پینه پا

پینه چیست ؟

پینه یا کبره ( به انگلیسی : callus ) قسمتی سخت شده از پوست دست‌ یا پا و زانو یا پیشانی است که براثر کار یا ساییدگی زیاد سفت و برجسته شده باشد .

علت پینه چیست ؟

پینه بستن پوست براثر سایش‌های مکرر ، فشار و دیگر تحریک‌ها روی می‌دهد و به همین خاطر بیشتر روی پا دیده می‌شود . پینه‌ها معمولاً زیان‌آور نیستند اما می‌توانند به مشکلاتی مانند زخم و عفونت بی‌انجامد .

درمان‌های زیادی برای درمان پینه وجود دارد که همگی آن‌ها را بررسی خواهیم کرد . با ما همراه باشید !!!

درمان های خانگی پینه

درمان خانگی پینه پا

به‌صورت برنامه‌ریزی‌شده بگذارید پایتان خیس بخورد . اگر پایتان پینه دارد ، سعی کنید با برنامه منظم سعی در خیس کردن پا و نرم کردن پوست خشک و لایه مرده پوست‌ کنید . خیس کردن پا در آب گرم به همراه صابون ملایم بیشتر می‌تواند به برداشتن لایه مرده پوست کمک کند .

از آب گرم به‌جای آب داغ استفاده کنید . آب داغ می‌تواند باعث خشکی و تحریک پوست پا شود .

اگر دیابت دارید هرروز پاهای خود را بشورید . با آب گرم و صابون ملایم این کار را انجام دهید ، سپس پا را با لوسیون ، وازلین یا روغن‌بچه مرطوب کنید .

درمان پینه با سنگ پا

با سوهان پا یا سنگ‌پا پینه را از بین ببرید . بعد از خیس خوردن پاها ، حمام کردن یا دوش گرفتن ، به‌وسیله سوهان پا یا سنگ‌پا اقدام به برداشتن لایه پوست مرده پینه کنید .

سنگ یا و سوهان ناخن درصورتی‌که پاها را در آب گرم بخوابانید ، عملکرد بهتری دارند .

درصورتی‌که سنگ‌پا یا سوهان ناخن ندارید ، می‌توانید از لیف برای برداشتن لایه مرده پوست استفاده کنید .

بعد از لایه‌برداری پوست ، مرطوب‌کننده به پاها بزنید تا نرم و انعطاف‌پذیر بمانند .

اگر دیابت دارید ، قبل شروع به استفاده از سنگ‌پا ، با پزشک خود مشورت کنید .

ضد پینه پا

از پای خود محافظت کنید . پینه ( همچنین میخچه ) در مکان‌هایی از پا ایجاد می‌شوند که پا در هنگام راه رفتن به کفش و جوراب مالیده می‌شود .

ممکن است شما متوجه شوید که بعضی از کفش‌های شما بیشتر موجب ایجاد پینه در پا می‌شوند . اولین قدم ، پوشیدن کفشی است که باعث ایجاد پینه و میخچه در پا نشود ، سپس می‌توانید از پدهای بدون نیاز به نسخه که از پا محافظت می‌کنند استفاده کنید .

این پدها در سایزها و شکل‌های مختلف وجود دارند که از قسمت‌های مختلفی از پا محافظت می‌کنند . این پدها در سایزهای بزرگ مربعی عرضه می‌شوند که شما باید آن‌ها را نسبت به‌اندازه موردنیاز خود برش بزنید .

تهیه بعضی از این پدها نیاز به نسخه پزشک دارد و باید زیر نظر پزشک مصرف شوند .

پا پزشک

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟

اگر پینه یا میخچه درد شدیدی داشت یا متورم شده بود ، شما باید به پزشک مراجعه کنید تا بهترین نوع درمان برای شما انتخاب و استفاده شود .

پزشک وسایل و امکانات مناسبی در اختیار دارد که می‌تواند پوست اضافی پینه و میخچه را به‌درستی ببرد . این کار را نباید هیچ‌وقت در خانه انجام دهید .

پزشک ممکن است برای شما پماد آنتی‌بیوتیک تجویز کند . پماد آنتی‌بیوتیک به دلیل عفونت پینه و میخچه یا امکان عفونت کردن آن‌ها تجویز می‌شود .

کرم ضد پینه پا

با داروهای از بین برنده پینه آشنا شوید . داروهای متعددی برای کمک به درمان پینه وجود دارند که ممکن است توسط پزشک شما تجویز شوند .

چسب‌های کوچک حاوی 40% اسید سالیسیلیک را می‌توان مستقیماً روی پینه یا میخچه زد تا به نرم کردن و برداشتن آن کمک کند . این چسب‌ها بدون نیاز به نسخه قابل تهیه می‌باشند .

ژل‌های قوی حاوی اسید سالیسیلیک که تجویزی هستند ، برای پینه‌های بزرگ که چسب‌ها قادر به پوشش دهی آن نیستند ، استفاده می‌شود .

اسید سالیسیلیک فقط باید زیر نظر پزشک مصرف شود ، زیرا این اسید قابلیت سوزاندن و تحریک پوست را دارد که می‌تواند محل را به سمت عفونت کردن سوق دهد .

کفی مخصوص پینه

از کفی‌های مخصوص استفاده کنید . یکی از علت‌های ایجاد پینه ناهنجاری‌های پا است . این ناهنجاری‌ها می‌توانند جزئی باشند اما همین مقدار جزئی نیز می‌تواند باعث مالیده شدن قسمت‌هایی از پا به کفش شود .

کفی‌های کفش ساخته‌شده مخصوص شما ، می‌تواند باعث به درست کردن ناهنجاری‌های پا کمک کند ، که باعث کاهش احتمال ایجاد پینه می‌شود .

از پای خود محافظت کنید

کفش برای پینه

کفش مناسب انتخاب کنید . تهیه کردن و پوشیدن کفش مناسب می‌تواند از ایجاد پینه پا جلوگیری کند .

نکات زیر را در هنگام خریدن کفش جدید رعایت فرمایید :

1 – هر 2 پای خود را تست کنید . مطمئن شوید که فروشنده هر 2 پا شمارا در نظر می‌گیرد . بعضی از افراد یکی از پاهایشان بزرگ‌تر است ، بنابراین باید هر 2 پای خود را در هنگام خرید مدنظر داشته باشید .

2 – در پایان روز کفش بخرید . در طول روز ( زمانی که کفش به پادارید ) ، پا متورم می‌شود و باید نسبت به‌اندازه آن در این هنگام اقدام به خرید کفش کنید . حتماً باید مطمئن شوید که اندازه پا متورم خود را برای خرید کفش ملاک قرار دهید تا در طول روز احساس ناراحتی نکنید .

3 – کفشی بخرید که واقعاً احساس راحتی می‌کنید . سایز نوشته‌شده روی کفش مهم نیست .

4 – درست است که این مورد مقداری عجیب است ، اما کفشی خریداری کنید که شبیه پا باشد . بسیاری از کفش‌های شیک و مد ، به شکل‌های عجیب‌وغریبی تولید می‌شوند ، که می‌توانند پای شمارا در معرض آسیب دیدن قرار دهد و باعث ایجاد پینه شود .

5 – در هنگام خرید کفش ، حتماً مطمئن شوید که تمامی کفش از نوک انگشتان تا پاشنه پا راحت باشد . همچنین کف پا را نیز در نظر داشته باشید .

6 – کفشی انتخاب کنید که حدوداً 1 تا 1.2 سانتی‌متر فاصله بین انگشت بزرگ‌پا و نوک کفش داشته باشد .

علت ایجاد پینه

پاهای خود را خشک نگه‌دارید . جوراب نیز به‌اندازه کفش در جلوگیری از پینه پا مؤثر است . جوراب‌های پنبه‌ای یا تولیدشده از الیاف طبیعی برای خشک نگه‌داشتن پا عالی هستند .

استفاده از جوراب خوب در هنگام انجام فعالیت‌های فیزیکی که موجب تعریق بیشتر می‌شوند ، اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند .

قبل از پوشیدن کفش به آن اجازه خشک شدن دهید و کفش مرطوب را نپوشید . برای جلوگیری از این کار می‌توانید از چند کفش تهیه و استفاده کنید .

جوراب‌های خود را هرروز عوض کنید .

اگر جوراب‌های شما مرطوب شدند ، آن‌ها را عوض کنید .

به‌صورت عادت روزانه ، پاهای خود را بشورید . در هنگام شستشو ، شستن لای انگشتان را فراموش نکنید . قبل از پوشیدن جوراب ، پاهای خود را کاملاً خشک‌کنید .

در هنگام راه رفتن در اطراف استخر و حمام‌های عمومی از صندل یا دمپایی استفاده کنید .

کرم ضد پینه

به‌صورت روزانه پاهای خود را مرطوب کنید . در نقاطی از پا که به جوراب و کفش مالیده می‌شوند ، پینه به وجود می‌آید . با مرطوب کردن پوست و نرم کردن آن ، می‌توانید به درمان پینه کمک کرده یا از ایجاد پینه جدید جلوگیری کنید . مرطوب کردن پا در زمستان بسیار مهم‌تر است زیرا هوا خشک‌تر می‌باشد.

قبل از خوابیدن از کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید .

بعد از زدن کرم مرطوب‌کننده راه نروید ، زیرا ممکن است خطرناک باشد .

در هنگام زدن کرم مرطوب‌کننده ، پا را ماساژ دهید . این کار احساس خوبی به شما می‌دهد و باعث افزایش گردش خون در پا نیز خواهد شد .

در صورت امکان ، مرطوب‌کننده طراحی‌شده مخصوص پا خریداری و استفاده نمایید .

