درمان قطعی عرق زیر بغل چیست ؟

عرق زیاد زیر بغل

زیر بغل همه افراد عرق می‌کند، اما اگر مقدار آن بیش‌ازاندازه باشد، موجب خجالت‌زدگی می‌شود. خوشبختانه، راه‌های بسیاری برای متوقف کردن تعریق زیر بغل وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید. در ادامه مقاله تمامی راههای آن را بررسی خواهیم کرد.

استفاده از ضد تعریق‌های موضعی

جلوگیری از عرق زیر بغل

مشکل خود را به‌طور دقیق تشخیص دهید. قبل از رفتن به فروشگاه و خریدن دئودورانت های همیشگی، در مورد مشکلی که دارید به‌دقت فکر کرده تا محصولی را خریداری کنید که کاملاً مناسب شما باشد. برای بعضی از افراد، بزرگ‌ترین مشکل، بوی بد ناشی از تعریق زیر بغلشان است، اما برای برخی دیگر مشکل اصلی لکه‌های عرق خجالت‌آوری است که به روی لباسشان باقی می‌ماند.

اگر با بوی بدن و لکه‌های عرق دست‌وپنجه نرم می‌کنید، باید روشی را بکار گیرید که به‌صورت جداگانه این مشکلات را برطرف کند. استفاده از دئودورانت، مانع از تعریق زیر بغل‌ شما نمی‌شود، اگرچه می‌تواند بوی آن را برطرف سازد. شما نمی‌توانید بدون کمک گرفتن از روش‌های پزشکی که فقط در موارد شدید توصیه می‌شوند، به‌طور کامل تعریق بدنتان را متوقف سازید. عرق کردن، موجب تنظیم دمای بدن شما شده و به‌خودی‌خود برای سلامتی عمومی شما ضروری است.

کرم برای عرق زیر بغل

برای رفع مشکل خود، محصول مناسبی خریداری کنید. بسته به نوع مشکلی که دارید، ممکن است نیاز به یک دئودورانت و ضد تعریق تجاری یا محصول ترکیبی از هردوی آن‌ها داشته باشید، یا اینکه مجبور باشید با پزشک خود مشورت کرده تا ضد تعریق قوی‌تری که در بازار نیز موجود هست را برایتان تجویز کند. اگر با بوی بدن خود مشکل‌دارید، از دئودورانت هایی استفاده کنید که دارای ترکیبات طبیعی و بی‌ضرر بوده و بوی بدنتان را برطرف می‌سازند و در کنار آن نکات بهداشتی را رعایت کرده که مشکلتان کاملاً رفع گردد. بخش مربوط به دستورالعمل‌های بهداشت عمومی را مطالعه بفرمایید.

اگر با لکه‌های عرق مشکل پیداکرده‌اید، اکثر ضد تعریق‌های تجاری که دارای آلومینیوم کلراید هگزاهیدرات هستند تأثیر بسزایی در کنترل میزان تعریق زیر بغلتان دارند. چنانچه تمایل دارید برای مقابله با لکه‌های عرق بر روی لباستان، اقدامات دیگری نیز انجام دهید، می‌توانید پدهای ضد عرق تهیه‌کرده و آن‌ها را به زیر بغل لباستان بچسبانید.

درمان گیاهی عرق زیر بغل

سعی کنید خودتان برطرف‌کننده‌های طبیعی بوی بدن را تهیه کنید. تمامی دئودورانت های تجاری طبیعی هستند، اما سعی کنید برای کنترل میزان تعریق زیر بغلتان، دئودورانت طبیعی مخصوص خود را درست کنید.

ضد تعریق‌های طبیعی

۱ – با مخلوط کردن مقدار مساوی از جوش‌شیرین و آب، یک خمیر ضد تعریق تهیه‌کرده و اجازه دهید به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه زیر بغلتان بماند. بعدازاین مدت، مخلوط را با آب بشویید.

۲ – برای از بین بردن باکتری‌های ایجادکننده بوی طبیعی زیر بغل، از سرکه سیب یا سرکه مالت (جو) استفاده کنید. این عمل، زیر بغل شما را خشک کرده که باعث می‌شود کمتر عرق کند و خشک بماند.

۳ – قبل از خواب، از مخلوط آب‌لیمو و تفاله گوجه‌فرنگی استفاده کنید. اجازه دهید به مدت ۱۵ دقیقه بر روی پوستتان باقی بماند.

۴ – از برگ آسیاب شده گردو و اکالیپتوس، خمیری تهیه و استفاده کنید.

۵ – برخی از افراد معتقدند که چای مریم‌گلی به‌عنوان یک خنک‌کننده عمل می‌کند، زیرا مانع از عرق کردن بدن می‌شود.

ضد تعریق زیر بغل قوی

محصولات خود را به‌درستی استفاده کنید. برخلاف تصور عموم مردم، بهترین زمان استفاده از ضد تعریق‌ها شب‌هنگام است، زیرا بدنتان فرصت دارد تا آن را کاملاً جذب کند. ضد تعریق‌ها را پس از حمام کردن استفاده کنید، اما قبل از آن صبر کنید تا پوستتان کاملاً خشک شود و همچنین، قبل از پوشیدن لباس‌هایتان اجازه دهید تا ضد تعریق کاملاً خشک شود.

لایه‌نازکی از ضد تعریق را به پوست خشک زیر بغلتان بمالید (دو ضربه در بالا و دو ضربه در پایین).

بسته به نوع بدن شما و محصول خاصی که استفاده می‌کنید ممکن است نیاز داشته باشید که دئودورانت یا ضد تعریق را هر یک تا سه روز یک‌بار تجدید کنید. برچسب محصول را بررسی کرده و چنانچه مطمئن نیستید و فکر می‌کنید که اغلب اوقات به‌صورت غیرمعمول عرق می‌کنید، با پزشک خود مشورت کنید.

اگر متوجه شده‌اید که از قبل عرق کرده‌اید، هیچ محصولی را به زیر بغلتان نمالید چون در این صورت قادر به کنترل بوی آن نخواهند بود. به‌جای آن، بایستی زیر بغل خود را با آب و صابون شسته، سعی کنید بدنتان را خنک کرده، سپس محصول تازه را زیر بغل خود بمالید.

کاهش تعریق

کاهش بوی بد زیر بغل

به‌طور منظم دوش بگیرید. تعریق زیر بغل را تنها با استفاده از محصولات و داروهای ضد تعریق، نمی‌توان کنترل کرد. تمیز و خشک نگه‌داشتن بدن در طول روز، برای کنترل تعریق زیر بغل ضروری است. اگر با این مشکل روبرو هستید، بهترین راه‌حل این است که دوش گرفته یا روزانه یک یا دو بار زیر بغلتان را بشویید تا تحت کنترل شما قرار گیرد.

در طول تابستان، اگر در آب‌وهوای مرطوبی زندگی می‌کنید و با عرق کردن زیر بغلتان مشکل‌دارید، سعی کنید بین زمان دوش گرفتن تا لباس پوشیدن کمی فاصله دهید. اجازه دهید قبل از لباس پوشیدن، بدنتان کاملاً خشک و خنک شود، در غیر این صورت بدنتان سریعاً عرق خواهد کرد.

از بین بردن لک عرق زیر بغل

لباس‌هایتان را پس از هر بار پوشیدن، بشویید. خصوصاً اگر لباستان عرقی شده است، شستن کامل آن‌ها پس از هر بار استفاده، ضروری است. لازم به ذکر است که بوی عرق زیر بغل صرفاً به خاطر عرق نیست، بلکه باکتری‌های به‌جای مانده از عرق خشک‌شده، این بوی نامطلوب را تولید می‌کنند.

اگر لباس‌های عرق کرده خود را نشویید، باکتری‌های به‌جامانده از عرق، در طول زمان تجمع یافته و بوی آن را بدتر می‌کنند. تعویض مرتب لباس‌ها و تمیز نگه‌داشتن آن‌ها بسیار مهم است.

اگر شما واقعاً به مقدار زیادی عرق می‌کنید، پیراهن خود را دفعات بیشتری عوض کنید حتی اگر در وسط روز باشد. اگر می‌دانید که ممکن است زمانی که سرکار هستید عرق کنید، پیراهنی را در کیف خود به همراه داشته باشید تا در صورت لزوم از آن استفاده کنید.

