تمیز کردن کیس کامپیوتر

راه‌های زیادی برای جلوگیری از خاک گرفتن کیس کامپیوتر وجود دارد که شما باید آن‌ها را رعایت کنید و سپس کیس خود را تمیز کنید . البته شما باید تمیز کردن کامپیوتر را به‌صورت منظم انجام دهید ، ولی با رعایت نکاتی می‌توانید باعث شوید که خاک کمتری وارد کامپیوتر شما شود .

تمامی مراحل جلوگیری و تمیز کردن کیس کامپیوتر به‌صورت گام‌به‌گام توضیح داده خواهد شد ، با سایت کوروک همراه باشید 🙂 .

جلوگیری از خاک گرفتن کامپیوتر

علت خاک گرفتن کیس کامپیوتر

کیس کامپیوتر را روی زمین نگذارید . پایین قرار دادن یا روی زمین گذاشتن کیس کامپیوتر باعث می‌شود که خیلی خاک وارد آن شود . فاصله 15 سانتی‌متری کیس کامپیوتر از زمین باعث می‌شود تا 80% کمتر خاک وارد آن شود !!!

بنابراین به هر روشی که می‌توانید سعی کنید کیس را در جایی به‌غیراز زمین و نزدیک آن قرار دهید ، مثلاً آن را روی میز بگذارید .

جلوگیری از کثیفی کامپیوتر

مرتباً کف را تمیز نگه‌دارید . فرش ، موکت یا کف زمین را با برنامه منظمی تمیز کنید تا از تجمع گردوخاک جلوگیری کنید . با این کار شما جلوی ورود گردوخاک را به داخل کیس کامپیوتر می‌گیرید .

تمیز کردن میز کامپیوتر

میز و کمدهای اطراف را نیز تمیز کنید . هرچقدر محیط اطراف کیس کامپیوتر تمیز باشد ، گردوخاک کمتری وارد آن می‌شود . سعی کنید وسایل اطراف را نیز به‌صورت منظم تمیز کنید .

علت زیاد خاک گرفتن کامپیوتر

کامپیوتر خود را دور از در و پنجره قرار دهید . در و پنجره مستعد کشیدن خاک به داخل هستند ، که اگر کیس شما نزدیک آن‌ها باشد ، آن خاک می‌تواند وارد کیس کامپیوتر شما شود .

در کل سعی کنید کامپیوتر خود را به‌دوراز در و پنجره قرار دهید .

کاهش خاک کامپیوتر

از تصفیه هوا استفاده کنید . استفاده کردن از تصفیه هوا در اتاق کامپیوتر ، می‌تواند یک‌راه ارزان برای جلوگیری از تجمع گردوخاک باشد . البته شما می‌توانید برای کل خانه از تصفیه هوا استفاده کنید ، اما استفاده آن در اتاق کامپیوتر می‌تواند مؤثرتر باشد .

حیوانات خانگی و گردوخاک

حیوانات خانگی را از کامپیوتر خود دور کنید . اگر امکان دارد ، در اتاقی که کامپیوتر دارید ، حیوانات خانگی را راه ندهید . حیوانات خانگی یکی از فاکتورهای اصلی در ایجاد گردوخاک هستند که به‌سادگی می‌تواند وارد کامپیوتر شما شود .

سیگار و خاک گرفتن کیس کامپیوتر

داخل خانه سیگار نکشید . خاکستر باعث افزایش ایجاد گردوخاک می‌شود و دود زیاد می‌تواند باعث آسیب به اجزاء کامپیوتر نیز شود . با سیگار نکشیدن در داخل خانه از این کار جلوگیری کنید .

تمیز کردن کیس کامپیوتر

تمیز کردن کیس

وسایل موردنیاز را جمع کنید . وسایلی برای تمیز کردن کیس موردنیاز است که بهتر است قبل از اقدام به تمیز کردن کامپیوتر ، آن‌ها را تهیه کنید :

  • اسپری فشرده هوا ( سشوار قوی هم مناسب است )
  • الکل
  • مسواک نرم و نو
  • پیچ‌گوشتی چهارسو

احتیاط در تمیزکاری کامپیوتر

کامپیوتر را خاموش‌کنید . قبل از تمیز کردن داخل کیس کامپیوتر ، حتماً کامپیوتر را خاموش‌کنید .

جداسازی سیم های کامپیوتر

تمامی سیم‌ها را جدا کنید . شما باید کیس را به مکان دیگری ببرید ، بنابراین باید تمامی سیم‌های آن را جدا کنید .

مکان مناسب تمیز کردن کامپیوتر

کیس کامپیوتر را به مکانی باز ببرید . حتی اگر کیس شما کمی کثیف است ، اگر داخل آن باد بگیرید ، خاک زیادی پخش خواهد شد . بنابراین کیس را به مکانی مانند حیاط یا پارکینگ ببرید که خاکی شدن آن مکان برای شما مهم نباشد .

برق گرفتگی بدنه کامپیوتر

کابل برق را وصل کنید ، اما کامپیوتر را روشن نکنید ( اختیاری ) . برای ایمنی بیشتر و جلوگیری از تخلیه الکترواستاتیکی ، می‌توانید برق کامپیوتر را وصل کنید .

باز کردن کامپیوتر

پنل کیس را بازکنید . بیشتر کیس‌های کامپیوتر دارای پیچ‌هایی در عقب یا کنار خود هستند که می‌توانید آن‌ها را با دست بازکنید . اگر پیچ‌ها سفت بودند می‌توانید از پیچ‌گوشتی برای باز کردن آن‌ها استفاده کنید .

