۲۰ روش درمان قطعی ناخن جویدن + عوارض ( با عکس )

درمان قطعی ناخن جویدن

ناخن خوردن یعنی چه ؟

یکی از عادات غلط در کودکان ، نوجوانان و بزرگسالان است که ظاهر زیبای ناخن را از بین برده و باعث بیماری گوارشی نیز می‌شود . خوردن ناخن جزو اختلالات کنترل عصبی دسته‌بندی می‌شود .

عوارض ناخن خوردن :

 • انتقال باکتری‌های زیر ناخن به پوست
 • بیماری‌های ویروسی ناخن مانند : چرک و تب‌خال ناخن
 • انتقال کرمک از مقعد به دهان
 • بیماری‌های لثه
 • بیماری‌های گوارشی
 • در صورت انجام طولانی‌مدت ؛ تغییر فرم ناخن‌ها

درمان ناخن خوردن چیست ؟

درمان این بیماری جایگزینی آن با یک عادت دیگر است . ساده‌ترین راه استفاده از لاک ناخن مخصوص است که مزه بسیار تلخی دارد است که می‌تواند تکرار این رفتار را به صفر برساند .

ناخن خوردن عادت بدی است و می‌تواند ظاهر بدی به دست شما بدهد . همچنین می‌تواند به ناخن ، دندان و لثه آسیب وارد کند و خوشبختانه روش‌های زیادی برای درمان این عادت بد وجود دارد که تمامی آن‌ها را بررسی می‌کنیم .

سالم نگه‌داشتن ناخن

درمان قطعی ناخن جویدن

ناخن‌های خود مانیکور کنید . مانیکور باعث می‌شود که شما تمایل به جویدن ناخن نداشته باشید زیرا از زیبایی آن لذت می‌برید . البته روکش ناخن و مانیکور خودش مانع جویدن ناخن می‌شود ؛ همچنین شما نمی‌خواهید مانیکور خود را خراب کنید . به‌صورت کلی درصورتی‌که ناخن شما مرتب باشد شما میل کمتری به جویدن ناخن و خراب کردن آن‌ها را دارید .

درمان خوردن ناخن

ناخن‌های خود را کوتاه نگه‌دارید . یک مانیکور ساده می‌تواند به شما کمک کند تا سلامتی ناخن خود را حفظ کنید . همچنین ناخن را کوتاه نگه‌دارید تا از جویدن آن جلوگیری شود .

اگر ناخن‌های اضافی را بگیرید دیگر چیزی برای جویدن موجود نیست 🙂 . همیشه یک ناخن‌گیر همراهتان داشته باشید و ناخن‌های اضافی و زائد را بگیرید .

درمان خوردن ناخن کودکان

بعضی‌اوقات پوستک ناخن را به عقب برگردانید . پوستک و پوست های اطراف ناخن را بعضی اوقات به داخل برانید زیرا باعث تحریک کردن جهت جویدن ناخن میشود . در هنگامیکه آنها خیس هستند اینکار را راحت تر میتوانید انجام دهید بنابراین بعد از حمام اینکار را بکنید .

دمان ناخن خوری در بزرگسالان

رژیم غذایی سالمی داشته باشید . داشتن رژیم غذایی سالم به‌سلامت کلی بدن ، به رشد و ترمیم ناخن کمک می‌کند . مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم و منیزیم بالا می‌تواند به رشد و ترمیم ناخن کمک کند . همچنین بدن در صورت کمبود کلسیم و منیزیم بیشتر تمایل به جویدن ناخن دارد . اسیدهای چرب ضروری برای متابولیسم بدن و ناخنی درخشان و انعطاف‌پذیر ضروری است که در مواد غذایی مانند : سالمون ، سبزیجات ، آجیل و مغزها یافت می‌شود .

