پسوریازیس ناخن

صدف ناخن نام دیگر پسوریازیس ناخن است . بسیاری از مردم فکر می‌کنند که پسوریازیس یک بیماری پوستی است اما این بیماری می‌تواند ناخن را نیز درگیر کند که به آن پسوریازیس ناخن یا صدف ناخن میگویند . درمان صدف ناخن می‌تواند بسیار سخت باشد و حتی 1 سال یا بیشتر نیز طول بکشد .

خوشبختانه طیف گسترده‌ای از درمان‌هایی که می‌توانید برای کمک به تقویت و بازسازی ناخن استفاده کنید وجود دارد . ازآنجایی‌که ناخن‌های مبتلا به پسوریازیس حساس هستند خیلی مهم است که در حین درمان خیلی خوب مراقب ناخن خود باشید .

درمان صدف ناخن

درمان صدف ناخن

به پزشک یا متخصص پوست مراجعه کنید . پزشک می‌تواند با تجویز داروهای مخصوص صدف ناخن و تزریقات به درمان صدف ناخن یا همان پسوریازیس ناخن کمک کند . همچنین پزشک می‌تواند تشخیص دهد که عفونت قارچی در ناخن وجود دارد یا خیر .

پزشک وضعیت ناخن شمارا بررسی می‌کند و به دنبال علائم صدف ناخن (پسوریازیس ناخن ) می‌گردد ، علائمی مانند :

 • ضخیم شدن ناخن
 • شکاف زیر ناخن
 • تغییر رنگ ناخن
 • چال و چوله روی ناخن

پزشک ممکن است برای شما آزمایش قارچ ناخن تجویز کند . درحالی‌که تمام صدف‌های ناخن تحت تأثیر قارچ قرار نمی‌گیرند اما عفونت قارچی می‌تواند علائم را بدتر کند .

درمان پسوریازیس ناخن

از پماد کورتیکواستروئید استفاده کنید . پزشک شما ممکن است پماد استروئید قوی برای شما تجویز کند یا نوع ضعیف بدون نیاز به نسخه را به شما پیشنهاد دهد . همیشه شب‌ها قبل از خوابیدن کرم استروئید را روی کل ناخن خود بزنید . کرم را زیر پوستک‌های دور ناخن نیز بزنید . ناخن‌های خود را با نایلون بپوشانید تا رخت خواب کثیف نشود .

از کورتیکواستروئید بیش از 2 هفته استفاده نکنید مگر زیر نظر پزشک .

درمان خانگی پسوریازیس ناخن

دیگر داروهای موضعی چه چیزهایی هستند ؟

پزشک شما ممکن است به‌غیراز کورتیکواستروئید موضعی پمادها ، ژل یا کرم‌های دیگری نیز برای شما تجویز کند . این داروها را باید روزی 1 الی 2 بار روی صدف ناخن بزنید .

درمان‌های موضعی صدف ناخن :

 • ویتامین D3
 • رتینولید
 • دیترانول یا آنترالین
 • فلوروراسیل

تزریق زیر ناخن برای پسوریازیس ناخن

تزریق زیر ناخنی ؛ دست یا پا ممکن است نیاز باشد . با توجه به تشخیص پزشک این تزریقات هر 4 الی 6 هفته انجام می‌شود . پزشک در ابتدای کار اسپری بی‌حس‌کننده به ناخن زده سپس دارو را زیر ناخن تزریق می‌کند .

پزشک ممکن است داروی تریامسینولون به زیر ناخن تزریق کند . همچنین داروی بیولوژیک مانند اینفیلیکسیماب نیز می‌تواند مورداستفاده قرار بگیرد .

نور درمان یپسوریازیس ناخن

نوردرمانی را امتحان کنید . پزشک در نوردرمانی با استفاده از اشعه ماوراءبنفش اقدام به درمان صدف ناخن می‌کند . اول ناخن‌ها را در محلولی به نام متوکسالن خیس می‌کنند سپس ناخن را زیر اشعه UVA قرار می‌دهد .

پزشک ممکن است به شما قرص بدهد یا به ناخن شما لوسیونی بزند که کمتر در درمان صدف ناخن استفاده می‌شوند .

در بعضی از بیماران ممکن است تمامی بدن را در مقابل اشعه UVA قرار دهند که در این صورت باید از عینک مخصوص استفاده کنید .

