خانه خانه خانه داری مقابله با گردوغبار خانه را یاد بگیرید !! ( با عکس )

مقابله با گردوغبار خانه را یاد بگیرید !! ( با عکس )

0
گردوخاک و خانه

گردوخاک ذرات کوچکی هستند که از موارد زیر ناشی می‌شوند :

  • پارچه
  • کاغذ
  • مو
  • شوره حیوانات خانگی
  • سلول‌های پوست
  • کثیفی و …

میزان بالای گردوغبار می‌تواند منجر به ایجاد آلرژی و دیگر مشکلات سلامتی شود . خوشبختانه راه‌های زیاد و ساده‌ای برای کاهش میزان گردوخاک خانه وجود دارد که همگی آن‌ها را بررسی می‌کنیم ، با سایت کوروک همراه باشید !!

تصفیه کردن هوا

علت گردوخاک خانه

فیلترهای هوا را تمیز کنید با ارتقا دهید . اگر خانه شما دارای سیستم گرمایش و/یا سرمایش مرکزی است ، این یعنی شما باید به تعویض فیلتر هوا توجه کنید . کارکرد فیلتر با افزایش گردوخاک موجود در فیلتر ، به‌تدریج پایین می‌آید .

فیلترهای استاندارد فقط برای حذف کردن ذرات بزرگ طراحی‌شده‌اند که به سیستم گرمایش و سرمایش آسیبی وارد نشود . پیشنهاد می‌شود از فیلترهای دیگری مانند فیلتر باکیفیت کاغذی نیز استفاده کنید و هر ۱ تا ۳ ماه آن را تعویض بفرمایید .

فیلترهای هپا ( HEPA ) دارای کیفیت بالایی هستند ، اما باید با سیستم گرمایشی و سرمایش شما سازگاری داشته باشند که می‌توانید از خدمات پس از فروش سؤال بفرمایید .

کاهش گردوخاک خانه

تصفیه هوا بخرید . این دستگاه‌ها با گیر انداختن ذرات گردوغبار و خاک ، هوا را تمیز می‌کنند . این دستگاه‌ها برای خانه‌هایی که گردوخاک زیادی دارند یا افراد خانواده به خاک حساسیت دارند عالی هستند .

حواستان باشد که تصفیه هوا فقط هوای اتاقی که داخل آن هست را تمیز می‌کند ، بنابراین برای اتاق‌خواب و پذیرایی باید از ۲ تصفیه هوا استفاده کنید .

تمیز کردن گردوخاک

تمیز کردن گردوغبار خانه

هفته‌ای ۲ بار جاروبرقی بکشید . جارو کشیدن با جاروبرقی مجهز به فیلتر هپا باعث مطمئن شدن شما از جمع‌آوری ذرات گردوخاک تا جایی که امکان دارد می‌شود . تمامی فرش و موکت‌های خانه ، مخصوصاً مکان‌های پررفت‌وآمد را جارو کنید ، البته شما می‌توانید مکان‌های دیگر را نیز جارو بکشید .

زودبه‌زود جارو کشیدن باعث می‌شود که میزان گردوخاک زیر مبلمان و در کنج‌های خانه کاهش بسیار زیادی پیدا کند ، بنابراین از آن غافل نشوید .

مرتباً فیلتر جاروبرقی را تعویض کنید .

حواستان باشد که جاروبرقی در وضعیت خوبی بوده و شکسته نباشد ، زیرا در این صورت باعث پرت کردن گردوغبار به داخل خانه و بدتر شدن اوضاع خواهد شد .

از بین بردن گردوخاک خانه

هرچند روز یک‌بار کف را جارو بکشید . با استفاده از جارو هرچند روز یک‌بار ، کف ، مناطق پررفت‌وآمد ، جلوی در ، آشپزخانه و پذیرایی را جارو کنید . آشغال‌ها و خاک را با خاک‌انداز بردارید و دور بریزید .

کاهش گردوغبار خانه

اغلب کف خانه را تی بکشید . کشیدن تی نمدار روی کف خانه یک‌راه عالی برای جمع‌آوری گردوخاک کف خانه است . اگر تی را مرتباً بکشید ، قادر خواهید بود که گردوغبار خانه را تحت کنترل داشته باشید .

