خانه سلامت پوست ، مو و ناخن افزایش کلاژن سازی پوست در ۳ سوت !!! ( با عکس )

افزایش کلاژن سازی پوست در ۳ سوت !!! ( با عکس )

0
کلاژن

کلاژن چیست و چه کاری انجام میدهد ؟

کلاژن، یکی از مهم‌ترین پروتئین‌های پوست و بافت های پیوندی شماست. در میان عملکردهای فراوانی که دارد، می‌توان به مسئولیت آن در سفت کردن پوست و حفظ ارتجاعی بودن آن، اشاره کرد. یکی از دلایل پدیدار شدن چین‌وچروک پوست، از دست دادن کلاژن است. درحالی‌که با بالا رفتن سن تولید کلاژن کاهش می‌یابد، شما احتمالاً می‌توانید از طریق روش‌های مختلفی، کلاژن سازی پوست خود را افزایش دهید.

یکی از روش‌هایی که موجب تقویت کلاژن بدن شما می‌شود، خوردن غذاهایی است که موجب ساخت طبیعی کلاژن می‌شود. محصولات مراقبت پوستی که دارای آنتی‌اکسیدان‌ها و ترکیبات تقویت‌کننده کلاژن هستند، احتمالاً کلاژن پوست شمارا افزایش می‌دهند، اما مطالعات بیشتری در این زمینه موردنیاز است. همچنین، شما می‌توانید با مصرف مکمل‌ها، کلاژن پوست خود را افزایش دهید.

افزایش کلاژن سازی پوست با رژیم غذایی

موادغذایی حاوی کلاژن

روی مصرف مواد مغذی کلیدی (اصلی) متمرکز باشید. برخی از ترکیبات مغذی، می‌توانند به بدن شما در ساخت کلاژن بیشتر کمک کنند. بنابراین، مطمئن باشید که تعادل خوبی از ویتامین‌ها و مواد معدنی را در رژیم غذایی خود دارید. برخی از ترکیبات مغذی ضروری برای ساخت کلاژن عبارت‌اند از:

۱ – آمینواسیدها، مانند: محصولات حیوانی مثل گوشت، شیر و تخم‌مرغ

۲ – پرولین ، مانند: ژلاتین ، پنیر محلی و گوشت گاو

۳ – آنتوسیانیدین مانند: ذرت آبی، بادمجان و انگور کنکورد

۴ – ویتامین C مانند: مرکبات، انواع فلفل و گوجه‌فرنگی

۵ – مس مانند: کلم پیچ و قارچ‌های شیتاکه

۶ – ویتامین A مانند: سیب‌زمینی شیرین، هویج‌ها و سبزیجات برگی تیره‌رنگ

افزایش طبیعی کلاژن پوست

سبزی‌های خانواده کلم (سبزی‌ها چلیپایی) را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. سبزی‌ها خانواده کلم، دارای سولفور بوده که در کلاژن سازی بسیار مهم است. سعی کنید روزانه، بین دو تا سه وعده از سبزی‌ها سولفوردار مانند: کلم پیچ، بروکلی و گل‌کلم استفاده کنید.

کلاژن بالا در موادغذایی

برای تقویت کلاژن سازی، حبوبات بخورید. حبوباتی مانند: لوبیاها و عدس‌ها نیز دارای سولفور هستند. در هفته، چند وعده از حبوبات در رژیم غذایی خود داشته باشید. سعی کنید از لوبیاها و برنج به‌عنوان شام و از خوراک عدس به‌عنوان ناهار استفاده کنید. مصرف این‌گونه غذاها، می‌تواند در بهینه‌سازی ساخت کلاژن به بدن کمک کند.

تامین طبیعی کلاژن پوست

برای ساخت کلاژن، سویا را به رژیم غذایی خود بیفزایید. محصولات سویای غنی از ایزوفلاوون ، می‌توانند در افزایش کلاژن سازی به شما کمک کنند. مصرف سویا می‌تواند در افزایش کلاژن پوست شما و تقویت خاصیت ارتجاعی آن نیز، کمک کند. سعی کنید از محصولات سویا مانند: تمپه، توفو، شیر و پنیر سویا، استفاده کنید.

تخم مرغ دارای کلاژن

 تخم‌مرغ را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. تخم‌مرغ‌ها، منبعی بسیار عالی از کلاژن هستند. همچنین، آن‌ها ترکیب مناسبی از آمینواسیدهای لازم برای مراقبت از رشد و نگهداری بافته‌ای پیوندی بدن انسان رادارند. پخت‌وپز در غشای تخم‌مرغ تداخل ایجاد می‌کند، بنابراین استفاده از مکمل کلاژن تخم‌مرغ بهترین راه است. اگرچه، شما همچنان می‌توانید کلاژن را از طریق خوردن تخم‌مرغ بدست آورید.

تاثیر آب روی پوست

به مقدار کافی آب بنوشید. اگر شما سعی در افزایش کلاژن سازی بدن خود دارید، آب‌رسانی پوست و بدنتان از اهمیت بسیاری برخوردار است. نوشیدن آب کافی، موجب مراقبت از کلاژن سازی می‌شود. به‌طور هدفمند، روزانه ۸ لیوان ۲۵۰ میلی‌لیتری یا حدود ۲ لیتر آب، بنوشید.

ویتامین های مورد نیاز پوست

غذاهای غنی از ویتامین C  مصرف کنید. ویتامین C در ساخت کلاژن بدن، اهمیت دارد. بهترین راه دریافت ویتامین C، خوردن غذاهای غنی از این ترکیب مغذیِ بسیار مهم است. شما می‌توانید با خوردن مواد غذایی مانند توت‌فرنگی‌ها و فلفل‌های دلمه‌ای، دوز روزانه ویتامین C خود را تأمین کنید.

تقویت کلاژن سازی با مکمل‌ها

مکمل کلاژن

هرروز، یک مکمل کلاژن مصرف کنید. مکمل‌های کلاژن، احتمالاً به تقویت کلاژن بدنتان کمک می‌کنند. شما می‌توانید مکمل‌هایی که به‌صورت قرص بوده را انتخاب کنید یا پودر آن را با آب مخلوط کرده و به یک اسموتی اضافه کنید. اطمینان حاصل کنید که مکمل‌ها را به‌طور منظم استفاده کرده تا به بهترین نتایج برسید.

قبل از شروع مصرف مکمل کلاژن، با پزشک خود مشورت کنید.

قرص کلاژن

مکمل‌های کلاژن ماهی را در نظر داشته باشید. کلاژن ماهی، به‌سرعت می‌تواند جذب بدن شود. به همین خاطر، کلاژن ماهی یکی از بهترین منابع کلاژن برای انسان‌ها محسوب می‌شود. مکملی را تهیه کنید که همچنین دارای ویتامین C باشد که به فرایند جذب کمک کند.

مکمل کلاژن

از مکمل کلاژن پایه تخم‌مرغ استفاده کنید. اگر شما گیاهخوار بوده و یا تمایل به استفاده از مکمل‌های کلاژن تهیه‌شده از محصولات حیوانی ندارید، شما بایستی از مکمل جایگزینی با پایه تخم‌مرغ استفاده کنید. این مکمل‌ها از غشای پوسته تخم‌مرغ تهیه‌شده و می‌تواند به بدنتان در ساخت کلاژن کمک کنند.

کلاژن طبیعی

از مکمل کلاژن گاوی استفاده کنید. این مکمل‌ها، از پوست، استخوان‌ها و عضلات گاوها تهیه می‌شوند. مکمل کلاژن گاوی‌ای را انتخاب کنید که از گاوهای تغذیه‌شده با علف، تهیه‌شده است. در صورت امکان، از مکمل‌های ارگانیک استفاده کنید.

افزایش کلاژن پوست

مصرف مکمل ویتامین C را در نظر داشته باشید. درحالی‌که بهترین راه دریافت ویتامین C، خوردن غذاهای مملو از این ترکیب مغذی است، شما همچنین می‌توانید از مکمل‌ها نیز استفاده کنید. مکملی را انتخاب کنید که از مواد غذایی تهیه‌شده و حاوی حداقل ۷۵ میلی‌گرم ویتامین C باشد.

تقویت کلاژن سازی با دیگر روش‌ها

ورزش صورت

ماساژ صورت انجام دهید. دریافت یک ماساژ حرفه‌ای صورت یا انجام آن در خانه توسط خودتان، می‌تواند به تحریک کلاژن سازی یا تقویت جریان خون شما کمک کند. با نوک انگشتان خود، به‌آرامی صورت خود را ماساژ داده و از حرکات ملایم دورانی رو به بالا، استفاده کنید. از خط فک خود شروع کنید و به‌آرامی به پیشانی خود برسید.

