درد دندان عقل

دندان عقل چیست ؟

دندان عقل آخرین دندان در هر قوس فک است که بین 18 تا 25 سالگی ( در برخی افراد زودتر ) در دهان می‌روید و دندان‌پزشکان آن را اصطلاحاً آسیای سوم میگویند .

معمولاً هر فرد 2 دندان عقل در فک بالایی و 2 دندان عقل در فک پایینی دارد که درمجموع هر فرد 4 دندان عقل دارد . اگر دندان عقل به‌درستی درنیاید می‌تواند مشکلاتی را برای افراد ایجاد کند .

چرا دندان عقل درد میگیرد ؟

درزمانی که دندان عقل در حال درآمدن از لثه است ، می‌تواند درد ایجاد کند . البته ممکن است شما به دلیل کج درآمدن ، از کنار درآمدن یا نهفته یا نیمه نهفته بودن دندان عقل نیز دچار درد بشوید که در این صورت باید به دندان‌پزشک مراجعه کنید . البته علت‌های درد گرفتن دندان عقل بیشتر از موارد گفته شده است و بقیه آنها در ادامه مقاله گفته خواهد شد . تمامی افراد دندان عقل ندارند و در تمامی افراد درآوردن دندان عقل درد ندارد .

استفاده از دارو

درمان خانگی دندان درد

از ژل بی‌حس‌کننده استفاده کنید . اگر دندان عقل شما درد گرفت ، می‌توانید روی لثه خود ژل بی‌حس‌کننده بزنید . این ژل‌ها دارای بنزوکائین هستند و باید مستقیماً روی لثه دندان عقل یا دندانی که درد می‌کند زده شود . اگر امکان دارد ژل را قورت ندهید و اضافه آن را نیز تف کنید . البته ژل های بی حس کننده گرفته شده از مواد طبیعی ( مانند میخک ) نیز در داروخانه ها عرضه میشود .

اسپری لیدوکائین 10% یکی دیگر از گزینه‌های موجود است ، اما حواستان باشد که آن را در گلوی خود اسپری نکنید .

همیشه طرز استفاده از محصول را بخوانید تا آن را درست مصرف کنید .

مسکن درد دندان عقل

مسکن مصرف کنید . زمانی که دندان عقل شما درد گرفت ، می‌توانید از مسکن‌های بدون نیاز به نسخه مثل : آسپرین ، ایبوپروفن ، استامینوفن و ناپروکسن استفاده کنید .

حواستان باشد که کودکان نباید آسپرین مصرف کنند . همیشه دارو را با توجه به دستورالعمل روی بسته مصرف کنید .

قرص دندان درد

در مصرف مسکن زیاده‌روی نکنید . اگر دردِ زیادی دارید ، حواستان باشد که نباید در مصرف ژل یا مسکن زیاده‌روی کنید . استفاده زیاد از ژل‌های بنزوکائین می‌تواند باعث مشکلی نادر به نام متهوموگلوبینمی شود که در این شرایط ، سطح اکسیژن خون شما پایین می‌آید . این مشکل نادر اما مرگبار است .

استفاده زیاد از مسکن‌ها نیز می‌تواند باعث ایجاد دیگر بیماری‌ها مانند مشکلات معده و زخم معده شود .

هیچ‌وقت از بنزوکائین در افراد زیر 2 سال استفاده نکنید .

درمان‌های خانگی

کاهش درد دندان عقل

از مسواک نرم استفاده کنید . اگر از درد دندان‌ عقل رنج می‌برید ، ممکن است مسواک زدن باعث بدتر شدن شرایط شود . به‌هرحال همیشه دندان‌های خود را 2 بار در روز مسواک بزنید . اگر با مسواک زدن دچار دندان‌درد می‌شوید ، از مسواک نرم استفاده کنید . این مسواک‌ها برای لثه‌های شما ملایم‌تر هستند .

بعدازاینکه درد دندان عقل شما از بین رفت ، می‌توانید دوباره با مسواک معمولی مسواک بزنید .

