جرم گیری اصولی دندان ها

جرم دندان چیست و چگونه بوجود می آید ؟ جرم از انباشته شدن باکتری ، بیو فیلم و سلول های مرده بوجود می آید . جرم معمولا به دلایلی مانند : پوسیدگی دندان ، پریودنتال یا کرم خوردگی دندان بوجود می آید . جلوگیری از جرم گرفتن دندان ها کار بسیار ساده ای است . درمان جرم دندان نیز زیاد سخت نیست و با روش های زیر به راحتی میتوان آنها را از بین برد . در صورتی که جرم گیری کرده اید یا نمیخواهید که دوباره دندان شما جرم بگیرد بعضی از کارهای گفته شده را منظم انجام دهید .

جوش شیرین جرم گیر دندان

مسواک زدن با جوش شیرین . از ترکیبات جوش شیرین به صورت زیر میتوانید استفاده کنید . جوش شیرین باعث جرم گیری دندان شما خواهد شد . یکی از مواد گفته شده زیر را قبل از هر بار مسواک زدن استفاده نمایید .

  • 1 قاشق غذاخوری جوش شیرین را با ½ قاشق چایخوری نمک را درون یک ظرف بریزید . مسواک را نمدار کنید و داخل ظرف بزنید سپس دندان های خود را با آن به مدت چند دقیقه جرم گیری کنید .
  • ½ لیوان جوش شیرین ، 1 لیوان آب ، 10 قطره عصاره لیمو ، 4 قاشق چایخوری گلیسیرین گیاهی و 1 قاشق چایخوری ژل آلوورا با یکدیگر مخلوط کنید و در بطری بریزید و روزی 2 بار دهان خود را با آن شستشو دهید ( مانند دهانشویه ) .
  • 2 قاشق چایخوری روغن نارگیل و جوش شیرین را با یکدیگر مخلوط کنید . مسواک خود را داخل محلول ببرید و دهان خود را مسواک بزنید . این ترکیب به دلیل قلیایی کردن محیط دهان باعث از بین رفتن باکتری ها و اسید دهان میشود .

جرم گیری دندان در خانه

استفاده از کنجد . 1 قاشق چایخوری دانه کنجد را در داخل دهان خود بریزید سپس آن ها را بجوید اما قورت ندهید . با تفاله های کنجد دهان خود را مسواک بزنید . دانه های کنجد جرم گیر و تمیز کننده طبیعی برای دندان شما هستند . مسواک خود را قبل از مسواک زدن با کنجد خیس نکنید زیرا با مسواک خشک اثر بیشتری خواهد داشت .

از بین بردن جرم دندان

جرم گیری با استفاده از پوست پرتغال . قست داخلی پوست پرتغال ( سفید زنگ ) چند دقیقه قبل از مسواک زدن روی جرم ها بمالید . پوست پرتغال به دلیل داشتن ویتامین C از بوجود آمدن جرم جلوگیری میکند همچنین باعث سفید شدن دندان ها و جلوگیری از رشد میکرو ارگانیسم ها میشود .

جرم گیری دندان با سیب

خوردن سیب و هندوانه . بعد از غذا خوردن همیشه سیب ، هندوانه ، هویج یا ساقه کرفس بخورید تا به از بین رفتن جرم دندان ها کمک کنند . این میوه ها باعث تمیز کردن دندان های شما با از بین باقی مانده غذا از روی دندان های شما میشوند . این میوه ها همچنین باعث سلامت لثه ها و افزایش جریان خون در لثه ها نیز میشوند .

آلوورا جرم گیر

شستن دندان با آلوورا . آلوورا دارای خواص بسیار زیادی برای بدن از جمله لثه و دندان میباشد . مقداری ژل آلوورا را روی مسواک ریخته و دندان های خود را با آن مسواک بزنید . آلوورا باعث کاهش ایجاد جرم دندان خواهد شد .

جرم گیری دندان در طب سنتی

استفاده از توت فرنگی یا گوجه . این میوه ها دارای ویتامین C هستند که باعث شل شدن پلاک و جرم دندان ها میشوند . یکی از میوه های گفته شده را روی دندان های خود بمالید و به مدت چند دقیقه بگذارید تا روی آنها بمانند سپس مسواک بزنید .

خمیر دندان جرم گیر

روزی 2 بار دندان خود را مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید . خیلی از جرم ها بین دندان ها بوجود می آیند به همین دلیل با مسواک از بین نمیروند .

در هنگام مسواک زدن به نکات زیر دقت بفرمایید :

  • بعد از خوردن مواد اسیدی مانند : قهوه ، پرتغال و نوشابه تا 30 دقیقه دندانهای خود را مسواک نزنید زیرا باعث آسیب به مینای دندان میشود .
  • به هیچ عنوان بدون مسواک زدن نخوابید زیرا باکتری های موجود در دهان پلاک دندان و جرم دندان بوجود می آورند .
  • حتما زبان خود را نیز بشورید زیرا خیلی از باکتری ها روی زبان هستند .
  • 2 تا 3 دقیقه مسواک بزنید .
  • حتما از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید .

دهان شویه جرم گیر

روزی 2 بار از دهانشویه ضد باکتری یا ضد میکروب استفاده کنید . بعضی از جرم ها به گونه ای هستند که با نخ دندان و مسواک زدن از بین نمیروند و باید از دهانشویه برای از بین بردن آنها استفاده شود . در هنگام خرید حتما توجه کنید که دهان شویه آنتی باکتری یا آنتی میکروب باشد .

  • از دهانشویه کلرهگزیدین بیشتر از 2 هفته استفاده نکنید زیرا باعث ایجاد لکه های قهوه ای روی دندان میشود که فقط دندان پزشک میتواند آنها را از بین ببرد .

دیگر مواد مهم برای جرم گیری دندان ها

چای جرم گیر دندان

چای سبز یا مشکی بنوشید ، اما زیاده روی نکنید . چای دارای پلی فنل میباشد که باعث کشتن باکتری های دهان و جلوگیری از ایجاد جرم دندان میشود .

زیاد از غذاهای شیرین و نشاسته دار استفاده نکنید .

نگذارید دهانتان خشک باشد .

سیگار نکشید .

توتون نجوید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.