تمیز کردن سریع کامپیوتر

اسپری باد را داخل کیس بگیرید . از سشوار قوی و در حالت باد سرد نیز می‌توانید استفاده کنید . حواستان باشد که شما باید فن‌ها را با دست یا چیز دیگری ثابت نگه‌دارید تا با وزیدن باد نچرخند ، زیرا ممکن است آسیب ببینند .

مخزن را به‌صورت صاف بگیرید تا از سرد شدن بیش‌ازحد آن جلوگیری شود . اول‌ازهمه روی قطعات بزرگ تمرکز کنید .

اسپری را به‌صورت طولانی و مستقیم روی قطعات کامپیوتر نگیرید . اگر کثیفی و جرم زیاد بود ، نگران نباشید در مراحل بعد با الکل و مسواک تمیز می‌شوند .

تمیز کردن فن کامپیوتر

با الکل و مسواک کثیفی‌ها را تمیز کنید . مسواک را داخل الکل بزنید و به‌آرامی روی کثیفی‌ها و پره‌های فن‌ها بکشید . در صورت کثیف شدن مسواک آن را با الکل تمیز کنید .

حواستان باشد که مسواک موردنظر نو باشد ، زیرا نمی‌خواهیم آلودگی دیگری را به داخل کیس کامپیوتر وارد کنیم .

خشک شدن کامپیوتر

بگذارید تا الکل خشک شود . بعد از تمیز کردن قطعات کامپیوتر با الکل ، بگذارید تا کاملاً الکل بخار شود . اگر از الکل 99% استفاده کنید ، زمان زیادی طول نمی‌کشد تا بخار شود ، اما اگر از الکل 70% استفاده کنید باید مقداری صبر کنید .

تمیز کردن عمقی کامپیوتر

قطعات را برای تمیز کردن عمیق بازکنید ( اختیاری ) . اگر کامپیوتر شما خیلی کثیف است ، ممکن است نیاز داشته باشید تا قطعات را بازکنید و به‌صورت جداگانه آن‌ها را تمیز کنید .

هشدار : اگر خودتان کیس را جمع نکردید یا تابه‌حال قطعات را جا نزده‌اید این کار را انجام ندهید .

برای باز کردن درایو نوری باید پیچ‌های آن را از هر 2 طرف بازکنید .

اگر فن سی پی یو را بازکنید ، باید دوباره خمیر سی پی یو به آن بزنید و سپس آن را جا بزنید .

تمیز کردن قطعات داخلی کامپیوتر

هرچند ماه یک‌بار مراحل را تکرار کنید . اگر در مکان کم گردوخاکی زندگی می‌کنید ، عموماً سالانه 1 تا 2 بار تمیز کردن کامپیوتر را باید انجام دهید .

درصورتی‌که در مکانی با گردوخاک زیاد ، حیوانات خانگی و غیره زندگی می‌کنید ، باید این کار را بیشتر انجام دهید .

تنظیم کردن فن‌های کیس

باز کردن کامپیوتر

کیس خود را بازکنید . ممکن است گردوخاک گرفتن زیاد کامپیوتر به خاطر فن‌های کیس شما باشد . شما با تنظیم آن‌ها می‌توانید از گرفتن بیش‌ازحد خاک جلوگیری کنید .

شما نیاز به یک پیچ‌گوشتی برای باز کردن فن‌ها دارید .

تنظیم فن های کامپیوتر

فن‌های نصب‌شده روی کامپیوتر را پیدا کنید . شما ممکن است 1 یا چند عدد فن داشته باشید . برای مؤثر بودن این روش شما نیاز به حداقل 3 عدد فن دارید . عموماً فن‌ها در عقب ، جلو و بالای کامپیوتر نصب می‌شوند .

تنظیم فن کیس

فلش‌های واقع در بالای فن‌ها را بررسی کنید . این فلش‌ها معمولاً روی بالای فن‌ها زده می‌شوند و نشان‌دهنده جهت وزش فن‌ها هستند . شما برای پیدا کردن این فلش‌ها باید فن‌ها را بازکنید .

اگر فلش‌ها را پیدا نکردید ، بازهم می‌توانید جهت وزش فن‌ها را پیدا کنید .

فن ورودی و خروجی کیس

بیشتر فن‌ها را روی واردکردن هوا تنظیم کنید . این کار باعث ایجاد یک فشار هوای مثبت در کیس کامپیوتر شما می‌شود که از اتاق شما بیشتر است . این کار باعث می‌شود که گردوخاک از کیس خارج‌شده و به مکانی که فشار آن کمتر است برود .

به‌عنوان‌مثال ، اگر 3 عدد فن دارید ، 2 عدد فن را ورودی و یک عدد فن را روی خروج هوا تنظیم کنید .

خروجی‌های هوا در پشت و کنار کیس عملکرد عالی‌ای دارند و فن‌های ورودی در بالا و جلو عملکرد خوبی دارند .

فیلتر فن

روی فن‌ها فیلتر نصب کنید . شما می‌توانید با خرید فیلترهای ضد گردوخاک و نصب آن‌ها روی فن‌های کامپیوتر باعث جلوگیری از ورود گردوخاک به داخل کیس شوید .

در هنگام خرید حواستان به سایز آن‌ها باشد تا مناسب فن کامپیوتر شما باشند .

فیلتر را باید روی تمامی فن‌های ورودی هوا به داخل کیس نصب کنید .

کیس بدون گردوخاک

کیس خود را بسته نگه‌دارید . بعد از تنظیم کردن فن‌ها ، کیس را کاملاً ببندید و برق را وصل کنید . حواستان باشد که درهای کیس را باز نگذارید ، زیرا خاک زیادی به خود می‌گیرند .

بعد از تنظیم کردن فن‌ها ، شما نیاز کمتری به تمیز کردن کیس کامپیوتر خود پیدا خواهید کرد .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.