درد کلیه را ریشه کن کنید !!! ( با عکس )

علائم درد کلیه

درد کلیوی می‌تواند ناشی از جراحت، عفونت، سنگ یا التهاب باشد. اغلب، این درد مبهم در قسمت فوقانی کمر یا پهلو احساس می‌شود که معمولاً فقط در یک ‌طرف بدن است. هدف، تشخیص و درمان عامل به وجود آورنده این درد است، بنابراین در اولین فرصت به پزشک خود مراجعه کنید. علاوه بر این، می‌توانید درد خود را با استفاده از روش‌های درمانی و داروها تسکین دهید.

تسکین درد ناراحت‌کننده

کم کردن درد کلیه

آب کافی بنوشید. زمانی که کلیه‌هایتان درد می‌گیرند، به مقدار کافی مایعات مصرف کنید. اگر این درد مرتبط با عفونت است، آب به خروج باکتری‌ها کمک می‌کند. همچنین، آب‌رسانی بدن به جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه کمک می‌کند. به‌طورکلی، آقایان بایستی در طول روز حدود ۱۳ فنجان آب یا مایعات دیگر (حدود ۳ لیتر) و خانم‌ها حدود ۹ فنجان (۲٫۲ لیتر) آب بنوشند. آب، آبمیوه و چای، مایعات بدن شما را تأمین می‌کنند. نوشیدن آب کرن بری یکی از روش‌های طبیعی برای شستشوی کلیه‌هاست.

مصرف کافئین و الکل را کاهش دهید. این دو نباید بخش زیادی از مایعات مصرفی روزانه شما را تشکیل دهند.

درمان خانگی درد کلیه

از کمپرس گرم استفاده کنید. برای کاهش درد، یک کمپرس گرم بر روی کمر، پهلوها یا شکم خود قرار دهید. این کار عامل درد کلیه‌هایتان را درمان نمی‌کند، اما کمی باعث راحت‌تر شدن شما می‌شود. همچنین می‌توانید دوش آب گرم گرفته یا در وان آب گرم بخوابید.

قرص برای درد کلیه

از مسکن‌های درد بدون نسخه حاوی استامینوفن استفاده کنید. مسکن‌های درد بدون نسخه، درد کلیوی را تسکین می‌دهند. از مسکن درد مناسب استفاده کنید؛ محصولاتی مصرف کنید که دارای ترکیبات استامینوفن مانند تایلنول باشند. سایر مسکن‌های درد بدون نسخه می‌توانند به کلیه‌های شما آسیب برسانند. اگر دچار تردید شدید، از پزشک یا داروساز در مورد بی‌ضرر بودن دارو سؤال کنید.

از محصولات حاوی آسپیرین استفاده نکنید.

اکثر مسکن‌های درد را باید به مدت کوتاه استفاده کرد. اگر درد شما مزمن است (طولانی‌مدت است)، برای کنترل آن با پزشک خود مشورت کنید. داروهای بدون نسخه دارای استامینوفن همچنان بهترین گزینه هستند.

مسکن‌های درد بدون نسخه اغلب برای درمان دردهای ملایم ناشی از بیماری کلیوی پلی کیستیک استفاده می‌شود. این بیماری ارثی بوده و موجب درد مزمن کلیوی و افزایش فشارخون می‌شود.

از بین بردن درد کلیه ها

آب‌لیمو بنوشید. نوشیدن آب‌لیمو در تسکین درد ناشی از سنگ کلیوی در برخی از افراد مؤثر بوده است تا جایی که حتی از تشکیل مجدد سنگ کلیوی نیز جلوگیری کرده است. این اتفاق به دلیل وجود سیتریک اسید در لیمو است که باعث پوشاندن سنگ‌ها و جلوگیری از بزرگ‌تر شدن آن‌ها می‌شود. شما می‌توانید با نوشیدن روزانه ۱۰۰ میلی‌لیتر آب‌لیمو (حل‌شده در آب) یا ۹۵۰ میلی‌لیتر لیموناد، از تأثیرات مثبت سیتریک اسید بیشتر بهره ببرید.

درمان کلیه درد در طب سنتی

سعی کنید یک فنجان قهوه یا چای بنوشید. هرزمان که دچار کلیه درد می‌شوید بایستی به پزشک مراجعه کنید، اما نوشیدن قهوه یا چای مانع از تشکیل مجدد سنگ‌های کلیوی می‌شود. در یک مطالعه نشان داده‌شده است که مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار مانند قهوه معمولی یا چای سیاه، احتمال تشکیل سنگ‌های کلیوی را کاهش می‌دهد.

بااین‌وجود، در مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار، زیاده‌روی نکنید. کافئین یک ماده ادرارآور است، بنابراین در صورت مصرف بیش‌ازحد آن دچار کم‌آبی خواهید شد. سعی کنید روزانه فقط یک یا دو فنجان قهوه یا چای بنوشید.

درمان فوری درد کلیه

از چانکا پیدرا، به‌عنوان یک داروی طبیعی سنگ کلیه استفاده کنید. از چانکا پیدرای گرید آزمایشگاهی که یک درمان گیاهی است برای تسکین درد ناشی از سنگ کلیه استفاده کنید. این گیاه همچنین از تشکیل مجدد سنگ‌های کلیوی جلوگیری می‌کند. این مکمل را از یک جای معتبر و قابل‌اطمینان تهیه کنید، تنها چانکا پیدرایی که در آمریکا رشد کرده باشد استفاده کنید، زیرا گرید آزمایشگاهی دارد. این مکمل ازنظر علمی بررسی نشده است، بنابراین قبل از مصرف آن با پزشک خود مشورت کنید.

چانکا پیدرا به‌تنهایی سنگ کلیه را از بین نمی‌برد، اما برخی شواهد نشان می‌دهد که مصرف این گیاه طی سه ماه یا بیشتر پس از انجام امواج درمانی می‌تواند به بدن شما کمک کند تا سنگ‌هایی را که در قسمت پایین دستگاه ادراری قرار دارند، عبور کنند.

لیتیوم و داروهای ضد دیابتی، با چانکا پیدرا تداخل دارند، بنابراین درصورتی‌که از این داروها استفاده می‌کنید، از مصرف این گیاه خودداری کنید.

Disolvatol و Parcel Chanca Piedra دو برند این مکمل هستند که نسبت به سایرین خلوص بیشتری دارند. این مکمل‌ها ممکن است در داروخانه‌ها موجود باشند یا مجبور باشید آن‌ها را به‌صورت آنلاین خریداری کنید. آن‌ها را فقط طبق دستورالعمل شرکت سازنده مصرف کنید.

معاینات پزشکی

علت کلیه درد

به پزشک خود مراجعه کنید. هر زمان که دچار کلیه درد شدید، به پزشک مراجعه کنید. اگر در پشت یا پهلوهای خود (طرفین و زیر دنده‌ها)، درد مبهم یا مداومی دارید، از پزشک وقت معاینه بگیرید.

شما ممکن است علائم دیگری مانند تب، خستگی، بدن‌درد یا خونریزی در ادرار نیز داشته باشید. بسته به علت به وجود آورنده درد کلیه، ممکن است علائم دیگری نداشته باشید. در صورت درد گرفتن کلیه‌ها به پزشک مراجعه کنید، چه علائم دیگر را داشته باشید و چه نداشته باشید.

اگر درد کلیوی شما ملایم است، اما اخیراً مبتلابه عفونت مجاری ادراری شده‌اید (UTI)، نزد پزشک بروید، بسیار مهم است که مطمئن شوید عفونت به کلیه‌های شما سرایت نکرده است.

علائم درد کلیه

مراقب بیماری‌های پروستات باشید. مردان مسن ممکن است به خاطر بیماری‌های پروستات، دچار درد کلیوی یا عفونت مجاری ادراری شوند و این مشکلات معمولاً قابل‌درمان هستند. برخی از علائمی که باید مراقب آن‌ها باشید عبارت‌اند از:

۱ – تکرر ادرار خصوصاً نیمه‌های شب

۲ – درد هنگام ادرار یا انزال

۳ – وجود خون در ادرار یا مایع منی

۴ – درد در قسمت تحتانی کمر، ران ها، باسن، لگن و ناحیه مقعدی

۵ – بی‌اختیاری ادراری

درد کلیه خطرناک

در صورت مواجهه با درد شدید یا ناگهانی، با اورژانس تماس بگیرید. درد شدید و ناگهانی کلیه می‌تواند نشانه یک بیماری جدی مانند لخته شدن خون یا خونریزی کلیه‌ها باشد. با اورژانس تماس گرفته یا به بخش اورژانس بیمارستان نزدیک منزل خود مراجعه کنید، حتی اگر علائم دیگری نداشته باشید.

علت کلیه درد

نزد پزشک متخصص بروید. اغلب اوقات اگر درد شما ناشی از عفونت‌های رایج کلیوی یا سنگ کلیه باشد، پزشک عمومی قادر به درمان آن خواهد بود؛ اما اگر درد شما علل دیگری داشته باشد، بایستی به یک متخصص اورولوژیست یا نفرولوژیست مراجعه کنید. شما حتی ممکن است نیاز به مراجعه به یک جراح داشته باشید. در این مورد از پزشک خود راهنمایی بگیرید.

تشخیص علت درد کلیه

آزمایش‌های تشخیص طبی انجام دهید. زمانی که به پزشک یا بیمارستان مراجعه می‌کنید، آزمایشات متعددی انجام خواهید داد. این آزمایشات معمولاً آزمایش خون و ادرار هستند. بسته به تشخیص پزشک در مورد علت درد کلیه شما، ممکن است انجام سونوگرافی، عکس‌برداری اشعه ایکس، سی‌تی‌اسکن یا ام آر آی را به شما توصیه کنند. هر سؤالی در مورد این آزمایشات داشتید از پزشک خود بپرسید.

