معده عصبی

در هنگام عصبانیت شما احساس ضربان قبل بالاتر ، عرق کردن کف دست ، کرامپ معده عصبی و غیره را دارید . افراد درزمانی که استرس می‌گیرند ، باید بدانند که چگونه آن را مدیریت کنند و معده عصبی خود را آرام کنند که در ادامه مقاله به تمامی موارد موردنیاز می‌پردازیم .

مدیریت علت‌های خارجی

علت معده عصبی

ارزیابی و تشخیص عصب‌ها : برای اینکه بدانید که چگونه اعصاب معده را آرام کنید ، ایده خوبی است که علائم خود را ارزیابی کنید . این کار به فهمیدن نوع درد عصبی معده و تمرکز روی انتخاب بهترین راه برای از بین بردن آن به شما کمک می‌کند .

علائم شایع معده عصبی :

1 – احساس گرفتگی در معده

2 – احساس تشویش و ناآرامی

3 – احساس پیچش و تحریک شدید

4 – احساس تهوع و/یا نفخ

5 – احساس سفتی و گرمی در معده

درمان معده عصبی در خانه

از قبل تمرین کنید . بعضی‌اوقات شما می‌توانید روی اعصاب خود در شرایط پرتنش و استرس‌زا کنترل داشته باشید . موارد استرس‌زا هر چیزی می‌توانند باشند ، مثلاً : مصاحبه برای شغل جدید ، دیر رسیدن سرکار ، ترس از اخراج شدن و غیره .

سعی کنید موقعیت موردنظر را تصور کنید و خودتان را در ذهنتان بیاورید که موفق از این موقعیت بیرون می‌آیید .

در مورد کاری که به شما استرس می‌دهد ، مقداری تحقیق و مطالعه کنید تا با بالا بردن اعتمادبه‌نفس و اطلاعات بتوانید بدون استرس کار موردنظر را انجام داده و معده عصبی خود را تحریک نکنید .

درمان خانگی معده عصبی

مثبت باشید . قبل از اینکه کار یا فعالیتی باعث ایجاد معده عصبی در افراد شود ، بسیاری از آنها افکاراتی که عموماً منفی هستند را در ذهن خود می‌پرورانند . این افکارات منفی معمولاً فقط باعث کرامپ و اضطراب بیشتر می‌شوند .

این‌گونه افکارات را به‌صورت کامل کنار بگذارید ، با استفاده از مدیتیشن می‌توانید این کار را انجام دهید . شما باید سریعاً افکارات منفی را به افکارات مثبت تبدیل کنید ، به‌عنوان‌مثال با خود جملات زیر را تکرار کنید :

1 – من به‌اندازه کافی اطلاعات دارم و می‌توانم این کار را انجام دهم .

2 – من بهترین گزینه برای گرفتن این کار هستم .

3 – من حرفه‌ای و واجد شرایط هستم .

4 – من میخوام پیروز شوم و پیروز خواهم شد .

استرس و معده عصبی

عجله نکنید . احساس عجله داشتن فقط باعث ایجاد احساس ترس و اضطراب در شما می‌شود . همیشه برای کارهایی که می‌خواهید انجام دهید ، زمان مناسبی در نظر بگیرید و همه‌چیز را از قبل آماده کنید تا احساس عجله داشتن و از کنترل خارج شدن اوضاع در شما از بین برود . داشتن این وقت اضافه باعث می‌شود که از دستشویی نیز استفاده کنید که باعث کمک به معده عصبی می‌شود .

حواستان باشد که همیشه 15 دقیقه جلوتر به هر کجایی که می‌خواهید بروید ، برسید . این کار باعث ایجاد آرامش در شما خواهد شد . خیلی زود رسیدن می‌تواند باعث ایجاد ناراحتی در شما شود ، بنابراین بیش‌ازاندازه زودتر نروید .

علت اصلی معده عصبی

کافئین مصرف نکنید . کافئین یک نوع محرک است و باعث بالا رفتن آدرنالین خواهد شد و وضعیت پراسترسی را ایجاد می‌کند ، که باعث فعال کردن دستگاه عصبی سمپاتیک می‌شود .

منابع کافئین دار شامل : قهوه ، نوشابه‌های انرژی‌زا ، چای و شکلات است که می‌توانند باعث تحریک کردن معده شما شوند . مصرف نکردن کافئین قبل از هرگونه موقعیت استرس‌زا می‌تواند ، نه‌تنها باعث کاهش استرس روی معده عصبی می‌شود ، بلکه باعث حذف هرگونه تحریک عصبی توسط آدرنالین نیز می‌شود .

به‌جای کافئین یک لیوان آب‌خنک بنوشید ، تا هم رفرش شوید ، هوشیاری‌تان بالا رود و هم اینکه بدن را نیز پر آب نگه‌دارید .

مدیریت سیستم عصبی معده

بهبود معده عصبی

در مورد بعضی از تکنیک‌های تنفسی بیشتر بدانید . روی تنفس و تنفس عمیق تمرکز کنید ، تنفس آرامش‌بخش یکی از راحت‌ترین راهها برای آرام کردن معده عصبی است . بیشتر افراد درزمانی که عصبی هستند ، تمایل به تنفس سطحی ، سریع تنفس کردن و بالا رفتن ضربان قلب ، افزایش سطح آدرنالین در بدن و بالا بردن سطح اضطراب دارند .

