معده درد

معده درد ، دردی است که می‌تواند شما ر از فعالیت‌های روزانه بازدارد و شما با داشتن آن نمی‌توانید به زندگی معمولی خود ادامه دهید . درمان‌های خانگی و دارویی زیادی برای درمان معده درد و جلوگیری از آن وجود دارد که در ادامه مقاله تمامی آن‌ها را بررسی خواهیم کرد ، با سایت کوروک همراه باشید !!!

نکته : حواستان باشد که تمامی مایعات گفته‌شده در مقاله را باید مزه مزه کنید و به‌آرامی بنوشید و نوشیدن سریع آن‌ها اجتناب کنید !!!

درمان‌های ساده و سریع معده درد

علت دل درد

به توالت بروید . اغلب افرادی که حالت تهوع و دل‌درد را تجربه می‌کنند ، نیاز به یک اجابت مزاج ساده دارند . قبل از اینکه کار دیگری انجام دهید ، به دستشویی رفته و چند دقیقه بنشینید تا به‌صورت طبیعی اجابت مزاج انجام شود .

سعی نکنید به روده یا خودتان فشار بی آورید ، زیرا این کار ممکن است باعث ایجاد بواسیر شود .

اگر داخل مدفوع یا استفراغ خون دیده شد ، سریعاً به پزشک مراجعه کنید .

درمان خانگی دل درد

کمپرس گرم روی معده خود قرار دهید . گرم کردن ناحیه معده به‌صورت موضعی می‌تواند به ریلکس کردن ماهیچه‌ها و کاهش تنش یا کرامپ کمک کند . از بطری آب داغ یا پدهای گرمایی استفاده کنید و به مدت چند دقیقه آن‌ها را روی معده خود قرار دهید .

اگر هیچ‌کدام از موارد بالا را نداشتید ، جوراب تمیز یا روکش بالشتی را با برنج پرکرده و به مدت 1 تا 2 دقیقه داخل مایکرویو بگذارید و از آن استفاده کنید .

کاهش دل درد

گاز داخل سیستم گوارش را تخلیه کنید . در بعضی اوقات دل‌درد خفیف با تخلیه باد موجود در سیستم گوارش از بین می‌رود . به پشت بخوابید و مانند شکل پاها را روی سینه قرار داده و به‌آرامی بچرخید . سپس با بالا بردن پاها فشار از روی شکم برداشته‌شده و گاز داخل روده تخلیه می‌شود .

درمان دل درد

استفراغ کنید . اگر به‌صورت جدی احساس حالت تهوع می‌کنید ، بدن شما به شما می‌گوید که نیاز به استفراغ دارید . این کار ناخوشایند بدترین حالت ممکن است ، اما درواقع راهی برای بدن است تا باکتری ، ویروس یا غذایی که باعث تحریک معده شما شده را دفع کند . فقط حواستان باشد که در صورت ادامه استفراغ به مدت چند روزبه پزشک مراجعه کنید ، زیرا ممکن است مشکل جدی‌ای داشته باشید . اگر حالت تهوع دارید اما نمی‌توانید بالا بی آورید ، سعی کنید آن را برطرف کنید .

استفراغ می‌تواند باعث کم‌آبی سریع بدن شود ، بنابراین نوشیدن مایعات و نوشیدنی‌های ورزشی حاوی الکترولیت می‌تواند به شما کمک کند . این کار سدیم و پتاسیمی که بدن برای مبارزه با بیماری نیاز دارد به شما می‌دهد .

کاهش دل درد

حمام داغ بگیرید . غوطه‌ور شدن در آب گرم می‌تواند باعث افزایش گردش خون و ریلکس کردن ماهیچه‌های شما شود . این کار می‌تواند درد شکمی را کاهش دهد و همچنین هرگونه استرس را در بدن شما بهبود ببخشد .

حداقل به مدت 15 تا 20 دقیقه داخل وان بمانید و 1 تا 2 قاشق نمک دریا به وان اضافه کنید تا التهاب را بیرون بکشید .

کاهش سریع دل درد

معده را ماساژ دهید . کرامپ معده ممکن است باعث انقباض ماهیچه‌ها شود . شما می‌توانید با ماساژ ملایم و واردکردن فشار کم در نقاط مختلف معده و پشت باعث کاهش این انقباض شوید . روی مناطقی که درد دارید تمرکز کنید ، اما از انجام زیاد آن یا فشار و مالش خیلی سخت اجتناب کنید .

در هنگام ماساژ تنفس از بینی ( دم ) و خارج کردن هوا ( بازدم ) از دهان را انجام دهید . تنفس عمیق می‌تواند به ریلکس کردن ماهیچه‌ها و پرت کردن حواس شما نسبت به درد معده کمک کند .