اگر دیربه‌دیر کف را تی بکشید ، تمیز کردن آن سخت‌تر شده و ممکن است نیاز به سابیدن کف نیز داشته باشید .

دستمال ضد گردوخاک

با دستمال مایکروفایبر گردگیری کنید . تمامی دستمال‌های گردگیری مثل یکدیگر نیستند . اگر گردوخاک یکی از مشکلات منزل شما است ، زمان آن است که از دستمال مایکروفایبر استفاده کنید . جنس این دستمال طوری طراحی‌شده است که باعث گیر انداختن و نگه‌داشتن گردوغبار می‌شود .

استفاده از تی‌شرت کهنه یا حوله باعث انتقال گردوخاک از جایی به‌جای دیگر می‌شود ، به‌جای اینکه واقعاً از شر آن‌ها خلاص شود .

با دستمال مایکروفایبر مکان‌هایی که گردوخاک زیاد است مانند : میز ، صندلی ، شومینه و غیره را تمیز کنید . دستمال مرطوب بهتر از دستمال خشک خاک را می‌گیرد ، بنابراین برای وسایل غیرچوبی از دستمال مرطوب استفاده کنید .

دستمال مایکروفایبر خود را سریعاً بعد از اتمام کار بشورید .

خاک گرفتن بیش از حد خانه

وسایل خواب را اغلب شستشو دهید . ملافه ، پتو و بالشت مکان‌هایی هستند که گردوخاک روی آن‌ها جمع می‌شود . بعضی از افراد آبریزش بینی در صبح دارند که به دلیل تنفس گردوخاک در تمام طول شب است .

اگر در خانواده شما کسی دارای پوست خشک است یا حیوان خانگی دارید که در کنار شما می‌خوابد ، شستن وسایل خواب مهم‌تر می‌شود .

اگر در خانه پر گردوخاکی زندگی می‌کنید ، هفته‌ای یک‌بار روکش بالشت خود را شستشو دهید . بقیه وسایل را هر ۳ تا ۴ هفته یک‌بار بشورید .

گرفتن خاک اضافی خانه

ماهی یک‌بار بالشت و پادری را تمیز کنید . لوازم خانه نیز مانند رخت و خواب باگذشت زمان خاک می‌گیرند . شما این‌گونه وسایل را باید ماهی یک‌بار به آن‌ها ضربه بزنید تا خاک آن‌ها گرفته شود .

حواستان باشد که اگر به این‌گونه وسایل ضربه بزنید ، خاک زیادی در هوا پخش می‌شود ، بنابراین در محیط باز این کار را انجام دهید و در هنگام ضربه زدن نفس خود را نگه‌دارید .

از بین بردن منبع اصلی خاک خانه

دیوارها را از بالا به پایین تمیز کنید . هرچند ماه یک‌بار که اقدام به تمیز کردن اساسی خانه کردید ، دیوارها را نیز تمیز کنید . با استفاده از دستمال مایکروفایبر دیوارها را از بالا به پایین تمیز کنید .

تمیز کردن به‌هم‌ریختگی‌ها

کاهش گردوخاک خانه

وسایل غیرضروری را بردارید . اگر دارای وسایل دکوری زیادی هستید ، باید بدانید که گردگیری آن‌ها سخت است . بنابراین بهتر است که وسایل غیرضروری را بردارید تا بتوانید بسیار راحت‌تر خانه را تمیز کنید .

اگر مایل هستید وسایلی را نگه‌دارید ، بهتر است آن‌ها را در اتاق دیگری که خانواده رفت‌وآمد زیادی به آنجا ندارند نگه‌دارید . با اینکار اتاق‌های اصلی شما کمتر تمایل به گرفتن گردوخاک دارند .

جلوگیری از تولید خاک در خانه

روزنامه و مجلات تلنبار شده را بردارید . این وسایل باگذشت زمان تخریب می‌شوند و مقدار زیادی خاک تولید می‌کنند . با بودن کوپه‌ای از آن‌ها در خانه می‌توانید مطمئن شوید که محیط پر از گردوغباری در خانه‌دارید .

کتاب‌ها را در کتاب‌خانه گذاشته و مجلات و روزنامه را دور بی اندازید . ورق‌هایی که نیاز دارید را داخل کیسه پلاستیکی نگه‌دارید تا خانه شمارا خاکی نکنند .

