خانه سلامت چه کنیم تا غذا سریعتر هضم شود ؟ ( با عکس )

چه کنیم تا غذا سریعتر هضم شود ؟ ( با عکس )

هضم کردن فوری غذا

پروسه هضم غذا باعث تجزیه غذا به قسمت های کوچک و اجازه به بدن برای جذب انرژی مواد مغذی موجود در آن میشود . تجزیه غذا مدت زمان های متفاوتی نسبت به نوع ماده غذایی را دارند . شما بوسیله روش های زیر میتوانید هضم غذا را سریعتر و بهتر از همیشه انجام دهید . دقت کنید که روش های ذکر شده برای طولانی مدت و احساس سبکی همیشگی هستند و با استفاده از آنها دیگر احساس سنگینی ، دیر هضم شدن غذا ، رودل کردن و دیگر مشکلات گوارشی را ندارید .

عوض کردن سبک زندگی

حرکات ورزشی هضم کننده غذا

ورزش کنید یا تحرک داشته باشید . افزایش فعالیت فیزیکی باعث حرکت غذا در سیستم گوارشی میشود . این حرکت میتواند باعث افزایش سرعت هضم غذا و کمک کردن به هضم غذا بشود .

تحرک داشتن باعث کمک به تحریک عضلات صاف در سیستم گوارش شده که باعث سرعت بخشیدن به تجزیه غذا میشود .

هضم کردن سریع غذا

استراحت کنید . خواب باعث زمان دادن به سیستم گوارش برای ترمیم و استراحت را میدهد که در نهایت باعث قابلیت هضم سریعتر و موثرتر غذا میشود .

به سمت چپ بخوابید . بعضی از تحقیقات نشان داده اند که خوابیدن به سمت چپ باعث افزایش قدرت هضم غذا میشود .

بعد از غذا سریعا نخوابید . ۲ الی ۳ ساعت صبر کنید .

گیاهان دارویی هضم کننده غذا

آب بنوشید . نوشیدن مایعات مخصوصا آب در هنگام غذا خوردن یا بعد از آن باعث کمک به هضم غذا میشود . مایعات باعث کمک به بدن برای تجزیه غذا و آبرسانی به بدن میشود .

پر آبی بدن کمک به تولید بزاق و مایعات در معده میشود . همچنین آب باعث نرم شدن مدفوع و جلوگیری از یبوست میشود .

غذاهایی که به هضم غذا کمک میکنند

غذای زود هضم

غذای پر از فیبر بخورید . فیبر باعث کمک قابل توجهی  به هضم غذا میشود . استفاده از فیبر بالا در غذا باعث سرعت بخشیدن به هضم غذا و جلوگیری از ایجاد یبوست میشود .

فیبر با جذب آب به خود باعث اضافه کردن وزن و حجم به مدفوع میشود که با همین شیوه از یبوست جلوگیری میکند ، باد معده را کم میکند و از اسهال جلوگیری میکند . البته مصرف آب فراوان نیز لازم میباشد .

مواد غذایی حاوی  فیبر :

غلات سبوس دار

میوه جات

سبزی جات

آجیل

مغزها

حبوبات

ماست هضم غذا

ماست بخورید . ماست منبع طبیعی از پروبیوتیک و دیگر ارگانیسم های زنده است که برای سیستم گوارش ضروری هستند .

چگونه ماست به سرعت هضم غذا کمک میکند :

سرعت بخشیدن به حرکت غذا در روده

ترغیب کردن بدن برای رشد باکتری های خوب

کاهش زمان ریکاوری بدن در هنگام عفونت و همچنین تقویت پاسخ سیستم ایمنی بدن در افراد دارای سندروم روده تحریک پذیر

زنجبیل هضم کننده غذا

زنجبیل بخورید . زنجبیل هزاران سال است که برای کمک به هضم غذا شناخته شده است . زنجبیل باعث تحریک آنزیم هایی میشود که باعث موثرتر کردن هضم غذا و کمک به هضم آن می شود .

