پارک کردن ماشین

شما نمی‌توانید بدون اینکه پارک کردن خودرو را بلند باشید ، رانندگی کنید . شما باید پارک معمولی ، پارک دوبل و پارک در سربالایی و سرپایینی را حتماً بلد باشید .

این آموزش برای افراد مبتدی تهیه‌شده و به‌صورت گام‌به‌گام همه قسمت‌های پارک کردن در آن توضیح داده‌شده است .

پارک معمولی ماشین

چگونه ماشین را پارک کنیم

به سمت جای پارک با سرعتی کمتر از 8 کیلومتر بر ساعت حرکت کنید . حواستان باشد که سرعت بیشتری نداشته باشید . این سرعت برای ایستادن و پارک کردن مناسب است .

آموزش پارک کردن ماشین

پدال ترمز را به نرمی فشار دهید . این کار به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید ماشین را دقیقاً در نقطه موردنظر متوقف کنید و از آن رد نشوید . این کار به شما در نگه‌داشتن کنترل ماشین و ایستادن درزمانی که جلوی شما دیوار یا مانعی است کمک می‌کند .

پارک کردن ماشین بغل جدول

به داخل جای پارک بروید . حواستان باشد به جدول و دیگر ماشین‌ها برخورد نکنید . روی درک میزان عمق ماشین خود توجه کنید : یعنی احساس واقعی از اینکه اجسام دیگر واقعاً چقدر با ماشین شما فاصله‌دارند ، این قابلیت را با تمرین می‌توانید به دست بی آورید .

پارک کردن سریع خودرو

ترمز را کاملاً بگیرید . درزمانی که به نقطه موردنظر رسیدید ، وقت آن است که ترمز را محکم بفشارید تا ماشین کاملاً متوقف شود .

پاذک کردن اصولی خودرو

در هنگام پارک فرمان را در چه حالتی قرار دهیم ؟

اگر جای پارک صاف است ، چرخ‌ها را صاف کنید .

اگر روی سربالایی می‌خواهید پارک کنید ، شما باید چرخ‌های خود را مخالف جدول بچرخانید .

اگر روی سرپایینی پارک می‌کنید ، شما باید چرخ‌ها به سمت جدول بچرخانید . این کار باعث می‌شود در صورت ایجاد مشکل در ترمزها ماشین به وسط جاده نرود .

در دنده گذاشتن ماشین در پارک

دنده را روی حالت دنده 1 یا دنده‌عقب قرار دهید . با استفاده از دنده و ترمزدستی ، شما با 2 سیستم از حرکت ماشین خود جلوگیری می‌کنید ، که اگر یکی از آن‌ها به مشکل بخورد ، آن‌یکی از حرکت کردن ماشین شما جلوگیری می‌کند .

درصورتی‌که ماشین دنده‌اتوماتیک دارید ، آن را روی حالت پارکینگ ” P ” قرار دهید .

پارک صحیح خودرو

در انتها ترمزدستی را بکشید . کشیدن ترمزدستی را فراموش نکنید ، زیرا بدون آن ماشین با کوچک‌ترین حرکتی شروع به حرکت کردن می‌کند .

زدن پارک دوبل

ابتدا ویدیو را مشاهده کنید و سپس متن زیر آن را بخوانید ، البته ویدیو توضیح کاملی از پارک دوبل را دارد . ویدیو به زبان اصلی است ، اما نگران نباشید شما با دیدن آن و ضعیت فرمان میتوانید کل آن را درک کنید .

 

در صورت نیاز به آموزش تخصصی پارک دوبل میتوانید مقاله ” آموزش 0 تا 100 پارک دوبل ” را مطالعه کنید . البته در ادامه توضیحی اجمالی بر زدن پارک دوبل و نکات ایمنی آن میدهیم .

پارک دوبل زدن

آینه وسط را چک کنید . حواستان باید باشد که در هنگام پارک دوبل ماشینی پشت سر شما نباشد . اگر ماشینی در پشت سر شما بود ، باستید تا آن‌ رد شود و سپس اقدام به پارک کردن کنید .

پارک دوبل صحیح

راهنمای خود را بزنید . این کار باعث می‌شود که دیگر رانندگان بفهمند که شما می‌خواهید پارک کنید .

پارک دوبل راحت

با سرعت بسیار پایین حرکت کنید . سرعتی بیشتر از 3 تا 5 کیلومتر بر ساعت نداشته باشید . اگر ماشین دنده‌اتوماتیک دارید ، فقط به‌آرامی پدال ترمز را فشار دهید ، اگر ماشین دنده دستی دارید ، روی دنده‌ 1 گذاشته و مقدار کمی ترمز را بگیرید . تا بتوانید در کنار ماشینی که می‌خواهید پارک دوبل از آن بگیرید باستید .

پارک دوبل صحیح

ماشین خود را موازی با ماشینی که می‌خواهید از آن پارک دوبل بگیرید قرار دهید . شما باید حداقل 30 سانتی‌متر فاصله با ماشین بغلی داشته باشید . اگر بیش‌ازحد نزدیک ماشین بغلی بشید ، ممکن است در هنگام پارک کردن به آن برخورد کنید .

پارک دوبل با دنده اتوماتیک

ماشین را در حالت دنده‌عقب ” R ” قرار دهید . در هر دو نوع ماشین‌ها یعنی دنده دستی و اتوماتیک ، دنده‌عقب روی دست دنده با حرف R نشان داده‌شده است .

پارک دوبل دقیق

همه‌چیز را چک کنید . آینه و نقاط کور ماشین را چک کنید و مطمئن شوید برای دنده‌عقب رفتن و پارک دوبل مشکلی نیست . قبل از اینکه به عقب بروید ، حتماً به عقب برگشته و با چشمان خود عقب را ببینید ، به‌جای اینکه از آینه استفاده کنید .

آموزش پارک دوبل مبتدی

فرمان را به سمت جدول بچرخانید . به‌آرامی روی پدال گاز فشار بی آورید . اگر ماشین دنده‌اتوماتیک دارید ، فقط باید به‌آرامی به پا را از روی پدال ترمز بردارید ، اما اگر دنده دستی دارید ، باید روی کلاچ و گاز کنترل داشته باشید . اگر در حال پارک روی تپه هستید ، می‌توانید کلاچ را بگیرید و فقط به‌آرامی پای خود را روی ترمز بازی دهید ، البته اگر روی قسمت سربالایی ( تپه ) قرار دارید .

آموزش پارک دوبل

به عقب رفتن ادامه دهید تا نیمی از جای پارک را طی کنید . شما میتوانید با پایین آوردن آینه بغل خود میزان فاصله خود با جدول و ماشین عقب را نیز مشاهده کنید . اگر آینه برقی دارید ، اینکار را انجام دهید .

پارک دوبل برای مبتدی

فرمان را مخالف جهت جدول بچرخانید . به عقب رفتن ادامه دهید و فرمان را مخالف جهت جدول بچرخانید ، به عقب بروید تا کاملاً جای پارک را پرکنید . ممکن است در دفعات اول به مشکل بخورید ، اما با تمرین بهتر می‌شود .

در صورت اشتباه کردن می‌توانید دوباره فرمان را مخالف جدول بچرخانید و به بیرون از جای پارک رفته و دوباره این قسمت از پارک دوبل را تکرار کنید .

پارک ماشین

در هنگام پارک فرمان را در چه حالتی قرار دهیم ؟

اگر جای پارک صاف است ، چرخ‌ها را صاف کنید .

اگر روی سربالایی می‌خواهید پارک کنید ، شما باید چرخ‌های خود را مخالف جدول بچرخانید .

اگر روی سرپایینی پارک می‌کنید ، شما باید چرخ‌ها به سمت جدول بچرخانید . این کار باعث می‌شود در صورت ایجاد مشکل در ترمزها ماشین به وسط جاده نرود .

پارک دوبل

ماشین را روی دنده قرار دهید . بعد از خاموش کردن ماشین ، در صورت استفاده از دنده دستی ، دنده را روی دنده اول قرار دهید و اگر از دنده‌اتوماتیک استفاده می‌کنید دنده را در حالت پارک ” R ” بگذارید .

البته شما باید ماشین را در حالتی قرار دهید که فاصله خوبی بین ماشین جلویی و عقبی داشته باشید .

پارک دقیق ماشین

در انتها ترمزدستی را بکشید . کشیدن ترمزدستی را فراموش نکنید ، زیرا بدون آن ماشین با کوچک‌ترین حرکتی شروع به حرکت کردن می‌کند .

نکات مهم

1 – حتماً به‌آرامی اقدام به پارک کردن کنید .

2 – ماشین باید بعد از پارک شدن در فاصله مناسبی بین جاده و جدول باشد .

3 – اگر به‌درستی پارک نکردید ، با عقب و جلو کردن مقداری آن را تصحیح کنید .

4 – دوربین دنده‌عقب و سنسور دنده‌عقب می‌تواند کمک زیادی به شما برای پارک کردن کند .

5 – حواستان باشد که در هنگامی‌که دنده‌معکوس ( عقب ) می‌روید ، فرمان نیز حالت معکوس می‌گیرد . در این حالت اگر به همان حالتی که به جلو می‌روید فرمان دهید ، ممکن است باعث تصادف شوید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.