هضم کردن فوری غذا

پروسه هضم غذا باعث تجزیه غذا به قسمت های کوچک و اجازه به بدن برای جذب انرژی مواد مغذی موجود در آن میشود . تجزیه غذا مدت زمان های متفاوتی نسبت به نوع ماده غذایی را دارند . شما بوسیله روش های زیر میتوانید هضم غذا را سریعتر و بهتر از همیشه انجام دهید . دقت کنید که روش های ذکر شده برای طولانی مدت و احساس سبکی همیشگی هستند و با استفاده از آنها دیگر احساس سنگینی ، دیر هضم شدن غذا ، رودل کردن و دیگر مشکلات گوارشی را ندارید .

عوض کردن سبک زندگی

حرکات ورزشی هضم کننده غذا

ورزش کنید یا تحرک داشته باشید . افزایش فعالیت فیزیکی باعث حرکت غذا در سیستم گوارشی میشود . این حرکت میتواند باعث افزایش سرعت هضم غذا و کمک کردن به هضم غذا بشود .

تحرک داشتن باعث کمک به تحریک عضلات صاف در سیستم گوارش شده که باعث سرعت بخشیدن به تجزیه غذا میشود .

هضم کردن سریع غذا

استراحت کنید . خواب باعث زمان دادن به سیستم گوارش برای ترمیم و استراحت را میدهد که در نهایت باعث قابلیت هضم سریعتر و موثرتر غذا میشود .

به سمت چپ بخوابید . بعضی از تحقیقات نشان داده اند که خوابیدن به سمت چپ باعث افزایش قدرت هضم غذا میشود .

بعد از غذا سریعا نخوابید . 2 الی 3 ساعت صبر کنید .

گیاهان دارویی هضم کننده غذا

آب بنوشید . نوشیدن مایعات مخصوصا آب در هنگام غذا خوردن یا بعد از آن باعث کمک به هضم غذا میشود . مایعات باعث کمک به بدن برای تجزیه غذا و آبرسانی به بدن میشود .

پر آبی بدن کمک به تولید بزاق و مایعات در معده میشود . همچنین آب باعث نرم شدن مدفوع و جلوگیری از یبوست میشود .

غذاهایی که به هضم غذا کمک میکنند

غذای زود هضم

غذای پر از فیبر بخورید . فیبر باعث کمک قابل توجهی  به هضم غذا میشود . استفاده از فیبر بالا در غذا باعث سرعت بخشیدن به هضم غذا و جلوگیری از ایجاد یبوست میشود .

فیبر با جذب آب به خود باعث اضافه کردن وزن و حجم به مدفوع میشود که با همین شیوه از یبوست جلوگیری میکند ، باد معده را کم میکند و از اسهال جلوگیری میکند . البته مصرف آب فراوان نیز لازم میباشد .

مواد غذایی حاوی  فیبر :

غلات سبوس دار

میوه جات

سبزی جات

آجیل

مغزها

حبوبات

ماست هضم غذا

ماست بخورید . ماست منبع طبیعی از پروبیوتیک و دیگر ارگانیسم های زنده است که برای سیستم گوارش ضروری هستند .

چگونه ماست به سرعت هضم غذا کمک میکند :

سرعت بخشیدن به حرکت غذا در روده

ترغیب کردن بدن برای رشد باکتری های خوب

کاهش زمان ریکاوری بدن در هنگام عفونت و همچنین تقویت پاسخ سیستم ایمنی بدن در افراد دارای سندروم روده تحریک پذیر

زنجبیل هضم کننده غذا

زنجبیل بخورید . زنجبیل هزاران سال است که برای کمک به هضم غذا شناخته شده است . زنجبیل باعث تحریک آنزیم هایی میشود که باعث موثرتر کردن هضم غذا و کمک به هضم آن می شود .

همچنین زنجبیل باعث افزایش انقباضات ماهیچه های معده میشود که باعث کمک به حرکت سریعتر غذا به روده کوچک میشود .

فست فود دیر هضم

غذای کم چرب میل کنید و غذای سرخ شده نخورید . غذاهای پرچرب و سرخ شده میتواند باعث سوزش معده ( رفلاکس معده ) بشوند زیرا به چیزی بیشتر از قابلیت معده برای تجزیه آن نیاز میباشد .

معده میفهمد که این غذا برای هضم کردن مشکل است و کل پروسه هضم را آرام میکند .

مواد غذایی مانند  لیست زیر را کمتر مصرف کنید :

گوشت فرآوری شده

سیب زمینی سرخ کرده

بستنی

کره

پنیر

سیر و فلفل دیر هضم

غذای زیاد تند مصرف نکنید . غذای تند میتواند باعث تحریک شدن گلو و مری بشود که در نهایت باعث سوزش مری یا همان رفلاکس معده میشود . همچنین این مواد باعث آرام کردن مراحل هضم غذا میشوند و میتوانند اسهال و دیگر مشکلات گوارشی را بوجود بی آورند .

ماندن غذا سر معده

مصرف لبنیات را قطع یا کم کنید . کسانیکه به بیماری عدم تحمل لاکتوز مبتلا هستند در صورت مصرف لبنیات دچار باد معده ، دیر هضم شدن غذا و دیگر عوارض سیستم گوارشی میشوند .

غذاهای دیر هضم

گوشت قرمز نخورید یا مصرف آن را کاهش دهید . گوشت قرمز میتواند شما را دچار یبوست کند که باعث کاهش حرکات روده و کم شدن سرعت هضم غذا میشود . گوشت قرمز حاوی چربی میباشد که پروسه هضم غذا را طولانی میکند . گوشت قرمز حاوی آهن زیادی است که میتواند ایجاد یبوست کند .

عادات غذایی خود را عوض کنید

جلوگیری از هضم دیر غذا

وعده های غذایی کم حجم با تعداد بیشتر میل کنید . به جای خوردن 3 وعده غذای پر حجم از 4 الی 5 وعده غذای کم حجم در طول روز استفاده کنید . هر 3 ساعت غذا بخورید تا از گرسنگی جلوگیری کنید .

میوه برای هضم سریع غذا

از غذای آماده استفاده نکنید . غذای های آماده و حتی بیسکوییت و چیپس و .. عموما دارای نگه دارنده ، مواد افزونی و دیگر مواد شیمیایی هستند . سعی کنید از میوه جات و سبزیجات تازه ، برنج قهوه ای ، ماکارونی سبوس دار ، لوبیا ، آجیل و مغزها در طول روز استفاده کنید .

بعد از غذای سنگین چی بخوریم

غذا را خوب بجوید . اولین قسمت هضم غذا جویدن آن میباشد . سعی کنید غذا را خوب بجوید و با بزاق دهان ترکیب کنید تا هضم غذا را راحت تر کنید .

داروی های هضم غذا مصرف کنید

مواد هضم کننده غذا

از مکمل پروبیوتیک استفاده کنید . پروبیوتیک نوعی باکتری میباشد که به بالانس کردن میکرو ارگانیسم های داخل روده کمک میکند . نشان داده شده است که مصرف پروبیوتیک اضافه باعث افزایش باکتری های مفید روده بزرگ و افزایش کارایی سیستم گوارشی میشود .

داروی هضم غذا

مکمل آنزیم گوارشی مصرف کنید . این آنزیم ها به صورت داروهای بدون نسخه قابل خرید میباشد . این مکمل ها باعث تجزیه غذا و کمک به جذب آسان تر آنها میکند . اگر این آنزیم ها موثر باشند باعث بهتر و سریعتر شدن پروسه هضم غذا میشوند .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.