کندن صدف ناخن

ناخن‌هایی با تغییر رنگ ، ترک و چال و چوله شدید را بردارید . اگر کل ناخن درگیر صدف ناخن یا همان پسوریازیس ناخن شده باشد ممکن است پزشک کل ناخن را بردارد . این کار برای تشویق رشد ناخن سالم انجام می‌شود . پزشک از محلول اوره برای حل کردن ناخن استفاده می‌کند . زمانی که ناخن نرم شد پزشک ناخن را درمی‌آورد .

نرم و حل کردن ناخن حدود 1 هفته طول می‌کشد تا کاملاً ناخن نرم شده و کنده شود . این درمان بدون درد بوده و ناخن به‌خودی‌خود کنده می‌شود .

3 تا 6 ماه زمان نیاز است تا ناخن به‌صورت کامل رشد کند .

درمان قطعی پسوریازیس ناخن

درمان‌های سیستمیک برای صدف ناخن شدید استفاده می‌شود . درمان سیستمیک کل بدن را درمان می‌کند و فقط محدود به ناخن نمی‌شود . این درمان عموماً به‌صورت قرص و تزریق است . اگر در دیگر نقاط بدن پسوریازیس داشته باشید و پسوریازیس ناخن ( صدف ناخن ) شما نیز شدید باشد پزشک ممکن است این درمان را به شما پیشنهاد بدهد .

برخی از داروهای سیستمیک :

 • متوتروکسات
 • رتینولید
 • سیکلوسپورین

برخی از این داروها عوارض زیادی داشته و باید حتماً زیر نظر متخصص مصرف شوند .

درمان خانگی پسوریازیس ناخن

با پماد ضد قارچ ، قارچ ناخن را از بین ببرید . ناخن‌های دارای پسوریازیس بیشتر مستعد ابتلا به قارچ ناخن هستند . اگر به قارچ ناخن مبتلا باشید پزشک شما پماد ضد قارچ تجویز می‌کند که نسبت به شرایط شما این داروها متغیر است .

درمان قارچ ناخن باعث از بین بردن پسوریازیس ناخن نمی‌شود اما می‌تواند از بدتر شدن وضعیت ناخن جلوگیری کند .

مراقبت از ناخن

از بین بردن صدف ناخن

ناخن‌ها را در آب گرم و صابون خیس کنید . برای تمیز کردن ناخن از گوش پاک‌کن و پنبه استفاده نکنید زیرا می‌تواند باعث بالا آمدن ناخن از جای خود بشود . اگر زیر ناخن کثیف است آن‌ها را در آب گرم صابونی به مدت 5 تا 10 دقیقه قرار دهید . این کار باعث تمیز شدن ناخن بدون آسیب زدن به آن می‌شود .

بعد از شستن ناخن‌ها با ملایمت به‌وسیله حوله آن‌ها را خشک‌کنید .

ترمیم صدف ناخن

ناخن‌ها را کوتاه نگه‌دارید . ناخن‌های بلند راحت آسیب می‌بینند و می‌شکنند . کوتاه کردن ناخن‌ها هر 1 الی 2 هفته پیشنهاد می‌شود که تعیین کردن زمان آن نسبت به رشد ناخن شما است .

از بین بردن پسوریازیس ناخن

ریشه‌های ناخن را ببرید . اگر در گوشه‌های ناخن ، ریشه مشاهده کردید آن را با ناخن‌گیر یا قیچی ببرید . تاجایی که امکان دارد نزدیک پوست آن را ببرید . ریشه‌ها را گاز نگیرید یا نکشید .

درمان قطعی صدف ناخن

ناخن خود را جلا دهید . بافر ناخن ( وسیله مخصوص اینکار ) را روی ناخن قرار دهید و به‌آرامی و با فشار کم ، سطح روی ناخن را جلا دهید . گوشه‌های ناخن را به‌وسیله سوهان ناخن صاف کنید . حواستان باشد که از فشار زیاد استفاده نکنید .

اگر در هنگام بافر کردن ناخن احساس درد کردید یا ناخن شروع به ترک خوردن بیشتر کردن ، این کار را متوقف کنید و آن را به‌روز دیگری موکول کنید .

درمان صدف ناخن در خانه

هرروز به دست و ناخن کرم مرطوب‌کننده بزنید . مرطوب‌کننده‌ها می‌توانند از خشک شدن ناخن جلوگیری کنند . مرطوب‌کننده‌های ناخن و دست دارای چربی بوده که می‌توانند به‌صورت ویژه به صدف ناخن کمک کنند . در هنگام کرم زدن ، روی پوستک انتهایی ناخن خوب کرم را بمالید .

