خانه سلامت سلامت عمومی همه چیز درباره میگرن چشمی !!! ( با عکس )

همه چیز درباره میگرن چشمی !!! ( با عکس )

0
میگرن چشمی

میگرن چشمی چیست ؟

میگرن چشمی یا میگرن کلاسیک سردردی شدید است که با تغییر در بینایی همراه است . تغییرات بینایی مانند برق زدن نور ، سایه‌ها یا اورا را ممکن است در شما پیش بیاید .

میگرن‌های خفیف را می‌توان با مسکن و استراحت کردن آرام کرد ، اما میگرن‌های شدید و میگرن‌های چشمی که مکرراً اتفاق میافتند را باید با دارو ( تجویز شده توسط پزشک ) و تغییر سبک زندگی درمان کرد .

هشدار : شما نباید میگرن چشمی را با میگرن شبکیه چشم اشتباه بگیرید . میگرن شبکیه چشم علائمی مانند کوری کوتاه‌مدت یا کاهش بینایی فقط در یک چشم را شامل می‌شود . میگرن شبکیه چشم یک مشکل پزشکی جدی‌ای است و باید برای درمان سریعاً به پزشک مراجعه کنید .

درمان فوری میگرن چشمی

درمان میگرن چشمی

نشانه‌های فاز اورا را بدانید . میگرن چشمی با مشکلات بینایی مشخص می‌شود که به آن اورا میگویند . ممکن است شما در بینایی به مشکلاتی مانند زیر بخورید :

 • نورهای زیگزاگی که واقعاً وجود ندارند
 • دیدن ستاره
 • نقطه کور
 • دیگر مشکلات بینایی

این علائم ممکن است با درد همراه باشند . قسمتی از درمان ، یادگیری تشخیص علائم مخصوصی که با میگرن چشمی در ارتباط است ، می‌باشد .

فاز اورا که قبل از شروع میگرن چشمی رخ می‌دهد و معمولاً بین ۱۰ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد .

قرص برای میگرن چشمی

اگر داروی پیشگیری از میگرن دارید ، آن را مصرف کنید . ممکن است پزشک برای شما دارویی تجویز کرده باشد ( معمولاً تریپتان یا ارگوت ) تا بعد از شروع میگرن آن را مصرف کنید . اگر چنین داروهایی دارید ، بلافاصله بعد از شروع اورا آن‌ها را مصرف کنید . این کار ممکن است باعث از بین بردن سردرد ، حالت تهوع یا دیگر علائمی که در فاز اورا رخ می‌دهد بشود .

این داروها در فرم‌های مختلف اعم از : قرص ، قرص‌های حل شونده ، اسپری یا آمپول تجویز می‌شوند .

حتماً طبق دستور پزشک آن‌ها را مصرف کنید .

اگر باردار هستید یا بیماری قلبی دارید یا فشارخون بالا دارید ، نباید از این داروها مصرف کنید . قبل از تجویز دارو توسط پزشک ، سابقه بیماری‌های خود را حتماً به او اطلاع دهید .

کاهش درد میگرن چشمی

استراحت کنید و از محرک‌ها دوری‌کنید . حتی اگر دردی احساس نمی‌کنید یا سردرد ندارید ، مکانی ساکت و تاریک را سریعاً بعد از احساس اولین علائم میگرن چشمی انتخاب کنید و در آن استراحت کنید .

اگر چیزهایی مانند : بوی تند ، صدای بلند و هر چیز دیگری محرکی برای ایجاد میگرن در شما است ، از آن‌ها دوری‌کنید .

سعی کنید دراز بکشید و از نورهای درخشان و قوی و محیط‌های پرسروصدا دوری‌کنید .

قرص قوی برای میگرن چشمی

در صورت نیاز از مسکن استفاده کنید . درد میگرن خفیف را می‌توان با مصرف داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک مانند : آسپرین ، استامینوفن ، ایبوپروفن یا ناپروکسن متوقف یا حداقل کم کرد . طبق دستورالعمل روی بسته و بروشور آن‌ها را مصرف کنید و بیشتر از دز توصیه‌شده مصرف نکنید .

همچنین می‌توانید از داروهای ترکیبی که برای درمان درد میگرن طراحی‌شده‌اند و معمولاً حاوی آسپرین ( یا ایبوپروفن ) ، استامینوفن و کافئین هستند ، استفاده کنید .

اگر داروی دیگری نیز مصرف می‌کنید ، با پزشک خود صحبت کنید تا از نداشتن تداخل دارویی و ایجاد مشکل دیگری جلوگیری به عمل بی آورید .

کاهش عوارض میگرن چشمی

از کمپرس سرد برای کاهش بیشتر درد استفاده کنید . دستمالی را در آب‌خنک بگذارید ، آب اضافه آن را بچلانید ، سپس آن را روی پیشانی یا پشت گردن خود بگذارید . تا زمانی دستمال خنک است بگذارید بماند ، این کار می‌تواند مسکنی فوری برای میگرن چشمی باشد .

برای بالا بردن تأثیر این روش ، آن را در مکانی که ساکت و تاریک انجام دهید .

درمان خانگی میگرن چشمی

پوست سر خود را ماساژ دهید . پوست سر و شقیقه‌های خود را ماساژ دهید . مقداری فشار وارد کنید تا ماهیچه های زیر پوست را ماساژ دهید . این کار می‌تواند روشی مؤثر برای میگرن‌های چشمی خفیف باشد .

جلوگیری از میگرن چشمی با دارو

داروهای میگرن چشمی

پیشگیری از میگرن چشمی شامل چه چیزهایی می‌شود ؟

اگر مکرراً دچار میگرن چشمی می‌شوید و با درمان‌های ساده به‌سادگی از بین نمی‌رود ، ممکن است پزشک شما برای کمک به جلوگیری از میگرن برای شما دارو تجویز کند . اگر میگرن شما شدید است یا بیشتر از ۲ هفته است که مسکن مصرف می‌کنید ، ممکن است پزشک داروهای زیرا را برای شما تجویز کند :

درمان قطعی میگرن چشمی

ممکن است میگرن چشمی شما به تغییرات هورمونی مرتبط باشد . بعضی از خانم‌ها دریافته‌اند که به نظر می‌رسد میگرن در آن‌ها به چرخه قاعدگی وابسته باشد . بعضی دیگر از خانم‌ها نیز متوجه بدتر شدن میگرن در طول یائسگی می‌شوند .

اگر این شرایط را دارید ، با پزشک خود صحبت کنید ، شاید نیاز به هورمون درمانی برای جلوگیری از میگرن چشمی داشته باشید .

همه‌چیز را در مورد میگرن خود بنویسید . علائم ، زمان‌هایی که میگرن چشمی به سراغتان می‌آید ، در چند روز اخیر چه‌کارهایی انجام داده‌اید و غیره ، این کار می‌تواند به درمان شما کمک زیادی بکند .

علت میگرن چشمی

شاید میگرن چشمی شما مربوط به‌سلامت روانی شما باشد . استرس ، اضطراب و افسردگی در بعضی از مواقع با میگرن مرتبط هستند . مدیریت کردن این مشکلات می‌تواند باعث از بین بردن میگرن شود .

گفتاردرمانی و CBT ( درمان رفتاری شناختی ) می‌توانند در درمان میگرن مؤثر باشند .

همچنین نوروفیدبک ( بازخورد عصبی ) نیز می‌تواند به شما در درمان میگرن کمک کند .

با پزشک خود درباره موارد گفته‌شده صحبت کنید .

جلوگیری از میگرن چشمی به صورت طبیعی

موادغذایی مضر برای میگرن چشمی

از محرک‌های میگرن چشمی دوری‌کنید . محققان هنوز نمی‌دانند علت میگرن چیست ، اما به نظر می‌رسد که میگرن به عوامل محیطی وابستگی دارد .

محرک‌های میگرن که شناخته شده‌اند :

 • نورهای شدید
 • صدای بلند
 • بوی قوی
 • نامنظم خوابیدن و غذا خوردن
 • بعضی از مواد غذایی

اگر میدانید که چه چیزهایی باعث می‌شوند که شما میگرن بگیرید ، شما می‌توانید از آن‌ها اجتناب کرده یا آن‌ها را مدیریت کنید .

به‌عنوان‌مثال :

۱ – اگر تمایل دارید که در زمان خستگی میگرن بگیرید ، برنامه منظم خوابیدن و بیدار شدن برای خود تنظیم کنید ، یعنی سر ساعت منظمی بخوابید و بیدار شوید .

۲ – اگر نور شدید باعث ایجاد میگرن در شما می‌شود ، زمان کمتری را در نور آفتاب بمانید و در اتاق با نور کم بمانید ، یا از صفحه کامپیوتر ، موبایل و تبلت دوری‌کنید .

عود کردن میگرن

چه‌کارهایی باعث بدتر شدن میگرن می‌شوند ؟

بعضی از فعالیت‌ها و عادات هستند که می‌توانند باعث شوند که میگرن چشمی در شما بیشتر اتفاق بی افتد یا اینکه شدت آن بیشتر شود . حذف کردن آن‌ها از زندگی می‌تواند به حل مشکل میگرن شما کمک کند .

عواملی مانند :

 • کاهش مصرف کافئین و مصرف نکردن الکل !!!
 • ترک سیگار
 • جا انداختن وعده غذایی
 • قطع مصرف داروهای ضدبارداری

ورزش برای میگرن

استرس خود را مدیریت کنید . بسیاری از افرادی که میگرن چشمی یا همان میگرن کلاسیک دارند ، دریافته‌اند که استرس علت آن بوده یا اینکه استرس آن را بدتر می‌کند .

یادگیری چگونگی برخورد با استرس و اضطراب نه‌تنها به کاهش مشکلات میگرن ( و عوارض چشمی آن ) کمک می‌کند ، بلکه باعث بهبود کیفیت کلی زندگی شما نیز می‌شود .

روش‌های کاهش استرس :

 • ورزش
 • تکنیک‌های ریلکسی شن
 • مدیتیشن
 • یوگا
 • تمرین تنفس عمیق

درمان های جدید میگرن

درمان‌های جایگزین مانند طب سوزنی و ماساژ را امتحان کنید . طب سوزنی می‌تواند به کاهش درد کمک کند ، درحالی‌که ماساژ به کاهش تکرار میگرن کمک می‌کند .

هر فردی جواب متفاوتی نسبت به درمان‌ها می‌گیرد ، بنابراین باید ببینید که کدام‌یک برای شما بهتر عمل می‌کند .

حتی شما می‌توانید خودتان نیز ماساژ را انجام دهید .

آموزش ماساژ

با نوک انگشتان خود و فشار ملایم ، با حرکات چرخشی یا عقب و جلویی ، شقیقه‌ها و پوست سر را ماساژ دهید . نگذارید انگشتانتان روی پوست سُر بخورد ، سعی ماهیچه‌های زیرپوست را ماساژ دهید .

هشدار : برای طب سوزنی هم حتماً به فرد متخصص و حرفه‌ای مراجعه کنید ، زیرا در صورت ماهر نبودن فرد ممکن است عوارض طب سوزنی زیاد باشد .

مسکن قوی برای میگرن چشمی

مکمل را در صورت تأیید پزشک امتحان کنید . بعضی از ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌توانند به جلوگیری از میگرن کمک کنند . ویتامین B2 ( ریبوفلاوین ) ، کوکیوتن و منیزیم همگی گزینه‌های خوبی هستند . همیشه قبل از مصرف هرگونه مکمل یا ویتامینی با پزشک خود مشورت کنید .

پزشک شما می‌تواند دز موردنیاز شما را تعیین کند .

نکات مهم

۱ – همیشه مسکن همراه خود داشته باشید .

۲ – محرک‌های زیر می‌توانند باعث شعله‌ور کردن میگرن شوند :

 • استرس
 • اضطراب
 • کم‌خوابی و کم خوری
 • عفونت ( سرماخوردگی و آنفولانزا )
 • صدای بلند
 • نور شدید
 • بوی قوی
 • کم‌آبی یا گرسنگی
 • رژیم غذایی
 • بعضی از مواد غذایی
بارگذاری بیشتر در سلامت عمومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

۲۰ روش درمان التهاب !!! ( با عکس )

واکنش‌های التهابی می‌توانند تأثیرات مختلفی بر روی بدن داشته باشند. التهاب می‌تواند موجب در…