درمان میخچه پا

میخچه پا را از بین ببرید . میخچه و پینه معمولاً در پا به وجود می‌آیند . میخچه معمولاً به دلیل مالش انگشتان پا با کفش به وجود می‌آید . این مشکل می‌تواند به دلیل کوچک بودن کفش در ناحیه انگشتان یا استفاده از کفش پاشنه‌بلند ( به دلیل فشار به پا جهت پایین آمدن به دلیل جاذبه ) به وجود بی‌آید .

درصورتی‌که میخچه دارید با همین روش‌های گفته‌شده می‌توانید آن را درمان کنید .

درمان قطعی پینه

پا را بالا نگه‌دارید . برنامه منظمی برای استراحت دادن به پا تنظیم کنید . پا نیز مانند دیگر اعضای بدن نیاز به استراحت دارد . هر از چندگاهی پاهای خود را روی میز و روی یکدگیر گذاشته و هر چند وقت یکبار جای پاهای خود را عوض کنید .

دیگر روش‌های درمان پینه

درمان سریع پینه

پا را در آب‌لیمو خیس کنید . اسید موجود در آب‌لیمو می‌تواند به نرم کردن و از بین بردن پینه کمک کند . قبل از استفاده از سنگ‌پا ، به مدت 10 دقیقه ، پا را در آب‌لیمو خیس کنید .

درست است که تیغ پا یا تراش دهنده پا در داروخانه‌های برای فروش موجود می‌باشند ، اما استفاده از آن‌ها ایده خوبی نیست . آن‌ها به‌سادگی می‌توانند باعث ایجاد بریدگی در پا شده و باعث عفونت شوند .

درمان خانگی پینه

کرم ضد ترک پاشنه پا درست کنید . پاشنه پا یکی از نقاطی است که پینه زیادی در آن به وجود می‌آید . شما با استفاده از کرم ضد ترک خانگی می‌توانید پاشنه و تمامی پا را نرم و مرطوب کنید .

طرز تهیه :

یک قاشق روغن‌زیتون را در یک بطری کوچک بریزید ، سپس چند قطره عصاره لیمو یا اسطوخودوس را به آن اضافه کنید . بطری را به‌خوبی تکان داده تا مایع شیری مانندی به دست بی‌آید .

می‌توانید این کرم را برای استفاده‌های بعدی نیز درست کنید ( یعنی مقدار زیادی درست کنید ) ، فقط یادتان باشد که قبل از مصرف آن را تکان دهید .

روغن زیتون برای درمان پینه

قبل از خواب به پا خود روغن بزنید . بهترین زمان برای مرطوب کردن پا قبل از خواب است . هم می‌توانید کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید و هم از روغن گیاهی . روغن گیاهی را روی پا زده و جوراب کلفتی بپوشید . بگذارید جوراب تا صبح پایتان باشد سپس در صبح روغن‌های اضافی را پاک‌کنید .

روغن‌های گیاهی ( و دیگر روغن‌ها ) می‌توانند باعث لک کردن جوراب و پارچه شوند ، بنابراین بهتر است از جوراب‌های پشمی استفاده کنید .جوراب‌های پشمی روغن را به خود جذب می‌کند و از لک جلوگیری می‌کند . اگر جوراب پشمی ندارید ، از جوراب‌های قدیمی خود استفاده کنید .

ماست و درمان پینه

ماسک پا درست کنید . صورت ، دست‌ها و موها از خواص ماسک بهره می‌برند – چرا پاها این‌گونه نباشند !!!

طرز تهیه و استفاده :

1 قاشق غذاخوری وازلین ( یا دیگر محصولات مشابه ) و آب یک عدد لیمو را با یکدیگر مخلوط‌کنید و قبل از خواب روی پاهای خود استفاده کنید . جوراب پا کنید و در صبح وازلین اضافی را پاک‌کنید .

از جوراب کهنه استفاده کنید تا نگران لک شدن ملافه و جوراب نباشید .

درمان قطعی پینه

واکس پارافینی را امتحان کنید . عموما این نوع واکس در سالن های زیبایی استفاده میشود ، اما میتوانید از آنها در خانه نیز استفاده کنید .

طرز تهیه و استفاده :

مقداری واکس را داخل مایکروویو حرارت دهید ، بعد از آب شدن واکس ، به اندازه ای که پارافین اضافه کردید ، روغن خردل نیز اضافه کنید .

بعد از خنک شدن محلول ، پاهای خود ار 2 بار داخل آن گذاشته و بگذارید روی پایتان خشک شود . سپس روی پا را نایلون بکشید و 15 دقیقه بعد پلاستیک و واکس را بردارید .

نکته : کسانیکه مشکل دیابت و دیگر مشکلاتی که باعث جریان خون بالا در پاها می‌شود را دارند ، نیاز به مراقبت های بیشتری از پا خواهند داشت ، همچنین در ریسک بالاتری در ایجاد پینه هستند . در صورت داشتن مشکلاتی از این قبیل ، قبل از انجام درمان‌های خانگی با پزشک خود مشورت کنید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.