درمان حالت تهوع

همه از حالت تهوع بدشان می‌آید ، نه ؟

داشتن حالت تهوع به همراه مشکلات معده بدترین حالت ممکن است . خوشبختانه راه‌های زیادی برای درمان و از بین بردن حالت تهوع وجود دارد که به‌راحتی و در داخل خانه می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید .

البته راه‌های درمانی با دارو و طب سنتی نیز وجود دارد که در ادامه همه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد .

درمان های فوری تهوع

درمان سریع حالت تهوع

استراحت کنید . حالت تهوع در شما ممکن است با انجام فعالیت‌های زیاد یا استراحت نکردن ناکافی بدتر شود . به‌محض اینکه حالت تهوع شروع شد ، دراز بکشید و از انجام ورزش و حرکات سریع اجتناب کنید . همچنین خوابیدن می‌تواند به از بین بردن و کاهش حالت تهوع کمک کند . در صورت نیاز از مدرسه یا محل کار خود مرخصی بگیرید .

کاهش حالت تهوع

مقداری هوای تازه تنفس کنید . ماندن در یک اتاق می‌تواند برای فرد بیمار ساده باشد ، اما هوای مانده می‌تواند حال شمارا بدتر کند . پنجره را بازکنید و بگذارید تا هوای تازه‌ وارد اتاق شود و اگر امکان داشت ، چند دقیقه بیرون بروید .

محرک های حالت تهوع

از بوی تند دوری‌کنید . عموماً شما باید از هر چیزی که بوی تندی مانند : عطر و حتی صابون معطر دارد ، دوری‌کنید . بویایی و چشایی به یکدیگر مربوط می‌باشند ، بنابراین بوی تند به‌اندازه مزه بد می‌تواند حال شمارا بد کند . پنجره را باز بگذارید و اجازه دهید تا هوای تازه‌وارد شود و بوی بد را از اتاق دور کند .

علت حالت تهوع

از لوازم الکترونیکی دوری‌کنید . نور ، صدا و حرکات مرتبط با تلویزیون ، لپ‌تاپ ، تبلت و موبایل می‌تواند باعث تحریک بیش‌ازحد شده و ناراحتی معده شمارا بدتر کند .

به‌جای استفاده ازاین‌گونه وسایل ، در تخت خواب با نور کم به کتاب خواندن یا راهی دیگر برای آرامش پیدا کردن پیدا کنید . وقت خود را به‌دوراز وسایل الکترونیکی بگذرانید تا معده شما آرام شود ، و همچنین از سردرد مرتبط با این‌گونه وسایل جلوگیری کنید .

کاهش سریع حالت تهوع

دما را تنظیم کنید . هیچ‌چیزی بدتر از سرما و گرمای بیش‌ازحد احساس بیماری را بدتر نمی‌کند . دما را در حالتی که برای شما مناسب است و احساس راحتی می‌کنید ، تنظیم کنید . پوشیدن لباس ، پیچیدن پتو یا دوش گرفتن سریع می‌تواند به شما کمک کند .

همچنین تنظیم دمای نوشیدنی‌هایی که می‌خورید مانند : آب یا چای نیز می‌تواند در تنظیم دمای بدن به شما کمک کند .

قرص ضد تهوع

داروهای بدون نیاز به نسخه را امتحان کنید . اگر داروهای گیاهی نتوانست برای شما کارساز باشد ، می‌توانید به داروخانه مراجعه کنید و با پزشک داروساز صحبت کنید و داروی ضد تهوع دریافت کنید . ممکن است داروهای خنثی‌کننده اسید معده ( شربت معده ) نیز کارساز باشد . حتماً حواستان باشد که طبق دز پیشنهادی دارو را مصرف کنید .

از استفراغ کردن جلوگیری نکنید . اگر معده درد شما به‌سادگی از بین نرفت و حالت تهوع و استفراغ شما بیشتر شد ، جلوی آن را نگیرید . بدن شما در حال خارج ساختن چیزی است که شمارا مریض کرده است ، بنابراین بگذارید کار خودش را انجام دهد .

استفراغ کردن کار خوشایندی نیست ، اما کار مهمی برای کمک به بهبودی شما می‌تواند انجام دهد . شما بعد از استفراغ احساس بهتری خواهید داشت .

مواد غذایی ضد حالت تهوع

درمان تهوع با طب سنتی

از زنجبیل کمک بگیرید . سال‌هاست که از زنجبیل برای درمان تهوع استفاده می‌شود . می‌توانید از زنجبیل تازه یا آب‌نبات آن استفاده کنید . اگر می‌توانید طعم آن را تحمل‌کنید ، زنجبیل را خام بخورید ، در غیر این صورت از آب‌نبات یا دم‌نوش آن استفاده کنید .

