درمان IBS

درحالی‌که هرکسی گاهی اوقات اسهال یا یبوست را تجربه می‌کند ، داشتن سندرم روده تحریک‌پذیر می‌تواند باعث شود که شما هرروز آن‌ها را تجربه کنید . سندرم روده تحریک‌پذیر یک بیماری مزمن در روده بزرگ است .

ممکن است فکر کنید که سندرم روده تحریک‌پذیر یک بیماری است ، اما درواقع روده بزرگ شما تغییر آنچنایی ای نکرده است ، و درواقع سندرم روده عصبی با ایجاد علائم و عوارضی خود را نشان می‌دهد .

سندرم روده تحریک‌پذیر 3 نوع مختلف دارد :

یبوست غالب : یعنی غالباً فرد دچار یبوست است .

اسهال غالب : یعنی غالباً فرد دچار اسهال است .

یبوست و اسهال : فرد هم دارای اسهال و هم یبوست است .

کاهش درد سندرم روده تحریک‌پذیر

درمان خانگی سندرم روده

از کمپرس گرم استفاده کنید . شما می‌توانید درد مرتبط با کرامپ سندرم روده تحریک‌پذیر را با کمپرس گرم کاهش دهید . شما می‌توانید از پدهای برقی یا بطری آب گرم برای این کار استفاده کنید . این کار می‌تواند اسپاسم دردناک را متوقف کند .

پد یا بطری را به مدت 20 دقیقه بگذارید بماند ، فقط حواستان باشد که آن را مستقیماً روی پوست نگذارید .

همچنین می‌توانید در وان آب داغ نیز دراز بکشید . همچنین اگر از یبوست رنج می‌برید ، نمک دریا به آب داخل وان اضافه کنید .

دارو برای سندرم روده

داروهای مصرفی کدامند ؟

از پزشک خود بخواهید تا برای غلبه بر علائم بیماری ، برایتان دارو تجویز کند . اگر دچار یبوست باشید ، ممکن است پزشک شما برایتان لوبیپروستون تجویز کند . اگر اسهال داشته باشید پزشک ممکن است برای شما آلوسترون تجویز کند .

اگر سندرم روده شدید داشته باشید ، ممکن است پزشک شما برایتان دز پایینی از داروهای ضدافسردگی را تجویز کند . این کار باعث کاهش سیگنال دردی که از طرف روده به مغز ارسال می‌شود ، خواهد شد ، به‌جای آنکه علائم شما را درمان کند .

آلوسترون تنها داروی مورد تأیید برای درمان سندرم روده تحریک‌پذیر اسهالی است . باور بر این است که می‌تواند تحرک روده را کم کند . باید بدانید که عوارض جانبی خیلی جدی‌ای مرتبط با آلوسترون وجود دارد ، مانند : افزایش جریان خون در روده و یبوست شدید که نیازمند درمان در بیمارستان است . همچنین ممکن است با دیگر داروها مانند : آنتی هیستاین ها و بعضی از داروهای ضدافسردگی تداخل دارویی داشته باشد .

همچنین می‌توانید از داروهای بدون نیاز به نسخه برای غلبه بر علائم خود استفاده کنید . به‌عنوان‌مثال داروهای ضد اسهال بدون نیاز به نسخه پزشک مصرف کنید .

ورزش برای سندرم روده

ورزش کنید ، اما چه ورزشی ؟

داشتن ورزش منظم می‌تواند به منقبض شدن روده شما و رسیدن به حالت نرمال خود کمک کند . سعی کنید 5 روز در هفته 30 دقیقه ورزش متوسط داشته باشید ، که می‌تواند به کاهش اضطراب ، بهبود خلق‌وخو و کمک به مدیریت وزن به شما کمک کند . اگر ورزش باعث بدتر شدن علائم شما شد ، با پزشک خود مشورت کنید تا نوع ورزش شما را عوض کند .

ورزش‌هایی با شدت متوسط شامل : شنا ، راه رفتن سریع ، ایروبیک آبی و فعالیت‌هایی مانند باغبانی می‌تواند برای شما خوب باشند .

ورزش کردن را برای خود به‌صورت یک عادت کنید . به‌عنوان‌مثال ، شما ممکن است سعی کنید همیشه قبل از صبحانه خوردن پیاده‌روی کنید یا آخر هفته‌ها همیشه به شنا کنید .