مخفی کردن عرق زیر بغل

زیرپیراهنی (زیرپوش) بپوشید. پوشیدن یک تی‌شرت سفید می‌تواند مقدار زیادی از عرق را به خود جذب کرده و مانع از لک شدن لباس رویی شما شود. اگر شما به‌شدت عرق می‌کنید، پوشیدن چند لایه لباس را در نظر بگیرید تا عرق به‌راحتی به خارجی‌ترین لایه لباستان نفوذ نکند.

مانند پیراهنتان، شستشوی منظم و تمیز نگه‌داشتن زیرپیراهنی بسیار مهم بوده تا از به وجود آمدن بوهای ناخوشایند جلوگیری شود.

کاهش فوری عرق زیر بغل

زیر بغلتان را اصلاح کنید. اگر به میزان زیادی عرق می‌کنید، حقیقت دارد که گاهی اوقات شیو کردن زیر بغلتان می‌تواند تا حدودی کمک‌کننده باشد. درست است که شیو کردن زیر بغل موجب خنک‌تر شدن آن‌ها نشده و کمکی به کاهش تعریق نمی‌کند؛ اما از تجمع عرق که باعث ظاهر شدن لکه‌های عرق و آشکار شدن بوی بد آن می‌شود، جلوگیری می‌کند.

این نکته اهمیت دارد که بدانید موهای بدنتان مانند موهای زیر بغل و حتی صورت، در دماهای بالا با جمع‌آوری عرق‌های ترشح‌شده از بدنتان، به خنک شدن بدنتان کمک می‌کنند که این عمل با تبخیر شدن قطرات عرق صورت می‌پذیرد. شیو کردن موهای بدن ممکن است موجب کاهش عرق در زیر بغلتان شود، اما بدنتان را وادار می‌کند تاکمی بیشتر عرق کند.

درمان گیاهی عرق زیر بغل

رژیم غذایی‌تان را تغییر دهید. طبق مطالعات اخیر، غذاهایی که بوی شدیدی دارند و برخی از مواد غذایی، بر بوی عرق شما تأثیر می‌گذارند. اگر شما با مشکل تعریق روبرو هستید، ضروری است که از وجود موادی که در رژیم غذایی شما می‌تواند منجر به بدتر شدن مشکلتان شود، آگاهی داشته باشید.

مصرف پیاز، سیر و سایر مواد غذایی خانواده آلیاسه، باعث می‌شود که عرق پس از خشک شدن بوی گوگردی ناخوشایندی بدهد. همچنین، برخی از ادویه‌جات مانند: آنغوزه، زیره سبز و پودر کاری در زیر بغل قابل‌تشخیص‌اند به همان صورت که سبزیجات خانواده چلیپایی مانند کلم‌برگ و بروکلی قابل‌شناسایی‌اند.

رژیم‌های غذایی حاوی گوشت قرمز، لبنیات و الکل بوی عرق مشخصی دارند که بسیاری از مردم در طول زمان با آن سازگار شده‌اند.

کپسایسین موجود در فلفل‌های تند، گیرنده‌های عصبی داخل دهان شما را به همان صورت که غذای داغ این کار را انجام می‌دهد، تحریک کرده و بدنتان را طوری فریب می‌دهد که گویا احساس گرما می‌کنید. در سپس در اثر این اتفاق، هیپوتالاموس مغزتان، پیام‌هایی برای عرق کردن ارسال خواهد کرد.

ورزش مناسب زیر بغل

برای کاهش شاخص توده بدن خود (BMI)، ورزش کنید. اگر توده بیشتری در بدنتان دارید، برای خنک‌تر شدن بیشتر عرق خواهید کرد. اگر تعریق زیر بغلتان شما را حسابی درگیر کرده است، بهتر است که انجام ورزش‌های قلبی عروقی را در برنامه روتین خود قرار داده و مقداری از وزن خود را کاهش دهید. تمام عرق بدن خود را با ورزش کردن خارج کنید.

بهترین و سریعترین راه کاهش وزن، افزایش فعالیت‌های فیزیکی و کاهش دادن میزان مصرف کالری در طول روز به یک سطح پایدار است. سعی کنید غذاهای غنی از پروتئین مانند: حبوبات، جوجه کم‌چربی و تخم‌مرغ را جایگزین سیب‌زمینی سرخ‌کرده، لبنیات و گوشت قرمز کنید و میزان مصرف حبوبات کامل و سبزیجات را در رژیم غذایی‌تان افزایش دهید.