همچنین زنجبیل باعث افزایش انقباضات ماهیچه های معده میشود که باعث کمک به حرکت سریعتر غذا به روده کوچک میشود .

فست فود دیر هضم

غذای کم چرب میل کنید و غذای سرخ شده نخورید . غذاهای پرچرب و سرخ شده میتواند باعث سوزش معده ( رفلاکس معده ) بشوند زیرا به چیزی بیشتر از قابلیت معده برای تجزیه آن نیاز میباشد .

معده میفهمد که این غذا برای هضم کردن مشکل است و کل پروسه هضم را آرام میکند .

مواد غذایی مانند  لیست زیر را کمتر مصرف کنید :

گوشت فرآوری شده

سیب زمینی سرخ کرده

بستنی

کره

پنیر

سیر و فلفل دیر هضم

غذای زیاد تند مصرف نکنید . غذای تند میتواند باعث تحریک شدن گلو و مری بشود که در نهایت باعث سوزش مری یا همان رفلاکس معده میشود . همچنین این مواد باعث آرام کردن مراحل هضم غذا میشوند و میتوانند اسهال و دیگر مشکلات گوارشی را بوجود بی آورند .

ماندن غذا سر معده

مصرف لبنیات را قطع یا کم کنید . کسانیکه به بیماری عدم تحمل لاکتوز مبتلا هستند در صورت مصرف لبنیات دچار باد معده ، دیر هضم شدن غذا و دیگر عوارض سیستم گوارشی میشوند .

غذاهای دیر هضم

گوشت قرمز نخورید یا مصرف آن را کاهش دهید . گوشت قرمز میتواند شما را دچار یبوست کند که باعث کاهش حرکات روده و کم شدن سرعت هضم غذا میشود . گوشت قرمز حاوی چربی میباشد که پروسه هضم غذا را طولانی میکند . گوشت قرمز حاوی آهن زیادی است که میتواند ایجاد یبوست کند .

عادات غذایی خود را عوض کنید

جلوگیری از هضم دیر غذا

وعده های غذایی کم حجم با تعداد بیشتر میل کنید . به جای خوردن ۳ وعده غذای پر حجم از ۴ الی ۵ وعده غذای کم حجم در طول روز استفاده کنید . هر ۳ ساعت غذا بخورید تا از گرسنگی جلوگیری کنید .

میوه برای هضم سریع غذا

از غذای آماده استفاده نکنید . غذای های آماده و حتی بیسکوییت و چیپس و .. عموما دارای نگه دارنده ، مواد افزونی و دیگر مواد شیمیایی هستند . سعی کنید از میوه جات و سبزیجات تازه ، برنج قهوه ای ، ماکارونی سبوس دار ، لوبیا ، آجیل و مغزها در طول روز استفاده کنید .

بعد از غذای سنگین چی بخوریم

غذا را خوب بجوید . اولین قسمت هضم غذا جویدن آن میباشد . سعی کنید غذا را خوب بجوید و با بزاق دهان ترکیب کنید تا هضم غذا را راحت تر کنید .

داروی های هضم غذا مصرف کنید

مواد هضم کننده غذا

از مکمل پروبیوتیک استفاده کنید . پروبیوتیک نوعی باکتری میباشد که به بالانس کردن میکرو ارگانیسم های داخل روده کمک میکند . نشان داده شده است که مصرف پروبیوتیک اضافه باعث افزایش باکتری های مفید روده بزرگ و افزایش کارایی سیستم گوارشی میشود .

داروی هضم غذا

مکمل آنزیم گوارشی مصرف کنید . این آنزیم ها به صورت داروهای بدون نسخه قابل خرید میباشد . این مکمل ها باعث تجزیه غذا و کمک به جذب آسان تر آنها میکند . اگر این آنزیم ها موثر باشند باعث بهتر و سریعتر شدن پروسه هضم غذا میشوند .

مطالب بیشتر از این نویسنده مهرداد

6 دیدگاه ها

 1. مریم

  مهر ۲۱, ۱۳۹۷ در ۷:۵۴ ق.ظ

  اتفاقا در پزشکی توصیه میشه که به سمت چپ بخوابید.چون رفلاکس معده راکم میکنه.