درمان قطعی سندرم روده

یاد بگیرید چگونه درد را تحمل‌کنید . اگر درمان‌های همیشگی کنترل درد کار نکرد ، ممکن است بخواهید راه‌های دیگری را امتحان کنید . درمان با ریلکس کردن یا هیپنوتیزم درمانی را امتحان کنید .

درمان رفتاری – شناختی نیز از دیگر روش‌های مؤثر در درمان سندرم روده تحریک‌پذیر است ، همچنین در بهبود اضطراب مرتبط با سندرم روده نیز تأثیر دارد .

برخلاف داروها و تغییر رژیم غذایی ، این درمان‌ها برای کنترل درد بدون عوارض جانبی هستند .

قرص گیاهی برای معده عصبی

روغن نعناع مصرف کنید . از مکمل روغن نعناع دارای روکش ( باز شونده در روده ) که به آن entric-coated میگویند ، برای درمان درد شکمی و همچنین اسهال و نفخ می‌توانید استفاده کنید .

طبق دز پیشنهادی کارخانه سازنده از قرص استفاده کنید . روغن نعنا باعث آرام کردن معده و سیستم گوارش شما می‌شود . این می‌تواند باعث دفع ساده‌تر باد معده شود .

همچنین ، نعنا را می‌توانید به‌صورت دمنوش استفاده کنید تا درد در سیستم گوارش خود را تسکین دهید . دمنوش های حاوی زنجبیل ، هل و رازیانه را نیز میتوانید امتحان کنید .

درمان با مواد مغذی

درمان روده عصبی با داروی گیاهی

فیبر محلول بیشتری مصرف کنید . اگر اسهال یا یبوست به دلیل سندرم روده تحریک‌پذیر دارید ، فیبر محلول بخورید . این فیبرها در آب حل می‌شوند و باعث شکل‌گیری ژله‌ای در روده بزرگ شما می‌شوند ، که می‌تواند باعث شود تا اسهال آرام شود .

همچنین فیبرهای محلول باعث بهبود یبوست با ایجاد دفع راحت‌تر مدفوع و کاهش درد می‌شوند .

میزان فیبر موردنیاز شما به سن و جنسیت شما وابسته است . حدوداً 25 گرم در روز برای خانم‌های بالغ و 38 گرم برای آقایان بالغ میزان مناسبی است .

برای تأمین فیبر در رژیم غذایی خود مواد غذایی زیر را مصرف کنید :

 • میوه‌ها : سیب ، گلابی و توت
 • آجیل و مغزها
 • جو
 • حبوبات : نخود ، عدس و دانه‌های سویا
 • بامیه
 • بلغور جو دوسر

رژیم غذایی برای روده عصبی

فیبرهای نامحلول را نیز مصرف کنید . اگر عموماً یبوست ناشی از سندرم روده تحریک‌پذیر یا همان روده عصبی دارید ، به‌صورت تدریجی فیبر نامحلول ( که در آب حل نمی‌شوند ) را به رژیم غذایی خود اضافه کنید . به‌آرامی و هفته‌ای 2 تا 3 گرم فیبر به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا به‌روزی 25 تا 60 گرم فیبر در روز برسید .

اگر افزایش مصرف فیبر را خیلی سریع انجام دهید ، ممکن است باد معده را تجربه کنید .

فیبر باعث پشتیبانی از باکتری‌های داخل روده می‌شود که باعث بهبود عملکرد روده خواهند شد . برای تأمین فیبر نامحلول موردنیاز خود مواد غذایی زیر را بخورید :

 • هویج
 • کدو سبز
 • عدس
 • کرفس
 • دانه‌های کتان
 • غلات کامل ( فرآوری نشده ) : این ماده‌های غذایی دارای هر 2 نوع فیبر هستند .

درمان سندرم روده با طب سنتی

پروبیوتیک و پریبیوتیک بخورید . پروبیوتیک و پریبیوتیک باعث تغذیه و ساپورت باکتری‌های داخل روده می‌شوند . همچنین آن‌ها از روده شما در مقابل باکتری‌های مضر که می‌توانند باعث تحریک سندرم روده شوند ، محافظت می‌کنند .