سعی کنید یک‌بار در هفته، صورت خود را ماساژ دهید.

کرم برای کلاژن پوست

درمان با رتینول را در نظر داشته باشید. ویتامین A موضعی که همچنین به نام رتینول نیز شناخته می‌شود، احتمالاً موجب افزایش کلاژن پوست شما می‌شود. با پزشک خود در مورد تجویز رتینول موضعی صحبت کنید. شما همچنین می‌توانید داروهای رتینول را بدون نسخه خریداری کنید، اما این کرم‌ها و لوسیون ها غلظت کمتری از رتینول را خواهند داشت.

کرم مخصوص کلاژن صورت

از کرم آنتی‌اکسیدان ویتامین C استفاده کنید. سرم ها، کرم‌ها و لوسیون های آنتی‌اکسیدان که حاوی ویتامین C هستند، احتمالاً موجب افزایش سطح کلاژن پوستتان می‌شوند. با متخصص پوست خود در مورد انتخاب بهترین گزینه برای نوع و بافت پوستتان، صحبت کنید. شما همچنین می‌توانید محصولات مراقبت پوستی بدون نسخه حاوی ویتامین C را تهیه کنید.

افزایش کلاژن صورت

از محصولات مراقبت پوستی که دارای پلی پپتیدها هستند، استفاده کنید. استعمال محصولات حاوی پلی پپتید بر روی پوستتان، ممکن است موجب تحریک ساخت کلاژن پوستتان شود. سعی کنید قبل از استفاده از مرطوب‌کننده، ازسرم پلی پپتیدی نفوذکننده یا مرطوب‌کننده‌ای که حاوی پلی پپتید است، بر پوستتان بمالید.

به دنبال پلی پپتیدهای تحریک‌کننده کلاژن به نام ” ماتریکسیل ” در لیست ترکیبات تشکیل‌دهنده محصولات مراقبت پوستی خود باشید.

ماسک صورت

پوستتان را لایه‌برداری کنید. لایه‌برداری پوست، همچنین می‌تواند موجب تقویت کلاژن سازی پوست شود. سعی کنید هفته‌ای یک‌بار به‌جای پاک‌کننده‌های معمولی از پاک‌کننده‌های لایه‌بردار صورت استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید در هفته یک‌بار از اسکراب های لایه‌بردار بدن نیز استفاده کنید.

علت کاهش کلاژن پوست

از پوست خود در برابر آنچه موجب از بین رفتن کلاژن پوست شما می‌شود، مراقبت کنید. برخی فعالیت‌ها و مواد خاصی وجود دارند که منجر به از بین رفتن کلاژن پوست شما می‌شوند. تمام تلاش خود را در دور ماندن ازاین‌گونه مواد و فعالیت‌ها بکنید. عواملی که موجب از بین رفتن کلاژن می‌شوند عبارت‌اند از:

۱ – سیگار کشیدن. اگر سیگار می‌کشید، آن را ترک کنید. صدمات ناشی از سیگار فقط محدود به پوست شما نمی‌شود.

۲ – در معرض نور خورشید بودن. همیشه زمانی که در فضای باز و زیر نور خورشید هستید، از ضد آفتاب استفاده کنید. همچنین، پوشیدن کلاه‌هایی با لبه پهن، پوست سروصورت شمارا در برابر آفتاب محافظت می‌کند.

۳ – در معرض آلودگی قرار داشتن. در روزهای بسیار آلوده، به فضای باز نروید. درمعرض آلودگی قرار گرفتن می‌تواند به کاهش کلاژن پوست شما کمک کند.

۴ – مصرف بالای شکر. مقدار شکر در رژیم غذایی خود را کاهش داده تا مانعِ از بین رفتن کلاژن پوستتان در اثر مصرف بیش‌ازحد شکر شوید.

بارگذاری بیشتر در پوست ، مو و ناخن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

درمان دمل در ۳ سوت !!! ( با عکس )

دمل‌ها یا آبسه‌ها، برجستگی‌های دردناک، ملتهب و چرکی هستند که در اثر عفونت‌های باکتریایی به…