درمان علل زمینه‌ای

سنگ کلیه

از سنگ کلیه خلاص شوید. سنگ کلیه درد شدیدی ایجاد می‌کند که معمولاً درد انقباضی است که نوسان دارد. اگر پزشک سنگ کلیه را در شما تشخیص دهد، به‌احتمال‌زیاد باید چند روز صبر کنید تا ببینید آیا می‌توانید آن‌ها را به تنهای دفع کنید یا خیر. این عمل می‌توانید دردناک باشد. در خانه از مسکن‌های درد استفاده کنید یا از پزشک خود مسکن‌های قوی‌تر بخواهید. اگر نیاز به کمک‌های پزشکی برای دفع سنگ‌ها دارید، از طریق روش‌های مختلفی می‌توانید این کار را در بیمارستان انجام دهید.

به‌اندازه کافی آب بنوشید تا از تشکیل مجدد سنگ کلیه جلوگیری کنید.

عفونت کلیه

در صورت ابتلا به عفونت، آنتی‌بیوتیک مصرف کنید. اگر اخیراً مبتلابه عفونت مجاری ادراری شده‌اید و اکنون درد کلیوی دارید، ممکن است عفونت از مثانه شما به کلیه‌هایتان سرایت کرده باشد. این نوع عفونت که پیلونفریت نام دارد، بایستی سریعاً درمان شود تا از آسیب به کلیه‌ها جلوگیری شود. سعی کنید هرچه زودتر نزد پزشک خود بروید و اگر در آن روز امکان ملاقات با پزشکتان وجود ندارد، به بیمارستان مراجعه کنید، آن‌ها برای درمان عفونت به شما آنتی‌بیوتیک خواهند داد. در مورد عفونت‌های شدید، ممکن است مجبور باشید در بیمارستان بستری شوید و آنتی‌بیوتیک‌های درون‌رگی تزریق کنید.

سالپینگیت، نوعی عفونت لوله‌های فالوپ در خانم‌ها است که گاهی اوقات به نام بیماری التهابی لگن خاصره شناخته می‌شود و می‌تواند موجب درد کلیوی شود. برای درمان سالپینگیت نیز نیاز به مصرف دارو خواهید داشت.

همیشه آنتی‌بیوتیک‌ها را طبق دستورالعمل پزشک مصرف کنید.

درد کلیه شدید

عمل جراحی انجام دهید. گاهی اوقات درد کلیوی ناشی از مشکلات ساختاری است. معمولاً برای رفع عامل به وجود آورنده درد، جراحی انجام می‌شود. درصورتی‌که درد کلیوی ناشی از سرطان باشد، با کمک جراحی کلیه برداشته می‌شود. با برداشتن یک بخش یا تمام کلیه می‌تواند درد را کنترل کرده و از پیشرفت سرطان جلوگیری کرد.

اکثر مشکلات ساختاری در کودکان شناخته می‌شود. کلیه نعل اسبی عارضه‌ای است که کلیه‌ها با یکدیگر ادغام می‌شوند و یکی از عوامل رایج کلیه درد است.

اگر بنا به هر دلیلی قادر به انجام جراحی نیستید، تیم سرطان می‌تواند تومور کلیه شما را از طریق شیمی‌درمانی با یا بدون پرتودرمانی درمان کنند. با کوچک شدن تومور، درد شما بهبود خواهد یافت.

جلوگیری از درد کلیه

سلامتی عروق خود را ارتقا بخشید. آرتریواسکلوروزیس و آترواسکلوروزیس، زمانی ایجاد می‌شود که شریان‌های شما سفت‌وسخت شده یا در اثر لخته خون مسدود می‌گردد که این اتفاق می‌تواند در هر ناحیه از بدن بیفتد؛ این عارضه باعث سکته و حملات قلبی می‌شود. زمانی که این اتفاق در عروق کلیوی بیفتد، شما دچار فشارخون بالا، نارسایی و درد کلیوی خواهید شد. در مورد سطح کلسترول خون با پزشک خود مشورت کنید و در صورت نیاز دارو مصرف کنید.

کنترل بیماری‌های مزمن، مانند فشارخون بالا و دیابت، همچنین برای سلامتی کلیه‌ها مهم است. شما همچنین می‌توانید با انتخاب سبک زندگی سالم، سلامتی عروق خونی خود را بهبود بخشید:

۱ – داشتن رژیم غذای کم‌چربی و کم کلسترول

۲ – ورزش منظم، حداقل ۵ روز در هفته به مدت ۳۰ دقیقه

۳ – عدم مصرف سیگار

۴ – داشتن وزن مناسب

هشدار : مشکلات مختلف؛ از سنگ کلیه گرفته تا عفونت، باعث برگشت ادرار به کلیه‌ها شده که درنتیجه موجب درد کلیوی، درد هنگام ادرار کردن و تب می‌شود. به پزشک مراجعه کرده و عامل زمینه‌ای این عارضه را که هیدرونفروزیس نام دارد، درمان کنید. شما همچنین نیاز دارید که ادرار اضافی را از طریق کمک‌های پزشکی از مثانه خارج کرده تا از آسیب رسیدن به کلیه‌هایتان جلوگیری کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *