خانه سلامت خواب علت و درمان بختک چیست ؟ ( با عکس )

علت و درمان بختک چیست ؟ ( با عکس )

3
بختک

بختک چیست ؟

نام اصلی بختک درواقع فلج خواب ( به انگلیسی : sleep paralysis ) است که نوعی اختلال در خواب می‌باشد . این حالت معمولاً چند ثانیه تا چند دقیقه به طول می‌انجامد . در این مدت فرد موردنظر بعد از بیدار شدن یا قبل از به خواب رفتن توانایی حرکت ارادی از خود را ندارد و این حالت معمولاً با ترس همراه است .

علائم فلج خواب یا همان بختک کدم‌اند ؟

۱ – ناتوانی در صحبت کردن ، حرکت دادن بدن ، حرکت دادن دست‌وپا و اغلب عدم توانایی درباز کردن چشم .

۲ – ترس و توهمات شنیداری ( زمزمه در گوش ) ، دیداری ، لمسی ، خفگی و سنگینی روی قفسه سینه .

توضیحات اولیه

فلج خواب شرایطی است که باعث می‌شود شما در حالت خواب هوشیار شوید و قادر به حرکت کردن و صحبت کردن نباشید . افرادی که بختک را تجربه می‌کنند ممکن است به‌سختی نفس بکشند ، احساس سرنوشت بد یا دیده شدن توسط کس دیگری را داشته باشند .

اما نگران نباشید بسیاری از راه‌ها وجود دارند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها بختک را از زندگی خود حذف کنید و راحت بخوابید . با سایت کوروک همراه باشید !!!

اگر بختک سراغمان آمد چکار کنیم ؟

درمان بختک

سعی کنید آرام باشید . بختک یا همان فلج خواب می‌تواند وحشتناک باشد و شاید شما احساس می‌کنید که باید با آن بجنگید ، مخصوصاً اگر احساس کنید که کسی شما را فشار می‌دهد . اما باید بدانید بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که سعی کنید آرام باشید . اگر احساس می‌کنید که تحت‌فشار هستید ، در مقابل آن مقاومت نکنید و بگذارید که فشار روی شما بماند .

جملاتی مانند زیر را حفظ کنید و در هنگامی‌که دچار فلج خواب ( بختک ) شدید آن‌ها را بگویید :

 • من در حالت فلج خواب هستم .
 • این‌یک وضعیت طبیعی است .
 • این وضعیت خطرناک نیست .

بختک چیست

آیا بختک خطرناک است ؟

خیر ، خطرناک نیست و هر آنچه اتفاق میافتد ، دیده یا شنیده می‌شود فقط توهم است .

فهم بیشتر بختک ممکن است به شما کمک کند تا در هنگامی‌که رخ داد ، آرام بوده و بدانید که گذراست و همیشه به‌خوبی تمام می‌شود .

بختک یک وضعیت نادر است که حمله خواب نامیده می‌شود ، اما معمولاً نشان‌دهنده بیماری جدی‌ای نیست . درزمانی که شما می‌خوابید چیزی را تجربه می‌کنید که اسمش آتونیا است . در این حالت مغز شما بدن را در حالت ریلکس نگه می‌دارد ( در این حالت شما قادر به نشان دادن عکس‌العمل در مورد اتفاقات دیده شده در رویایتان نیستید ) . فلج خواب درزمانی که شما در این حالت هوشیار می‌شوید اتفاق می‌افتد .

دانشمندان معتقدند که بختک درزمانی رخ می‌دهد که شما خروج آرامی از حالت REM خواب ندارید .

شما ممکن است در این حالت توهماتی مانند احساس کردن فرد دیگری در اتاق یا فشار داده شدن را تجربه کنید . به خودتان یادآوری کنید که این‌ها فقط توهم بوده و قسمتی از فلج خواب ( بختک ) هستند که خطری برای شما ندارند .

جلوگیری از بختک

انگشتان پا را بجنبانید ، صورت خود را مچاله ( جمع ) کنید یا دستان خود را مشت کنید . بعضی از افراد می‌توانند با تکان دادن اندام خود فلج خواب را بشکنند . سعی کنید تمام توجه خود را روی انگشتان دست یا پا بگذارید و آن‌ها را تکان داده یا دست را مشت کنید .

یکی دیگر از روش‌ها ، جمع‌کردن صورت است . این کارها را چند بار تکرار کنید تا شاید بتوانید خود را بیدار کنید .

از بین بردن بختک

با همسر خود صحبت کنید . از همسر خود بخواهید در صورت مشاهده شما در حالت بختک ، از خواب بیدارتان کند . اگر همسرتان متوجه شد که سنگین و غیرمنظم نفس می‌کشید ، شما را تکان داده و بیدارتان کند . البته ممکن است همسر شما در بعضی از مواقع فقط شما را از خواب عادی بیدار کند ، اما ارزشش را دارد .

بیشتر افراد قادر به صحبت کردن در حالت فلج خواب یا همان بختک نیستند ، اما با همسر خود هماهنگ کنید و سیگنال‌هایی را نشانه‌گذاری کنید تا در صورت انجام آن‌ها همسرتان بیدارتان کند . مثلاً سرفه یا پچ پچ کردن کمک .

بالا بردن کیفیت خواب

کاهش بختک گرفتگی

بیشتر بخوابید . بیشتر خوابیدن ممکن است به از بین بردن بختک کمک کند ، بنابراین زمان خواب شبانه خود را افزایش دهید . بالغین باید بین ۶ تا ۸ ساعت خواب شبانه داشته باشند ، اما ممکن است شما نیاز بیشتری به خواب داشته باشید .

به‌عنوان‌مثال ، اگر در حال حاضر ۶ ساعت می‌خوابید و دچار بختک می‌شوید ، ۱ ساعت زودتر به رخت خواب بروید تا ۷ ساعت بخوابید . برای بالغین ۷ ساعت کمترین میزان خواب شبانه است ، بنابراین سعی کنید بین ۷ تا ۹ ساعت بخوابید .

علت ایجاد بختک

هر شب در زمان مشخصی بخوابید . هر شب سر ساعت مشخصی خوابیده و صبح نیز سر ساعت مشخصی بیدار شوید ، این کار باعث بالا بردن کیفیت و مقدار خواب می‌شود . همیشه این زمان را حتی در پایان هفته و تعطیلات نیز رعایت کنید .

به‌عنوان‌مثال ، اگر همیشه ساعت ۱۱ شب می‌خوابید و صبح ۶ از خواب بیدار می‌شوید ، این برنامه را در پایان هفته‌ها نیز رعایت کنید .

دوری از بختک

روتین ( عادات ) برای خواب خود درست کنید و به آن بچسبید . اگر شما همیشه قبل از خوابیدن کارهای خاص و برنامه‌ریزی‌شده‌ای را انجام دهید ، می‌توانید راحت‌تر خوابیده و همچنین بیشتر بخوابید . اگر برنامه‌ای برای قبل از خواب ندارید ، برنامه‌ای بنویسید که انجام دادن آن نیز راحت باشد .

به‌عنوان‌مثال : عادات شما می‌تواند شامل مسواک زدن دندان‌ها ، شستن صورت و پوشیدن لباس‌خواب ، ۲۰ دقیقه مطالعه و سپس رفتن به رخت خواب باشد . هر عادتی که با آن راحت هستید را انتخاب کنید .

اگر خوابتان نمی‌برد ، زور نزده و تقلا نکنید . از جای خود بلند شده و دوباره روتین قبل از خواب را انجام دهید . مثلاً اگر قبل از خواب همیشه ۲۰ دقیقه کتاب می‌خوانید ، دوباره ۲۰ دقیقه دیگر کتاب بخوانید و سپس بروید بخوابید .

علت فلج خواب

مطمئن شوید که اتاق‌خواب و رخت خواب شما راحت باشد . تشک راحت ، بالشت و رخت خواب نرم و خوشایند ، می‌تواند به خوابیدن و در خواب ماندن شما کمک کند . اتاق‌خواب باید تاریک ، خنک و ساکت باشد .

اگر اتاق‌خواب شما شلوغ و نامنظم باشد یا رخت خوابتان راحت نباشد ، باید آن‌ها را درست کنید تا راحت بتوانید بخوابید . به‌عنوان‌مثال : می‌توانید تشک نو بخرید ، اتاق‌خواب را مرتب کنید یا پتوی نو بخرید .

اگر در مکانی با نور زیاد و همسایه‌های پرسروصدا زندگی می‌کنید ، از پرده‌ای استفاده کنید صدا و نور را بگیرد .

علت بختک گرفتگی

از تخت خود فقط برای خوابیدن استفاده کنید . هیچ کار دیگری روی تخت خود انجام ندهید ، زیرا ممکن است به خواب فرورفتن و در خواب ماندن را مختل کنید که درنهایت بیشتر احتمال ایجاد بختک وجود دارد .

تلویزیون نگاه نکنید ، با لپ‌تاپ یا موبایل خود کار نکنید و حتی روی تخت کتاب هم نخوانید .

خوردن و آمدن بختک

۲ ساعت قبل از خواب چیزی نخورید . غذا خوردن در نزدیکی زمان خوابیدن می‌تواند باعث ایجاد اختلال در خواب شود که  ممکن است ریسک بروز بختک را افزایش دهد . اگر در نزدیکی زمان خواب چیزی می‌خورید ، آن را ۲ ساعت قبل خواب بخورید .

از بین بردن بختک

در اوایل روز ورزش کنید . اگر ورزش‌های سنگین در آخر روز انجام شوند می‌توانند باعث شوند تا سخت‌تر به خواب فرو بروید ، بنابراین سعی کنید تا برنامه ورزشی خود را برای اوایل روز تنظیم کنید ، صبح و بعدازظهر مناسب هستند .

اگر نیاز به ورزش کردن در شب دارد ، به دنبال ورزش‌هایی با شدت کم مثل : پیاده‌روی ، تمرین با وزنه سبک و ورزش‌های کششی باشید .

چایی و بختک

مصرف کافئین در بعدازظهر و شب را محدود یا قطع کنید . اگر کافئین در ساعات پایانی روز مصرف می‌شود ، می‌تواند شما را بیدار نگه دارد . سعی کنید مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار مانند : نوشابه ، چای و قهوه را قطع یا محدود کنید . حواستان باشد که هر چیزی که خواب شما را به هم بزند یا مختل کند می‌تواند باعث ایجاد فلج خواب یا همان بختک شود .

به‌عنوان‌مثال : اگر همیشه در ساعت ۴ بعدازظهر یک فنجان قهوه یا چای می‌خورید ، سعی کنید به‌جای آن قهوه بدون کافئین یا چای سبز را امتحان کنید .

درمان بختک

قبل از خواب ریلکس کنید . زمانی را به ریلکس کردن قبل از خواب اختصاص دهید تا از بختک جلوگیری کرده و خواب خود را بهبود ببخشید . بسیاری از روش‌های ریلکسیشن وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید .

راه‌های مناسب ریلکسیشن :

درمان‌های گیاهی و خانگی

قرص ضد بختک

قبل از مصرف هرگونه مکمل گیاهی با پزشک خود مشورت کنید . بسیاری از افراد طبیعی بودن را با ایمن بودن مساوی می‌دانند ، اما همیشه این‌طور نیست . قبل از استفاده از مکمل‌های گیاهی با پزشک یا داروساز مشورت کنید ، زیرا ممکن است با بعضی از داروها تداخل داشته باشند یا باعث بدتر شدن مشکلات پزشکی‌ای که در حال حاضر دارید شوند .

داروساز می‌تواند برند دارویی معتبر به شما پیشنهاد دهد و می‌داند که کدام برند بهترین عملکرد را دارد . به دلیل اینکه مکمل‌ها توسط FDA بررسی نمی‌شوند ، ممکن است مکمل‌ها چیزهایی که تبلیغ می‌کنند را دارا نباشند .

البته موارد گفته‌شده به‌صورت خام و دم‌نوش نیز موجود هستند و می‌توانید از مغازه‌های داروهای گیاهی آنها را تهیه بفرمایید .

درمان بختک با طب سنتی

ریشه سنبل‌الطیب بخورید . سنبل‌الطیب یک آرام‌بخش ملایم است که می‌تواند به سریع‌تر و بیشتر خوابیدن به شما کمک کند . شما می‌توانید قرص سنبل‌الطیب را از داروخانه تهیه کنید یا ریشه آن را از داروهای گیاهی بخرید ، ولی حتماً قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید .

ریشه سنبل‌الطیب با بعضی از داروها مانند : فکسوفنادین ( تلفست ) ، آلپرازولام و لورازپام تداخل دارد .

دز رایج آن ۴۰۰ تا ۹۰۰ میلی‌گرم ۲ ساعت قبل از خواب است که تا ۲۸ روز می‌تواند ادامه داشته باشد .

درمان دارویی بختک

گل ساعتی را امتحان کنید . گل ساعتی می‌تواند به کاهش اضطراب و بهبود کیفیت خواب به شما کمک کند . می‌توانید گل ساعتی را از داروخانه‌ها و داروهای گیاهی تهیه بفرمایید ، اما با پزشک خود نیز درباره مصرف آن مشورت کنید .

گل ساعتی می‌تواند فشارخون را پایین بی آورد ، بنابراین اگر داروی کاهنده فشارخون مصرف می‌کنید ، با داروساز مشورت کنید .

اگر باردار هستید از گل ساعتی استفاده نکنید ، زیرا ممکن است باعث انقباض رحمی شود .

روزی یک قرص ۹۰ میلی‌گرمی گل ساعتی را بخورید .

درمان گیاهی بختک

چای بابونه بنوشید . بابونه باعث کاهش اضطراب می‌شود و ممکن است حتی به بهبود کیفیت خواب و کمیت آن نیز به شما کمک کند . حواستان باشد که شما با بهبود خواب می‌توانید بختک را از بین ببرید . هر شب ۱ تا ۲ عدد چای بابونه قبل از خواب بخورید . چای کیسه را داخل یک فنجان آب جوش بگذارید و ۵ دقیقه صبر کنید ، سپس بگذارید تا مقداری خنک شود و بنوشید .

چای بابونه می‌تواند با تعدادی از داروهای مصرفی شما تداخل داشته باشد ، بنابراین با پزشک خود داروهای مصرفی را بررسی کنید . به‌عنوان‌مثال بابونه با داروهای آرام‌بخش ، رقیق‌کننده خون ، دیابت و فشارخون ممکن است تداخل داشته باشد .

درمان خانگی بختک

از فرنجمشک ( وارنگ بو یا آبتل ) کمک بگیرید . فرنجمشک می‌تواند باعث کاهش اضطراب و بهبود کیفیت خواب شود که در درمان بختک مؤثر است . تأثیر فرنجمشک حتی از بابونه و سنبل‌الطیب نیز بیشتر است ، اما حتما قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید .

اگر تیروئید پرکار دارید یا باردار هستید از فرنجمشک استفاده نکنید .

شما می‌توانید کپسول ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلی‌گرمی فرنجمشک را تا ۳ بار در روز میل کنید .

درمان سریع بختک

روی دست و مچ خود روغن اسطوخودوس ماساژ دهید . ماساژ چند لحظه‌ای روغن اسطوخودوس روی دست و مچ می‌تواند به بهتر خوابیدن شما کمک کند . چند قطره روغن اسطوخودوس را با ۱ قاشق غذاخوری روغن‌پایه مانند بادام یا نارگیل مخلوط‌کنید ، سپس مخلوط را روی دست و مچ خود بزنید و آن را به صورت عمیق تنفس کنید .

کمک‌های پزشکی

دکتر برای بختک

اگر بختک ادامه‌دار شد ، به پزشک مراجعه کنید . اگر بیشتر خوابیدن ، بهبود کیفیت خواب و موارد گفته‌شده مؤثر واقع نشد ، برای درمان به پزشک مراجعه کنید . حواستان باشد که بختک ممکن است نشانه مشکل بزرگ‌تری مانند حمله خواب باشد .

قرص شیمیایی برای بختک

در مورد مصرف ضدافسردگی‌های سه حلقه‌ای با پزشک مشورت کنید . پزشک شما ممکن است داروی ضدافسردگی سه حلقه‌ای مانند : کلومیپرامین برای شما تجویز کند تا بختک را درمان کند . ضدافسردگی‌های سه حلقه‌ای می‌توانند شیمی مغز را تغییر دهند و با افزایش REM خواب از بختک جلوگیری کنند . در مورد تأثیر و عوارض جانبی این داروها با پزشک خود مشورت کنید .

عوارض :

 • خشکی دهان
 • یبوست
 • اشکال در دفع ادرار
 • عرق کردن
 • تاری دید
 • خواب‌آلودگی

قرص خواب و بختک

با پزشک خود در مورد مصرف ملاتونین صحبت کنید . ملاتونین هورمون خواب است که بدن به‌صورت طبیعی آن را تولید می‌کند ، اما بدن بعضی از افراد به‌اندازه کافی آن را تولید نمی‌کند . ملاتونین را می‌توانید بدون نسخه پزشک تهیه کنید ، اما بهتر است با پزشک خود مشورت کنید .

از دزهای پایین شروع کنید ، مخصوصاً اگر سن شما بالا است . فقط مصرف ۰٫۱ تا ۰٫۳ میلی‌گرم در روز می‌تواند به خواب شما کمک کند . اگر نتوانستید دز پایین آن را پیدا کنید ، قرص‌ها را به نصف یا ¼ تکه کنید .

دارو درمانی بختک

در مورد عوارض جانبی داروهای مصرفی خود اطلاعات جمع کنید . اگر دارویی مصرف می‌کنید ، عوارض جانبی آن را مطالعه کنید یا در مورد آن با پزشک خود مشورت کنید . بعضی از داروها باعث اختلال در خواب می‌شوند ، بنابراین کاهش دز مصرفی یا تغییر دارو ممکن است مشکل بختک را حل کند .

بارگذاری بیشتر در خواب

3 دیدگاه ها

 1. Anisa

  آبان ۲۷, ۱۳۹۹ در ۳:۵۸ ب.ظ

  دقیقا منم افسرده بودم و خیلی بختک روم میکنه

 2. Royal

  بهمن ۱۱, ۱۳۹۸ در ۶:۱۰ ق.ظ

  من ۲۵ ساله دچار بختک میشم که حدود ۴ماهه تبدیل به جدا شدن روح و رفتن به جایی دیگه میشم که کمکن کنترلشو بدست دار میارم ولی بختک خیلی بیماری بد و تجربه ناخشاینده .علتش افسردگی .واضطراب .و مشکلات زندگیو روزمره هست.

 3. محمد علی کو چه باغی

  تیر ۱۲, ۱۳۹۸ در ۹:۲۳ ق.ظ

  سلام
  به معنای واقعی زمانی که ما روحمون را آزار بدیم در طول زمانی
  واز تلقین های معنفی استفاده کنیم روح آزرده میشه ودوست داره از بدن جدا بشه این اتفاق درشب میافته چون بدن ریلکس نیست
  وچاکرای مسدود شده، با مراقبه ومتیتیشن وتنفس صحیح ما میتونم به حالت قبل برگردیم ،کسانی که برون افکنی میکنن وروحشنون رو از بدن سیوا میکننن به این موضوع آشنایی دارن ،وقتی که به زور بدن رو به خواب بفرستیم ولی ذهنمون آگاه باشه این مشگل رو به وجود میاریم. این عمل رو( بختک ) میگن

بررسی کنید

کدام موادغذایی باعث بی‌خوابی می‌شوند ؟

شما با تغییرات بسیار راحت در عادات غذایی خود می‌توانید خواب شبانه خود را بهبود ببخشید . مو…