پسوریازیس ناخن

پوستک ناخن را نبرید یا به عقب فشار ندهید . ناخن زیر پوستک است و این ناحیه در هنگام ابتلا به صدف ناخن بیشترین درگیری را دارد . در کل با پوستک کاری نداشته باشید . اگر هم به مانیکور مراجعه می‌کنید به او بگویید که نمی‌خواهید به پوستک آسیبی برسد .

پسوریازیس شدید ناخن

از لاک ناخن استفاده کنید تا ظاهر ناخن زیباتر شود . لاک ناخن به ناخن آسیب نمی‌زند و می‌تواند ناخن را پوشش دهد تا تغییر رنگ و بافت بد ناخن نمایان نشود . سعی کنید از لاک بی‌رنگ استفاده کنید تا ناخن صاف‌تر و سالم‌تر به نظر بی آید . اگر می‌خواهید تغییر رنگ ناخن را پوشش دهید از لاک ناخن رنگی استفاده کنید .

از ناخن مصنوعی یا آکریلیک استفاده نکنید زیرا صدف ناخن را بدتر می‌کند .

اگر متوجه شدید که بعد از استفاده از لاک ناخن ، ناخن شما ترک‌خورده یا خشک‌شده است به ناخن خود استراحت دهید و به‌وسیله لاک پاک‌کن بدون آستون لاک را پاک‌کنید .

جلوگیری از آسیب بیشتر صدف ناخن

علت پسوریازیس ناخن

ناخن‌های خود را خشک نگه‌دارید . بعد از شستشو دست و حمام رفتن ناخن‌های دست‌وپا را خشک‌کنید . این کار را به‌آرامی با ملایمت انجام دهید . رطوبت ریسک عفونت قارچی را افزایش می‌دهد .

علت صدف ناخن

در هنگام کار کردن از دستکش استفاده کنید . درحالی‌که صدف ناخن در حال بهبود است ناخن شما آسیب‌پذیرتر خواهد بود . دستکش‌های لاستیکی یا پارچه‌ای می‌توانند در محافظت از ناخن در فعالیت‌هایی که با دست است به شما کمک کنند .

مثلاً در موارد زیر از دستکش استفاده کنید :

 • شستن ظروف
 • کار در باغ یا باغچه
 • بلند کردن اجسام سنگین
 • تمیزکاری با مواد شیمیایی ( مثلاً شوینده‌ها )

جلوگیری از پسوریازیس ناخن

در صورت داشتن صدف ناخن پا ؛ کفش بزرگ‌تر بپوشید . اگر احساس درد یا ناراحتی در هنگام راه رفتن دارید کفش با نیم تا 1 سایز بزرگ خریداری کنید . این کار باعث ایجاد فضای بیشتر و درگیر نشدن ناخن‌های پا می‌شود .

اگر انگشتان پا به کفش مالیده شوند ممکن است شروع به ضخیم شدن و بدتر شدن صدف ناخن شوند . اگر ناخن‌های پا به‌شدت درگیر صدف ناخن باشند به پاپزشک ( پزشک پا ) مراجعه کنید تا برای شما کفش مخصوص تجویز کند . این کفش‌ها از آسیب بیشتر به ناخن جلوگیری می‌کنند .

عود کردن پسوریازیس ناخن

ناخن نجوید . جویدن ناخن باعث آسیب بیشتر به ناخن و بدتر شدن ظاهر صدف ناخن یا همان پسوریازیس ناخن می‌شود . اگر به ناخن جویدن عادت دارد آن را ترک کنید . جویدن آدامس یا استفاده از توپ استرس می‌تواند باعث کاهش اقدام به جویدن ناخن بشود .

برای ترک اینکار میتوانید مقاله روش های ترک کردن ناخن جویدن را مطالعه کنید .

درمان گیاهی صدف ناخن

رژیم غذایی مناسب خودایمنی بدن را مصرف کنید . با تقویت سیستم ایمنی بدن ناخن‌های سالم را به خود هدیه دهید . لبنیات با گلوتن پایین و لبنیات کم‌چرب غنی از ویتامین D می‌تواند به بهبود صدف ناخن کمک کند .

به دلیل اینکه پسوریازیس یک بیماری التهابی است از مواد غذایی که باعث ایجاد التهاب می‌شوند نباید استفاده کرد .

ارگان‌های داخلی بدن حیوان مانند جگر و قلوه می‌تواند به بهبود پسوریازیس کمک کند .

نکات مهم

درمان پسوریازیس ناخن بسیار سخت‌تر از پسوریازیس است . شما نیاز به امتحان کردن چندین درمان مختلف دارید تا بفهمید که کدام‌یک مناسب شما است .

پسوریازیس ناخن می‌تواند 1 سال و حتی بیشتر نیز به طول بی انجامد .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.