قرص دل درد

داروهای ضد معده درد کدم‌اند ؟

بسیاری از داروهای بدون نیاز به نسخه وجود دارند که برای حالت تهوع ، سوءهاضمه و کرامپ به‌کاربرده می‌شوند . البته باید بدانید که شما نباید از این داروها به‌صورت مرتب استفاده کنید ، اما استفاده از آن‌ها به‌صورت جزئی می‌تواند مؤثر و ایمن باشد . همیشه طبق دز نوشته‌شده روی بسته‌بندی از این نوع قرص‌ها استفاده کنید .

برای سوءهاضمه به دنبال داروهایی حاوی بیسموت یا کلسیم کربنات باشید ، این داروها باعث پوشاندن لایه معده ، کاهش درد و حالت تهوع می‌شوند و همچنین کم عوارض یا بدون عوارض بوده و موارد منع مصرف کمی دارند .

اگر بعد از مصرف بیسموت درد همچنان ادامه داشت ، می‌توانید دز پایینی از استامینوفن را استفاده کنید . از ایبوپروفن یا آسپرین استفاده نکنید . فقط حواستان باشد که در مصرف استامینوفن زیاده‌روی نکنید ، زیرا سرانجام منجر به آسیب کبدی می‌شود .

درمان‌های خانگی معده درد

درمان معده درد

آلو یا سایر مواد غذایی پر فیبر مصرف کنید . علت اصلی معده درد یبوست است ، بدن شما نیازمند تحرک روده هاست ، اما بعضی‌اوقات مسدود شده یا بعضی چیزها مانع حرکت آن می‌شود . شما می‌توانید با مصرف مواد غذایی مانند : کلم بروکلی ، آلو یا سبوس ، یبوست را بهبود ببخشید .

آلو برای رفع یبوست خیلی قدرتمند است ، زیرا دارای ملین طبیعی سوربیتول است ، همچنین دارای فیبر زیادی نیز می‌باشد . اگر یبوست بعد از مصرف فیبر بازهم پابرجا بود ، از ملین‌های ملایم می‌توانید استفاده کنید .

یک فنجان قهوه نیز می‌تواند باعث تحریک ماهیچه‌های سیستم گوارش و کار کردن شکم شود . حواستان باشد در مصرف آن زیاده‌روی نکنید ، زیرا قهوه ادرارآور بوده و آب بدن را دفع می‌کند که خود می‌تواند عامل یبوست شود .

آب‌آلو نیز می‌تواند به کار کردن شکم کمک کند . 1 لیوان کوچک صبح و بعد از ظهر ، آب‌آلو بنوشید تا به درمان یبوست کمک کنید .

درمان گیاهی معده درد

دم‌نوش نعنا ، بابونه یا زنجبیل بنوشید . مطالعات نشان داده‌اند که مصرف این 3 گیاه می‌توانند به کاهش حالت تهوع و ناراحتی عمومی مشکلات شکمی بی انجامد . زنجبیل باعث تنظیم سیستم گوارش می‌شود ، درحالی‌که نعنا و بابونه باعث تسکین و آرام کردن کرامپ عضلانی ( گرفتگی عضلات ) می‌شوند .

همچنین شما می‌توانید آب زنجبیل نوشیده یا برگ نعنای جوشیده را نیز بجوید ، به‌جای اینکه دم‌نوش آن‌ها را درست کنید . برای درست کردن آب زنجبیل ، چندتکه ( کم ) زنجبیل را در آب داغ ریخته ، بگذارید مقداری بماند .

درمان خانگی معده درد

ترکیبی از جوش‌شیرین و آب درست کنید . بیشتر داروهای ضد اسید بدون نیاز به نسخه پزشک دارای جوش‌شیرین هستند ، بنابراین شما می‌توانید به‌سادگی و در خانه ضد اسید معده خانگی بسازید .

به‌سادگی ، یک قاشق غذاخوری جوش‌شیرین را در یک لیوان آب گرم حل کنید و به‌آرامی بنوشید . هرچند ساعت یک‌بار این کار را تکرار کنید تا زمانی که سوءهاضمه یا تهوع از بین برود .

درمان معده درد در طب سنتی

سرکه سیب بنوشید . برخلاف سرکه معمولی ، سرکه سیب باعث بهبود بخشیدن حالت تهوع به‌وسیله جذب مواد مغذی ناخواسته در معده می‌شود . 2 تا 3 قاشق غذاخوری سرکه سیب را در 1 لیوان آب ولرم ریخته و به‌آرامی آن را بنوشید .