کاهش حالت تهوع

کراکر ( ترد یا چوب‌شور ) بخورید . چوب‌شور می‌تواند یک ترفند برای درمان حالت تهوع باشد . طعم آن ملایم است و به‌سادگی هضم می‌شود ، که غذایی عالی برای فرد مریض به‌حساب می‌آید .

کاهش تهوع با موادغذایی

هندوانه را امتحان کنید . اگرچه نباید به‌عنوان اولین درمان از هندوانه استفاده نکرد ؛ زیرا برای همه مفید نیست ، اما باید بدانید هندوانه می‌تواند به درمان حالت تهوع کمک کند . آب زیاد و عطروطعم ملایم آن باعث آرام کردن معده شما و واردکردن مایعات زیاد به بدن شما می‌شود .

اگر تب نیز دارید ، از میوه یخ‌زده استفاده کنید تا تأثیر سرمایی آن را احساس کنید .

درمان تهوع در خانه

برنج ساده بخورید . برنج ساده بدون ادویه و مواد افزودنی ، فقط یک غذای خوش‌طعم نیست ، اما می‌تواند برای درمان حالت تهوع کمک‌کننده باشد . این وعده غذایی کربوهیدراتی است که به‌سادگی هضم می‌شود و باعث افزایش کوتاه‌مدت انرژی در شما می‌شود ، همچنین چون طعمی ندارد ، باعث تحریک کردن بیشتر معده شما نیز نمی‌شود .

از بین بردن حالت تهوع

موز بخورید . موز بدون لک و همچنین تقریباً مایل به سبز بخورید ، زیرا خواص زیادی برای درمان تهوع دارد . بافت نرم و طعم ملایم موز آن را برای هضم آسان می‌کند ، همچنین موز دارای مقدار زیادی پتاسیم است که می‌تواند سیستم ایمنی بدن شمارا بهبود ببخشد .

می‌توانید موز را له کنید و با برنج مخلوط کرده و میل کنید .

موادغذایی ضد تهوع

از ماست کمک بگیرید . ماست با داشتن باکتری‌های مفید برای معده می‌تواند باکتری‌های بد را از آن دور کند . بنابراین به دنبال ماست ساده بدون طعم و پروبیوتیک باشید تا معده خود را به حالت عادی برگردانید .

درمان خانگی حالت تهوع

نان تست ساده بخورید . بدون کره و مربا و غیره ، فقط نان تست بدون قرار دادن در تستر را مقداری بخورید . این نان طعم ملایمی داشته و به‌سادگی هضم می‌شود ، به همین دلیل معده شما با آن نمی‌جنگد .

یک‌تکه بخورید و ببینید که حالتان چطور می‌شود ، سپس تکه دیگری برداشته و میل کنید .

علت حالت تهوع

از مصرف غذاهایی که معده را ناراحت می‌کنند بپرهیزید . چسبیدن به مصرف مواد غذایی گفته‌شده در بالا بهترین حالت است ، اما اگر می‌خواهید چیزهای دیگری بخورید ، باید بعضی نکات را رعایت کنید .

از مصرف مواد غذایی زیر خودداری کنید :

  • چرب
  • سرخ‌شده
  • تند
  • و خیلی شیرین

تمامی موارد گفته‌شده می‌توانند باعث ایجاد ناراحتی معده و بدتر کردن اوضاع شوند ، همچنین می‌توانند باعث تحریک کردن معده در جهت استفراغ شوند .

درمان حالت تهوع با مایعات

علت حالت تهوع

مقدار زیادی آب بنوشید . آب با خارج ساختن سموم از بدن و پر آب نگه‌داشتن آن می‌تواند به مبارزه علیه بیماری کمک کند . باید بدانید که شما باید به‌صورت مرتب آب بنوشید ، نوشیدن آب در هنگام بیماری اهمیت بیشتری پیدا می‌کند .

یک لیون آب همیشه در کنار خود داشته باشید یا اینکه یک عدد بطری آب‌معدنی در هنگامی‌که بیرون هستید در دست داشته باشید و در مواقع لزوم از آن بنوشید .

می‌توانید مزه مزه کردن آب یا جویدن یخ را نیز امتحان کنید ، البته اگر نوشیدن آب برایتان سخت است .