علت اصلی درد دندان عقل

لثه‌های خود را ماساژ دهید . اگر دندان‌های عقل شما در حال بیرون آمدن هستند ، ممکن است لثه شما درد بگیرد . برای کمک کردن به این وضعیت ، لثه جاییکه دندان در حال بیرون زدن در آن نقطه است را ماساژ دهید . این کار می‌تواند باعث تسکین دادن درد و سهولت درآمدن دندان از لثه شود .

برای ماساژ دادن لثه می‌توانید روی مکانیکه دندان در حال بیرون آمدن هست را با انگشت تمیز ماساژ دهید . همچنین می‌توانید بعد از آبکشی دهان با دهان‌شویه کلرهگزیدین ، دور انگشت خود گاز استریل بپیچید و شروع به ماساژ دادن لثه کنید .

بیشتر روی کناره‌های دندان تمرکز کنید .

با فشار زیاد ماساژ ندهید . این کار می‌تواند به لثه‌های شما آسیب وارد کند .

روزی 3 تا 4 بار این کار را تکرار کنید .

علت اصلی درد دندان عقل

کمپرس سرد را امتحان کنید . اگر درد دارید ، سعی کنید قالب یخی روی دندان عقل نگه‌دارید یا مقداری یخ خردشده روی دندان بگذارید . این روش فقط زمانی که دندان شما نسبت به سرما حساسیت نداشته باشد کارایی دارد . در صورتی که حساسیت دندانی دارید از این روش استفاده نکنید .

همچنین می‌توانید مقداری یخ را داخل نایلون بریزید ، سپس حوله‌ای دور آن پیچیده و از آن مانند شکل استفاده کنید . سرما از پوست شما نفوذ کرده و به کاهش درد کمک می‌کند .

درمان خانگی درد دندان عقل

درمان با آب‌نمک را امتحان کنید . نمک ماده‌ای عالی برای کمک به التیام بخشیدن پوست است . برای درست کردن دهان‌شویه ، نصف قاشق چای‌خوری نمک را در 120 میلی‌لیتر آب گرم حل کنید . دهان‌شویه را به مدت 30 تا 50 ثانیه در دهان خود چرخانده و تف کنید . حواستان باشد که با فشار بالا دهان‌شویه را در دهان نچرخانید و بیشتر تمرکز خود را روی دندانی که درد می‌کند بگذارید .

این کار را 2 تا 3 بار یا تمام شدن دهان‌شویه تکرار کنید .

بعد از استفاده از دهان‌شویه ، دهان خود را با آب گرم آبکشی نمایید .

شما می‌توانید در صورت درد دندان عقل ، روزی 3 تا 4 بار این کار را تکرار کنید .

درمان فوری دندان درد

معجزه سرکه سیب را تست کنید . ¼ پیمانه آب گرم و سرکه سیب را با یکدیگر مخلوط‌کنید . مخلوط را به مدت 30 تا 60 ثانیه در دهان خود نگه‌دارید . محلول را تف کرده و 2 تا 3 بار دیگر این کار را تکرار کنید . بعد از استفاده از این دهان‌شویه ، دهان را با آب گرم آبکشی نمایید .

شما می‌توانید این کار را 3 تا 4 بار در روز تکرار کنید ، اما حواستان باشد که نباید آن را قورت دهید . اگر در هنگام مصرف یا بعد از مصرف دهانتان تحریک شد ، از این روش دیگر استفاده نکنید .

درمان دندان درد در طب سنتی

مرهم تسکین‌دهنده را امتحان کنید . بعضی از مواد غذایی هستند که می‌توان از آن‌ها برای دندان‌درد یا درد دندان عقل استفاده کرد .

تکه کوچکی از سیر ، پیاز یا زنجبیل را برداشته و دقیقاً روی دندانی که درد می‌کند قرار دهید . بعد از قرار دادن آن روی محل دندان‌درد ، مقداری آن را گاز گرفته تا آب آن خارج شود . آب آن به بی‌حس کردن و آرام کردن لثه کمک می‌کند .

