سنگ صفرا

کبد شما به‌صورت طبیعی صفرا تولید می‌کند و آن را در روده کوچک استفاده می‌کند تا مواد غذایی چرب را هضم کرده و ویتامین‌های ضروری آن را جذب کند . کیسه صفرا این صفراها را جمع می‌کند .

بعضی‌اوقات این صفراها با کلسترول ، فوق اشباع می‌شود . وقتی‌که این اتفاق افتاد ، سنگ صفراوی کلسترولی شکل می‌گیرد . سنگ صفراوی تمایل بیشتری دارد تا در خانم‌ها نسبت به آقایان رخ دهد ، زیرا استروژن باعث افزایش کلسترول در صفرا می‌شود .

20% از سنگ‌های صفرا بیلی روبینی بوده که از نمک کلسیم و بیلی روبین تشکیل می‌شوند ، این محصول به دلیل تجزیه سلول‌های قرمز خون شکل می‌گیرد . این نوع سنگ صفرا معمولاً به دلیل بیماری کبدی ، کم‌خونی یا عفونت مجرای صفرا شکل می‌گیرد .

عمومی‌ترین روش از بین بردن سنگ صفرا ، جراحی به روش لاپاراسکوپی است ، اما روش‌های غیر جراحی نیز وجود دارد .

گزینه‌های غیر از جراحی

داروی سنگ صفرا

حل کردن سنگ صفرا را امتحان کنید . ممکن است پزشک شما برای شما یک دوره درمانی با اورسودوکسی کولیک بدون جراحی را به شما پیشنهاد بدهد . این درمان به شکل قرص بوده و دارای اسیدهای ضروری صفرا می‌باشد . اورسودوکسی کولیک یکی از محبوب‌ترین درمان‌هاست ، زیرا یکی از ایمن‌ترین داروها برای درمان این مشکل است .

درمان‌های خوراکی برای سنگ‌های کوچک ( کمتر از 1.5 سانتی‌متر ) حاوی میزان بالای کلسترول استفاده می‌شود و موفقیت‌آمیز است . حدود 30% از مریض‌ها واجد شرایط این نوع درمان می‌شوند .

اگر دارای سنگ بیلی روبین شده باشید ، باید به دنبال درمان دیگری باشید .

این درمان موفقیت کمتری در افراد چاق دارد .

شکستن سنگ صفرا

درمان با امواج شوک را امتحان کنید . اغلب این درمان با قرص‌های حل‌کننده سنگ صفرا به‌صورت ترکیبی استفاده می‌شود . هرچند حراجی لاپاراسکوپی در حال حاضر وجود دارد و این روش به‌ندرت مورداستفاده قرار می‌گیرد .

در این روش درمانی با استفاده از امواج صوتی به‌سادگی به شکستن سنگ‌های صفراوی می‌پردازند تا تکه‌های آن بسیار راحت‌تر حل شوند .

این نوع درمان برای سنگ‌های صفراوی زیر 2 سانتی‌متر ( قطر ) عالی است .

این نوع درمان نادر بوده و فقط در بعضی از مکان‌ها می‌توانید آن را پیدا کنید .

بازگشت سنگ صفرا

آیا سنگ صفرا بازمی‌گردد ؟

باید بدانید که در بسیاری از افراد که روش حل کردن سنگ را پیش گرفتند ، سنگ صفراوی در آن‌ها بازگشته است . بنابراین این روش دیگر رایج نیست و معمولاً در افرادی که به‌صورت فیزیکی قادر به تحمل عمل جراحی نیستند استفاده می‌شود .

درمان‌های جایگزین

قرص برای سنگ صفرا

قرص گیاهی Rowachol را مصرف کنید . تست‌های علمی نشان داده‌اند که ترکیب گیاهی که در Rowachol وجود دارد ، نتایج دلگرم‌کننده‌ای به وجود آورده است .

مصرف یک دوره 6 ماهه این محصول می‌تواند به‌صورت کامل یا جزئی باعث حل کردن سنگ صفرا در 29% از بیماران ( تست شده روی 27 بیمار ) بشود .

این گیاه باعث تحریک کردن کبد جهت تولید صفرا شده و از ایجاد کریستال‌های کلسترول جلوگیری می‌کند .

همچنین Rowachol باعث افزایش تأثیر دیگر داروهای حل‌کننده نیز می‌شود .

درمان سنگ صفرا در طب سنتی

طب سنتی را امتحان کنید . نظرات در مورد تأثیر پاکسازی و سم‌زدایی کبد و کیسه صفرا متفاوت است . البته هیچ مدرک علمی‌ای درباره تأثیرگذار بودن این روش وجود ندارد ، اما بعض افراد گفته‌اند که این روش تأثیرگذار بوده است .

به خاطر داشته باشید که بیشتر موادی که در مدفوع دیده می‌شوند درواقع سنگ صفرا نیستند ، اما محصول فرعی ( فرآورده‌های جانبی ) درمان هستند .

روش‌ درمانی :

12 ساعت روزه‌بگیرید ؛ سپس در ساعت 7 صبح ، 4 قاشق غذاخوری روغن‌زیتون و بعدازآن یک قاشق غذاخوری آب‌لیموی تازه بخورید . هر 15 دقیق 1 بار این کار را برای 8 بار تکرار کنید .

همچنین می‌توانید در طول روز آب سیب و سبزیجات نیز بنوشید . سپس حدود ساعت 5 تا 6 بعدازظهر ، 18 میلی‌لیتر روغن‌زیتون و بعدازآن 9 میلی‌لیتر آب‌لیموی تازه بنوشید . این کار را هر 15 دقیقه یک‌بار تا زمانی که 240 میلی‌لیتر روغن‌زیتون بخورید ، تکرار کنید .

پاکسازی سنگ صفرا اغلب با درد و اسهال همراه است .

صبح روز بعد ، شما معمولاً باید گوی‌های نرم سبز یا قهوه‌ای را در مدفوع ببینید . دوباره میگوییم ، این‌ها درواقع سنگ صفرا نیستند ، اما فرآورده‌های جانبی درمان هستند .

درمان جدید سنگ صفرا

طب سوزنی را امتحان کنید . این روش ممکن است سنگ صفرا را دفع نکند ، اما می‌تواند به آرام کردن اسپاسم ، افزایش میزان صفرا و برگرداندن کارکرد درست کبد و کیسه صفرا به شما کمک کند .

دمنوش گیاهی برای سنگ صفرا

درمان‌های خانگی و گیاهی را امتحان کنید . برای کاهش علائم و عوارض سنگ صفرا می‌توانید از گیاهان دارویی یا همسان‌درمانی استفاده کنید . خیلی مهم است که بدانید این‌گونه درمان‌ها باعث دفع سنگ صفرا نمی‌شوند ، بنابراین با استفاده از یک فرد حرفه‌ای می‌توانید با استفاده از آن‌ها سنگ‌هایی که در بدنتان هست را بهتر تحمل‌کنید .

داروهای گیاهی : چای سبز ، زردچوبه ، کنگر فرنگی می‌توانند عملکرد کبد و کیسه صفرا را پشتیبانی کنند . حتماً قبل از استفاده از داروهای گیاهی با پزشک خود مشورت کنید ، زیرا ممکن است باعث حمله کیسه صفرا یا ایجاد دیگر عوارض ناخواسته شوند .

همسان‌درمانی : باید بدانید هیچ‌گونه شواهدی از مؤثر بودن این روش وجود ندارد ، اما کلیت آن می‌گوید که می‌توان با استفاده از کاج‌های زمینی ، مامیران بزرگ و هندوانه ابوجهل در غلظت‌های خاص به درمان سنگ صفرا بپردازید .

جلوگیری از ایجاد سنگ صفرا

درمان خانگی سنگ صفرا

رژیم‌های غذایی ضد سنگ صفرا را دنبال کنید . مواردی هستند که نشان داده‌اند در جلوگیری از ایجاد سنگ کیسه صفرا مؤثر هستند که در زیر آن‌ها اشاره‌کرده‌ایم :

1 – مقدار زیادی فیبر مصرف کنید .

2 – چربی‌های اشباع‌نشده مصرف کنید .

3 – مصرف روزانه کافئین در رژیم غذایی خود داشته باشید .

4 – رژیم غذایی گیاهخواری را دنبال کنید .

5 – از مصرف قندهای فرآوری شده مانند ساکاروز و فروکتوز خودداری کنید .

6 – الکل مصرف نکنید .

7 – شواهد محتمل نشان می‌دهد که مصرف مقدار زیادی حبوبات ، می‌تواند احتمال ایجاد سنگ صفرا را افزایش دهد .

8 – هفته‌ای چندین بار آجیل بخورید . نشان داده‌شده است که این امر در مطالعات مربوط به زن‌ها در مورد سنگ صفرا مفید بوده است .

9 – به‌صورت منظم غذا بخورید و وعده غذایی‌ای را جا نیاندازید .

قرص گیاهی سنگ صفرا

مکمل‌های غذایی مصرف کنید . می‌توانید با مصرف مکمل‌های دارای ویتامین C ، لسیتین سویا و آهن از ایجاد سنگ صفرا جلوگیری کنید ، که البته این گفته ثابت‌شده و علمی است .

علت سنگ صفرا

وزن خود را تدریجی کم کنید ، سپس وزن سالم بدن را حفظ کنید . کاهش وزن سریع می‌تواند باعث افزایش ریسک ایجاد سنگ صفرا شود . چاقی یکی از عوامل ایجاد سنگ صفرا است ، بنابراین شما می‌توانید با کاهش وزن تدریجی این ریسک را از بین ببرید .

کاهش وزن آرام و پایدار نیم تا 1 کیلو در هفته مناسب است .

آزمایش سنگ سفرا

تست آلرژی داده ، سپس مواد غذایی حساسیت‌زا را از رژیم غذایی خود حذف کنید . تشخیص و مصرف نکردن مواد غذایی‌ای که در بدن شما ایجاد واکنش آلرژیک می‌کنند ، باعث کاهش ریسک ایجاد سنگ صفرا در شما خواهند شد .

نکته : جراحی به روش لاپاراسکوپی یک درمان طلایی و استاندارد برای تمامی بیماران است و فقط درصورتی‌که بیمار نتواند جراحی را تحمل کند از دیگر روش‌ها استفاده می‌شود .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.