سرکه سیب ارگانیک غیرپاستوریزه تهیه کنید ، زیرا دارای تمامی آنزیم های خام و باکتری‌ها می‌باشد که برای سلامتی روده مفید هستند .

علت اصلی معده درد

آب آلوئه ورا بنوشید . نشان داده‌شده است که آب آلوئه ورا باعث کاهش درد و کرامپ معده می‌شود . همچنین به درمان یبوست و سوءهاضمه نیز کمک می‌کند .

آلوئه ورا در عطاری‌ها و بسیاری از فروشگاه‌ها عرضه می‌شود .

درمان بلند مدت معده درد

موادغذایی که معده درد می آورند

حواستان به مواد غذایی مصرفی خود باشد . اگر مکرراً دچار سوءهاضمه یا رفلاکس معده می‌شوید ، باید روی درمان علت آن کارکنید تا اینکه روی از بین بردن علائم آن مانند معده درد کارکنید .

کار را با نظارت و بررسی یبوست و اجابت مزاج خود شروع کنید . به نظر میرسد عادت‌های معمولی غذا خوردن مانند : سریع غذا خوردن ، برداشتن لقمه‌های بزرگ یا زیاد خوردن می‌توانند باعث تشدید سیستم گوارش شما شوند .

درزمانی که متوجه علائمی شُدید ( معده درد ، رفلاکس معده یا غیره ) ، آن را با خوردن وعده‌های غذایی کوچک‌تر تنظیم کنید . آرام‌تر غذا بخورید و به معده خود اجازه دهید تا با کاهش میزان حجم و آرام غذا خوردن ، کار کمتری انجام دهد .

درمان فوری معده درد

بعد از غذا آب بنوشید ، اما چه زمانی ؟

تا 1 ساعت بعد از غذا خوردن صبر کنید ، سپس آب بنوشید ، این کار به هضم غذا کمک می‌کند . هرچند به نظر متناقض می‌آید که ممکن است ، نوشیدن آب با غذا باعث رقیق کردن اسید سیستم گوارش شما شود و تأثیر آن را کم کند ( البته در مورد این موضوع نظرات زیادی وجود دارد ) .

آب یا شیر به‌جای نوشابه ، قهوه و چای بنوشید ، زیرا می‌توانند باعث اذیت کردن معده شما شده و باعث احساس ناراحتی در شما شوند .

کاهش معد درد

از مصرف مواد غذایی تند و چرب اجتناب کنید . سوءهاضمه که معده درد نیز جزوی از آن است ، با مصرف مکرر مواد غذایی که سخت هضم می‌شوند ، باعث تولید اسید بیشتر و افزایش درد معده خواهند شد . یکی از راحت‌ترین راه‌ها برای مهار کردن سوءهاضمه ، فهمیدن این است که کدام غذاها باعث ایجاد علائم سوءهاضمه مثل معده درد در شما می‌شوند و با حذف آن‌ها در آینده می‌توانید از این کار جلوگیری کنید .

به‌جای این‌گونه مواد غذایی ، غذاهای ساده مانند بلغور جو دوسر ، سوپ ، نان تست ، برنج و کراکر ( ترد یا چوب‌شور ) بخورید . این مواد غذایی آسان هضم بوده و استرس و فشاری روی سیستم گواش شما نمی‌آورند .

معده درد عصبی

لباس‌های گشاد در محدوده شکم بپوشید . به نظر میرسد که این مورد تأثیر کمی داشته باشد ، اما درواقع لباس‌های شما می‌تواند تأثیر بزرگی روی سیستم گوارش و رفلاکس معده داشته باشد .

لباس‌زیر و دیگر لباس‌هایی که روی قسمت کمر تأثیرگذار هستند ، می‌توانند روی اسفنگتر پایینی تاثیرگذاشته و باعث بالا آمدن اسید معده از اسفنگتر بالایی شود .

این به معنا نیست که شما باید لباس‌های تنگ موردعلاقه خود را کنار بگذارید . فقط مطمئن شوید که مقداری آن‌ها شل و جادار باشند و خیلی سفت نباشند .

قرص گیاهی معده درد

برای بهبود گوارش ، قرص مصرف کنید . آنزیم‌های گوارشی ، هیدروکلریک اسید و روغن نعناع روکش‌دار از مکمل‌های اصلی‌ای هستند که می‌توانند تأثیر زیادی روی سیستم گوارش داشته باشند . به‌عنوان‌مثال ، نشان داده‌شده که مصرف روزانه روغن ژله‌ای و روکش‌دار در کاهش و درمان مشکل گوارش تا 75% روی استفاده‌کننده‌ها تأثیر داشته است .