 2. ایمان

  مهر ۱۵, ۱۳۹۷ در ۱۰:۰۰ ب.ظ

  مصرف اب هنگام غذا خوردن یا یکساعت بعد از اون ایجاد کننده رفلاکسه و کسایی ک دچار رفلاکسن بشدت اسیب میبینن.علم نوین واقعا داره طب قدیم ک هزاران سال مردم در سلامت بودن رو نابود میکنه واقعا تجارت بیماری اسم مناسبیه براش

  • مهرداد

   مهر ۱۹, ۱۳۹۷ در ۳:۴۰ ب.ظ

   سلام
   خوردن آب با غذا باعث ایجاد رفلاکس معده در افراد سالم نمیشه ، اما در مورد کسانیکه رفلاکس معده دارن پیشنهاد میشه آب با غذا نخورن ، چون ممکنه باعث ایجاد رفلاکس معده بشه . چیزایی که گفته شدن عمومی هستش و هر کس باید با توجه به شرایط سلامتی و بیماری هایی که داره از اونها استفاده کنه .
   مثلا برای تامین کلسیم گفته میشه لبنیات بخورید ، اما کسانی هستند که دچار ” عدم تحمل لاکتوز ” هستند ؛ با خوردن لبنیات دچار مشکلات زیادی میشوند . این افراد باید این قسمت از مقاله رو نادیده بگیرند و به دنبال راهی مناسب با توجه به بیماریشون باشند .
   موفق باشید

 3. مجید

  مهر ۱۴, ۱۳۹۷ در ۶:۳۵ ب.ظ

  خداییش ما موندیم
  تو عمرم همیشه شنیدم آب خوردن نزدیک غذا فقط ضرره

 4. مهدی

  خرداد ۱۷, ۱۳۹۷ در ۶:۲۰ ب.ظ

  سلام
  در همه نوع طب، چه سنتی و چه مدرن گفته شده قبل،بعد و هنگام غذا آب و مایعات دیگر خورده نشود و همچنین باید به سمت راست خوابید.شما چطور این دو موضوع را وارونه گفته اید؟

  • مهرداد بغدادی

   خرداد ۲۴, ۱۳۹۷ در ۸:۲۸ ق.ظ

   سلام
   خوشحالم که این مطلب مورد توجه شما قرار گرفت و برای ما نظر ارسال کردید .
   با توجه به گفته مایو کلینیک آمریکا که یکی از معتبرترین منابع پزشکی دنیا هستش ، نوشیدن به همراه غذا و بعد از آن مشکلی نداره و حتی به هضم غذا کمک هم میکنه . البته اگه انگلیسی در گوگل سرچ کنید میبینید که بسیاری از سایت های دیگر نیز همین نظر رو دادند .
   این لینک مصرف آب در سایت مایو کلینیک :
   https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/digestion/faq-20058348
   که نوشته :
   There’s no concern that water will dilute the digestive juices or interfere with digestion. In fact, drinking water during or after a meal actually aids digestion.

   Water is essential for good health. Water and other liquids help break down food so that your body can absorb the nutrients. Water also softens stool, which helps prevent constipation.

   این هم ترجمه اش :
   هیچ دلیلی وجود ندارد که آب مایع هضم کننده غذا را رقیق کند یا در پروسه هضم اختلالی ایجاد کند . در حقیقت ، نوشیدن آب در هنگام یا بعد از غذا خوردن ، به هضم غذا کمک میکند .
   آب برای سلامتی مفید است . آب و دیگر مایعات به تجزیه غذا کمک کرده و بدن میتواند مواد مغذی را جذب کند . آب همچنین باعث نرم کردن مدفوع شده که از یبوست جلوگیری میکند .

   موفق باشید

بررسی کنید

۲۰ روش درمان التهاب !!! ( با عکس )

واکنش‌های التهابی می‌توانند تأثیرات مختلفی بر روی بدن داشته باشند. التهاب می‌تواند موجب در…