اندازه‌گیری کلونی پروبیوتیک در غذا سخت است ، بنابراین سعی کنید مواد غذایی متنوعی مانند : سبزیجات سبز برگ‌دار ( کلم ، اسفناج و غیره ) ، کلم بروکلی ، گل‌کلم بخورید .

برای تأمین پریبیوتیک مواد غذایی زیر را مصرف کنید :

 • موز
 • آرد گندم پخته‌شده
 • سبوس گندم
 • مارچوبه
 • کنگر فرنگی
 • ریشه کاسنی
 • تره‌فرنگی

قرص برای سندرم روده

مکمل پروبیوتیک مصرف کنید ، اما چگونه آن را انتخاب کنیم ؟

مکملی را انتخاب کنید که دارای رشته‌های زیاد و متفاوتی از باکتری‌ها باشد ( مانند : L. acidophilus, L. Fermentum, L. rhamnosus, B. longum و B. bifidum )

.

مهم نیست که نوع پروبیوتیک به چه شکلی ( کپسول ، قرص یا شربت ) باشد . فقط باید آزادسازی آن کنترل‌شده باشد و در اسید معده حل نشود .

برند معتبری را از مکمل پروبیوتیک را انتخاب کنید . تاریخ انقضای مکمل را چک کرده و مطمئن شوید که حداقل 25 میلیارد کلونی ( CFUs ) را دارا باشد . بزرگسالان باید روزانه بین 10 تا 20 میلیارد CFUs به‌صورت مکمل مصرف کنند .

رژیم غذایی مخصوص روده عصبی

مواد غذایی غیرپاستوریزه تخمیر شده مصرف کنید . مواد غذایی تخمیر شده می‌توانند باعث ساپورت کردن و دوباره پر کردن روده با میکروب‌ها شوند . مواد غذایی غیرپاستوریزه را انتخاب کنید ، زیرا پاستوریزه‌کردن باعث از بین بردن باکتری‌های خوب ( پروبیوتیک ) می‌شود .

درحالی‌که هیچ‌گونه اظهارنظری در مورد میزان مصرف مواد غذایی غیرپاستوریزه نشده است ، سعی کنید مقداری از این نوع مواد غذایی مانند : ماست ، کفیر و تمپه بخورید .

رژیم غذایی سندرم روده تحریک پذیر

درمان سریع سندرم روده تحریک پذیر

رژیم غذایی خود را تنظیم کنید .

فود مپ چیست ؟

به عبارت ساده ، فود مپ مواد غذایی یا ترکیباتی هستند که با بدتر کردن علائم سندرم روده تحریک‌پذیر مرتبط هستند . این‌گونه مواد غذایی را مصرف نکنید یا مصرف آن‌ها را به 1 الی 3 وعده در روز کاهش دهید . به‌صورت عمومی شما باید رژیم غذایی کم‌چرب و کربوهیدرات کامل را دنبال کنید .

به‌عنوان‌مثال : غلات کامل ، لبنیات بدون لاکتوز ، مواد غذایی فاقد گلوتن ، ماهی ، مرغ ، گوشت قرمز و بعضی از میوه و سبزیجات مانند : هویج ، موز ، خیار ، انگور و گوجه می‌توانند مناسب باشند .

حداقل به مدت 4 تا 6 هفته رژیم غذایی با فودمپ پایین داشته باشید . ممکن است درد شکمی شما سریعاً از بین برود یا اینکه مقداری بیشتر طول بکشد تا این اتفاق بی‌افتد .

با پزشک خود درباره اینکه چه چیزی مصرف کنید یا نکنید مشورت کنید .

باور بر این است که کربوهیدرات‌هایی با زنجیره کوتاه جذب ضعیفی در روده دارند و سریعاً به‌وسیله باکتری‌های داخل روده تخمیر می‌شوند . تولید گاز در این پروسه باعث ایجاد علائم ناخوشایند خواهد شد .

غذای مناسب برای IBS

مصرف قند ( فروکتوز ) خود را محدود کنید . فروکتوز نمی‌تواند به‌سادگی در روده شما جذب شود ، که همین امر می‌تواند باعث کرامپ و اسهال شود . میوه‌هایی مانند : سیب ، زردآلو ، آلبالو ، خرما ، انجیر ، گلابی ، هندوانه و کمپوت میوه را مصرف نکنید .