بسیاری فکر می‌کنند که علت مشکلات گوارشی به علت زیادی اسید معده است ، اما مشکلات گوارشی می‌تواند به دلیل کمبود اسید نیز باشد . اگر به این قضیه مشکوک هستید ، با پزشک خود صحبت کنید و در صورت تجویز از مکمل هیدروکلریک اسید استفاده کنید .

حواستان باشد که فقط به میزان توصیه‌شده از مکمل‌ها استفاده کنید و دز مصرفی را بالا نبرید .

نسخه گیاهی معده درد

پروبیوتیک را به رژیم غذایی خود اضافه کنید . پروبیوتیک ها باکتری‌های خوبی هستند که در معده و سیستم گوارش شما رشد می‌کنند . مطالعات نشان داده است که پروبیوتیک ها می‌توانند باعث بهبود مشکلات گوارشی شایع مانند سندرم روده تحریک‌پذیر و اسهال عفونی شوند .

ماست و دیگر محصولات لبنی دارای پروبیوتیک مصرف کنید . همیشه برچسب مواد مغذی محصولات را قبل از خرید نگاه کنید . می‌توانید به‌جای ماست از مکمل پروبیوتیک نیز استفاده کنید .

دمنوش برای معده درد

روزی 3 بار برگ کنگر فرنگی بخورید . کنگر فرنگی باعث تقویت تولید صفرا در معده شده ، که به غذا اجازه می‌دهد تا خیلی سریع‌تر در سیستم گوارش ما حرکت کند . مطالعات اخیر نشان داده‌اند که مصرف عصاره کنگرفرنگی می‌تواند باعث کاهش قابل‌ملاحظه علائم گوارشی مانند باد معده و احساس سیری زودرس شود .

قرص شیمیایی برای معده درد

میزان مصرف نیترات و داروهای ضدالتهابی خود را کنترل کنید . بسیاری از داروها می‌توانند باعث معده درد یا رفلاکس معده شوند ، بنابراین داروهای مصرفی و عوارض آن‌ها را بررسی بفرمایید .

حواستان باشد که نباید خودسرانه مصرف دارویی را قطع کنید ، حتماً با پزشک خود در این مورد صحبت کنید تا بتواند جایگزینی برای این داروها ، برای شما پیدا کند .

نیترات اغلب برای مشکلات قلبی به دلیل گشاد کردن عروق تجویز می‌شود و داروهای ضدالتهابی شایع مانند ایبوپروفن و آسپرین نیز برای درد ممکن است مصرف می‌شوند .

استرس و معده درد

بعد از غذا خوردن استراحت کنید . شما باید بعد از غذا خوردن ، فعالیت فیزیکی انجام ندهید و مقداری استراحت کنید . اگر خیلی زود بعد از غذا خوردن ورزش کنید ، بدن شما برنامه هضم غذا را قطع کرده تا بتواند انرژی موردنیاز ماهیچه‌های فعال و ریه‌ها را تهیه کند . این قطع هضم و تداخل در هضم غذا می‌تواند باعث معده درد شود . ایستاده یا روی صندلی به مدت 1 ساعت بعد از غذا استراحت کنید .

اگر غذای حجیم یا پرچربی خورده باشید ، ممکن است نیاز باشد تا 2 الی 3 ساعت قبل از انجام ورزش سنگین صبر کنید .

درمان معده درد عصبی

با پزشک خود درباره داروهای تجویزی مشورت کنید . بسیاری از داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک هستند که می‌توانند معده درد را درمان کنند ، اما اگر آن‌ها به‌صورت بلندمدت مصرف شوند ، می‌توانند عوارض ناخوشایندی به همراه داشته باشند .

اگر معده درد و مشکلات گوارشی شما با تغییر رژیم غذایی و مصرف مکمل‌ها بازهم پابرجا بود ، با پزشک خود صحبت کنید تا بتوانید در صورت لزوم از داروهای تجویزی استفاده کنید .

به‌عنوان‌مثال ، ممکن است پزشک شما تصمیم بگیرد که برای شما مهارکننده‌های پروتون پمپ یا اچ 2 بلوکرها را تجویز کند . این داروها باعث کاهش تولید اسید معده و کاهش اسید موجود داخل معده می‌شوند .

