خانه خانه خانه داری برق انداختن ظروف شیشه‌ای و کریستال + تمیز کردن

برق انداختن ظروف شیشه‌ای و کریستال + تمیز کردن

دیدگاه‌ها برای برق انداختن ظروف شیشه‌ای و کریستال + تمیز کردن بسته هستند
کریستال

کریستال و ظروف شیشه‌ای لوازم زیبایی هستند و زمانی که در خانه باشند زیبایی خاصی به آن می‌بخشند . به‌هرحال شما باید آن‌ها را تمیز کنید و لک آن‌ها را از بین ببرید .

کدر شدن کریستال و ظروف شیشه‌ای مشکل بزرگی است که همه ما به آن برمیخوریم ، اما راه حل آن ساده است و به سادگی میتوانید ظروف شیشه ای را براق کنید ، تمامی موارد گفته شده در ادامه مقاله گفته خواهد شد .

تمیز کردن با ماشین ظرفشویی

تمیز کردن کریستال

مطمئن شوید که ظروف موردنظر را می‌توان در ظرفشویی شست . بسیاری از ظروف کریستالی و شیشه‌ای را می‌توان در ماشین ظرفشویی شست و مشکلی دراین‌باره وجود ندارد ، اما قبل از این کار دفترچه راهنما یا وب‌سایت سازنده را نیز چک کنید تا مطمئن شوید .

اگر مطمئن نیستید که می‌شود آن را در ماشین ظرفشویی شست ، بهتر است از روش بعدی که شستشو با دست است استفاده کنید .

تمیز کردن با ماشین ظرفشویی

با دقت ماشین ظرفشویی را پرکنید . مطمئن شوید که کریستال‌ها و ظروف شیشه‌ای جای کافی داشته باشند . این‌گونه ظروف نباید با یکدیگر یا با جای دیگری تماس داشته باشند ، زیرا ممکن است طی شستشو آسیب ببینند .

از بارگزاری بیش‌ازحد یا پر کردن زیاد ماشین ظرفشویی اجتناب کنید . همچنین مطمئن شوید که ظروف شیشه‌ای با دسته‌بلند را در جای خود ایمن کرده باشید تا تکان نخورند .

لکه بری کریستال با ماشین ظرفشویی

بگذارید تا کریستال و ظروف شیشه‌ای گرم شوند . قبل از اینکه ماشین ظرفشویی را روشن کنید باید مطمئن شوید که ظروف موردنظر به دمای محیط رسیده باشند . تغییر سریع درجه حرارت می‌تواند باعث آسیب و شکستن کریستال و ظروف شیشه‌ای شود .

پودر لکه بر کریستال و شیشه

مقدار کمی شوینده استفاده کنید . استفاده بیش‌ازحد باعث تمیزی بیشتر کریستال‌ها و ظروف شیشه‌ای نمی‌شود . شوینده اضافی می‌تواند لایه کدری روی کریستال ایجاد کند .

سعی کنید با توجه به پیشنهادات شرکت سازنده ماشین ظرفشویی خود و با توجه به‌سختی و نرمی آب محل زندگی ، میزان شوینده را مشخص کنید .

تنظیم لکه گیری شیشه و کریستال

ظرفشویی را روشن کنید . ماشین ظرفشویی را روی شستشوی معمولی قرار دهید . در هنگام شستشو نیز مزاحم ماشین ظرفشویی نشده و در آن را در حین شستشو باز نکنید .

لک شدن شیشه و کریستال

بگذارید کرستال ها خشک شوند . قبل از اینکه در ماشین ظرفشویی را بازکنید ، اجازه دهید تا کریستال‌ها کاملاً خشک شوند . با توجه به مدل ماشین ظرفشویی شما ، این کار نیاز به چندین ساعت زمان دارد .

لک نشدن کریستال

بااحتیاط کریستال‌ها را بردارید . برای جلوگیری از کثیف شدن و ماندن اثرانگشت روی کریستال ، می‌توانید از دستمال یا دستکش استفاده کنید .

همچنین می‌توانید با استفاده از دستمال بدون پرز آب باقی‌مانده داخل آن را نیز پاک‌کنید .

تمیز کردن ظروف شیشه‌ای با دست

شستن درست ظروف کریستال و شیشه ای

مخلوطی از آب و مایع ظرفشویی ملایم درست کنید . سینک ظرفشویی یا ظرف بزرگی را با آب گرم ( نه داغ ) پرکنید و مقدار کمی مایع ظرفشویی داخل آن بریزید . میزان زیاد مایع ظرفشویی می‌تواند لایه تیره‌ای را روی ظرف شیشه‌ای ایجاد کند .

مقداری آب را هم بزنید تا مایع ظرفشویی در داخل آب حل شود . کف ظرف یا سینک را نیز می‌توانید برای جلوگیری از آسیب دیدن ظروف با حوله یا چیزهای مشابه بپوشانید .

هشدار : از آب داغ برای شستشوی کریستال استفاده نکنید ، زیرا ممکن است باعث شکستن آن‌ها شود .

شکستن شیشه و کریستال

کریستال‌ها و ظروف شیشه‌ای را در محلول غوطه‌ور کنید . همیشه فقط یک ظرف را در داخل سینک قرار دهید تا از شکستن آن جلوگیری کنید . هر ظرف را به مدت چند دقیقه در داخل سینک گذاشته و اجازه دهید تا خیس بخورد .

اگر ظرف موردنظر بزرگ است ، به‌طوری‌که در سینک جا نمی‌شود ، با استفاده از اسفنج آغشته به محلول پاک‌کننده به آرامی آن را تمیز کنید .

با دستمال یا اسفنج به‌دقت ظرف را تمیز کنید . با پارچه نرم یا اسفنج کریستال را تمیز کنید که باعث خط افتادن روی آن نشوید . به‌آرامی و با حرکات چرخشی داخل و خارج کریستال را تمیز کنید .

اگر ظرف موردنظر سر کوچکی دارد ، برای تمیز کردن آن از شیشه‌شور استفاده کنید .

آبکشی کریستال

به‌خوبی آب‌کشی کنید . از آب گرم ( نه سرد و نه داغ ) استفاده کنید . آب روان هرگونه باقی‌مانده مواد شوینده و کثیفی روی کریستال را از بین می‌برد . از آب سرد استفاده نکنید ، تغییر ناگهانی دما می‌تواند باعث ترک خوردن شیشه و کریستال شود . همچنین می‌توانید از دستکش استفاده کنید تا اثرانگشتتان روی ظروف باقی نماند .

همچنین برای جلوگیری از ایجاد لکه‌های آب می‌توانید از آب مقطر برای آبکشی استفاده کنید .

از خمیردندان برای از بین بردن جرم‌های معدنی استفاده کنید . مقداری خمیردندان را با دستمال ، اسفنج یا حتی دست روی لک‌ها و جرم‌های معدنی تشکیل‌شده روی شیشه و کریستال بزنید تا زمانی که از بین بروند ، سپس آبکشی نمایید .

هشدار : حواستان باشد که زیاد فشار ندهید و از خمیردندان جرم‌گیر نیز استفاده نکنید و یعنی اینکه از نوع معمولی استفاده کنید .

با نمک و سرکه جرم‌ها و لک‌ها را از بین ببرید . اگر کریستال شما تیره بود و لایه‌ ابری مانندی داشت ، از هر نوعی که باشد ، می‌توانید داخل آن سرکه و نمک بریزید .

۱ قاشق غذاخوری نمک برداشته و روی آن مقدار کمی سرکه بریزید تا خمیری شکل بگیرد . خمیر را روی کریستال بزنید و به مدت ۱۰ دقیقه بگذارید بماند ، سپس آبکشی نمایید .

برای لکه‌ها و جرم‌های سمج ، نصف پیمانه جوش‌شیرین را در داخل کریستال بریزید و ۱ پیمانه سرکه در آن خالی کنید . کف تولیدشده به تمیز کردن و از بین بردن جرم‌ها کمک می‌کند . بعد از تمام شدن ایجاد کف ، کریستال را آبکشی نمایید .

خشک کردن کریستال

کریستال و ظروف شیشه‌ای را خشک‌کنید . با استفاده از پارچه بدون پرز ، به‌آرامی کریستال و ظروف شیشه‌ای را تمیز کنید . این کار باعث از بین بردن لکه‌های آب‌شده و کریستال شمارا برق می‌اندازد .

دوباره میگوییم ، که برای جلوگیری از ایجاد کثیفی و باقی ماندن اثرانگشت می‌توانید از دستکش استفاده کنید .

برق انداختن کریستال

برق انداختن کریستال

مخلوطی از آب و سرکه درست کنید . سینک یا سطلی را با ۱ قسمت سرکه و ۳ قسمت آب ولرم پرکنید . مقداری مخلوط را ترکیب کنید . برای جلوگیری از آسیب دیدن کریستال می‌توانید کف سینک یک حوله بی اندازید .

سرکه می‌تواند به از بین بردن مه روی کریستال و براق کردن آن کمک کند .

همچنین می‌توانید به‌جای سرکه از آمونیاک نیز استفاده کنید .

برق انداختن ظروف شیشه ای

کریستال را در محلول غوطه‌ور کنید . اجازه دهید تا کریستال به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در محلول خیس بخورد . اگر ظرف شما خیلی بزرگ است و در سینک جا نمی‌شود ، به‌وسیله اسفنج یا پارچه آغشته به محلول آن را تمیز کنید .

لکه بری کریستال

کریستال را با دقت بشورید . حتماً از دستمال نرم یا اسفنجی استفاده کنید که باعث ایجاد خط و خش روی کریستال نشود . با حرکات چرخشی کریستال را تمیز کنید .

کریستال را با آب گرم آبکشی نمایید . برای جلوگیری از ایجاد لک آب ، می‌توانید از آب مقطر استفاده کنید .

کریستال را خشک‌کنید . خشک شدن با هوا معمولاً باعث ایجاد لک آب می‌شود ، بنابراین با دستمال مایکروفایبر بدون پرز ، کریستال‌ها را خشک‌کنید .

کریستال را با دقت خشک‌کنید به‌جای اینکه آن را مالش دهید .

نکات مهم

۱ – استکان و لیوان‌های نوشیدنی را از پایه آن‌ها نگیرید تا باعث شکستن آن‌ها نشوید .

۲ – در هنگام تمیز کردن حواستان باشد که با دستی که لیز است و آغشته با شوینده است کریستال را نگه ندارید زیرا ممکن است به‌راحتی از دستتان لیز بخورد .

۳ – کریستال را در جعبه خود نگهداری کنید یا در جای بگذارید که زیاد در دسترس نباشد تا از شکستن آن جلوگیری کرده باشید .

۴ – کریستال و ظروف شیشه‌ای دارای لبه‌های طلایی ، نقره‌ای و غیره را نباید در آب گرم خیس کرد . آن‌ها را با اسفنج یا پارچه نمدار تمیز کنید .

بارگذاری بیشتر در خانه داری
نظرات بسته شده است.

بررسی کنید

تمیز کردن انواع دیوارها + لکه گیری ( با عکس )

اگر قصد تمیز کردن خانه را دارید ، حتماً باید دیوارهای آن را نیز تمیز کنید . دیوارها به دلی…