درمان دندان درد در خانه

از عصاره‌های گیاهی کمک بگیرید . عصاره‌های گیاهی می‌توانند به درمان درد دندان عقل کمک کنند . شما باید آن‌ها را روی نوک انگشت خود بزنید ، سپس لثه دندانی که درد می‌کند را با آن ماساژ دهید .

همچنین می‌توانید چند قطره از آن‌ها را در مقداری آب ریخته و دهان‌شویه درست کنید . هیچ‌گاه آن‌ها را قورت ندهید ، زیرا ممکن است سمی باشند .

عصاره‌های گیاهی مؤثر :

 • روغن درخت چای
 • میخک
 • مریم‌گلی و آلوئه ورا
 • دارچین
 • نعناع فلفلی
 • خوک طلایی

همچنین می‌توانید از روغن‌زیتون گرم و عصاره وانیل گرم نیز استفاده کنید .

مسکن دندان درد

درمان با چای کیسه‌ای را امتحان کنید . چای دارای خواصی است که می‌تواند به کاهش درد کمک کند . برای درست کردن کمپرس چای ، چای کیسه‌ای را در آب گرمی خیس کنید ، بعد از خیس خوردن چای ، آن را روی دندان عقلی که درد می‌کند قرار دهید و بگذارید تا 5 دقیقه بماند .

این کار را می‌توانید 2 تا 3 بار در روز درزمانی که دندان شما درد می‌کند ، انجام دهید .

چای‌های مؤثر در درمان دندان‌درد :

 • چای سیاه
 • چای سبز
 • چای مریم‌گلی
 • چای اکیناشه ( سرخارگل )
 • چای خوک طلایی

علت درد دندان عقل

مواد غذایی سرد را امتحان کنید . یکی از راه‌های کمک به دندان‌درد ، استفاده از غذاهای سرد است . شما می‌توانید تکه‌هایی از خیار یا سیب‌زمینی خام سرد را روی دندان خود قرار دهید ، تا درد آن را کم کنید . همچنین می‌توانید از میوه‌های یخ‌زده مانند : موز ، سیب ، انبه یا آناناس استفاده کنید .

اگر دندان‌های شما نسبت به سرما حساس باشند ، این روش برای شما موثر نیست . اول‌ازهمه خیار یا سیب‌زمینی سرد را امتحان کنید ، زیرا کمتر از میوه‌های یخزده سرد هستند .

علت درد دندان عقل چیست ؟

درد گرفتن فک

علت درد دندان عقل چیست ؟

موقعیت‌های مختلفی وجود دارد که دندان عقل درد می‌گیرد . اگر دندان عقل در زاویه نادرست رشد کند یا اینکه روی دندان مجاور خود تأثیر بگذارد ( که علت آن نبود فضای کافی برای دندان جدید است ) ، میتواند باعث ایجاد دندان درد شود . البته درآمدن طبیعی دندان عقل نیز میتواند مقداری درد ایجاد کند .

دیگر مشکلاتی که در هنگام درآمدن دندان عقل پیش می‌آید :

 • عفونت
 • تومور
 • کیست
 • آسیب به دندان‌های مجاور
 • پوسیدگی دندان
 • مشکلات لثه
 • ورم
 • احساس درد ثابت در فک ( تا دندان جلو )

کشیدن دندان عقل

چه زمانی به دندان‌پزشک مراجعه کنیم ؟

درست است که دندان عقل مشکل‌ساز است ، اما همیشه لازم نیست که کشیده شود . درد ناشی از دندان عقل در بسیاری از موارد قابل‌درمان است . اگر بعد از استفاده از روش‌های خانگی ، بازهم احساس درد داشتید ، به دندان‌پزشک مراجعه کنید .
اگر درد شدید بود ، دهانتان بوی بد می‌داد ، قورت دادن برایتان دشوار شده بود ، تب داشتید یا هرگونه تورمی در لثه ، دهان یا فک داشتید سریعاً به دندان‌پزشک مراجعه کنید ، زیرا ممکن است نیاز به کشیدن دندان عقل داشته باشید یا اینکه مشکل بزرگ‌تری وجود داشته باشد .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.