مواد غذایی که به رشد کمک می‌کنند :

 • سیب
 • خیار
 • انگور
 • سیر
 • پیاز
 • مارچوبه

مواد غذایی که برای ناخن مفید هستند :

 • تخم‌مرغ
 •  سویا
 • غلات کامل ( سبوس‌دار )

علت ناخن خوردن

موفقیت خود را جشن بگیرید . خجالت نکشید و به دوستان و خانواده خود ناخن‌های خود را نشان دهید تا مورد تشویق قرار بگیرید . همچنین چند عدد عکس از آن‌ها بگیرید و در کنار خود یا عکس پس‌زمینه موبایل قرار دهید تا به خودتان ثابت کنید که می‌توانید این کار را انجام دهید .

مشغول کردن دست و دهان

علت و درمان ناخن خوردن

به دنبال عادتی برای جایگزینی جویدن ناخن باشید . البته باید عادتی را برای خود در نظر بگیرید که بد نبوده و مشکلاتی در آینده را به وجود نیاورد .

عادت های زیر مناسب میباشند :

۱ – کش یا سکه‌ای همیشه به همراه داشته باشید و در دستان خود نگه‌دارید . به‌جای جویدن ناخن با آن بازی کنید .

۲ – در هنگامی‌که در کلاس هستید دستان خود را با نوشتن جزوه مشغول نگه‌دارید .

۳ – در تاکسی و هنگام قدم زدن با دسته‌کلید خود بازی کنید .

جلوگیری از ناخن خوردن

سرگرمی خوبی برای دستان خود انتخاب کنید . با این کار هم می‌توانید ناخن جویدن را ترک کنید و هم اینکه به کاری که علاقه دارید برسید .

خانه‌داری ، بافتنی ، قلاب‌دوزی ، مانیکور و حتی پیاده‌روی می‌تواند کمک‌کننده باشد .

اگر هنرمند هستید می‌توانید ساز زدن را امتحان کنید یا با شن و کچ چیزهای زیبایی بسازید .

درمان گیاهی ناخن خوردن

دهان خود را مشغول نگه‌دارید . شما می‌توانید با مشغول نگه‌داشتن دهان خود به کاهش زمان ناخن جویدن خود کمک کنید . روش‌های زیر می‌تواند مؤثر باشد :

 • جویدن آدامس یا مکیدن آب‌نبات : در هنگامی این کار را انجام دهید جویدن ناخن سخت می‌شود و عموماً کسی این کار را نخواهد کرد .
 • مصرف اسنک : خوردن زیاد می‌تواند باعث چاقی بشود بنابراین به دنبال اسنک‌های سالم مانند : هویج یا کرفس باشید که بتوانید در طول روز مقدار زیادی از آن‌ها را مصرف کنید .
 • آب : همیشه همراه خود یک بطری آب داشته باشید تا بتوانید به‌صورت جرعه‌جرعه آن را مصرف کنید .

لاک تلخ

لاک ناخن بزنید . لاک ناخن ممکن است به شما کمک کند تا ناخن خود را نجوید و بتوانید این عادت را ترک کنید . این کار انگیزه بیشتری به شما می‌دهد زیرا شما نمی‌خواهید ظاهر زیبای آن را خراب کنید .

رنگی را انتخاب کنید که دوست ندارید آن را پاک‌کنید .

طراحی کنید . این کار باعث جلوگیری از پاک کردن می‌شود اگر طرح آن را دوست داشته باشید .

لاک زدن را به یک تفریح تبدیل کنید .

استفاده از لاک تلخ

لاک ناخن تلخ و درمان خوردن ناخن

استفاده از مواد بازدارنده شمارا از ناخن جویدن دلسرد می‌کند . بسیاری از این نوع مواد و لاک ها در داروخانه‌ها موجود می‌باشند که می‌توانید آن‌ها را تهیه و استفاده کنید . این مواد غیر سمی بوده اما مزه بسیار بدی دارند و باعث می‌شوند که شما از ناخن جویدن مطلع شوید .

