و سریعاً لک می‌شوند . سنگ گرانیت جذب کمتری نسبت به این ۲ دارد ، اما نسبت به لکه مایعات بسیار حساس است . بعد از ریختن مایعات روی سنگ ، سریعاً آن را تمیز کنید تا از ایجاد لک روی آن جلوگیری کرده باشید .

حواستان باشد که مایعات را با دستمال جذب کنید و آن را نمالید ، زیرا بیشتر در سنگ فرو می‌روند .

محافظت از سنگ

با روفرشی ، فرش و پادری از سنگ محافظت کنید . در مناطقی که گرمای زیادی به سنگ می‌رسد ، مانند جلوی فر یا بخاری ازاین‌گونه وسایل استفاده کنید تا گرما مستقیماً به سنگ نخورد .

در مکان‌هایی که پاخور زیادی دارد نیز می‌توانید از فرش و موکت استفاده کنید تا از خط افتادن و کثیف شدن جلوگیری کنید . کثیفی و شن عوامل اصلی خط افتادن روی سنگ کف هستند .

علت لک روی سنگ

از ریختن مواد اسیدی روی سنگ طبیعی خودداری کنید . چیزهایی مانند سرکه ، نوشابه ، لیمو ، پرتغال ، مایع سفیدکننده و آمونیاک می‌توانند به منافذ سنگ‌های طبیعی نفوذ کنند و به آن‌ها آسیب رسانده یا باعث تغییر رنگ آن‌ها شوند .

اگر چیز اسیدی مانند موارد گفته‌شده روی سنگ‌ریخت ، سریعاً قبل از آنکه خشک شود ؛ آن را با آب گرم و دستمال خشک‌کنید .

لکه بر سنگ کف

سنگ طبیعی خود را مهر و موم کنید . با استفاده از روکش‌های اسپری‌ای موجود برای سنگ‌های طبیعی ، می‌توانید آن‌ها را در مقابل آسیب‌های خارجی محافظت کند .

روکش را روی سنگ زده و بگذارید ۱ شب بماند ، سپس می‌توانید دوباره از سنگ استفاده کنید .

مطالب بیشتر از این نویسنده مهرداد
نظرات بسته شده است.

بررسی کنید

تمیز کردن انواع دیوارها + لکه گیری ( با عکس )

اگر قصد تمیز کردن خانه را دارید ، حتماً باید دیوارهای آن را نیز تمیز کنید . دیوارها به دلی…