در طول روز به مقدار کافی آب بنوشید و سعی کنید از ورزش‌های سبک شروع کنید. هنگام صبح و شب، شروع به پیاده‌روی‌های طولانی کرده سپس دوش بگیرید تا عرق بدنتان را شسته و خنک شوید.

درمان‌های پزشکی

دکتر مخصوص زیر بغل

با پزشک خود در مورد روش‌های درمانی مشورت کنید. در علم پزشکی، به تعریق بیش‌ازحد زیر بغل، هایپرهیدروزیس گفته می‌شود و از طریق مشورت با پزشک عمومیتان می‌توانید روش‌های متنوعی برای درمان این عارضه بیابید. احتمال دارد اولین روشی که به شما پیشنهاد می‌شود استفاده از داروهای موضعی مخصوصی که حاوی آلومینیوم هستند باشد، اما درصورتی‌که مشکل شما شدید باشد، روش‌های درمانی تهاجمی‌تری نیز وجود دارند.

در برخی از موارد، مصرف آنتی کولینرژیک های خوراکی مانند روبینول توصیه‌شده که باعث جلوگیری از تعریق خصوصاً در زیر بغل‌ها می‌شود.

با پزشک خود در مورد تزریق بوتاکس صحبت کنید. این روش درمانی، کمی تهاجمی بوده و ظاهراً اثربخش است و مدت‌زمان تأثیر متوسط آن بین حدود ۶ تا ۸ ماه است.

درمان جدید عرق زیاد زیر بغل

روش درمانی یونتوفورزیس را در نظر بگیرید. این نوع روش الکتروتراپی، به‌طورمعمول شامل ۲ تا ۴ جلسه ۲۰ دقیقه‌ای در هفته است. در این روش، از آب برای هدایت جریان الکتریکی کوچکی بر روی پوست شما استفاده می‌شود که به کاهش تعریق به مدت چند هفته تا چند ماه، کمک می‌کند. باوجوداینکه این روش درمانی نتایج متفاوتی داشته و تا حدودی ناخوشایند است، در ۷۰% موارد، نتایج اثربخشی بر زیر بغل داشته است.

درمان تخصصی عرق زیر بغل

 به جراحی سمپاتکتومی توراسیک به‌عنوان آخرین راه درمان، فکر کنید. در این روش درمانی، یک دستگاه اندوسکوپیک کوچک در زیر بغل قرار داده می‌شود تا اعصاب سمپاتیکی که باعث تعریق می‌شوند را از فعالیت بازدارد. این روش نتیجه‌بخش بوده، اما پرخطر است و عوارض جانبی مانند: مشکلات تنفسی، آسیب رسیدن به اعصاب یا تعریق بیش‌ازحد در سایر نواحی بدن، را دارد.

درمان قطعیه عرق زیر بغل

از تزریق بوتاکس به‌عنوان یک روش درمانی طولانی‌مدت، استفاده کنید. ازلحاظ تئوری، تزریقات بوتاکس به کنترل تعریق زیر بغل به مدت ۶ ماه کمک می‌کند و برای بسیاری از افراد موفقیت‌آمیز بوده است. شما احتمالاً در حالی می‌توانید این روش درمانی را برگزینید که مشکل تعریق زیر بغلتان شدید باشد چراکه، هزینه جلسات درمانی آن گران بوده و روشی بسیار دردناک است.

ازلحاظ پزشکی، هیچ ارتباط اثبات‌شده‌ای بین بوتاکس و عرق کردن وجود ندارد و جامعه پزشکی استفاده از این روش را به‌طور عمومی توصیه نمی‌کند. هنوز هم این روش توسط برخی از افراد مورداستفاده قرار می‌گیرد.

نکات

۱ – پوشیدن لباس‌های جنس پنبه‌ای، به‌طور طبیعی میزان تعریق را کاهش می‌دهد.

۲ – استفاده از پودر تالک بلافاصله بعد از حمام، مؤثر است.

۳ – داروهای خوراکی باعث خشکی دهان و تاری دید می‌شوند، بنابراین بسیاری از افراد به دلیل وجود چنین عوارض جانبی، از مصرف آن‌ها خودداری می‌کنند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.