نکات زیر را مدنظر داشته باشید :

۱ – روزی چند بار از آن‌ها روی ناخن بزنید .

۲ – همیشه آن‌ها را همراه داشته باشید .

۳ – اگر نتیجه آن مثبت نبود نوع دیگری از آن‌ها را امتحان کنید .

۴ – بعد از ترک نیز تا چند وقت از آن‌ها استفاده کنید .

پوشش دادن ناخن

لاک برای ناخن خوردن

ناخن خود را با لاک ناخن پوشش دهید . رنگی شاداب مانند قرمز یا رنگی مثل سیاه که احمقانه به نظر می‌رسد استفاده کنید زیرا شما اگر رنگ آن را دوست نداشته باشید آن‌ها را نمی‌جوید . اگر رنگ دوست ندارید مقداری لاک براق‌کننده یا وازلین به آن‌ها بزنید تا جویدن را سخت و آن‌ها را زیباتر کنید .

درمان سریع ناخن خوردن

از ناخن مصنوعی استفاده کنید . یکی از راه‌های عالی برای پوشش دادن ناخن استفاده ناخن مصنوعی است . ناخن‌های خود را به‌طور حرفه‌ای مانیکور کنید که شامل زدن چسب اکلیریک به ناخن‌ها می‌شود . بعد از گذشت چند وقت و با برداشتن آن‌ها ناخن طبیعی شما ظاهر خواهد شد .

پروتکل درمان ناخن جویدن

دستکش دستتان کنید . دستکش همراهتان باشد تا درصورتی‌که شروع به جویدن ناخن کردید آن‌ها را دستتان کنید . البته دستکش دست کردن طبیعی نبوده و خودتان کم‌کم به خاطر اینکه آن‌ها را دستتان نکنید ناخن جویدن را ترک می‌کنید مخصوصاً اگر در تابستان باشد .

ترک با روش تک انگشت

عوارض ناخن جویدن

۱ – در هر بازه زمانی ۱ انگشت را محافظت کنید . با ناخنی که بیشتری آسیب را دیده است شروع کنید و اگر همه انگشتان یکی هستند یکی از آن‌ها را انتخاب کنید .

اگر ترک کردن ناخن جویدن برای شما سخت است استفاده از این روش پیشنهاد می‌شود زیرا ترک کردن جویدن ۱ ناخن ساده‌ای است .

تکنیک های ترک ناخن جوبدن

۲ – به مدت چند روز ناخن موردنظر را نجوید . سعی کنید ناخن موردنظر را نجوید و اگر نمی‌توانید با چسب زخم روی آن را بپوشانید . این کار باعث سالم ماندن ناخن یکی از انگشتان شما می‌شود .

درمان ناخن جویدن در طب سنتی

۳ – تفاوت آن ناخن را با دیگر ناخن‌های خود ببینید . بعد از چند روز نجویدن ناخن موردنظر ؛ آن را با بقیه ناخن‌ها مقایسه کنید و تأثیر آن را ببینید . جویدن ناخن موردنظر را دیگر باید کنار بگذارید .

عکس ناخن جویدن

۴ – یکی دیگر از انگشتان خود را انتخاب کنید . بعد از محافظت از یکی از ناخن‌ها نوبت محافظت از یکی دیگر است . در حل حاضر کار شما سخت‌تر است زیرا باید ۲ عدد از ناخن‌های خود را نجوید . در صورت لزوم می‌توانید از چسب زخم نیز کمک بگیرید و روی آن‌ها را بپوشانید .

ترمیم ناخن جویده شده

۵ – این کار را برای تمامی انگشتان تکرار کنید تا عادت جویدن ناخن از بین برود . اگر واقعاً نیاز به جویدن ناخن داشتید فقط یکی از انگشتان خود را درگیر کنید زیرا این کار باعث محدود کردن آسیب به ناخن‌ها می‌شود .

