جوش بدن

جوش بدن ناراحت‌کننده بوده و درمان آن سخت است . جوش‌های روی بدن به دلایلی مانند : مسدود شدن منافذ ، هورمون‌ها و باکتری‌ها ایجاد می‌شود .

خوشبختانه راه‌های زیادی برای درمان جوش‌های بدن وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید . با ما همراه باشید !!!

مراقبت از پوست

درمان فوری جوش بدن

از پاک‌کننده پوست ملایم استفاده کنید . پاک‌کننده‌هایی که برای جوش‌های صورت استفاده می‌شود را می‌توانید در دیگر نقاط بدن که مستعد جوش زدن هستند نیز استفاده کنید .

مثلاً اگر پشت بدن شما جوش زیاد میزند ، با استفاده از پاک‌کننده‌های پوست به‌صورت مرتب آن ناحیه را شستشو دهید .

پاک‌کننده‌ها می‌توانند باعث از بین بردن کثیفی ، عرق ، چربی بدن و دیگر چیزهایی که می‌توانند باعث گرفتن منافذ پوست شوند ، شود .

از پاک‌کننده‌های ملایم استفاده کنید تا از تحریک شدن پوست جلوگیری شود .

کف پاک‌کننده انتخابی را روی قسمت‌هایی از بدن که مستعد جوش زدن هستند ، بزنید و با آب فراوان آبکشی نمایید . بهتر است که این کار را داخل حمام انجام دهید تا با آبکشی آن مشکلی نداشته باشید ، چون جوش‌های بدن ممکن است مانند صورت در دسترس نباشند .

کرم برای درمان جوش روی بدن

از کرم و لوسیون‌های بدون نیاز به نسخه استفاده کنید . بسیاری از محصولات بدون نسخه وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای درمان جوش بدن استفاده کنید .

بهتر است در هنگام خرید به مواد تشکیل‌دهنده مؤثر این محصولات نگاه کنید تا بدانید که کدام‌یک بیشتری تأثیر رادارند .

مواد مؤثر درمان جوش بدن

آلفا هیدروکسی اسید (Alpha hydroxy acids ) : باعث از بین بردن سلول‌های مرده پوست می‌شود ، که بدین‌وسیله باعث جلوگیری از گرفتگی منافذ پوست ، کاهش التهاب و تحریک پوست برای تولید پوست جدید می‌شود .

بنزوئیل پروکساید (Benzoyl peroxide ) : باعث کشتن باکتری‌های روی پوست که ممکن است باعث گرفتگی منافذ پوست شوند ، خواهد شد .

کرم یا لوسیون رتینوئید (Retinoid ) : باعث کمک به باز کردن منافذ پوست ، کمک به از بین بردن سلول‌های پوست مرده و جلوگیری از گرفتگی منافذ پوست می‌شود .

اسید سالیسیلیک (Salicylic acid ) : باعث کمک به جلوگیری از گرفتگی منافذ پوست می‌شود .

سولفور (Sulfur ) : باعث کمک به از بین بردن سلول‌های مرده و چربی اضافی پوست می‌شود .

لباس مناسب برای جوش بدن

از شر تحریک‌کننده‌ها خلاص شوید . بعضی از تحریک‌کننده‌ها ممکن است به ایجاد جوش در سراسر بدن کمک کنند ، مخصوصاً اگر شما مستعد عرق کردن باشید .

یکی از رایج‌ترین علت‌های تحریک جوش بدن ، پوشیدن لباس تنگ است ، زیرا ممکن است عرق و چربی اضافی را در مجاورت منافذ پوست قرار دهد .

لباس‌های گشاد و تمیز بپوشید ، از پوشیدن لباس‌های تنگ و وسایل ورزشی تنگ مانند بندهای کوله‌پشتی اجتناب کنید . این موارد ممکن است اصطکاک بیشتری را نسبت به پوست حساس ایجاد کند ، همچنین ممکن است چربی و کثیفی را در مجاورت منافذ پوست قرار دهد .

داروهای تجویزی

قرص ضد جوش بدن

ممکن است آنتی‌بیوتیک خوراکی برای شما تجویز شود . بدون تجویز پزشک نباید از آنتی‌بیوتیک استفاده کرد . آنتی‌بیوتیک‌های موضعی می‌توانند برای جوش‌های متوسط تا شدید مؤثر باشند ، اما آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی برای جوش‌هایی با شدت بیشتر و خیلی شدید در بدن تجویز خواهند شد .