جلوگیری از ورود خاک به خانه

از پارچه کمتری در خانه استفاده کنید . ملافه ، روبالشتی ، رومیزی و مبل‌ها نیز می‌توانند در گردوخاک خانه مشارکت کنند که این کار را با تولید و نگه‌داشتن گردوخاک انجام می‌دهند . اگر می‌توانید وسایل پارچه‌ای را در خانه کمتر کنید و به‌جای آن از وسایل چرمی یا چوبی استفاده کنید .

امکان دارد که یک قطعه از لوازم خانه قدیمی خاک زیادی تولید کند ، که باید آن را دور بی اندازید .

ملافه و روبالشتی را مکرراً بشورید .

خاک گرفتن لباس های داخل کمد

کمدها را تمیز نگه‌دارید . هرزمانی که شما در کمد را باز می‌کنید ، تغییرات کوچک در میزان فشار هوا ایجاد شده و باعث می‌شود تا مقداری از لباس و دیگر وسایل داخل کمد کنده‌شده ( در ابعاد بسیار کوچک ) و روی زمین جمع شود . درصورتی‌که کمد شلوغی داشته باشید ، شما نمی‌توانید به‌سادگی این گردوخاک را تمیز کنید . درزمانی که کمد شما تمیز باشد ، تمیز کردن بسیار ساده بوده و از پخش شدن آن در مکان‌های دیگر جلوگیری می‌شود .

لباس‌های خود را مرتب آویزان کنید تا اینکه تپه از لباس درست کنید .

جای کفش مشخصی داشته باشید ، نه اینکه آن‌هارا را در جاکفشی شوت کنید !!!

به‌صورت منظم کف کمدها را جاروبرقی بکشید تا از ایجاد گردوخاک جلوگیری کنید .

لباس های کهنه و خاک

لباس‌هایی که استفاده نمی‌کنید را داخل کیسه یا جعبه بگذارید . بعد از اتمام فصل ، لباس‌هایی را که نمی‌خواهید تا سال بعدی استفاده کنید را جمع‌آوری کنید . لباس‌های داخل جعبه یا نایلون کمتر خاک تولید می‌کنند .

می‌توانید آن‌ها را کیسه‌های شفاف بگذارید تا بتوانید بعداً به‌سادگی آن‌ها را پیدا کنید . شما به‌سادگی نیز می‌توانید گردوخاک به وجود آمده داخل بسته را نیز تمیز کنید .

خاک کفش

کفش‌های کثیف را بیرون از خانه دربی آورید . کثیفی و خاک می‌توانند به‌سادگی با کفش وارد خانه شوند ، مخصوصاً در ماه‌هایی که باران زیاد می‌بارد . در این فصل‌ها کفش‌ها را بیرون از خانه دربیآورید و در جای مشخصی بگذارید تا به‌راحتی بتوانید آن مکان را تمیز کنید .

خاک حیوانات خانگی

حیوانات خانگی خود را مرتباً تیمار کنید . سگ و گربه می‌توانند باعث پخش شدن شوره و خزه در خانه شوند ، بنابراین شانه کردن مرتب آن‌ها کمک بزرگی در کاهش گردوخاک خانه به شما می‌کند .

حیوانات را در حمام یا جایی که بتوانید به‌سادگی آن را تمیز کند ، تیمار کنید . جای خواب حیوانات را نیز مرتباً تمیز کنید .

بستن محل‌های ورودی گردوخاک

ورود گردوخاک

بیشتر گردوخاک داخل خانه از بیرون وارد می‌شود . با چسب آکواریم هرگونه ترک اطراف در و پنجره را بپوشانید . با اینکار هم گردوغبار را کم می‌کنید و هم اینکه در مصرف سوخت برای گرم و سرد کردن خانه صرفه‌جویی می‌کنید .

علت اصلی گردوغبار

شومینه را چک کنید . شومینه می‌تواند خاکستر را وارد خانه کند ، البته ممکن است برای سرویس و تمیز کردن آن به متخصص نیاز داشته باشید .

بارگذاری بیشتر در خانه داری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

تمیز کردن انواع دیوارها + لکه گیری ( با عکس )

اگر قصد تمیز کردن خانه را دارید ، حتماً باید دیوارهای آن را نیز تمیز کنید . دیوارها به دلی…