همچنین شما باید از مواد غذایی که دارای میزان زیادی شربت فروکتوز ذرت هستند نیز خودداری کنید ، این ماده می‌تواند در خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها وجود داشته باشد .

حواستان به قطع مصرف شیرین‌کننده‌های مصنوعی مانند : زایلیتول ، سوربیتول ، مالیتول و مانیتول باشد . ( زیرا دارای پولیولها بوده و سیستم گوارش را تحریک می‌کنند ) .

همچنین شما نباید از سبزیجات زیر استفاده کنید ، زیرا باعث ایجاد مشکل در سیستم گوارش شما می‌شوند :

 • مارچوبه
 • کلم بروکلی
 • کلم بروکسل
 • کلم
 • گل‌کلم
 • سیر
 • رازیانه
 • تره‌فرنگی
 • کنگر فرنگی
 • قارچ
 • بامیه
 • پیاز و نخود

علت سندرم روده

کمتر لبنیات بخورید . لبنیات دارای لاکتوز است ، لاکتوز نوعی کربوهیدرات بوده که بعد از شکسته شدن ( تجزیه ) به قند تبدیل می‌شود . لاکتوز می‌تواند باعث حساس کردن سیستم گوارش شما شود . اگر فکر می‌کنید که ممکن است به لاکتوز حساسیت داشته باشید ( که به آن عدم تحمل لاکتوز میگویند ) ، ممکن است با مصرف آن‌ها مشکلاتی مانند علائم سندرم روده تحریک‌پذیر در شما پدیدار شود . سعی کنید میزان مصرف شیر ، بستنی ، ماست ، خامه‌ترش و پنیر را محدود کنید .

شما می‌توانید از ماست‌هایی که با پایه سویا هستند و فاقد لاکتوز بوده مصرف کنید . اما شما هنوز هم نباید سویا مصرف کنید .

موادغذایی ممنوعه برای سندرم روده

حواستان به میزان مصرف غلات و حبوبات باشد !!!

تعدادی از غلات دارای فروکتان ها هستند که می‌توانند باعث تحریک کردن سیستم گوارش شما شوند . میزان مصرف غلاتی مانند : گندم ، جو ، چاودار و گندم آلمانی که دارای گلوتن هستند را محدود کنید . همچنین شما باید میزان مصرف حبوبات را نیز در رژیم غذایی خود کاهش دهید ، زیرا دارای گالاکتان هستند و ممکن است باعث تحریک کردن سیستم گوارش شما شوند .

گالاکتان ها و فروکتان ها می‌توانند باعث باد معده و نفخ که از علائم سندرم روده است ، بشوند .

حبوبات زیر را مصرف نکنید :

 • لوبیا
 • نخود
 • عدس
 • سویا

میوه مناسب برای روده عصبی

میوه‌جات و سبزیجات بخورید . بسیاری از میوه‌جات و سبزیجات در رژیم غذایی و فود مپ قابل‌مصرف هستند . این میوه‌جات و سبزیجات دارای مقدار زیادی کربوهیدرات نیستند و بدن را برای تجزیه کردن خود به دردسر نمی‌اندازند .

به‌عنوان میوه می‌توانید موز ، توت ، ملون‌ها ( به‌غیراز هندوانه ) ، مرکبات ، انگور و کیوی بخورید .

بسیاری از سبزیجات نیز هستند که با خوردن آن‌ها سیستم گوارش شما تحریک نمی‌شود . سعی کنید نیمی از غذای هر وعده شما را سبزیجات تشکیل دهد .

سبزیجات مفید برای سندرم روده عصبی :

 • فلفل دلمه
 • خیار
 • بادمجان
 • لوبیا سبز
 • زیتون
 • کدو مسما
 • گوجه
 • کدو سبز
 • ریشه‌ها : هویج ، سیب‌زمینی ، سیب‌زمینی شیرین ، زنجبیل و غیره
 • برگ‌ها : کاهو ، اسفناج و کلم

 

گوشت برای سندرم روده

گوشت و غلات بخورید . پروتئین موردنیاز خود را از منابعی مانند گوشت قرمز ، ماهی ، تخم‌مرغ ، آجیل و مغزه ( غیر از پسته ) تأمین کنید . این به معنای این نیست که شما نمی‌توانید غذاهای دیگر را بخورید ، فقط باید حواستان باشد که پروتئین و غلات مصرفی شما نباید دارای شکر یا گندم باشد ، زیرا می‌توانند باعث تحریک کردن سیستم گوارش شما شوند .