برای درمان جوش معمولاً آنتی‌بیوتیک‌های مینوسایکلین و داکسی سایکلین که هردوی آن‌ها تتراسایکلین هستند تجویز می‌شود . عوارض این داروها شامل حساسیت بیشتر نسبت به نور آفتاب است ، بنابراین در طول درمان از کرم ضد آفتاب استفاده کنید . در کودکان زیر 9 سال و خانم‌های باردار نباید مصرف شود زیرا می‌تواند باعث افزایش ریسک کاهش رشد استخوان یا تغییر رنگ دائمی پوست شود .

آنتی‌بیوتیک‌ها معمولاً برای مدت مشخصی استفاده می‌شوند که بعدازآن استفاده از آن‌ها باید کنار گذاشته شود .

کرم ضد جوش بدن

استفاده از رتینوئید موضعی را در نظر داشته باشید . این دارو به‌صورت بدون نسخه نیز قابل‌دسترسی است اما نوع قوی این داروی موضعی با تجویز پزشک برای کاهش ایجاد جوش بدن استفاده می‌شود ، که با جلوگیری از بسته شدن منافذ پوست به درمان جوش بدن کمک می‌کند . رتینوئید مشتق ویتامین A است .

در شب از این کرم استفاده کنید . برای گرفتن بهترین نتیجه ممکن از این کرم ، هفته‌ای 3 بار در هفته از آن روی جوش بدن استفاده کنید .

رتینوئید معمولاً باعث تحریک کردن پوست ، خشکی و پوسته‌پوسته شدن می‌شود . برای کاهش عوارض رتینوئید ، با کمترین غلظت این دارو شروع به درمان کنید و اگر پوستتان آن را تحمل کرد ، از محصولات قوی‌تر استفاده کنید .

از رتینوئید و دیگر محصولات بدون نسخه به‌صورت هم‌زمان استفاده نکنید .

همچنین رتینوئید پوست را نسبت به آفتاب حساس می‌کند ، بنابراین از لباس‌های پوشیده ، کلاه آفتابی و کرم ضد آفتاب استفاده کنید .

دارو درمانی جوش بدن

در مورداستفاده از آنتی‌بیوتیک موضعی با پزشک خود مشورت کنید . کرم‌های موضعی قوی آنتی‌بیوتیک ممکن است توسط پزشک برای شما تجویز شود که می‌تواند باعث کمک به کشتن باکتری‌های اضافی روی سطح پوست شود . این باکتری‌ها ممکن است باعث مسدود کردن منافذ و ایجاد جوش روی بدن شوند .

آنتی‌بیوتیک‌های موضعی باعث کاهش قرمزی در پوست‌های مستعد جوش می‌شوند . بیشتر آنتی‌بیوتیک‌های موضعی را به همراه بنزوئیل پروکساید مصرف می‌کنند ، زیرا می‌تواند به کاهش احتمال ایجاد باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک کمک کند .

آنتی‌بیوتیک‌هایی که به همراه بنزوئیل پروکساید مصرف می‌شوند شامل : کلیندامایسین و اریترومایسین می‌شود .

ژل داپسون که به‌صورت تجویزی در درمان جوش استفاده می‌شود معمولاً با رتینوئید موضعی همزمان مصرف می‌شود تا بیشترین تأثیر را داشته باشد . عوارض داپسون شامل : تحریک پوست ، قرمزی و خشکی است .

علت ایجاد جوش بدن

در مورد داروهای ضدبارداری با پزشک مشورت کنید . استفاده کردن از ضدبارداری‌های ترکیبی ممکن است در درمان جوش برای خانم‌ها و دختران جوان مؤثر باشد . این داروها با ترکیب استروژن با پروژسترون با برندهای مختلف و نسخه پزشک در دسترس است .

عوارض جانبی این داروها شامل : سردرد ، حالت تهوع ، افزایش وزن ، حساسیت سینه‌ها و خونریزی قاعدگی است ، البته عوارض خطرناک آن شامل ریسک لخته شدن خون می‌شود .

حتماً در مورد تجویز و مصرف این دارو به پزشک مراجعه کنید .

قرص ضد جوش بدن

در مورد داروهای ضد آندروژن با پزشک مشورت کنید . داروهای ضد آندروژن مانند اسپیرونولاکتون می‌توانند تأثیر هورمون آندروژن روی غدد چربی را مسدود کنند .

این داروها معمولاً در خانم‌ها و دختران جوان که آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی روی آن‌ها تأثیر نداشته است ، استفاده می‌شود .

عوارض جانبی این داروها شامل : حساس شدن سینه‌ها ، قاعدگی دردناک و حفظ پتاسیم بدن است .

درمان قطعی جوش بدن

ایزوترتینون یا همان راکوتان را در نظر داشته باشید . راکوتان یک داروی بسیار قوی خوراکی است که معمولاً در افرادی که دیگر درمان‌ها روی آن‌ها تأثیر نداشته باشد ، استفاده می‌شود .

از عوارض این دارو می‌توان به کولیت زخمی ، بالا رفتن احتمال افسردگی ، خودکشی مربوط به افسردگی و نقص مادرزادی در زنان باردار اشاره کرد .

در طول درمان باید حتماً تحت نظر مستقیم پزشک باشید تا از ایجاد عوارض ناخواسته جلوگیری شود .

درمان‌های خانگی و طبیعی

درمان جوش بدن با طب سنتی

از اسیدهای میوه استفاده کنید . برای پاک‌سازی و تمیز کردن پوست می‌توانید از اسیدهای میوه استفاده کنید . نشان داده‌شده است که اسیدهای میوه به درمان جوش بدن کمک می‌کنند ، بنابراین می‌توان با استفاده از یکی از این اسیدها جوش بدن را درمان کرد .

برای مثال مرکبات دارای اسیدسیتریک هستند و دیگر میوه‌ها داری اسیدهایی مانند : گلوکورونیک ، گلیکولیک ، گلوکونیک ، مالیک و تارتار می‌باشند .

نکات مهم در شستشوی پوست

1 – پوست را بیشتر از روزی 2بار شستشو ندهید .

2 – اگر جوش داخل یا در امتداد موهای سر بود ، هرروز آن را شستشو دهید .

3 – از صابون‌های ملایم برای شستشوی پوست استفاده کنید .

4 – بعد از عرق کردن پوست را شستشو دهید .

5 – از ساییدن پوست اجتناب کنید زیرا باعث تحریک کردن آن می‌شود . از نوک انگشتان یا از لیف نرم برای شستن پوست استفاده کنید .

6 – بعد از شستشو به‌وسیله حوله حتماً پوست را خشک‌کنید .

آلوئه ورا ضد جوش

از آلوئه‌ورا کمک بگیرید . آلوئه‌ورا می‌تواند به نگه‌داشتن رطوبت در پوست کمک کند و نشان داده‌شده است که خواص ضد جوشی دارد ، بنابراین میتوان از آن در درمان جوش بدن استفاده کرد . به‌صورت روزانه بعد از شستشوی پوست از آلوئه‌ورا روی پوست استفاده کنید . مثلاً اگر از لوسیون بدن استفاده می‌کنید ، می‌توانید آلوئه‌ورا را جایگزین آن کنید .

بعضی از افراد به آلوئه‌ورا حساسیت دارند . درصورتی‌که آلوئه‌ورا باعث قرمزی ، سوزش ، گزش یا راش ( ضایعه پوستی ) شد ، مصرف آن را قطع کنید .

روغن درخت چای ضد جوش بدن است

از ژل روغن درخت چای استفاده کنید . ژل روغن درخت چای با غلظت 5% ممکن است به درمان جوش بدن در بعضی افراد کمک کند . میزان تأثیر این ماده با بنزوئیل پروکساید مقایسه می‌شود که یک دارو برای درمان جوش است .

از این ژل باید به‌صورت روزانه مصرف کنید . قبل از مصرف حتماً محل موردنظر را تمیز و خشک‌کنید .

قبل از مصرف ، روی قسمت کوچکی از پوست آن را تست کنید ، زیرا استفاده از روغن درخت چای در بعضی از افراد باعث تحریک و قرمزی می‌شود .