درمان قطعی تهوع

نوشیدنی‌های ورزشی را امتحان کنید . منظور از نوشیدنی‌های ورزشی نوشابه‌های انرژی‌زا نیست ، منظور نوشیدنی‌هایی است که دارای الکترولیت بوده و برای ورزشکاران مفید است .

به دلیل حالت تهوع و استفراغ احتمالی شما آب و الکترولیت زیادی از دست می‌دهید . بنابراین نوشیدنی ورزشی با طعمی که دوست دارید را تهیه و استفاده کنید .

درمان تهوع در طب سنتی

آب کرن بری بنوشید . آب کرن بری طبیعی و فاقد هرگونه نگه‌دارنده را بنوشید تا از حالت تهوع رهایی پیدل کنید ، مخصوصاً زمانی که نمی‌توانید غذا بخورید .

معجون ضد تهوع

ترکیب آب‌لیمو و عسل را امتحان کنید . این ترکیب ترش و شیرین می‌تواند معده شمارا به‌سرعت آرام کند . 1 قاشق چای‌خوری آب‌لیمو با 1 قاشق چای‌خوری عسل گرم را به همراه مقدار آب مخلوط‌کنید .

به‌آرامی هر چند دقیقه یک‌بار مقداری از آن را بنوشید . در صورت بهتر نشدن حالت تهوع ، شما می‌توانید چند بار در روز از این ترکیب استفاده کنید .

دمنوش ضد تهوع

چای‌دارچین بنوشید . سال‌هاست که از دارچین به‌عنوان درمان طبیعی حالت تهوع و استفراغ استفاده می‌شود . نصف قاشق چای‌خوری دارچین را در یک پیمانه آب داغ بریزید و بگذارید تا مقداری ماند ( حدوداً 10 دقیقه ) .

می‌توانید روزی چند بار در روز تا زمانی که ناراحتی معده شما از بین برود ، از این چای استفاده کنید .

درمان تهوع با طب سنتی

میخک را تست کنید . همانند دارچین ، میخک نیز می‌تواند به آرام کردن معده کمک کند . یک قاشق چای‌خوری پودر میخک را در یک پیمانه آب داغ بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند ، سپس آن را بنوشید . قبل از نوشیدن بهتر است آن را صاف کنید .

داروی گیاهی ضد تهوع

چای زیره سبز را امتحان کنید . با یک قاشق چای‌خوری دانه زیره سبز و یک پیمانه آب دم‌نوشی درست کنید و به مدت 10 تا 15 دقیقه بگذارید بماند ، سپس به‌آرامی بنوشید .

در صورت تمایل مقدار کمی عسل نیز برای شیرین کردن آن می‌توانید اضافه کنید .

درمان فوری تهوع

چای نعناع را امتحان کنید . نعناع و زنجبیل از عالی‌ترین مواد طبیعی برای درمان حالت تهوع هستند . 1 قاشق چای‌خوری نعناع تازه له‌شده یا خشک‌شده در یک پیمانه آب داغ ریخته تا یک چای نعناع عالی درست کنید .

می‌توانید این چای را چند بار در روز ، به‌صورت داغ یا سرد بنوشید .

نوشیدن آب زیاد

تمامی مایعات را به‌آرامی بنوشید . مهم نیست که چه چیزی می‌نوشید ، شما نباید آن را سریع بنوشید . با این کار معده شما تحریک می‌شود ، بنابراین میزان کمی مایعات را در هر دفعه به‌آرامی بنوشید .

نکات مهم

1 – سریعاً بعد از غذا خوردن مسواک نزنید ، ممکن است خمیردندان باعث ناراحتی معده شما شود .

2 – بعد از استفراغ دهان خود را با ترکیبی از ¼ پیمانه سرکه و 1 پیمانه آب آبکشی نمایید . این کار باعث تمیز کردن و از بین بردن بوی بد دهان و اسید مضر معده خواهد شد ، که می‌تواند به گلو و دندان‌های شما آسیب وارد کند .

3 – از ورزش کردن زیاد خودداری نمایید .

4 – اگر حالت تهوع پابرجا بود و نتوانستید علت آن را پیدا کنید ، با پزشک خود مشورت کنید .

5 – اگر حالت تهوع با سرگیجه ، سردرد ، تاری دید و دیگر عوارض همراه بود به پزشک مراجعه کنید .

6 – اگر باردار هستید یا مشکل پزشکی‌ای دارید که باعث ایجاد حالت تهوع می‌شود ، موارد گفته‌شده را رها کرده و فقط به گفته‌های پزشک خود گوش دهید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.