مراقبت بعد از عمل سگ

مراقبت بعد از عمل سگ


الان موقعی است که سگ شما به شما نیاز دارد . الان شما سگ را عقیم کرده اید و او نمیداند اما در رفتار آن تغییراتی بوجود می آید . تا چند روز بعد از عمل سگ به شدت خسته است و حالت تهوع دارد همچنین خطر چرک کردن زخم نیز بسیار بالاست . در ادامه مقاله به بررسی کامل این موضوع خواهیم پرداخت .

1 – بگذارید استراحت کند . بلافاصله بعد از رسیدن به خانه یک جای راحت برای دراز کشیدن سگ مهیا کنید . مکان مورد نظر باید ساکت ، بدور از بچه ها و دیگر حیوانات خانگی شما باشد تا سگ بتواند به راحتی بخوابد . ساعتی یک بار به سگ سر بزنید تا مطمئن شوید که استفراغ نکرده است .

  • توجه داشته باشید که سگ شما هنوز تحت تاثیر داروی بیهوشی میباشد و به تمام حرکات و احساسات بدن خود کنترل کامل ندارد .
  • به مدت یک روز به طور کامل سگ را در داخل خانه با کمترین مزاحمت نگه دارید .

غذای بعد از عمل سگ

2 – صبر کنید تا اثر ماده بیهوشی از بین برود سپس به سگ غذا دهید . در هر صورتی به سگ آب بدهید حتی اگر غذا نمیخورد . بیشتر سگ ها تا شب بعد از جراحی به حالت نسبتا معمولی میرسند و شروع به غذا خوردن میکنند ، برای اولین وعده بعد از جراحی نصف غذای همیشگی سگ را به او بدهید و بقیه غذا را در طول روز به او بدهید .

  • اگر اشتهای سگ شما تا 48 ساعت بعد از عمل برنگشت به دام پزشک آن زنگ بزنید .

نشانه های مریضی سگ

3 – نشانه های خطرناک . نشانه هایی مانند : بی حالی شدید ، کم شدن اشتها ، اسهال و بالا آوردن مداوم در صورتی که بیشتر از 24 ساعت بعد از جراحی ادامه داشته باشند میتوانند خطرناک باشند .

  • تا 24 ساعت بعد از جراحی نیازی به نگرانی در مورد موارد گفته شده نیست مگر اینکه خیلی شدید باشند .
  • سرفه تا چند روز بعد از جراحی طبیعی میباشد زیرا در هنگام جراحی از تیوپی جهت کمک به تنفس سگ در بیهوشی استفاده میشود که میتواند حساسیت برای سگ ایجاد کند .

قلاده جدید سگ

4 – استفاده از قلاده ایمنی سگ . این قلاده اسم های مختلفی دارد مانند : قلاده لامپی یا قلاده مخروطی . استفاده از این قلاده باعث جلوگیری سگ از لیس زدن و جویدن محل جراحی میشود .

  • بعد از عمل جراحی و رسیدن به خانه سریعا از این قلاده استفاده کنید ، در ضمن برای پرت شدن حواس سگ میتوانید به او اسباب بازی بدهید تا آن را لیس بزند .

پانسمان سگ

5 – چک کردن بخیه روزی 2 بار . در صورت باز شدن بخیه به دام پزشک اطلاع دهید . در صورت کثیف بودن آن را با پنبه تمیز پاک کنید .

جلوگیری از جفت گیری سگ

6 – محدود کردن فعالیت سگ برای 1 هفته . اینکار برای درمان شدن سگ بسیار مهم است . در این زمان سگ بیشتر به استراحت نیاز دارد . روزانه مقدار کمی پیاده روی برای سگ خوب است اما مواظب باشید که به سگ های دیگر نزدیک نشود .

استراحت دادن سگ

7 – اجازه دویدن و پریدن تا چند هفته را به سگ ندهید . برای خوب شدن جای بخیه ها شما نباید تا 2 هفته اجازه اینکارها را به سگ خود بدهید و وقتیکه کاملا خوب شد و بخیه جوش خود میتوانید به فعالیت های روزانه بازگردید .

نشستن سگ

8 – از حمام کردن سگ بپرهیزید . تا 10 روز بعد از عمل سگ را حمام نکنید ، حتی از خیس شدن محل بخیه به هر نحوی نیز جلوگیری کنید .

بخیه سگ

9 – رفتن پیش دام پزشک برای باز کردن بخیه ها . اگر از بخیه های جذب شونده استفاده شده باشد نیازی به رفتن پیش دامپزشک جهت باز کردن بخیه نمیباشد اما اگر از بخیه های معمولی استفاده شده باشد باید بعد از جوش خوردن محل جراحی برای جلوگیری از چرک کردن آنها برداشته شوند .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.