یاد بگیرید تا چگونه تنفس خود را آرام کنید و به تنفس درست و صحیح کمک کرده ، تأثیر آدرنالین را کم کنید و معده عصبی خود را نیز آرام کنید .

سعی کنید از طریق بینی تنفس ( دم ) کنید ، سپس با دهان هوا را خارج کنید ( بازدم ) .

رایحه درمانی معده عصبی

رایحه‌درمانی را امتحان کنید . در طول رایحه‌درمانی با استفاده از اسانس‌هایی که از گیاهان ، میوه‌ها و گل‌ها می‌گیرند ، روی خلق‌وخوی شما تأثیر می‌گذارند . لیمو و اسطوخودوس 2 تا از عصاره‌های معروفی هستند که برای آرامش و کاهش استرس از آن‌ها استفاده می‌شود . همچنین می‌توانید به‌سادگی آن‌ها را بو کرده یا روی قسمتی از بدن مانند مچ دست که نبض دارد بزنید .

درمان معده عصبی در طب سنتی

کدام مواد غذایی باعث آرام کردن معده می‌شوند ؟

برای کمک به معده عصبی ، بعضی از مواد غذایی خاص هستند که دارای آنزیم‌ها و دیگر موادی بوده که می‌توانند باعث آرام کردن سیستم گوارش شما شوند .

مواد غذایی مؤثر :

عسل : باعث آرام کردن و کمک به پوشش دادن روکش معده می‌شود .

نعنا : که دارای خواصی هستند که باعث آرام کردن ماهیچه‌ها می‌شود که معده نیز جزوی از آن ماهیچه‌ها است .

زنجبیل و آبنبات زنجبیل : دارای فیتوکمیکال ( مواد مؤثر در گیاهان دارویی ) است که به جنگیدن با حالت تهوع می‌پردازد .

جوش‌شیرین : 1 قاشق چای‌خوری جوش‌شیرین را در یک استکان آب داغ حل کنید و بنوشید . سدیم باعث بیرون کشیدن شیره گوارشی از معده می‌شود که باعث می‌شود مسیر غذا در داخل روده کوچک بهبود یابد .

پاپایا : دارای پروتئین آنزیم‌های گوارشی است و خواص ضدالتهابی دارد .

بهبود معده عصبی

بدن خود را ریلکس کنید . همچنین از این روش به‌عنوان آرمیدگی پیش‌رونده عضلانی نیز یاد می‌شود . درزمانی که احساس تنش و مشکل در معده خود کردید ، با چشمان بسته ثابت بمانید و روی مکانیکه بیشترین تنش در بدن را دارد ، تمرکز کرده و روی از بین رفتن آن نیز تنش تمرکز کنید . نفس عمیقی بکشید و دستان ، پاها ، پشت ، گردن و معده خود را ریلکس کنید .

به‌جای تمرکز روی افکار ، روی بدن خود تمرکز کنید ، این کار می‌تواند به آرام کردن شما کمک کند .

تکرار این تکنیک‌ها می‌تواند بدن شما را گول زده و باعث شود که این تنش در بدن که معده نیز جزوی از آن است را آزاد کند .

قرص برای معده عصبی

داروهای مؤثر بر معده عصبی کدم‌اند ؟

درست است که تا جای که می‌شود نباید از دارو استفاده کردن ، اما بعضی‌اوقات معده عصبی می‌تواند شدید یا مقاوم باشد و نیاز به دارو داشته باشد .

اگر روش‌های گفته‌شده مؤثر نبودند ، داروهای بدون نیاز به نسخه زیر را می‌توانید امتحان کنید :

  • Tums
  • Pepto-Bismol
  • Rolaids
  • Alka-Seltzer
  • Emetrol
  • Mylanta
  • Similac

نکات مهم

1 – اگر معده عصبی شما ادامه پیدا کرد و با تکنیک‌ها و راه‌های گفته‌شده درمان نشد ، به پزشک مراجعه کنید . امکان دارد مشکلاتی مانند باکتری ، رفلاکس معده ، عدم تحمل لاکتوز یا سندرم روده تحریک‌پذیر داشته باشید .

2 – در مورد معده عصبی خود با افراد خانواده ، پزشک ، دوست نزدیک و غیره صحبت کنید ، این کار نگرانی‌های شمارا کم کرده و همچنین به پیدا کردن علت معده عصبی به شما کمک می‌کند .

3 – اگر معده عصبی شما در کوتاه مدت خوب نشد ، با افکارات مثبت روحیه خود را بهبود ببخشید .

4 – حتماً برچسب داروهای خود ، حتی داروهای بدون نیاز به نسخه را مطالعه کنید و طبق دستورالعمل روی آن ، آن‌ها را مصرف کنید . مصرف داروها را طبق تجویز استفاده کنید ، حتی اگر احساس بهبودی کردید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.