ترک با چسب زخم

درمان ناخن خوردن با چسب زخم

۱ – تمامی ناخن‌های خود را چسب زخم بزنید . ناخن خود را به‌صورت کامل به‌وسیله چسب زخم پوشش دهید . تا زمان ترک عادت هرروز از چسب زخم استفاده کنید . بعد از حمام یا وقتی‌که چسب خاصیت خود را از دست داد آن‌ها را عوض کنید . در صورت رفتن به بیرون از خانه آن‌ها را بردارید زیرا احمقانه به نظر می‌آیند .

علت ناخن جویدن زیاد

۲ – اگر در خواب ناخن خود را نمی‌جوید چسب را در طول شب بازکنید تا پوست فرصت نفس کشیدن داشته باشد . همچنین بعد از کثیف و مرطوب شدن نیز چسب زخم‌ها را بازکنید .

درمان ناخن خوردن

۳ – بعد از چند هفته چسب‌ها را بازکنید . ۲۱ روز طول می‌کشد تا یک عادت ترک شود بنابراین باید این روش را ۲۱ روز انجام دهید تا ناخن جویدن ترک شود .

برای ترک واقعی یک عادت باید آن را با یک عدد خوب جایگزین کنید . استفاده از توپ استرس و جویدن آدامس بدون شکر ایده‌های خوبی هستند . عوض کردن یک عادت ترک عادت قبلی را راحت‌تر می‌کند .

عکس ناخن سالم

۴ – ناخن‌های زیبای خود را ببینید . اگر دوباره ناخن جویدن را شروع کردید ؛ دوباره از چسب زخم استفاده کنید . می‌توانید با یک مانیکور کار حرفه‌ای برای استفاده از مواد بازدارنده جویدن ناخن صحبت کنید .

بعضی از تحقیقات نشان داده‌اند که ترک یک عادت ممکن است ۳ ماه طول بکشد بنابراین ممکن است به ۳ ماه زمان برای ترک آن نیاز داشته باشید .

نکات مهم

درصورتی‌که ناخن جویدن را ترک کردید به خود جایزه بدهید مثلاً با دوستان خود برای خوردن شام به رستوران بروید .

شما باید دقت کنید که در چه زمان‌هایی شروع به جویدن ناخن می‌کنید تا علت آن را پیداکرده و آن را درمان کنید مثلاً می‌تواند علت‌هایی مانند عصبانی شدن یا وارد شدن استرس به شما باشد .

باید بدانید که ناخن جویدن مزمن می‌تواند مشکلات سلامتی را برای شما به همراه داشته باشد زیرا باکتری‌ها از دست‌به‌دهان شما منتقل می‌شوند .

از سفت کننده ناخن استفاده کنید تا ناخن جویدن را سخت کنید .

استفاده از دستکش در خانه ایده خوبی است .

اگر نتوانستید دست خود را مشغول کنید آن‌ها در جیبتان قرار دهید .

استفاده از سس تند نیز روی ناخن نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد .

بعضی از افراد به دلیل بلند بودن ناخن ؛ آن‌ها را می‌جوند بنابراین آن‌ها را کوتاه نگه‌دارید .

استفاده از لاک پاک‌کن نیز خوب است زیرا مزه بسیار بدی دارد و شمارا از ناخن جویدن منصرف می‌کند .

ممکن است خودتان نتوانید این مشکل را رفع کنید ؟

اگر خیلی ناخن می‌جوید ، خونریزی از اطراف ناخن دارید و یا حتی ناخن خود را ازدست‌داده‌اید شما ممکن است به کمک نیاز داشته باشید و به بیماری جدی‌تری مانند اختلال وسواس فکری و عملی دچار شده باشید که باید به پزشک برای درمان آن مراجعه کنید .

1 دیدگاه

 • مطالب خیلی خوبی داشتی عالی بود من هرروز به سایت شما سر میزنم که آخرین مطالب سایت شمارو بررسی کنم واقعا عالیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *