درمان قطعی سنگ کلیه

سنگ کلیه در خانه قابل درمان است !! با ما همراه باشید !!

سنگ کلیه می‌تواند به‌اندازه شن کوچک و حتی بزرگ‌تر از مروارید باشد . سنگ کلیه به دلیل مواد معدنی زیاد یا دیگر مواد در کلیه به وجود می‌آیند که در حفره‌ها و مثانه یا مجرای ادرار می‌توانند قرار گیرند . این سنگ‌ها دردناک هستند مخصوصاً اگر مجاری ادراری را مسدود کنند . درصورتی‌که سنگ کوچک باشد می‌توان در خانه آن را دفع کرد اما اگر بزرگ باشد شما نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارید .

درمان سنگ کلیه به روش پزشکی

قرص سنگ شکن

پزشک برای سنگ‌های کوچک دارو تجویز می‌کند . اگر مشکلاتی در دفع سنگ‌های کوچک کلیه داشته باشید پزشک برای شما داروهایی به نام ” بلاک کننده‌های آلفا ” تجویز می‌کند که باعث ریلکس شدن ماهیچه‌های دستگاه ادرای می‌شوند و به دفع سنگ کمک می‌کند . اگر سنگ کلیه اسید اوریک‌ داشته باشید ممکن است برای شما پتاسیم سیترات تجویز شود تا سنگ به‌خودی‌خود حل شود . تشخیص و درمان دارویی را به پزشک خود بسپارید .

آزمایش سنگ کلیه

سنگ‌شکنی کلیه با دستگاه نیز راه درمان دیگری است ( SWL ) . در طول این درمان امواجی فرستاده می‌شود تا سنگ را بشکند تا راحت‌تر دفع شود . این پروسه می‌تواند دردناک باشد که 30 الی 45 دقیق طول می‌کشد . این درمان تأثیر خوبی دارد اما می‌تواند باعث درد بشود .

سنگ شکنی کلیه

سنگ‌شکنی به روش یورتراسکوپ ممکن است به شما پیشنهاد بشود ( URETEROSCOPE ) . اگر سنگ کلیه خیلی بزرگ باشد و با امواج شکسته نشود و خیلی کوچک باشد که نیاز به جراحی نداشته باشد از روش یورتراسکوپ استفاده می‌شود . در این روش با استفاده از دستگاه مخصوصی که وارد مجاری ادراری می‌کنند ، سنگ را می‌شکنند . به دلیل درد زیاد در این روش ممکن است به بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی احتیاج باشید .

عمل جراحی سنگ کلیه

ممکن است عمل جراحی نفرولیتتومی نیاز باشد ( percutaneous nephrolithotomy ) . برای سنگ‌های بزرگ که با روش‌های قبلی نتوان آن‌ها را دفع کرد ، ممکن است به عمل جراحی نیاز داشته باشد . به‌وسیله دستگاهی و با ایجاد برش کوچکی در پشت بیمار اقدام به عمل جراحی می‌کنند که ممکن است 1 شبانه‌روز در بیمارستان بستری بشوید .

تیروئید و سنگ سازی

ممکن است درمان تیروئید ضروری باشد . در بعضی از بیماران ، سنگ کلیه‌های کلسیمی به دلیل پرکاری تیروئید به وجود می‌آیند ، در زمانیکه که غدد پاراتیروئید باعث تولید بیش‌ازحد هورمون پاراتیروئید می‌شوند . علل زیادی وجود دارد که این حالت پیش می‌آید و باید برای تشخیص آن به متخصص مراجعه بفرمایید .

درمان‌های خانگی سنگ کلیه

دفع سنگ کلیه

روزی چند لیتر آب بنوشید . فرقی نمی‌کند سنگ شما چه نوعی باشد ؛ عموماً سنگ‌های کوچکتر از 5 میلی‌متر به‌خودی‌خود دفع می‌شوند . اگر سنگ کلیه شما بزرگ نباشد پزشک شما پیشنهاد می‌دهد که روزانه 2 تا 3 لیتر آب بنوشید تا سنگ دفع شود . پرآبی بدن باعث کمک به دفع سنگ می‌شود .

آن‌قدر آب بخورید تا همیشه ادرار شما بی‌رنگ باشد .

نوشیدنی‌های بدون کافئین و قند باعث پر آب نگه‌داشتن بدن می‌شوند . آب‌میوه طبیعی و چای سبز مناسب می‌باشند . از مصرف قند مصنوعی و کافئین خودداری کنید ، در کل در هنگام دفع سنگ قند مصرف نکنید .

درمان خانگی سنگ کلیه

با رژیم غذایی مناسب سنگ را کوچک کنید . ازآنجاکه سنگ کلیه به دلیل موادمعدنی تولید می‌شوند ، مصرف کمتر مواد غذایی حاوی این موادمعدنی باعث کوچک شدن سنگ می‌شود . این مورد مخصوصاً برای سنگ‌های کلسیمی و اسید اوریک‌ مناسب است . نسبت به سنگ کلیه ای که دارد موادغذایی خاصی را نباید مصرف کنید که در زیر به آن اشاره شده است :

 • اگر سنگ کلسیمی دارید :  غذای پرنمک ، لبنیات ، غذای چرب ، توفو .
 • اگر سنگ کلسیم اگزالات دارید :  انگور ، ریواس ، اسفناج ، سیب‌زمینی شیرین ، شکلات و قهوه .
 • اگر سنگ اسید اوریک دارید : گوشت عضو بدن مثل جگر و کلیه ، ساردین ، لوبیا ، قارچ ، اسفناج ، گل‌کلم ، ماهی کولی .

آب لیمو برای دفع سنگ کلیه

نوشیدنی آب‌لیمو به‌صورت روزانه بنوشید . نوشیدن لیموناد ، آب‌لیمو یا آب با مقداری لیمو دارای اسیدهای طبیعی است که باعث جلوگیری از تولید سنگ در کلیه می‌شود .

چای برای دفع سنگ کلیه

درمان‌های گیاهی را تست کنید . درمان‌های گیاهی از نظر علمی ثابت نشده‌اند اما بسیاری از افراد از آن‌ها استفاده کرده‌اند و نتیجه گرفته‌اند همچنین در سال‌های دور نیز که داروهای جدید نبود گیاهان کاربردهای زیادی داشته است . داروهای گیاهی مخصوصاً اگر به‌صورت دم‌نوش استفاده شوند تأثیر بیشتری دارند زیرا باعث حل کردن سنگ می‌شوند که دفع آن را راحت‌تر می‌کند . داروهای گیاهی معمول عبارت‌اند از :

 • برگ درخت توس : باعث از بین بردن اضافات در سیستم ادرار می‌شود .
 • چای سیاه : باعث افزایش ادرار می‌شود که نوعی ادرارآور است . البته باید حواستان باشد که آب بدن را باید بیشتر تأمین کنید .
 • برگ گزنه : یک ادرارآور است که می‌تواند کلیه‌ها را شستشو داده و سنگ را از بدن خارج کند .
 • ریشه قاصدک : مقوی برای کلیه است .
 • ترشک درشت : از این گیاه استفاده نکنید زیرا می‌تواند سنگ اگزالات کلسیم را بدتر کند .
 • آب ساقه موز : یکی از درمان شناخته‌شده برای سنگ کلیه در هند است .
 • سرکه سیب : باعث کمک به حل کردن سنگ کلیه می‌شود . 1 قاشق غذاخوری ( 15 میلی‌لیتر ) سرکه سیب را با آب مخلوط‌کنید و هرروز بنوشید .

تشخیص و شناخت بیشتر سنگ کلیه

علائم سنگ کلیه

چگونه بفهمیم سنگ کلیه داریم ؟ تمامی سنگ‌های کلیه دارای علائم نیستند اما حتی کوچک‌ترین آن‌ها ایجاد درد می‌کنند . علائم سنگ کلیه عموماً شامل موارد زیر است :

 • دردهای شدید در کنار و پایین پشت کمر ، که می‌تواند به شکم و کشاله ران نیز گسترش یابد .
 • دردهایی که می‌آیند و می‌روند و در زمان ادرار ظاهر می‌شوند .
 • بوی بد ادرار ، تیره بودن ادرار یا ادرار قهوه‌ای با صورتی
 • حالت تهوع و استفراق

درمان پزشکی سنگ کلیه

برای عکس برداری به پزشک مراجعه کنید . سی‌تی‌اسکن ، اشعه ایکس یا سونوگرافی می‌تواند بهترین راه‌های تشخیص سنگ کلیه باشند که پزشک شما با توجه به شرایط آن‌ها را تجویز می‌کند . این عکس‌برداری‌ها باعث تشخیص اندازه و تعداد سنگ‌های موجود می‌شوند .

اگر سنگ کلیه شما کوچک‌تر از 5 میلی‌متر باشد اصولاً پزشک شما دفع در خانه را پیشنهاد می‌کند .

اگر سنگ بزرگی داشته باشد با توجه به نوع و اندازه سنگ پزشک شما ممکن است درمان‌های مختلفی را پیشنهاد بدهد .

انواع سنگ کلیه

انواع سنگ کلیه را بشناسید . سنگ‌های کلیه علائم مشابهی دارند اما می‌توانند با شرایط مختلف ایجاد شوند . دانستن علت و اطلاعات در مورد انواع سنگ کلیه می‌تواند به کاهش اندازه و جلوگیری از به وجود آمدن آن کمک کند . پزشک شما با استفاده از آزمایش خون و ادرار می‌تواند نوع سنگ شمارا تشخیص دهد . انواع سنگ کلیه عبارت‌اند از :

سنگ کلسیم : این سنگ شایع‌ترین نوع سنگ کلیه است که به دلیل زیاد بودن کلسیم و ترکیب شدن آن با دیگر مواد مانند اگزالات و اوریک‌اسید به وجود می‌آید . پزشک شما ممکن است برای شما ادرارآور حاوی تیازید یا فسفات تجویز کنند تا راحت‌تر از شر این سنگ‌ها خلاص شوید .

سنگ اسید اوریک‌ : این سنگ‌ها وقتی شکل می‌گیرند که ادرار حاوی مقدار زیادی اسید باشد . پزشک ممکن است برای شما آلوپورینول برای شما تجویز کند که برای حل شدن سنگ می‌تواند مفید باشد . همچنین ممکن است جهت کاهش PH ادرار و حل کردن سنگ اسید اوریک‌ ، سیترات پتاسیم برای شما تجویز کند .

سنگ Struvite : این سنگ می‌تواند بعد از عفونت ادراری بوجود بی آید . برای جلوگیری از این سنگ پزشک پیشنهاد می‌کند که ادرار خود را بی‌رنگ و خالی‌ از عفونت بکنید .

سنگ سیستین : این سنگ به دلیل یک مشکل ژنتیکی نادر به وجود می‌آید . درمان این نوع سنگ سخت‌تر از بقیه موارد است . پزشک شمارا به نوشیدن آب بیشتر و تجویز دارو برای کاهش مقدار سیستین موجود در ادرار تشویق می‌کند .

نکته آخر : برای کاهش ریسک ابتلا به سنگ کلیه به‌صورت روزانه از چای سیاه یا سبز استفاده نمایید . مطالعات نشان داده‌اند که چای سبز و سیاه می‌توانند باعث کاهش ریسک ابتلا به سنگ کلیه بشوند . البته حواستان به دفع آب از بدن توسط چای نیز باشد .

5/5 - (1 امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.