گوشت و غلاتی را انتخاب کنید که دارای فروکتوز کم ( که در فودمپ بالا قرار می‌گیرد ) باشد .

غلات‌هایی که می‌توانید آن‌ها را مصرف کنید :

درباره سندرم روده بیشتر بدانید

علت اصلی IBS

علائم سندرم روده کدامند ؟

علائم سندرم روده می‌تواند در هر فردی نسبت به فرد دیگر متفاوت باشد و همچنین شدت آن نیز تفاوت داشته باشد .

علائم شایع سندرم روده عصبی :

1 – مخاط در مدفوع

2 – باد معده و نفخ

3 – یبوست

4 – اسهال

5 – احساس فوریت در اجابت مزاج

6 – احساس نیاز به اجابت مزاج دوباره بعد از اجابت مزاج

7 – کرامپ و درد شکمی که ممکن است بعد از اجابت مزاج بهتر شود

ابتلا به سندرم روده

سندرم روده چگونه است و چه عوارضی دارد ؟

سندرم روده تحریک‌پذیر یا همان روده عصبی ، اختلال در عملکرد سیستم گوارش است . این به معنای آن است که سیستم گوارش شما به دلایل نامعلوم دچار تغییرات می‌شود . اما این تغییرات باعث آسیب به سیستم گوارش شما نمی‌شوند .

عوارضی که عموماً با IBS یا همان سندرم روده همراه است :

1 – انتقال عصبی مختلط بین مغز و روده بزرگ

2 – مشکل در پیش روی غذا در سیستم گوارش

3 – افسردگی ، اضطراب و بیماری پنیک

4 – رشد بیش‌ازحد باکتری‌ها در روده

5 – تغییرات در سطح هورمون‌های بدن

6 – حساسیت‌های غذایی

قرص مخصوص سندرم روده

پزشک چه کمکی می‌تواند به شما بکند ؟

با توجه به اینکه هیچ‌گونه تستی برای تشخیص این بیماری وجود ندارد ، پزشک با توجه به شرایط شما تست فیزیکی ، آزمایش خون و مدفوع و عکس‌برداری ، برای شما تجویز می‌کند .

اگر پزشک به این نتیجه برسد که شما سندرم روده تحریک‌پذیر یا همان روده عصبی دارید ، به شما پیشنهاد‌هایی در مورد رژیم غذایی می‌دهد . همچنین ممکن است داروهایی مانند :

 • شل کننده عضلات
 • ضدافسردگی‌ها
 • ضد اسهال یا یبوست

برای شما تجویز کند تا علائم بیماری شما را کاهش دهد .

درمان خانگی سندرم روده تحریک پذیر

دفترچه رژیم غذایی داشته باشید . مواد غذایی مصرفی خود را بنویسید و آن‌ها را دنبال کنید و ببینید که بعد از مصرف آنچه علائمی دارید . درصورتی‌که علائم سندرم روده شما بدتر شد ، در آینده آن مواد غذایی را مصرف نکنید .

بیشتر افرادی که سندرم روده تحریک‌پذیر دارند ، با 1 یا چند مورد از موادغذایی زیر به مشکل برخورد میکنند :

1 – مواد غذایی دارای چربی زیاد

2 – مواد غذایی دارای شیرین‌کننده‌های مصنوعی

3 – مواد غذایی که باعث باد معده و نفخ می‌شوند ( مانند : کلم و لوبیا )

4 – بعضی از محصولات لبنی

5 – الکل

6 – کافئین

نکته : حتماً فیبر را به‌آرامی به رژیم غذایی خود اضافه کنید ، این کار به بدن شما اجازه می‌دهد تا به مصرف فیبر بیشتر عادت کرده و خود را با آن وفق دهد . اگر فیبر را یک‌دفعه‌ای به رژیم غذایی خود اضافه کنید ، علائم سندرم روده بدتر خواهد شد .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.