درمان گیاهی جوش بدن

از لوسیون حاوی 2% عصاره چای سبز استفاده کنید . لوسیون حاوی 2% چای سبز می‌تواند در درمان جوش‌های متوسط تا شدید بدن به شما کمک کند . به‌صورت روزانه این محصول استفاده کنید .

قبل از مصرف ، ریوی ناحیه کوچکی از پوست آن را تست کنید .

درمان دارویی جوش بدن

از مکمل مخمر آبجو کمک بگیرید . تجویز CBS 5926 که یک نوع خاص از مکمل آبجو هست ، ممکن است به کاهش شیوع جوش بدن کمک کند . مخمر آبجو به‌صورت پودر ، قرص یا مایع در دسترس است .

اگر نوع پودری آن را تهیه کردید ، معمولاً روزی 1 تا 2 قاشق غذاخوری از آن مصرف می‌کنند . درصورتی‌که نوع مایع یا قرص آن را تهیه کردید ، طبق دستورالعمل روی جعبه آن را مصرف کنید .

مصرف مخمر آبجو ممکن است باد معده را افزایش دهد .

اگر مستعد ابتلا به عفونت مخمری هستید ، استفاده از این مکمل ممکن است علائم شما را بدتر کند .

پاکسازی جوش بدن

از نور آفتاب استفاده کنید . قرار گرفتن در معرض نور خورشید ممکن است به درمان جوش کمک کند ، البته باید مقدار آن کم بوده و بین 10 الی 15 دقیقه به‌صورت روزانه باشد .

قرار گرفتن طولانی در نور آفتاب می‌تواند باعث آسیب های پوستی و افزایش ریسک ابتلا به سرطان پوست شود .

همیشه قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید . حواستان باشد که حداقل فاکتور محافظتی کرم ضد آفتاب باید 30 باشد .

دیگر درمان‌های جوش بدن

رهایی از جوش

شاید نوردرمانی مؤثر باشد . نوردرمانی به شکل‌های مختلف انجام می‌شود . در نوردرمانی با استفاده از نور ، باکتری‌هایی که باعث جوش بدن می‌شوند را از بین می‌برند .

با توجه به نوع درمان انتخاب‌شده ، می‌توانید نور درمان را در خانه انجام دهید یا به پزشک مراجعه کنید .

عوارض جانبی احتمالی شامل : درد ، قرمزی پوست و افزایش حساس شدن پوست می‌شود .

درمان گیاهی جوش بدن

لایه‌برداری شیمیایی انجام دهید . در این روش درمانی با استفاده از محلول شیمیایی مانند اسید سالیسیلیک روی پوست ، اقدام به لایه‌برداری ناحیه جوش‌دار می‌کنند .

لایه‌برداری شیمیایی ممکن است برای بعضی از افراد بسیار مؤثر باشد ، اما در افرادی که رتینوئید خوراکی مصرفی می‌کنند ، ممکن است باعث موجب سوزش قابل‌توجه پوست شود .

عوارض جانبی احتمالی شامل : قرمزی شدید پوست ، تاول ، پوسته‌پوسته شدن ، تغییر رنگ درازمدت پوست می‌شود .

درمان پرشکی جوش بدن

تخلیه جوش را انجام دهید . اگر با درمان‌های موضعی و خوراکی جوش بدن شما درمان نشد ، ممکن است که متخصص پوست تخلیه دستی جوش سرسیاه و سرسفید  را برای شما انجام دهد .

این کار فقط باید توسط متخصص پوست در شرایط کنترل‌شده با وسایل مخصوص انجام شود . این کار ممکن است باعث زخم دائمی روی پوست شود .

واکسن ضد جوش بدن

تزریق استروئید نیز یکی از روش‌های درمان جوش بدن است . برخی از شرایط جوش مانند ضایعات ندولار و کیستیک ، ممکن است با تزریق استروئید درمان شوند . متخصص پوست استروئید را مستقیم داخل ضایعه تزریق می‌کند ، تا باعث بهبود پوست بدون نیاز به تخلیه دستی آن‌ها شود .

این درمان ممکن است باعث نازک شدن پوست ، روشن شدن یا رنگ‌پریدگی پوست و پدیدار شدن رگ‌های قابل رویت در محل درمان شود .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.