جلوگیری از معده درد

کاهش استرس و کاهش معده درد

استرس را با مدیتیشن و حرکات کششی مدیریت کنید . اگر شما سطح استرس زیادی را تجربه کنید ، بیشتر مستعد مشکلات معده مانند درد معده و سوءهاضمه خواهید بود . برای کاهش استرس ، حرکات کششی آرام و مدیتیشن را امتحان کنید . این کارها باعث آرام شدن بدن و ذهن شما می‌شود که شانس ایجاد معده درد در آینده را کاهش می‌دهد .

مطالعات اخیر نشان می‌دهد که تنفس عمیق نیز می‌تواند باعث تسکین کمی از رفلاکس معده شود . برخلاف بیشتر داروهای پیشگیرانه ، تمرین تنفس عمیق عوارضی ندارد ، بنابراین در امتحان کردن آن را در دفعه بعد که دچار رفلاکس معده شدید ، شک نکنید .

ورزش و معده درد

منظم وزش کنید . ورزش منظم می‌تواند باعث افزایش سوخت‌وساز بدن و کمک به جلوگیری از یبوست شود . بعد از گذشت چند وقت ، ورزش کردن می‌تواند حتی باعث تقویت سیستم گوارش شما شود ، که همین امر منجر به دفع بهینه‌تر و مداوم‌تر مدفوع خواهد شد .

اگر می‌خواهید مسیر بلندی را بدوید ، ممکن است خودتان را در معرض اسهال گرفتن قرار دهید که به دلیل کاهش جریان خون در روده ایجاد می‌شود . شما می‌توانید با محدود کردن مصرف کافئین و قند قبل از دویدن ، بروز این عارضه را کاهش دهید .

درمان خانگی معده درد

هر چیزی که می‌خورید را یادداشت کنید . به‌صورت روزانه هر چیزی را که می‌خورید را بنویسید ، این کار در آینده به شما کمک می‌کند تا مواد غذایی که باعث معده درد و سوءهاضمه در شما می‌شوند را شناسایی کرده تا در آینده آن‌ها را مصرف نکنید .

لازم نیست که شما همیشه این کار را انجام دهید ، اما می‌توانید حداقل یک هفته این کار را انجام داده و غذای خورده شده به همراه میزان آن را یادداشت کنید و ببینید که بعد از مصرف آن معده درد داشته‌اید یا خیر ؟

به‌عنوان‌مثال ، فقط ننویسید مصرف پیتزا و گرفتن معده درد ، به‌جای آن بنویسید خوردن 2 تکه پیتزای تند و گرفتن دل‌درد نیم ساعت بعدازآن و رفلاکس معده تا 1 ساعت بعد آن داشته‌اید .

اضافه وزن و معده درد

وزن خود را مدیریت کنید . مطالعات نشان داده است که حتی داشتن مقدار کمی اضافه‌وزن می‌تواند باعث افزایش احتمال ایجاد رفلاکس معده شود . درحالی‌که علت این ارتباط مشخص نیست ، پزشکان حدس می‌زنند که چربی اطراف شکم بر معده شما فشار می‌آورد ، این فشار اضافی باعث می‌شود که غذای اسیدی از معده به سمت بالاآمده و شما رفلاکس را تجربه کنید .

برای کاهش وزن ، به‌صورت مرتب ورزش هوازی انجام دهید ، غذای سالم بخورید ، آب زیاد بنوشید و انجام ورزش‌های مقاومتی را فراموش نکنید .

آب درمانی معده

روزی 2.2 لیتر آب بنوشید . بدن شما برای انجام مؤثر پروسه هضم غذا و کار کردن شکم ، نیاز به مقدار زیادی آب دارد . بدون مصرف به‌اندازه آب ، روده شما نمی‌تواند مدفوع را به‌خوبی خارج کند ، باعث یبوست می‌شود و حتی پولیپ و بواسیر نیز ممکن است رخ دهد .

مطمئن شوید که آبی که می‌نوشید هم‌دمای اتاق باشد . آب سرد می‌تواند به سیستم شما شک وارد کند ، باعث آرام کردن هضم غذا شده و حتی باعث دل‌درد خفیف شود .

معده درد بعد از خواب

به میزان زیادی استراحت کنید . اگر در حال جنگیدن با ویروس معده هستید ، بدن شما نیازمند استراحت و نگه‌داشتن منابع بدن برای جنگیدن با ویروس است . اگر شما از رفلاکس معده رنج می‌برید ، کمبود خواب می‌تواند باعث بدتر کردن مشکل به دلیل قرار گفتن زمان بیشتر اسفنگتر در مقابل اسید معده شود ، بنابراین به میزان مورد نیاز استراحت کنید .

اگر معده درد در شب شما را از خواب بیدار می‌کند ، با پزشک خود صحبت کنید تا بتوانید با درمان ، خواب خود را بهبود ببخشید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.